• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjene koje očekuju poljoprivredu ulaskom u EU

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
Ako je tema vec pokrenuta ispricavam se i molim admine da izbrisu temu.

Trebate preživjeti još ovu, i iduću godinu, a već 2012. godine dolaze sredstva iz EU-a", poručio je seljacima za nedavnih prosvjeda ministar poljoprivrede Petar Čobanković.

Naviklima na poljoprivredne poticaje kao socijalnu, ne i razvojnu mjeru, seljacima je još jednom izgovoreno ono što su željeli čuti, no pritom im je "zaboravljeno" reći da ulazak u Europu donosi značajne, gotovo brutalne promjene. Gotovo dvadeset godina seljacima se kroz poticaje daje "umjetno disanje", održava ih se na životu, i kupuje uoči parlamentarnih i lokalnih izbora. Država, koja ih je godinama poticala na visoka ulaganja i ulazak u prevelike investicije, morat će im konačno priznati istinu, zbog koje će se mnogi seljaci, ulaskom u Europu, morati prestati baviti poljoprivredom.

"Nemojmo se zavaravati, Hrvatska nikad nije imala prave poljoprivredne proizvođače, niti pravu poljoprivrednu strategiju - ne zna ni s kojim obradivim zemljištem raspolaže, budući da imamo samo procjene koje govore o 1,1 milijuna do 3,2 milijuna hektara. Gotovo 700.000 hrvatskih obitelji posjeduje poljoprivredno zemljište, 190.000 njih je u poljoprivrednom upisniku, a 90.000 ih ima pravo na poticaje. Istovremeno, Njemačka, koja ima 17 milijuna hektara obradivih površina, poticajima pomaže 140.000 poljoprivrednika", kaže poljoprivredni analitičar Stipan Bilić.

U EU se, veli Bilić, teži optimalnoj veličini posjeda od 80 hektara, pa je, kaže, "gospodarski idiotizam" poticati proizvodnju na 10 do 15 hektara, što se u Hrvatskoj čini uoči ulaska u EU, u kojoj takva imanja ne mogu opstati. Štoviše, kod nas ima tek oko pet tisuća imanja površine 10 do 20 ha, ni tisuću onih na više od 20 hektara, ostali su svi mali proizvođači. "Ni u jednoj razvijenoj zemlji državni interes nije podređen sitnom privatnom interesu", napominje Bilić, ističući kako EU programima i europskim novcem treba zadržati ljude na selu, ulažući u kapacitete za preradu poljoprivrednih proizvoda, u drvnoprerađivački sektor i slično, u kojima će ti ljudi raditi, a njihova zemljišta, prodajom, okrupnjavati.

Ne bude li upisan u bazu podataka ARKOD, koja će ubuduće evidentirati stvarno korištenje poljoprivrednog zemljišta na temelju digitalnih ortofoto karata, ni jedan poljoprivrednik ulaskom Hrvatske u EU neće dobiti ni kune poticaja, koji će se, i inače, isplaćivati na temelju veličine obrađenog zemljišta. Promijenit će se i struktura plaćanja poticaja, tako da će se povećati udio sredstava za ruralni razvoj na štetu izravnih plaćanja. Uvjet za dobivanje poticaja više neće biti količina proizvodnje, nego, primjerice, poštovanje ekoloških propisa.

Hrvatska sada poljoprivrednicima isplaćuje 50 posto iznosa poticaja u zemljama EU-a, a cilj je u konačnici, nakon ulaska u EU, na poticaje izdvajati gotovo dvostruko više nego sada, šest milijardi kuna, odnosno oko 800 milijuna eura. Pritom, 373 milijuna eura ići će za direktna plaćanja, a 352 milijuna ruralnom razvoju. Proizvođači pšenice, kukuruza i drugih ratarskih kultura, koje se zadnjih godina poticalo s 2.250 kuna po hektaru, dobivat će od ulaska u EU samo 548 kuna po hektaru, jer EU od Hrvatske traži da se direktna potpora proizvodnji smanji, pa će u 2012. godini Hrvatska za direktne poticaje imati na raspolaganju samo 700 milijuna kuna.

sto vi mislite, koje nas promjene ocekuju ulaskom u eu? dobre i one lose? dali ce se manja poljoprivredna imanja uspijeti odrzati na konkurentnom tržištu? imate li kakva saznanja o tome? Dali ce zadruge biti neophodne za opstanak?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ono što ja mislim je da je ovaj Stipan crven od glave do pete.Ista politika kao u onom sistemu.Uništi malog seljaka na račun države,pa podijeli svima jednako!Tako da dobivamo jednako ja i mojih deset žuljavih prstiju a i onaj koji ima žuljeve samo od otvarača za pivo.Ma nemoj!Volio bi ja njega pitat koliko njegov otac ima zemlje i je li ikad on sam radio 10-15 ha zemlje?Ako on ne zna,sa 10-15 ha zemlje se može prilično dobro živjet,nije poljoprivreda samo pšenica i kukuruz,tov svinja i mljekarstvo.

Idiot svih idiota,Stipan Bilić!

Stipane čitaj i misli šta hoćeš,al'nisu nas seljake ni u onim vremenima pregazili,a neće ni sad,jer mi imamo dušu i volimo svoju zemlju i djedovinu,a vi na vlasti se samo smjenjujete i mijenjate boje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ono što ja mislim je da je ovaj Stipan crven od glave do pete.Ista politika kao u onom sistemu.Uništi malog seljaka na račun države,pa podijeli svima jednako!Tako da dobivamo jednako ja i mojih deset žuljavih prstiju a i onaj koji ima žuljeve samo od otvarača za pivo.Ma nemoj!Volio bi ja njega pitat koliko njegov otac ima zemlje i je li ikad on sam radio 10-15 ha zemlje?Ako on ne zna,sa 10-15 ha zemlje se može prilično dobro živjet,nije poljoprivreda samo pšenica i kukuruz,tov svinja i mljekarstvo.

Idiot svih idiota,Stipan Bilić!

Stipane čitaj i misli šta hoćeš,al'nisu nas seljake ni u onim vremenima pregazili,a neće ni sad,jer mi imamo dušu i volimo svoju zemlju i djedovinu,a vi na vlasti se samo smjenjujete i mijenjate boje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo nama jednog učenog. Baš nedavno bilo na tv sve obrnuto pokazalil judi koliko koja zamlja ima malih gospodarstava do 5 ha i kako ponovo ptiču razvoj malih gospodarstava.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
Evo nasao sam jedan super rad od jednog člana europske komisije za poljoprivredni i ruralni razvoj.
Tema je bila "trenutno stanje i budučnost obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava." Pod tim se smatra do <5ha proizvodnje.

Malo sam citao stanje OPG-a kod drugih država prije i poslije ulaska u EU. Mislim da je najbolji priimjer Poljska koja je prva država u Eu po brojnosti malih poljoprivrednih gospodarstava, koja je prije ulaska u EU brojala 2.8mil, od cega su sto tisuća površine manje od 1ha. Isto kao i ostale države Poljska je dozivila u prvim godinama velike strukuralne promjene i uglavnom su se ugasila imanja koja su bila manja od 1ha koja nisu zadovoljila Zajednička poljoprivredna politika EU-a (CAP) uvjete da bi dobivali subvencije. To su jedina imanja u prosjeku koja su pamtila smanjenje prihoda u EU i koja su se nakraju ugasila. Nažalost poljska je patila od jednakog mentaliteta kao i naš. Udruživanje u zadruge ni pod razno, jer se gledalo ko ce vise zaradit i sebi zgrnut, susjed mi je najveci neprijatel,j umjesto partner. Zato su i propadali. (nadam se da ce se pokrenuti određena kampanja da se takav mentalitet ne samo poljoprivrednika nego i lokalnih vlasti promjeni u nas).
Špaljolska i Irska jedni su od primjera di su manja poljoprivredna gospodarstva opstala i uspjela se nametnuti na tržištu dali putem zadruga i/ili povečanjem proizvodnje.
Ovo sto je napisao gospodin Bilić da se u eu teži 80ha kao optimalnoj veličini je bedastoca koja nema smisla. To se moze ticati samo ratara, ali ne i povrčara koji rjetko ili gotovo nikad ne dobiju poticaje.
el on ima pojma koliko je 17m obradivih povrsina naspram nasih 1.1-3.4m?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
abrlili... naježio sam se čitajući tvoj post!! kapa dolje!

ja imam 3,5ha lavande, i želio bih se debelo proširiti, nabavio sam nove sorte lavande...
država mi daje poticaj, jamstvo HAMAG-a, jamstvo svoje županije u iznosu do 50% (novčana sredstva koja idu direktno u banku!!), dajem svoju plantažu, te sve nove nasade i mehanizaciju koju bih kupio... onda trk u banku, a tamo ne žele ni pričati ako nemam 1 OBJEKAT koji je za 30% veći od iznosa kredita... sve ulje bi izvozio VAN HRVATSKE... 3 ugovora na 15 godina!!!!!! i kupca koji bi uzimao 10 tona ulja lavande GODIŠNJE !!!!!!!!! banka opet inzistira samo na jednom objektu... i onda se vraćam na sam početak priče...država potiče a strane banke odlučuje o razvoju Lijepe naše Hravtske!!!

želim se razviti ali kad banka ne želi kreditirati, a političari se busaju u prsa kako potiču početnike i mlade...
dok me snimala HRT, dali su moj intervjuv ministru...rekao sam šta me koči i koji su mi problemi... a ono mrkva... kad nazovem ministarstvo, javi mi se referent...koji me prije 5 godina pitao što je to LAVANDA!!!!!! očito dobio poso preko nekoga ROĐE

ode u OFF TOPIC... ali mi krivo ko psu, što se želimo razvijati i ići dalje, konkurirati svjetskim tržištima....a naši administ.referenti sa završenom GIMNAZIJOM odlučuju o tome!!! ako imaju i gimnaziju........

promjene od ulaska u EU... hoće li ih uopće i biti??? za todorica i sl...100% a za nas male...sigurno pad i propast!! posadit će agrokog 500ha lavande!! ili neki ROĐO !!!
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ovaj Stipan je jedan od bombardera koji nas bombardiraju u proteklih dvadeset godina. U EU svi imaju 80 Ha i bave se poljoprivredom. To je cista glupost. U EU postoje poljoprivrednici koji ne obradjuju ni jedan kvadratni metar obradive povrsine, a uspjesni su poljoprivrednici. Kad ce jednom ovakvi maloumnici prestati prodavati maglu. Neka idu u EU neka tamo pricaju price, ako ih netko hoce slusati.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Evo uzmimo samo primjer naših mljekara koji su toliko konkurentni sa novim suvremenim štalama i opremom kao i uvoznom genetikom.Ljudi moji,ja te ljude žalim beskonačno i želim im što brži oporavak pa da mogu mirne duše spavati.Gdje su njima silni hektari zemlje?Obećano im je puno kad je trebalo obećavat.Kad treba davati ljudi su ostali sami.Kakva EU,kakve gluposti?U EU se farme grade u 'avlijama',u sred naselja,a kod nas to mora biti u pripizdini,pa onda moraaš još platit da ti i struju dovedu.Zar prava država ne bi svojim jedinim rukama koje ju opskrbljuju hranom trebala bar el. struju osigurat?Sramota.

Ako nam treba farme legalizirati,onda nek država pošalje građevinske i vet. inspektore da utvrde stanje objekata,pa završili su fakultete koje im je država platila(mi porezni obveznici) pa nek koriste i to znanje.Ako sam mogu graditi farmu i ona zadovolji uvjete,pa bila ona i od bagremovih stupova,čemu banalizirati?
Siguran sam da bi volio svatko od nas imat farmu ili halu za strojeve poput onih koje imaju i njemački gazde,ali bi volio i da imamo tržište sređeno poput onoga kakvo imaju oni,također da nemamo tajkuna koji kupuju zemlju na 'natječajima' i ucjenjuju nas seljake visokim cijenama.I da na kraju svega,nemamo stare korumpirane i krajnje nemoralne glavonje kojima su bitni samo rođaci,švalerke i dobri prijatelji.

Živimo u malom raju Europe,a jedan štreber ekonomskih nauka sa žuljevima na guzici nam priča kako ne možemo opstati jer smo nekonkurentni!Pa čovječe,na ritskoj crnici da posiješ i kamen iz njega bi kukuruz izrastao,na našim hrastovima leže zdanja onih koji su nas isto tako tlačili prije mnogo vijekova,imamo prekrasne plodne obronke stvorene za stočarstvo,okruženi smo velikim rijekama...
Ne,ljudi,nije problem u nama niti u našim posjedima,problem je negdje drugdje,u srži kapitalističkog nemilosrdnog društva koje ne poznaje svoju djecu i koja bi za novac učinila sve,pa i ugušila one nevine seljake,koji ne samo da oru zemlju i žanju urod njiva,nego žive u skladu s prirodom i prirodu štuju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Eto tak samo da nadodam na abrkili-a .
Došla delegaciju u posjet jednoj Zagrebačkoj firmi iz neke arapske zenlje .
Pa ih navažali okolo da dečki vide rvacku , vozilkali se tako ovima oći ispadaju .
Kaže koji ste vi šupci toliko zemlje a sve pusto .
Kao oni uvoze obradivu zemlju iz delte nila , navoze po svojem pjesku i uzgajaju povrće ..i kao vodeći su u svijetu po toj proizvodnji .
Pa kad preuzme pjesak sve ponovno.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Moj stipane,ti ćeš nas učit vodu pit.Dabog ne spavao od štucavice! :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kao što ste već i rekli, ovih 80 hektara, koje bi kao imali, nema blage veze s vezom. Ali recimo da je tako, onda bi primjerice 4 proizvođača rajčice zadovoljila kompletnu podravkinu potrebu za svježom rajčicom za preradu.
Ja da sadim 80 hektara povrća, imao bih doma tvornicu i zaposleno svoje i dva sela okolo. Ili da čovjek posadi 80 hektara lavande, pa gdje bi mu bio kraj... A bilo bi to lijepo ljubičasto polje.
U svojim nekakvim proračunima ne bih si želio puno više od današnjih 6 hektara povrća, jer tu čovjek više nema neku kontrolu. Nekih 10 hektara maksimalno da bi to bilo na nivou. A od toga se može solidno živjeti, investirati i pričuvati nešto za starost.
Jedina stvar koja mene zanima prilikom ulaska u EU je hoće li se konačno formirati kakvo normalno tržište za poljoprivredne proizvode. Tu ima takvih sranja, od kud god da kreneš, ratarstvo, stočarstvo, mljekarstvo, svinjogojstvo da ne spominjem, voćarstvo i povrćarstvo se sve više razvijaju...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jedina stvar koja mene zanima prilikom ulaska u EU je hoće li se konačno formirati kakvo normalno tržište za poljoprivredne proizvode. Tu ima takvih sranja, od kud god da kreneš, ratarstvo, stočarstvo, mljekarstvo, svinjogojstvo da ne spominjem, voćarstvo i povrćarstvo se sve više razvijaju...

Nada je uzaludna i tebi i meni i svima koji proizvode nedavno sam rekao petuli da mi nismo sami sposobni organizirat proizvodnju salate i samo što nisu počeli uvoz iz Italije e vidi sad danas sam bio u Plodinama u vtc i salata na komad je 7,99 kad mi je kolegica koja tamo radi preračunala ispada oko 24 kn/kg eto sad razmisli kad bi se to tržište moglo urediti po mom mišljenju nikad odnosno sve dotle dok ga sami mi ne uredimo. Pozdravljam osnivanje svake zadruge ali mislim da je to teška glupost odnosno obmanjivanje naših poljprivrednika. Osnuj ti u svom selu zadrugu ja ću u svom trći u svom i dođemo na isto da svako radi za sebe kao i sada.Pomom skromnom mišljenju svi se trebaju udružiti i osnovati nekoliko izuzetno velikih zadruga koje bi bile u stanju nametnuti trgovačkim lancima svoje zakone po kojima će raditi a ne kao do sada ako neće ova zadruga oće ona druga ili trća ili pedeseta. Dok se to ne rješi i dok se svi ne udružimo imaćemo ovo što imamo. Šta misliš da se svi ama baš svi mljekari udruže i naprave svoje mini mljekare šta bi bilo sa uvozom.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa mislim da bi bilo još jeftinijeg sira na tržištu. Jer stvar je u tome, kad nekome odgovara da nešto uveze, ako i ima dovoljno tog proizvoda na tržištu, naprave umjetnu nestašicu i stoga i eto im izlike za uvoz i brzu zaradu. A naša država jedva čeka da se netko sjeti nešto uvesti da poberu pdv na brzinu. To je brzo punjenje proračuna i žalosno je da nitko gore ne misli da bi bilo bolje domaću proizvodnju diči na razinu izvoza kakva je trenutno razina uvoza. Nebi mi bilo krivo platiti porez na dohodak kad bi imao stvarnu zaradu, a ne samo papirnatu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Opstati će samo oni koji će sa svojim brendom i proizvodom doći direktno bez posrednika do krajnjeg kupca...tu mislim na male OPG-e...
Navesti ću jedan primjer mog dobrog prijatelja,koji trenutno ima firmu i 5 stalno zaposlenih radnika,a bavi se uzgojem cvijeća...
Prije je imao 10 puta manju proizvodnju,većinu proizvodnje je rješavao kroz maloprodaju,a zarađivao je više nego danas...
Puno je mirnije spavao i nisu ga guzili trgovački centri sa raznim ucjenama i bonusima,na koje on mora pristajati,jer je već posadio i organizirao proizvodnju za iduću godinu...
Meni nikako nije jasno zašto je kg paradajza ili nekog drugog polj. proizvoda na našim tržnicama skuplji nego u trgovačkim centrima,a prodaju ga proizvođači?
Kad sam bio u posjetu Australiji prošle godine,taman je počela sezona jagoda i grožđa,cijene na tržnicama su duplo jeftinije od onih u trgovačkim centrima...sve je to proizvedeno na farmama,ali te farme nisu megalomanske,ljudi sade planski i unaprijed znaju gdje će prodati urod...
Tko može konkurirati farmeru koji doveze na tržnicu svježe ubrano grožđe ili banane i one koštaju samo 2 $/kg,vjerujte mi nitko...
Mi smo se u Hrvatskoj stavili u situaciju da nam razni Todorići određuju cijene našega znoja i muke i zadovoljni smo mrvicama koje nam takvi daju,a da ne spominjem da dobivaju poticaj od ove države za svaku otkupljenu kilu onoga što smo mi proizveli...onda osnivamo razne zadruge da se organiziramo,da sa količinama možemo izaći na tržište...istina je da seljaci moraju izaći sa količinama na tržište,ali direktno na maloprodajno tržište
Zaključak je jednostavan...opstati će oni koji će imati dobro organiziranu,jeftinu i kvalitetnu proizvodnju,koji će se kvalitetom i cijenom direktno uključiti na tržište,u borbu za svakog kupca,a ne postati robovi nametnutog nam kapitalizma i pustih priča i obećanja naših korumpiranih političara...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Temptation u svemu ovom si u pravu ali ja bi na tržnici barem kod mene još više dignuo cjenu pa nek onda kupuju. Jesi ti probao prepoloviti cjenu ne tržnici ja jesam i popušio. Npr. kad je rajčica bila 10 kn ja cjenu stavio na 6,00 i nisam prodao ništa a oni koji su držali cjenu oni su prodavali. Znaš kako se osjećaš kad ti dođe gospođa sva naperlijana pa pita "šta nevalja tom paradajzu da je takva cjena" i ti fino kulturno objasniš sve a ona ode malo dalje i kupi po deset kuna.
Isto je sa grožđem ja prodajem po petnajst kuna a malo dalje isto grožđe dvanajst i kod mene kupuju a kod njega neće. Dođe ti da poludiš.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Temptation u svemu ovom si u pravu ali ja bi na tržnici barem kod mene još više dignuo cjenu pa nek onda kupuju. Jesi ti probao prepoloviti cjenu ne tržnici ja jesam i popušio. Npr. kad je rajčica bila 10 kn ja cjenu stavio na 6,00 i nisam prodao ništa a oni koji su držali cjenu oni su prodavali. Znaš kako se osjećaš kad ti dođe gospođa sva naperlijana pa pita "šta nevalja tom paradajzu da je takva cjena" i ti fino kulturno objasniš sve a ona ode malo dalje i kupi po deset kuna.
Isto je sa grožđem ja prodajem po petnajst kuna a malo dalje isto grožđe dvanajst i kod mene kupuju a kod njega neće. Dođe ti da poludiš.
Ja kad imam dovoljne količine robe da mi se isplati krenut na tržnice idem odmah u startu sa niskom cijenom,mnogi kupci jedva dočekaju da se pojavim,jer su do tada morali jesti uglavnom hidroponsko smeće...
Ovo što si ti opisao su all season proizvođači,koji nastupaju na tržnicama cijele godine i imaju svoje stalne kupce,drže visoke cijene i uglavnom proizvode na zelenim tržnicama...
Mislim da će takvi postati prošlost,ako će se početi primjenjivati zakoni donešeni prošle godine i ako krenu masovne inspekcijske kontrole od 01.06. ove godine...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
zašto bi postali prošlost,pa proizvodim i prodajem svoje,a upisnik trgovaca voćem mi nemože to pokvariti
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
zašto bi postali prošlost,pa proizvodim i prodajem svoje,a upisnik trgovaca voćem mi nemože to pokvariti

Mislio sam na lažne proizvođače,kojih je trenutno najviše na našim tržnicama...
 
Na vrh