• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proso

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Koliko vidim nitko ne spominje proso. Ako sam u krivu, odnosno ako vec postoji tema, isprika ....
Dakle, interesira ma agrotehnika za proso. Koliko sam uspio saznati sije se dosta kasno, kasnije od kukuruza i relativno brzo dospjeva za zetvu. Navodno se zanje, odnsno zrno dozrijeva, dok je stabljika jos zelena i da to kombajnerima zna pricinjavati probleme jer im "zamaze" kombajn.
Ima li tko prakticna iskustva, odnsno zna li neki link gdje se moze vise nauciti ...
Koliki su prinosi po Ha? Plasman? Navodno nije neisplativa kultura, e sad ....
itd itd

P.S. Sada idem guglati ;)
 
H

Hurlimann86

Guest
Smiljan kaže:
Koliko vidim nitko ne spominje proso. Ako sam u krivu, odnosno ako vec postoji tema, isprika ....
Dakle, interesira ma agrotehnika za proso. Koliko sam uspio saznati sije se dosta kasno, kasnije od kukuruza i relativno brzo dospjeva za zetvu. Navodno se zanje, odnsno zrno dozrijeva, dok je stabljika jos zelena i da to kombajnerima zna pricinjavati probleme jer im "zamaze" kombajn.
Ima li tko prakticna iskustva, odnsno zna li neki link gdje se moze vise nauciti ...
Koliki su prinosi po Ha? Plasman? Navodno nije neisplativa kultura, e sad ....
itd itd

P.S. Sada idem guglati ;)
Pa evo ukratko Proso ili ti(Panicum Species)
Može služiti za ishranu stoke kao zelena krma , a može se kombajnirat i zrno ,ali pošto tebe zanima zrno pa ajmo o zrnu.
Proso ti ima velike zahtjeve prema toplini i dobro uspjeva u suši.
evo i približne gnojidbe N 80-90 kg/ha
P 100-120 kg/ha
K 70-90 kg/ha
Sije ti se kao postrna ili glavna kultura. Kao glavna od 1.-10- svibnja ,a kao postrna do 10. srpnja.
Žetva se vrši kada su ti zrna u sredini metlici na kraju voštane zriobe.
Prinos ti je kad je glavna kultura 1-2t po ha, a kad je postrna do 1t.
Evo ukratko kolko ja znam. :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
E, hvala. Sad imam bolju sliku.
Radi se o tome da znam da su nasi stari u Lici sijali proso, ali ju godinama nitko ne sije. Do ove godine kad vidim da su neki posijali proso pa me zanima da im se dogodine pridruzim.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
proso ili kod nas žito sijali smo ga nakon jačmena .čak sam probao i prosenicu (kruh od žita).spada u istu porodicu biljaka kao i kukuruz , sirak .tako da zna bit problem kao korov zbog rasipanja kombajna. kod ručne žetve toga nema jer se žanje dok nije prezreo.
 
T

tokar

Guest
Ja sijem svake godine 2 hektara prosa, drugi dan poslije žetve ječma 15 do 20 lipnja na pjeskovitom tlu. Kombajniram ga krajem rujna malo prosušim i polako prodajem uzgajivačima ptica za hranu i stočarima koji ga ne žanju nego ga isto postrno siju pokose i suše ili siliraju.
 
T

tokar

Guest
Nije cisto žuto a nije ni sve sivo, pomješano 50 50. jedne godine sam posijal žuto a požel sivo. Govore da treba kombajnirati zeleno pa u sušaru i onda je sve žuto a kad dozori na polju ispadne pomješano. Meni je važna klijavost za stočare koji ga siju i moji kupci ptičari tvrde da ima veču hranjivost takvo prirodno nego prisilno požeto i sušuno u sušari.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel netko ima bijelo krupnije proso? kolko sam shvatio da ima puno veće prinose nego ono sitno crno. mislim da i RWA prodaje to proso, ali nisam siguran, a i ja od njih nikad ne mogu niš kupit
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
evo , i ja ove godine posijal proso , sad na ječam gdi je bil ,1 ha ,i još kad grašak skinem (0,60ha) onda i tam stavim pa budemo vidjeli kako bude to na kraju izašlo ...
vlage ima puno , oralo se odlično , sijetva je išla isto tak odlićno i valjanje...sad samo neka raste, gnojiva ima...









 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
te slike valjanja , stroj je od kolege , to je inače sijačica za sijetvu rauole , lucerne i tih sitnih stvari...redovi su na 5 cm ...
a dobro posluži samo za valjanje







 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
namjena je za zrno, pa na njuškalo , možda bude kupca za to...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
a neznam ni sam , nadam se da nebude preveč korova , neznam koji bi preparat išel za zaštitu korova u prosu?
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Kolko se sječam da je moj otac nekad davno špricao s deherbanom jer je bilo puno ambrozije .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Jedan poznanik jako puno sije ne samo proso, nego i ostalo sitno sjeme.Sije i kao glavnu kulturu ali i kao postrnu. Kaže da nekada zna imati i po 2t/ha(max) a ponekad da ni kombajn neće voziti da ovrši.Kod njega to sve ide u sušare,i sa prodajom nema problema
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
danas bio gledat proso , kad ono več vani i redovi se čak vide kad se malo bolje pogleda...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
evo kak izgleda proso na današnji dan , zadovoljan , ima nešto malo korova al to je zanemarivo, počele su metlice več



 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Matija svaka cast za proso :) da li si sejao sa detelinom ili cist proso?? i ako bi bio ljubazan da mi kazes koliko ide po aru setvene jedinice? :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh