• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi poljoprivrednika u EU

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Poštovani, otvaram ovu temu isključivo jer se i ja bavim poljoprivredom. Interesira me kako poboljšati stanje u poljoprivredi, ne samo kod nas ,nego i na širem području. Na temelju članka u novinama , koji se tiču prosvjeda u EU, nešto nisam previše oduševljen viđenim. Molim vas mišljenje, i ozbiljne odgovore,a ne provokacije. Nadam se da bude otvaranje ove teme od koristi, a ne još jedan povod za prepucavanje, pa da opet tema završi zatvaranjem.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,120
Pozdravljam otvaranje teme, ali se nekako pribojavam konačnog rezultata jer je već nebrojeno puta došlo do suprotnih stavova i razmišljanja, kao da na forumu ima onih kojima nije stalo da se stanje u poljoprivredi poboljša ili oni ne žive od nje.
Mi smo jako daleko od EU po stanju u poljoprivredi, ali ni oni nisu presretni u kakvoj su poziciji. To dokazuju trenutni prosvjedi.
Tržište je otvoreno. Kupuje se tamo gdje je jeftinije. Da bi naša poljoprivreda bila konkurentna mora imati dobre resurse. Plodnu zemlju, navodnjavanje, kvalitetnu i učinkovitu mehanizaciju kojom se vrši obrada sa što manje troška. Kod nas je međa na međi, mali komadi, pitanje je kakva je kvaliteta zemljišta, da li vlasnici rade analize zemlje da bi ustanovili u kakvome je stanju? Navodnjava se jako malo površina iako doslovce ležimo na vodi.
Za sve to gore spomenuto potrebna su jako velika ulaganja. Pitanje je od kuda kada se od prodanih poljoprivrednih proizvoda jedva pokriju troškovi proizvodnje?
Naša država nema rješenja za poljopvrivredu. To dokazuje mnoštvo zakona o poljoprivredi koji su mahom svi promašili bit i cilj. Imamo samo obećanja koja se množe u predizborna vremena.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
727
Problem lezi i u tome sto dosta ljudi gleda sa podsmijehom provjeru ploca sa nametnicima (tzv zute ploce) svaka 3 dana i vodenje dnevnika rada, slikanje prije, tijekom i nakon zetve, a sami su izabrali uvjete. Naime, ako se ne prijavis i uzmes nesto, ne trebas prijavit zemljiste, ne trebas vodit dnevnik rada te se opet vratimo na pocetak, a pocetqk je male i rascjepkane parcele. Privatno pricam sa covjekom, on je do 2019. i krize, rata i inflacije sa naknadom pokrio cijenu sjemena i umjetnog. Razlika u plavom se pretocila u to. On je pokrio citavu cijenu repro materijala zahvaljujuci bespovratnoj potpori. Naravno da nije sve bajno, nista nije bajno, ali svaka i najmanja pomoc je dobro dosla. Sad ja idem u ekstreme i pisem o tabu temi, ali takoder smatram da bez tih bespovratnih sredstava, cijena proizvoda ne moze ostat kakva je. Mora ic gore. Tu dolazimo do zacaranog kruga. Krug se zove liberalni kapitalizam, gdje 5% ljudi posjeduje koliko ostalih 95% zajedno. Nikog od tih 5% nije briga za nikoga osim sebe i svoje uze obitelji. Sad su nasli kresat troskove na poljoprivrednicima i osobno podrzavam ih u potpunosti, 100%. Kako to mislim? Jednostavno. Oni gledaju ovih 95% siromasnog smeca poput mene kao stoku. Sitni zub, krupni zub, nije bitno. U RH svaka politicka prepirka je igra za siromasnu stoku. Radnik koji nosi teret ekonomije se gleda kao trosak. Sve gluposti oko klime i emisija inih plinovq se rijese tako da se zarista populacije prestanu nekontrolirano razmnozavat. Da nas je 4 milijarde uz ova saznanja i tehnologiju, sve bi bilo u redu. To opet dosta voda nije u interesu. Da ne zabrazdim dalje u off topic, zelim jos vece prosvjede, zelim jos vece pritiske i zelim jos gore uvjete poljoprivrednicima jer ce to urodit revolucijom. Mojih 2 centa na tu temu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Varaš se. Žele kaos, da bi uveli jednu, svjetsku vladu, koja će uvesti mir: čitaj, apsolutnu tiraniju.
Za sad im ide sve po planu...kaos se polako stvara, a oklopna vozila okrenuta su prema narodu...
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
15
Kakvu korist mi kao država imamo od ratara koji obrađuje 500ha za kuruzu i pšenicu i na kraju to sve proda talijanu, a dobil je tolke poticaje za to ? Nikakvu.
Treba potaknut malog čovjeka koji ima 2 rali zemlje da krene,da si kupi malog traktorčeka s frezom i da sadi povrće za ljude koji žive u krugu par km od njega, da uzgaja par ovci,par pajceki i par piceki i lokalno proda višak, a ne da on tu zemlju da ovom liku s 500h zabadav samo da mu ovaj održava, jer nema novci za krenuti.
Svi potiču neko okrupnjavanje zemlje da parcela ima 10 000ha pa da se more na njoj uzgajati kuruza za talijane, ja sam baš protiv toga.
 

#Pajdaš

Novi član
Tu od
7 Sij 2023
Poruka
18
Kakvu korist mi kao država imamo od ratara koji obrađuje 500ha za kuruzu i pšenicu i na kraju to sve proda talijanu, a dobil je tolke poticaje za to ? Nikakvu.
Treba potaknut malog čovjeka koji ima 2 rali zemlje da krene,da si kupi malog traktorčeka s frezom i da sadi povrće za ljude koji žive u krugu par km od njega, da uzgaja par ovci,par pajceki i par piceki i lokalno proda višak, a ne da on tu zemlju da ovom liku s 500h zabadav samo da mu ovaj održava, jer nema novci za krenuti.
Svi potiču neko okrupnjavanje zemlje da parcela ima 10 000ha pa da se more na njoj uzgajati kuruza za talijane, ja sam baš protiv toga.

Drzava bi imala 20x vise koristi od 10 OPG-ovaca po 50ha nego od jednog sa 500ha...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,037
Jednako je država imala više koristi od 10 malih trgovina i Voćarni nego od 1 trgovačkog centra

Pa je dopustila da se unište mali nauštrb velikih trgovačkih lanaca..
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Kakvu korist mi kao država imamo od ratara koji obrađuje 500ha za kuruzu i pšenicu i na kraju to sve proda talijanu, a dobil je tolke poticaje za to ? Nikakvu.
Treba potaknut malog čovjeka koji ima 2 rali zemlje da krene,da si kupi malog traktorčeka s frezom i da sadi povrće za ljude koji žive u krugu par km od njega, da uzgaja par ovci,par pajceki i par piceki i lokalno proda višak, a ne da on tu zemlju da ovom liku s 500h zabadav samo da mu ovaj održava, jer nema novci za krenuti.
Svi potiču neko okrupnjavanje zemlje da parcela ima 10 000ha pa da se more na njoj uzgajati kuruza za talijane, ja sam baš protiv toga.
Slažem se s napisanim, ali ako imaš i pet hektara kukuruza, opet moraš nekom prodati da bi imao od čega živjeti. Prodaja na malo, susjedima nema smisla jer malo tko danas hrani svinje, kokoši ,a da ne govorimo o kravama , ovcama itd. Urod sa tih površina treba negdje skladištiti,ako je u klipu,ne možeš naći radnu snagu kad treba kruniti, ni da je suhim zlatom plaćaš. U zrnu, moraš dati na sušenje i skladištenje. Naposljetku i taj kukuruz završi negdje u Italiji. E, sad tu dolazimo do onog ,tko tu najviše ima koristi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh