• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Protugradna obrana

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Zanima me dali ima negdje neki dokument ili lista ljudi koji su zaduzeni za protugradnu obranu ili gdje su stanice u sisacko moslavackoj zupaniji, cisto da im se sjetim familije jer mi vec 3 godinu za redom potuko led polje, pretprosle godine kuruzu ostali stapovi samo, prosle godine vinograd a jucer evo vrt sav mili vrt patnja i muka sto sam zaljevo i okapo oslo u khm.. uzas nemas vise volje za nista a vidim da ni starcima nije Bog zna sto bolje caca bi najrade zadavio nekog, i volio bi malo rasprava da se pokrene oko toga jer gledam malo po netu , jedni vicu da protugradna obrana nije dobra drugi da je, sve mi se cini da to osiguravajuca drustva tjeraju vodu na svoj mlin, da su ljudi primorani osigurat ljetinu ako hoce imat nesto, a onda kad osiguraju i kad led potuce isplate odstetu kak se njima sprdne ... a ako ovakvo vrijeme bude i dalje, mislim da ce jos neki se pocet pitat kao i ja, zasto prije niko nije pametovo neg su se pucale rakete i tuca nije padala po 4-5 puta godisnje, a sada se samo neke studije izmisljaju i prodaje se pamet dok seljaku led bere urod
ps. admini sry probaval sam nac ali nema teme o tome, ako ima oprosti :) premjesti ju :D
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ima rampa 150m od mene.
osigurat ti možeš kaj i koliko hočeš,
sve ti je đabe ako nesmju pucat radi aviona,
centrala ti je na sljemenu,spadaju pod državni metereološki nešto.
ajmo tak reč susjedu predlani potuklo kuruzu,10 jutara zobi i pitaj boga kaj još,
ironija on je raketar.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Drago mi je da se netko sjetio ovako važne teme,i da je na bilo komjem mjestu morala bi pobuditi interes svih ozbiljnih poljoproizvođača koji razmišljaju svojom glavom a ne samo apsorbiraju i uzimaju zdravo za gotovo informacije koje dobivaju od lobističkih manipulatora.Pokušaj ukidanja i zatiranja protugradne obrane je počeo još u vrijeme Sanaderove vlade,kada sam osobno u Dnevniku htv čula kako je najavljeno da će se osnovati četiri nova osiguravajuča društva koja će osiguravati poljproizvodnju.Dakle,već se tu može isčitati da je četiri buduča "bosa"bilo pripremljeno za haračenje seoske muke jer se tražio način da se na legalan način prisili sve proizvođače na osiguranje.Već se onda spominjalo sufinanciranje osiguranja u današnjem obliku,pa se može zamisliti o kojim se novcima radi.Protugradna obrana je već u nekojiko navrata bila na rubu ukidanja,i da nije bilo našega međimurskog dožupana Marijana Vukšića kojemu odajem priznanje iako smo politički suprostavljene strane,i njegove inicijative i lobiranja i udruživanja sa Varaždinskom i Koprivničkom županijom obrana bi se bila u potpunosti ukinula prije više od osam godina, pa prije više od četiri godine,točnije nekoliko mjeseci prije parlamentarnih izbora drugog mandata HDZ-a,nakon Račanove vlade.O tome kako smo se ja i moj suprug uključili u borbu i priskočili u pomoć g.Vukšiću,i razlozima zašto obrana nije još ukinuta,a ukidanje je u planu,i o tome što smo sve poduzimali,a postigli smo bar to da se učinkovitost prati naredne četiri godine,a to je vrijeme negdje do sada,pa će se odlučiti hoće li se provoditi dalje ili djelomično(generatori)ili sasvim ukinuti,ću reći nešto više ukoliko bude interesa forumaša.
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
A kad je raketaru potuklo bolje da se ja ne zalim hhahha, salu na stranu, dobivam osjecaj da sam ja majmun a starci budale, niko nista ne sadi nikome se ne isplati, mi hocemo bit svoj na svome posadimo blize 700 kvadrata vrta, sto krumpira, luka ma svega vise manje jer imamo bebu u obitelji pa da ona zdravo papa, i sad smo za dzabe radili bolje da sam pio kavicu u birtiji i cito novine neg kaj sam se sunco u vrtu, izgubim volju jer ko kaj sam reko vec po ne znam koji put me led unistio, tek sad mi je doslo na naplatu ona godina kad mi je kukuruz smazalo kad mi ga je sfalilo i kad sam ga trebo bio je po 200kn metar, a odstete sam dobio tek tolko da imam za cackalice
Lijepo je znat da se bar neko bori protiv tog "kapitalizma" i da hoce zastititi malog seljaka
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
problem je u tome ,što kao zvanično još nije počela sezona obrane od tuče,i nas je prošle godine satrlo nekako u ovo vrijeme,a nalazim se između 3 lansirne stanice,šta to vrijedi kad radarski centar Bilogora kaže da se ne djeluje ,rakete stoje na lanseru,te ima aviona u zraku ,te 100 drugih razloga uz još jako loše rakete nije čudo da je kako je,najviše najebu krajevi uz granicu samo mi nije jasno sa čime se susjedi bore protiv leda:mad::mad:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sa protugradnom obranom stvari trenutno stoje ovako-od vremena kada smo mi intervenirali,a kao što sam rekla,bilo je to mjesec-dva prije izbora pred četiri godine,bila je namjera obranu u potpunosti ukinuti.Naša se Županija zdušno borila pobiti Gelo (onaj meteorolog kojega smo svi imali prilike danomice gledati u prognozi vremena) dezinformacije(o kakvim se tu igrama radilo bude li koga zanimalo mogu posebno objasniti),a mi smo se uključili na način da smo kontaktirali Hrvatski meteorološki zavod i došli do ljudi koji su nam objasnili o čemu se radi i dali nam na uvid dokumente koji su jasno govorili o nečijem privatnom interesu.Slijedeće što smo napravili je da smo okupili sve međimurske udruge proizvođača-stočare,peradare,povrtlare,svinjogojce,i druge iz naše županije,iz varaždinske županije zeljare a na nivou Hrvatske zajednicu udruga povrtlara i zajednicu udruga mlijekara preko njihovih predsjednika.Napisali smo zahtjev i sa svim potpisima i pečatima udruga otišli najprije našemu dožupanu,dali mu u ime potpore za borbu kopiju dokumenta,a sa originalom smo otišli u ministarstvo poljoprivrede na razgovor.Nazvala sam telefonom i sa tajnicom dogovorila sastanak sa zamjenikom ministra Mikolčićem.Otišli smo moj muž i ja,tadašnji predsjednik zajednice hrvatskih udruga proizvođača mlijeka i jedan povrtlar iz čini mi se Bjelovara kojega smo pozvali kako bi teritorijalno pokrili što veći dio Hrvatske.Uz predani zahtjev za daljnjim provođenjem obrane kao što se provodila do tada,dobili smo obećanje da se ništa neće mijenjati,ali se kasnijih godina pitanje obrane opet povlači i nastoji je se ukinuti.Zakonom ili nekakvim pravilnikom,nisam sigurna,određeno je da se,kao što sam navela učinkovitost prati,pa budu li štete usprkos provođenju velike,tj pokaže li se da je neuspješna,ukinuti će se u potpunosti i prijeći isključivo na osiguranje usjeva.Ovo je godina kada se trebala donjeti odluka,ali sada se vlast promijenila pa ćemo vidjeti što će biti,iako se ja ne nadam ničemu dobrom.To što se obrana provodi a leda ipak ima moglo bi se protumačiti ,ako idemo u krajnost i teorijom urote.Ovo je samo hipotetski-koordinate za ispucavanje raketa dolaze iz hidrometeorološkog zavoda.Jesu li možda netočne?Znam da ovo zvuči pomalo djetinjasto ja sama u to ne vjerujem,ali nakon onoga što sam sve saznala od kompetentnih ljudi čovjek ne može a da se ne upita-a što ako ipak?Ili ipak nije tako,evo danas je kod nas bilo manje nevrijeme,ispucane su rakete i leda je bilo sasvim malo.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Dizem temu iz mrtvih,jucer u popovaci fino led potukao.10min leda velicine oraha.kukuruz Je Dosta Dobar,malo Je Vrt Dobio,ali Ne Prestrasno,voce Je Bome Dosta Dobilo.
Zanim Me Kako Te Rakete Funkcioniraju?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moj je kum raketar tu kod nas, nasljedio je posao od svog pokojnog oca, a izgleda da sad bude najstariji sin lagano preuzeo od njega.
Nekad, prije 10-15 godina, kad se bližilo nevrijeme uvijek je bio spreman na lansirnoj stanici i ispaljivalo se 10-20 raketa i nismo imali problema s ledom, a sad unazad par godina ima ga sve više i više, jednostavno im je zabranjeno pucati, nit imaju dovoljno raketa niti dozvole za pucanje.
Evo baš jučer podvečer je ispaljeno svega 2-3 rakete i bilo ej leda nekih 10-tak min, malo veličine lješnjaka, a ostalo sve sitnije hvala Bogu, šteta za sad nije značajna. No uvijek se može desiti da led potuče sve.
Dosta vremena, pogotovo kao klinac sam provodio s njime i slušajuči stanicu i naređenja i upučen sam u neke stvari, ali sve nam to hoće ukinuti.

Ja sam apsolutno siguran da protugradna obrana ima velikog učinka, ali u nečijem privatnom interesu je da se zabranjuje koristiti, samo da mi je nači tog mangupa kojemu je to palo napamet, dobio bi on jedan ledomat po nosu mamu mu !!!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Osiguravajuće kuće budu morale malo pritisnuti radarske centre,tj.DHMZ,bolja opskrbljenost sa raketama jer ljudi osiguravaju pojedine kulture na velike iznose i osiguravajučim kućama to nije interes,bolje im je da protugradna obrana ima uspjeha,što se tiče aviona,oni bi mogli biti podignuti na veću visinu kad dolaze takvi ledonosni oblaci,najjednostavniji princip rada rakete je da velikom eksplozijom trga i topi oblak sa ledom,e sad o kvaliteti i cijeni raketa bi se dalo romane napisati,uglavnom nekad davno smo pronašli jednu neeksplodiranu i naložili vatru u kanalu pod njom,kad je grunulo 20-30 metara kvadratnih je očistilo kanal:eek::eek:
 
S

sandrije

Guest
pozdravljam administraciju i svim članovima
ja imam sasvim drugaciji problem sa protugradnom zastitom

u mom mjestu stanica za protugradnu obranu od prvod dana bila je u blizini mog naselja udaljena nekoliko stotina metara od stambenih kuca

sada se desilo da su tu stanicu premjestili u naselje između kuca, točnije na parecelu ljudi koji u toj stanici rade

samo to je postavljeno u stambenom naselju od moje kuce svega pedesetak mene ili dvadesetak od moje parcele
naravno mene i susjede nitko ništa nije pitao niti smo potpisali bilo kakvu suglasnost

svi znamo kakav zvuk proizvodi takva raketa kod ispaljivanja i koju štetu može nanijeti ako pogodi stambenu kuću ( a vec mi je prije jedna pala na kucu) i sada živimo u strahu a nemao se kome obratiti jer se opcinska vlast oglusila pod izgovorom da bi se pobunili vocari i vinogradari ako bi zatvorili stanicu

zna li netko kome ili na koju se adresu možemo obratiti za savjet ili provjeru ima li ta stanica dozvlu ili barem lokacijsku dozvolu

unaprijed hvala
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ak ti je prije pala na kuću dok je lansirna rampa bila na drugoj parceli onda ti sad nebu kad je rampa kraj tebe u dvorištu ne pada valjda istim putem dolje :wink:
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ja bi bil sretan da mi se metne ak treba u dvorište lansirna rampa...
 
S

sandrije

Guest
onda vi nikada niste bili u blizini kada se raketa lansira pa ne znate kakav zvuk proizvodi
i nije strah da će raketa pasti na kucu nego može pogoditi kucu direktno u uzletnoj putanje jer je preblizu
ne vjerujem da to po zakonu smije biti u naselju među kucama
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Tebi smeta zvuk, u redu, zvuk nije lijep.....a jel voliš tuču?

oprosti, ali meni je zvuk nebrojeno puta ljepši nego tuča....
 
S

sandrije

Guest
ne razumijem ovu podršku nelegalnom postavljanju stanice u neselje, tako nam je na žalost u cijeloj državi uglavnom se nelegalno i loše radi i uvjek je po ljudima kao ti sada meni što filozofiraš
nađi mi i jednu rečenicu da treba ukunuti stanicu ili da ne treba zaštita protiv tuče

jednako kvalitetno bi nas ova stanica štitila i da je udaljena nekoliko stotina metara dalje van naselja i ovdje gdje je
znaći ispravno je guliti ljude sa legalizacijom a državu i pojednice štititi kao polarne medvjede
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Kolega to dal ce ti pogodit kucu ili ne to je ovisno kakve si srece, ja bi rade rampu u dvoristu nego da mi tuca svake godine nanosi stetu po tvojem pisanju ispada da nemas nista i da te bas briga dal ce tuca unistit sve urode al ne zaboravi da ti tuca moze isto unistit kucu!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,899
Ja se ne razmem u problematiku, ali znam da bilo kakav bacač bilo čega obično ne pada blizu onoga koji izbacuje.
Zato vjerujem da da ni taj nebu zaštitil kuču u kojem dvorištu je instaliran.
 

Najnoviji postovi

Na vrh