• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice - Šprice - Škropilnice za vinograd

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
lipi pozdrav dragi moji vinogradari i vinari!
evo u jednoj sam dilemi, naime, imam električnu pumpu sa kojom špricam vinograd, ali za zimsko špricanje, i za jedan mali vinograd od 400 čokota koristim djedovu, staru bakrenu špricu, koja je več nekoliko puta lotana, krpana, i uvik negdje curka...

otac bi kupio sebi, brat sebi, ja sebi novu leđnu špricu...
Bakrene, mislim da ih slovenci proizvode, koštaju oko 900kn... izgleda mi materijal tanje nego kod ove stare...

s druge strane, Made In Germany proizvod, plastična šprica SOLO, izgleda lakša za nosit, košta oko 1150kn, ima i rezervnih djelova za nju... jel ima netko iskustva sa takvom špricom, u smislu dugotrajnosti, prvobitno klipa, mislim uzet normalnu ručnu

solo4355197943f.jpg


http://www.solo.hr/katalog.php?kateg=3
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Eto, ja imam Solo 425 sa klipnom pumpom već nekih više od 10 godina.
Super sam zadovoljan, i dosta ekipe oko mene je izbacilo limene i kupili tu špricu.
Kaj se tiće izdržljivosti, skinul sam sigurnjak(do4bar) i prišerafil pa ide do 6bar, i uz moju, al zaista tešku ruku, niti makac. Neka prokleta plastika.:mrgreen:. Mi je platili mislim nekih 700 čuna. A naj mi se sviđaju dizne i kako fino rasprskava.
U rezervoaru se nalazi međuspremnik zraka, tak da sam rezervoar nije pod tlakom i kaj je najbolje, nigdje niš ne curi ili kaplje.
Je, i prozvodi se prek 40 godina...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Imam dvije Solo 425, šprica je neuništiva. To se kupuje jednom u životu, kasnije samo mjenjaš gumice (komplet oko 150 kn). Preporuka.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ma to te ja pitam, di si bil ovih dana kad smo imali raspravu doma!!
ko čopor vukova :rolfer:

na toj stranici od SOLO-a, piše da 435 zapremine 20 litara košta 1168kn
da nije ta od 700kn manja?
ali opet, prije 10 godina je i benzin bil u pola jeftiniji, i kruh, i piva...
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Imam dvije Solo 425, šprica je neuništiva. To se kupuje jednom u životu, kasnije samo mjenjaš gumice (komplet oko 150 kn). Preporuka.

fala!
nemrem bolivit da sam našal proizvod, a da je kvalitetan!
ajmo, runda za sve!!
:partyman:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Dobro da se niste potamanili:weedman:
Je moja je manja, 15L mislim, i pun gas da pumpam nemrem ju za 20min potrošti.
Taman za jen gemišt:rolleyess:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
hehe, moja mater ne voli novotarije, a pogotovo koje su 200kn skuplje
mada bih mogal razmislit i o ovoj od 15 litara

red ima 100 metara duljine, zimsko špricanje, nema lišča, bi izdurala jedan red? ta od 15 litara...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kaj se tiće zimskog prskanja, onda se trudim da što bolje operem trs, pa onda radim na laganom tlaku, čisto da mi ne rasipa previše(imam konusnu diznu). tada mi je 15L dosta za nekih 200-250trseva
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
e pa super, to mi je onda dva reda!
jer vidim da ima dvije vrste diza, za okruglo i ravno špricanje, i ako se daju fino naštelat, a sama šprica ne curi, uštedjelo bi se i na materijalu!

budem onda ove od 15 litara pogledal, ako izdrži 200 trsova, to mi je taman to kaj mi treba

dečki fala lipa na savjetima, ak se spotaknete na kakvom šanku u okolici Duge Rese, sam se javite da vam pomognem!! :partyman:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
hehe, moja mater ne voli novotarije, a pogotovo koje su 200kn skuplje
mada bih mogal razmislit i o ovoj od 15 litara

red ima 100 metara duljine, zimsko špricanje, nema lišča, bi izdurala jedan red? ta od 15 litara...

Po mojoj procjeni izdržala bi 3-4 reda obostrano. Stvarno su ok šprice. Je da malo više daš u startu ali dugoročno se isplati. Jedino kaj zna otići je brtva na klipu (rijetko ako je čista kaca u kojoj se radi materijal, bez nekakvog pijeska ili hrđe - komplet je 150 kn) i mala opruga u na ventilu mlaznice ako se pre dugo ostavi (ja preko zime :madmana:) u stisnutom položaju.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Po mojoj procjeni izdržala bi 3-4 reda obostrano. Stvarno su ok šprice. Je da malo više daš u startu ali dugoročno se isplati. Jedino kaj zna otići je brtva na klipu (rijetko ako je čista kaca u kojoj se radi materijal, bez nekakvog pijeska ili hrđe - komplet je 150 kn) i mala opruga u na ventilu mlaznice ako se pre dugo ostavi (ja preko zime :madmana:) u stisnutom položaju.

To je istina, to se i meni dogodilo, ali oprugu van, malo ju rastegnul, i ko nova.
Kod mene je na praktički vanjskoj temp, pa se trudim da je dobro ocjedim prije spremanja.
Imam i ja ravnu(I) diznu, ali mi je bolja "O" dizna. Jednostavno "I" dizna ne pase u svim položajima pa ju izbjegavam. Dobro, ja si uzmem vremena, namam ja tak puno, pa onda na 3-4cm od rozgve i pumpam čisto lagano i doslovno operem. Naravno, idem samo sa jedne strane.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Po mojoj procjeni izdržala bi 3-4 reda obostrano. Stvarno su ok šprice. Je da malo više daš u startu ali dugoročno se isplati. Jedino kaj zna otići je brtva na klipu (rijetko ako je čista kaca u kojoj se radi materijal, bez nekakvog pijeska ili hrđe - komplet je 150 kn) i mala opruga u na ventilu mlaznice ako se pre dugo ostavi (ja preko zime :madmana:) u stisnutom položaju.

a uvik ima malo smeća, a kad pogledaš, te gumice su potrošni materijal...
i naučil sam na vlastitoj koži da treba špricu dobro isprat sa vodom nakon korištenja, pogotovo crijevo, odnosno mušicu, dizu, jel...

@jeffy - kad nema lišča mi svejedno idemo i sa jedne i sa druge strane, imam stupe sa žicum, pa je nezgodno mlatarat oko trsa s druge strane...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znam kaj misliš, imam i ja na žici, al sam došel do spoznaje da dok tak prskam, valjda zbog adhezije i gravitacije ili čega več:scratch, bude kompletni trs okupan, skroz okolo
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
probal bum tu tehniku na manjem vinogradu...
al probal jednom, pa kad treba 2000 trsova tak pošpricat, i petljat kroz žicu svaki trsi, dobiš slom živaca
 
B

BAGERISTA

Guest
Čeka josa šta nemaš onu gore na vrh brda pa samo,,,,cijev provučeš do dolje...........:shock:
Ili misliš izbacit,,,i uzet ovu leđnu,,,i ugradit na nsebi 4x4i onda negdje u hlad pa
1p8hmd.gif


Sad još malo rezidba,,,,,,,,,,,,,ima da ih porežemo kako triba,,,,ovo lito..evo cila zima bez ijedne travke unutra........odradilo se s
148iky.gif
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ma imam, ali ta prejako šprica, pa dok nema lišča bacam materijal uokolo bezveze, to baš nije eko a i košta...

ali imam i doma vinograd, 400 trsa, njega špricamo sa leđnom, jer nemam šlaufa doma, ovaj u velikom vinogradu je dugačak oko 120 metara, pa ga nije zgodno nosit i premještat...

vinogradi su 2km udaljeni :)

zimsko špricanje dakle, ide sa leđnim špricama, a i voćke pošpricamo sa crvenim uljem također sa leđnim špricama...
 
B

BAGERISTA

Guest
A ti josa mislija zimsko,,,,,,,,,,,,,,,e to se slažem........:prayer::prayer:
 

dafija89

Član
Tu od
5 Ožu 2012
Poruka
41
Planiram kupiti prskalicu, izbor je pao izmedju Stihl SG 20 i Solo 425 + manometar. Stihl je otprilike skuplja nekih 100 kn. Prskalicu mislim koristit prvenstveno za prva dva do tri prskanja, a za daljnju upotrebu imam motornu prskalicu. Koja je isplativija za kupnju, te samim time i kvalitetnija?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ja sam u subotu kupio dvije šprice Solo 425, sad ti je cijena sa novim PDV-om oko 980kn

šprica ti ima ispod poklopca i sica klip, na kojem je regulator.
riktaš, dali će davat pritisak od 1-4 bara...
znači, nemreš ju prepumpat, kad postigne npr 4 bara, a ako i dalje pumpaš ko sivonja, višak ispušta preko regulatora.

a ako ti je 4 bara premalo, imaš u paketu čep-regulator, njega nemreš štelat, nego drži do 6 bara.
Manometar je nepotreban.

plastika mi izgleda vrhunska, i proizvodi se u njemačkoj od početka postojanja firme...

kupio sam je jer su dečki u postovima iznad rekli da su zadovoljni sa špricom, ja je nisam još koristil, ali na prvi dojam sam prezadovoljan.

to je to kaj se tiće SOLO šprice, za stihl ne znam kakva je...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
O Stihlovim prskalicama ima malo spoznaja, svega 2-3 godine su na tržištu, tak da tu neka iskustva ne budeš pobral...A solo, kaj da ti velim, već blizu 40 godina se proizvode.
 
Na vrh