• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Kupio danas crveno. Nedaju plavo bez papira. Cijena ista, sastav onak na brzinu isti, doziranje isto, upute iste.. i ko tu onda koga jbe. Jedno može, drugo ne. Veli teta da je jedina razlika kaj se crveno more kupiti samo u RH. Nažalost dignul se neki vjetar pa bumo škropili sutra ili prekosutra.. a onda što bude..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Nemoj sad. Strpi se tjedan dva... Kad vidiš da su pupovi nabubrile onda idi
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Slike su iz blizu pa ne vidim najbolje položaj grana. Ali evo da dam svoj sud uz objašnjenje


Ove 2 debele ti se vraćaju u krošnju i samo crpe snagu. A kad dođe lišće nemaju svijetla i bore se i samo tjeraju u nebo. Vidiš koliko su debele.

Ova 2 uspravne što se prve vidi ti se bore da budu provodnice i od tog isto kruha nema. Samo problemi u budućnosti. Ako radiš vazu, onda radi vazu. Reži na 3-5 ramenih grana na kojima ćeš raditi katove bočnih grana.

Ove tanke sibe na Vrhovima si trebao skratiti za 1/3 na vanjski pup Kako bi potakao debljanje i grananja.

IMG_20240224_122855_1.jpg



Grane jahača odmah reži jer tu isto kruha nema. To su ti sve ove što od ramene grane idu uspravno prema gore. Samo crpe snagu, a ne mogu se odlučiti jesu vodopije ili nisu. To su zapravo vodopije s cvjetnim pupom. I isto tako ove tanke šibe treba skratiti kako bi se potaklo grananja i debljanje.

IMG_20240224_122947_1.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,774
Sve 5 samo još na njih nije došao red, previše spavamo ja i supruga.
One su sad stare 3 godine.

Hvala ti za ovako lijepo ilustrirano rješenje, ako se ikada fizički sretnemo častim te gemištom 🥂
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
pa prošla je kiša..... a pupovi su tu kroz 10 dana. nema sad smisla ići 2 puta

da si onda oprskao imalo bi smisla:hahah:


i da je vrijeme normalno.... Računao sam da neće još pupovi...nisu trebali još mjesec dana
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Teško da će tu tak brzo. Baš smo jučer sa susjedom gledali i komentirali. .jedino na marelici ima čak raspuknutih pupova.. ostalo sve jos mrtvo. Msm da ipak još nije tak visoka temperatura
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Onda idi 2 puta... Kod mene su višnja, trešnja, jabuka, marelica, breskva....Sve pupovi već nabubrili
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Ostalo mi skropiva: vapno, bordoska i sumpor. Smije li se dodati mineralno ulje u mjesavinu?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
U najgorem slučaju ti se vapno neće pomiješati s uljem.

Probaj u boci pa vidi..

IMG_20240227_094249.jpg
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Što znači " karenca osigurana vremenom primjene" Dok se za povrće navode dani, za voćnjake obično piše samo osigurano vremenom primjene
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Ako je karenca na RIDOMIL 20 dana, a ti špricaš Ridomilom 01.08.2024. onda berba grožđa mora biti 21 dan iza dana špricanja Ridomilom. Znači berbu grožđa možeš provesti 22.08.2024.
Ako špricaš prije tog datuma, ostaci pesticida Ridomila se još nisu razgradili i zaostaju na grožđu, a to je otrov. Isti takav princip je za drugo voće ili povrće.
Moraš čitati uputu o primjeni određenog sredstva za zaštitu bilja- SZB i po toj uputi postupati za to SZB.
A u svakom slučaju položiti tečaj za sigurnu uporabu pesticidima..Žišku.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Mislim da pita za bakar.

To ti je zato što povrće možeš prskati bakrom po listu i l plodu pa imaš karencu.

Voće prskas u periodu kad nije vegetacija krenula. Znači nema karence
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Aha. Sad vidim i kod nekih drugih sredstava..npr bord. juha. Također ima i za neko povrce da piše isto. No ..
Kad sam bio klinac, mahom su se vinogradi špricali galicom, a to je bakar ak se ne varam. I to se tada podrazumijevalo kao "zdravi uzgoj".
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Pa sve je to bakar, ali je bit u koncentraciji....
I voda je neopasna , ali ako je popiješ 5 l u 30 minuta, onda voda bude otrov...opasna po život...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
PIta kolega ako može i maline te kupine da šprica s crvenim uljem, ali tu su već krenuli listići. Sitni doduše, ali ipak listići. Što se desava ako bi u toj fazi prskao ???
Koliko sam ja vidio po netu, to se može, alikoncentracija 1-1.5%
 
Posljednje uređivanje:

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Što znači " karenca osigurana vremenom primjene" Dok se za povrće navode dani, za voćnjake obično piše samo osigurano vremenom primjene
To znači da kad se prska u preporučeno vrijeme stadija voćke, na zrelim plodovima neće biti otrovnosti/štetnosti konzumacije.
Kod pesticida koji se mogu koristiti blizu roka berbe, proizvođači pesticida definiraju karencu tj. minimalni vremenski period prskanja tog preparata prije berbe plodova kako bi bili zdravstveno ispravni plodovi voća.
 

Najnoviji postovi

Na vrh