• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
688
Smiju li se prskati procvjetale marelice s crvenim uljem? Prije tjedan dana su posađene a već su tada imale cvijetove. Isto pitanje i za trešnje koje još nisu procvijetale ali vide se pupovi.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,838
Pošto bi trebao i ovako i onako te cvijetove pokidao onda slobodno. Ako ih bakar spali nema štete.

Ja sam išao u nedjelju s modrim uljem 2%. I po cvijetu i po pupu i sve stoji normalno.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Naišao sam na dobar napis o zaštiti marelica - link.
Ja sam nakon bordoške, sad u cvatnji zaštitio sa ciram-om. Vidjeti ću učinak...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
688
Pitao u poljoapoteci,kaže nemoj sada prskati budeš splalio. Da pričekam još malo pa s nekim drugim preparatom.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Na onom linku-dokumentu što sam ga dao je navedeno:
Sljedeće prskanje protiv ovih bolesti vrši se u punoj cvatnji jednim od fungicida botriticida Sumilex 50 FL, Mythos, Teldor SC 500, Kidan i Switch 62,5 WG.
Ja znam za fungicide Chorus i Signum koji se koriste u cvatnji koštičavog voća kao zaštita protiv monilije (iza kovrčavosti lišća je monilija laxa najopasnija bolest za breskve, a unštava i šljive, višnje, marelice).
U gospodarskom piše nešto o toj bolesti - link.
No ima i bioloških pripravaka koji su mi se pokazali odlično kod napada paleži kao npr. Ekstrasol, Pro-bac, Serenade Aso... a neki štite i koštičavo voće od monilije. Nisu štetni za pčele i ljude, okoliš i mogu se bez problema po cvijetu prskati (više su kao gnojnica...).
 

davor_vfr

Novi član
Tu od
12 Tra 2022
Poruka
7
Pozdrav svima,

Zadnjih godinu dana imam vikendicu i na njoj imam šljiva, krušaka i ponajviše jabuka. Sve skupa jedno 20tak stabala. Ne znam ništa o uzgoju i održavanju voćnjaka da odmah napomenem.
Sa starim gazdom prošle godine sam odradio rezidbu i mislim da sam taj dio shvatio, ali sam propustio priliku naučiti nešto o prskanju. Stari vlasnik mi je pričao da je on špricao sa UREEom i Coperblau. A na netu sam čitao o crvenom ulju, plavom ulju i svemu ovom ostalom.

Jučer sam kupio crveno ulje, Coperblau, a danas bi kupio UREEu.

Mislio sam za vikend orezati malo voćke te ih okupati u UREEi da mi otpadne svo lište.

Kada se šprica sa Coperblau-om, a kada sa Crvenim uljem?

Da li možda mogu pomješati UREEu i Coperblau ili Crveno ulje i to sad ovaj vikend pošpricati?

Unaprijed hvala svima na odgovorima!
LP, Davor
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,838
Ovako prvo.

Crveno ulje i plavo ulje su ti jedno te isto. Bakar + mineralno ulje

Cuperblau je bakar bez mineralnog ulja

Urea se prska za defolijaciju. Nismo još do te potrebe došli. Od nedjelje je najavljen mraz pa ako ne otpadne lišće idi urea + cuperblau oko sisveta

Modro/crveno/plavo ulje idi kad nabubre pupovi.

Ako otpadne lišće isti s cuperblau ili modro/crveno ulje bez uree.

Rezati nemoj sada. Reži prije prskanja u rano proljeće /kasnu zimu.
 

davor_vfr

Novi član
Tu od
12 Tra 2022
Poruka
7
Prvo hvala na brzom i vrlo preciznom odgovoru!
Pročitao sam negdje da je dobro pred zimu malo prorijediti krošnju kako bi se urea, a i ostali preparati bolje i lakše primili.

Ok onda neću sad rezati, a i sa špricanjem ću se strpiti kako si rekao.

Hvala još jednom!
 

davor_vfr

Novi član
Tu od
12 Tra 2022
Poruka
7
I samo da još jednom potvrdim da li sam dobro shvatio:

Špricam oko sisveta sa cuperblau + ureea ako lišće ne otpadne samo.
Ako lišće otpadne samo onda pošpricam samo sa crvenim uljem sad oko sisveta.

I onda ponovno na proljeće kada nabubre pupovi sa crvenim uljem?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,838
Tako je. U biti ovako bi ti nekako išlo u hobi varijanti

Šljive:

Kasna jesen - bakar
Kasna zima/rano proljeće kad vidiš da pupovi bubre - rezidba i nakon rezidbe bakar
Kad procvjeta i krenu otpadati latice - insekticid protiv šljivine osice

I to ti je za većinu godina u hobi varijanti dovoljno da imaš šljiva.

Možeš ubaciti jedan fungicid ako je kišna godina i još jednom insekticid om ako ima lisnih uši.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,862
Zašto bi špricao ureom da padne lišće kad bude otpalo samo po sebi, kad mu vrijeme dođe?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,838
Zato što ako je list gore još uvijek kolaju sokovi. Ako dođe jaki mraz smrznu grane.

@davor_vfr

Ma možeš sve isto. Ne isplati se posebno prskati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh