• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2021./2022.

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
255
Ja gledam malo vrijeme i izgleda da do sredine ozujka nece biti toplo vrijeme. Tako da ja sigurno ne idem u prihranu prije
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
A kaj je sad hladno? Prihranu treba obaviti čim srednje dnevne temperature prođu 5*C a to je već skoro zadnja 3 tjedna . Jedino ako si rano sijal i bacil dosta gnojiva u jesen da biljka sad ne gladuje…
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
255
Jesam bacio na jesen
Trenutno nije.ali iducih dana bude i -3
Tak da je moj plan kao i proslih godina oko sredine ozujka i druga prihrana 4 tjedna nakon nje
Govorim o KAN-u
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
920
Nema se šta čekati, jer voćke lagano kreću što znači i da pšenica radi. Prije par dana je bilo 16 stupnjeva i sunčano a to što će biti -3 itd ništa ne znači. Dnevne su oko 10 stupnjeva.
Prošle godine je bio snijeg i led početkom 4 mjeseca a vjerojatno je pšenica do tada dobila dvije prihrane pa nije bilo ništa osim rekordne žetve.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
Po meni ne treba žuriti s prihranom, a opet svako zna za svoje podneblje kaj je bolje.
S obzirom na stanje s gnojivom bolje kasniti tjedan dana nek tjedan ili dva prije krenuti pa na kraju da pšenica ne iskoristi dato. U većini godina je to oko 01.03.
Ovo kaj u prirodi se događa to nije pravo kretanje vegetacije ,kako god još smo u veljači!
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
920
Kan je djelomično odmah iskoristiv a dio kasnije iskoristiv. Tako da ne vidim da biljka ne bi iskoristila to gnojivo. Osim ako se misli da biljke još ne rade. Ali kao što sam rekao voćke već lagano kreću, vrbe cvjetaju, johe, topole, breze itd čak i bukve debljaju pupove uz to su trupci puni vode, tako da je vegetacija krenula pa tako i trava odnosno pšenica. Ako je ista krenula onda je dio Kana već iskorišten. Pratimo prirodu i ona nam sve govori.
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
90
To što je veljača,ne znači da vegetacija nije krenula! Unazad par godina smo svjedoci promjena klime tako da zime nisu što su bile. Traju dosta kraće i dosta su blaže a ljeta sve toplija. Što se tiče pšenice,treba imati na umu da prva prihrana,dana na vrijeme najviše diktira prinos.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
175
Ja sam već davno riješio prvu prihranu, uhvatio zadnji dobar noćni minus i kišu. Od tada je non-stop 10-16 stupnjeva dnevna temperatura. Šta bi se dogodilo i da biljka bude u mirovanju? Šta ne bi opet prvom prilikom iskoristila dušik koji smo bacili?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Dušik je lako isperiv pa ga zato treba dodavati biljci kad ga biljka može usvojiti da što više se iskoristiti sa što manje gubitaka.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
175
Nije bilo niti nekih padalina pa sumnjam da ga je ispralo. Znači ispire ga u donje slojeve zemlje? Nije mogao otići dalje od 10-ak cm sa ovim padalinama...:)
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
175
sutra dan je pala neka slaba kiša, ne sjećam se točno u litrama ali je bilo manje od najavljenog. kasnije kada sam obilazio još se vidjelo malo gdje su bile kuglice gnojiva, ali su se rastopile. koliko sam čuo da je to dovoljno da se primi u zemlju. ova je zima strašno suha (istočna slavonija), i sve se bojim kako će biti na proljeće/ljeto.
 

Najnoviji postovi

Na vrh