• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2022./2023.

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,532
Kod mene Obiwan davao 6.5t/ha, ali kvaliteta 0 bodova. Izalco CS je dao 5.6t/ha u drugu klasu.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
631
Skinuti Kraljica. Prosjek 5.5T/ha, 1.klasa. kaže kombajner jedna od boljih koje su kosili ove godine.
Sto reći, koju poruku poorati. Dobro razmisliti o daljnjem uzgoju pšenice. Ove godine srećom sam prepolovio prošlogodišnje površine, a sada razmišljam o izbacivanje iz plodoreda. Jer ona je lutrija. Jednom u 10g. se može zaraditi na njoj,tj da se potrefi prinos i cijena.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Kraljica, optimalni rok sjetve, optimalna prihrana, 2 puta zaštita, skinuta prije planiranog dolaska kiše, vlaga 13%, hektolitar 76, protein 15, gluten 30.prinos 5,5 t/ha.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pitanje.. koliki je potencijal pšenica danas po ha?

vidim pišu po prospektima po 9-10t/ha, a koje kvalitete? I gdje su ta pokusna polja bila?

Da li je naša zemlja toliko loša i kisela il' je problem i nečem drugom oko postizanja prinosa većih od 7t?
Jer ako je prosjek 5.5t a oni kažu da je potencijal 9t pa gdje je zajeb onda...
Il' je naš il' je njihov...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
U idealnim uvjetima je sve moguće.
A moguće je ostvariti i 15 tona/ha.
Kišni svibanj nam je pokvario radosti.

Da neka sorta dospe na tržište sjemena potrebno je dosta godina, pokušaja, pokusa i na kraju da komisija odobri da zadovoljava sve potrebno....
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ti to o nekoj idili ...ili pšenici....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
A tko te pita za svijet...ja pitam za naše zemlje gdje vidim da je prosjek 5-6t i ako je tako zadovoljni ljudi, a gdje je to od 9t tj ono što oni zovu potencijal ..

A za odnos na potencijal za kukuruz ja sam imao blizu potencijala urod kukuruza 90%, 13.7t s 14vlagom već par godina uz redukciju bacanja gnoja...a s pšenicom dođem do 60% njihova potencijala i ni makac dalje..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
Ti to o nekoj idili ...ili pšenici....
...pa naravno.
Potegnuo si pitanje potencijala.! -pa dao svoj odgovor.
Htel sam na karakteristike pojedine sorte reći da je to svakako moguće ostvariti i puno više od toga.
Okreni rezultate pokusa od Rwa prošlih godina i vidi rezultate Centra za Sjemnarstvo.

Ps. Dat ću i svoj prilog o završenoj žetvi dok zbrojim rezultate. Jedino se mogu hvaliti hektolitrom. (Ha, malo čudno za ovu godinu)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pitanje.. koliki je potencijal pšenica danas po ha?

vidim pišu po prospektima po 9-10t/ha, a koje kvalitete? I gdje su ta pokusna polja bila?

Da li je naša zemlja toliko loša i kisela il' je problem i nečem drugom oko postizanja prinosa većih od 7t?
Jer ako je prosjek 5.5t a oni kažu da je potencijal 9t pa gdje je zajeb onda...
Il' je naš il' je njihov...
Pojma nemam šta mogu dati današnje sorte jer pšenicu ne sijem već dvadesetak godina, ali sam prije dvadesetak i više godina, u godinama kada je sorta Žitarka bila među zadnjeplasiranima na tržištu imala preko 8 tona Žitarke na hektaru, po riječima kombajnera, takav prinos nije vidio do tada. Zarezao je jedan otkos i vratio se skipati na prikolicu to što je bilo u bunkeru jer je kosio par sati nakon sasvim lagane kišice i rekao da će doći sutradan u kasno popodne jer ne želi takvu pšenicu kositi a da ne bude potpuno suha.
Malo potom ili istovremeno je plasirana na tržište Superžitarka, prestala sam sijati pšenicu pa ne znam da li je davala veće prinose od Žitarke. Vlaga je bila normalna, ostalih parametara se ne sjećam.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,547
Super Žitarka nije bila par Žitarki.
Žitarku sam sijal jedno 20 godina naravno vlastito sjeme jer ga nije bilo za kupiti
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Super Žitarka nije bila par Žitarki.
Žitarku sam sijal jedno 20 godina naravno vlastito sjeme jer ga nije bilo za kupiti
A gdje je sad to sjeme? Nestalo il' se namjerno to malo s tržišta? Tko je bio proizvođač sjemena Žitarke? Sigurno tog sjemena imaju još u hladnjaku u arhivi.
 

PecKe

Član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
58
Predana jučer pšenica nakraju bilo 6.7t/Ha Kraljice hektolitar 78, proteini 12.9. Bila jedna parcela pa sad ne znam kolko je relevantno al ja prezadovoljan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Da rezimiram svoju “proizvodnju” pšenice za ovu godinu. Na ukupno 7 parcela prosjek 6,3t/ha. Od tih 7, 3 sam prvi put posijal tak da su u lošoj formi i zakorovljene. U kasnoj fazi je potjeral sirak i pirika i procjenil sam da nema smisla to špricati. Hektolitar 76-78, protein 12.1-12.6. Posijane su bile Kraljica - 5,2 t/ha i Obiwan - 8,3 t/ha. Obiwan je spasil sezonu.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
...i da žetva je završila pa bi bio red dati neke rezultate iste.
Krenulo se 8 srpnja s vlagom ~14%.
Ono kaj sam izvukel s vagarinki je :
Indira 6-6,4t/ha; 76,7-79,2kg/hl; protein 10,7-12,1.
Kraljica 5,6t/ha, 83-83,4kg/hl, protein 11,8-12,5.
Obiwan nije dao ništa više, bio većinom na lošim parcelama di je divljač i voda.
Bilo je i loših prinosa i pšenice s prinosom od cca 3t/ha i proteina od 9,7...
Uglavnom kad se povuče crta 5.080kg/ha za ovu godinu.....idemo dalje malo pametnije.

Dio žetve na linku
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,532
Jel se iduća sjetva planira?
Definitivno ću neke minimalne površine sijat kojima utvrdim da će mi pšenica pomoć u poboljšanju tla - odmaranju od duhana i mogućnost sjetve zelene gnojidbe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh