• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Da je bar 40-50 hektara bilo bi nekakvih novaca na kraju, ovako eto tak...

Da bi sijao 50 ha psenice treba barem 150 ha zemlje za tropoljni plodored sto je minimum minimuma. To je vec preko 10 milijuna kuna. Za takvu povrsinu treba i vlastiti kombajn. Eto jos milijuna. Da ne nabrajam ostalu mehanizaciju i ogromnu amortizaciju.
A di su troskovi zivota. Ne zelim radit da bi se vrtio u krug. Netko zeli novu kucu, stan, dva tjedna na more, novi auto svakih par godina...
Vidim ide ti matematika pa probaj izracunat kad bi s tim cijenama i prinosom isplatio te troskove.
Ja nisam zadovoljan s ovakvom cijenom. Drugacije nam ni ne treba biti dok ima sretnih s ovom cijenom i misljenjem sta Bog da dobro je.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

samo cu reci da je ovo jako zalosno, od toliko kultura na raspolaganju da ne zna sta bi sijao...

Ajde onda ti predlozi nesto, ali da ima i siguran plasman, a ne ja za svoju robu moram stalno cukati nekoga za rukav i to mi jos taj netko za moj proizvod odrediva cijene..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kod mene ulog u pšenicu 4750 kn /ha , sa prinosom od 7 t/ha x 0,90 =7870 kn (cijene sa pdv-om)

Dobit nekih 3000 kn/ha + poticaj ...
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Na obračun idem sutra, rešenje problema ovak glasi:

Pšenice predal 14500kg, mjenjam sve za posije jer je protein bil 10,6 i uopče me ne zanima cijena, posija mi daje 110% na predanu količinu pšenice a to je 15400kg i prodal sam ih prijatelju po 1kn i tu sam malo dobil više..

A SAD TREBA SMISLIT REŠENJE ZA IDUĆU GODINU, možda najbolje ništa ni ne radit..
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ajde onda ti predlozi nesto, ali da ima i siguran plasman, a ne ja za svoju robu moram stalno cukati nekoga za rukav i to mi jos taj netko za moj proizvod odrediva cijene..

gle mi imamo kamilicu i uljnu tikvu, za oboje siguran plasmna, cijenu ne diktiramo mi nego otkupljivac i cijenu znamo vec u 12. mjesecu, ucenjem i tehologijom smo se pronasli u toj cijeni i radimo na poboljsanjima

uostalom mogu ti kulture nabrajati do sutra ali na kraju je na vama kolko ste sposobni i voljni traziti trzite drugih kultura, uciti o tehnologiji proizvodnje jer za vas to nece nitko raditi

ne sijemo kukuruz ni psenicu vec godinama, ne pratim teme kukuruza i psenice i reko idem malo prolistati, i onda naletim na izjavu tipa "ne znam sto sijati"
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Znači ja bi po tomu tvojemu moral prodat svu svoju mehanizaciju namjenjenu ratastvu i ic kupovat mehanizaciju za proizvodnju tikve i kamilice, ta mehanizacija je vjerojatno skupa i to znači da trebam ic u kredite... Taman kad se to sve uhoda i razvije i otplatim mehanizaciju vjerojatno bude i to postalo neisplativo i došlo bu nekaj novo ko kaj je i sa svime u Hrvatskoj...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Pa nemora se sijati,tko treb sijati tri kulture,treca mora biti deset posto od ukupne povrsine upisana u upisnik,tako ja radim,vise sijem soje i kukuruza a psenice samo toliko koliko mi treba.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kod mene ulog u pšenicu 4750 kn /ha , sa prinosom od 7 t/ha x 0,90 =7870 kn (cijene sa pdv-om)

Dobit nekih 3000 kn/ha + poticaj ...

Da bi sijao 50 ha psenice treba barem 150 ha zemlje za tropoljni plodored sto je minimum minimuma. To je vec preko 10 milijuna kuna. Za takvu povrsinu treba i vlastiti kombajn. Eto jos milijuna. Da ne nabrajam ostalu mehanizaciju i ogromnu amortizaciju.
A di su troskovi zivota. Ne zelim radit da bi se vrtio u krug. Netko zeli novu kucu, stan, dva tjedna na more, novi auto svakih par godina...
Vidim ide ti matematika pa probaj izracunat kad bi s tim cijenama i prinosom isplatio te troskove.
Ja nisam zadovoljan s ovakvom cijenom. Drugacije nam ni ne treba biti dok ima sretnih s ovom cijenom i misljenjem sta Bog da dobro je.

I ti imaš lude brojke. Zar treba zemlju kupovati? Zar treba kombajn od milijun kuna? Sve je to i predobro plaćeno za čohanje jaja...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Dok se ovaj post pročita malo između redaka postaje jasnije..
Brojke su lude,ali brzo se dojde do njih,i ne kroz noč,nego s vremenom..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Sirovo zvuci ali je tako.
Upravo s vremenom, ne odjednom.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nikad nama u ovoj državi neće bit bolje! Mentalitet je taj koji nas guši i zbog kog nemožemo i nećemo naprijed u skorije vrijeme... Najbolji primjer je i ova rasprava: ratar protiv stočara i obrnuto,voćar protiv dvojice prethodnih,povrtlar protiv svih ostalih,ribare da ni nespominjemo i sve ostalo... Rasprava čiji tata je jači,pa sve do partizana i ******,pa malo sdp/hdz,itd,itd,bla,bla,bla,........
Svi smo u istim govnima,neko više neko manje, i da smo malo bolje složniji svima skupa bi nam bilo bolje,al mentalitet je takav kakav je ,vrtimo se u krug i propadamo sve dublje... i parola : bolje nek susjedu crkne krava, nego moja i samo naprijed!!!
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Možda je parola čak neka mi crkne krava, samo da susjedu crknu dvije.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

kod njih je to normalno ..tko je z njima radila zna to..

Mi smo sa njima radili
Pojasni kak su vas htjeli prevarit jel je na vagerinki krivo napisano ili šta drugo
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

u mojem slucaju svaka prikolica u jednoj firmi npr 5000 kg kod nji 4300 kak ju god punil nije vise od toga bilo...mislim dana vagi muljaju
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ovdje imaju staru vagu te vrte one kotačiće, provjereno prvo kod drugog otkupljivača na digitalnoj vagi, ali su proteini bili loši, zatim ista prikolica odvezena njima, kao veća cijena, kad ono brus, 1300 kg manje. Neznam što vi veći proizvođaći šutitite, ak ne muljaju s vlagom, onda vagom, a najnovije s proteinima. Govorim opčenito za većinu otkupljivača, preračunajte si koliko pšenice Vi njima dajete.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Gogo sa nekom starom ragom nema sanse za vrsiti 100-150 ha. To vec mora biti ozbiljan stroj. Isto tak je i sa traktorima, a to je vec velika lova u pitanju.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Znam dosta ljudi koji toliko ovrše s npr. Dajcevima starim cca 25 godina.
Zato nam ni ne može bit bolje,svatko s par plahti zemlje odmah počne sanjati (i na kredu uzimati) nove,velike i sjajne mašine...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Je točno je to da mnogi imaju preskupu mehanizaciju koju je teško amortizirati ali gore navedeni kriminal sa vaganjem, mjerenjem vlage i proteina ubija i ove sa primjerenom mehanizacijom. Mi koji to omogućavamo nismo bolje ni zaslužili !
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ja sam samo htio reči koliko posla toliko i novaca. Recimo na tih 7 hektara pšenice meni će ostati neto dohotka cca 25 tisuća kuna. Ako idem od ukupnog neto dohotka moje cjelokupne proizvodnje računati amortizaciju, ispada da od pšenice ne moram dati nekih 2-3 tisuće kuna jer ostalo nosi značajno veći dohodak. Znači orao sam jedan dan, pripremao i sijao jedan, sva prihrana i zaštita se može još svesti na dva dana posla. Žetva jedan i ispada da sam radio tjedan dana za 20 tisuća kuna. Mislim da je tu računica prilično jasna, pogotovo nekome tko u konzumu radi 60 sati tjedno za 750 kuna. Nisam kupio plug za 100 tisuća kuna već za 20, orem jednako ko i s onim za 100, nemam traktor od pola miliona kuna, već 150 tisuća i sve to radi. Servis radim redovno jednako ko i na novom i ako crkne kupim drugi za iste novce i opet radim s znatno manje uloženog.

Iz vlastitog iskustva tvrdim da nema računa ulagati velike novce u novu mehanizaciju sve dok se za to ne stvore uvjeti. Puno bitnije je uložiti u kvalitetnu agrotehniku da se postignu prinosi. Mene u pšenici sve ispod 7 tona razočarava i nema pretjerane rentabilnosti. No to nije moja osnovna proizvodnja pa ne mogu u detalje tvrditi koji bi bio zadovoljavajući prinos i cijena. Jasno je da bi svi voljeli za malo dobiti puno, no to nigdje tako ne funkcionira.
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Jesu u to racunao i ulaganje u sledecoj godini ili nisi???
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh