• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
I kod mene ih dosta tako radi, idu ureom po snijegu, mada to inace bude dosta ranije.
Nisam nikad to radio jer se inace u ovo vrijeme moglo normalno prihranjivat.
Ja cu opet naopako, sad cu kanom, iducu ureom, trecu folijarno. Meni se pokazalo dobro.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Ja bacim 350 kg 0-20-30 i 130 kg urea u sjetvi u jesen i uopće ne razmišljam o prihranjivanju dok ne krene vegetacija.. Po kukuruziku sam isto bacio i mješano i ureu i zaoro sve a na proljeće tu ide suncokret.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Ja sam bacio prije sjetve 400 kg 0-20-30, a pošto je išla poslije soje nisam bacao dušik. Mislim da bi od soje trebalo ostati dušika......sad da li dovoljno do prihrane....vidjet ćemo. Po boji je izgledalo dosta.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Zeko, imamo isto razmišljanje, a bome i poprilično sličnu gnojidbu !

Kan ide čim se bude dalo u polje.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Ja svake godine idem po snjegu s prihranom 100 kg Ureje po jutru, ili ako nema snjega zadnja smrznuta zemlja. Pokazalo mi se najisplativije, kako se snjeg otapa,tako dušik ide u zemlju. Znači jedna prihrana bez osnovne gnojive,s jednom zaštitom klasa, lani 6300 kg/ha.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,531
I kod mene ih dosta tako radi, idu ureom po snijegu, mada to inace bude dosta ranije.
Nisam nikad to radio jer se inace u ovo vrijeme moglo normalno prihranjivat.
Ja cu opet naopako, sad cu kanom, iducu ureom, trecu folijarno. Meni se pokazalo dobro.

Pronašao sam potvrdu za tvoj način u člancima Agroportala i Poljoprivredne savjetodavne službe Vojvodine.
http://www.agroportal.hr/ratarstvo/1723
http://www.polj.savetodavstvo.vojvo...dnost-azotnih-đubriva-za-prihranu-strnih-žita

Koliko me još pamćenje služi na ovom forumu (ne znam temu) je bilo napisano da KAN ne djeluje kod temperatura nižih od 10°C. Sad sam malo zbunjen. :icon_scratch:

Prošle godine sam imal na dijelu njive jako slabu klijavost (čak sam razmišljal o preoravanju na proljeće i sjetvi buča), a na ostatku je bila čak malo pregusta. No ipak sam ostavil i rano prihranil ureom, a poslije kanom.
U žetvi je, ona koja je bila skoro pregusta, bila dosta rijetka, samo neznatno gušća od one s jako slabim nicanjem. Jel uzrok gnojidba, ili nešto drugo, pojma nemam.
Zato ove godine čekam zatopljenje i onda prva prihrana kanom. S obzirom na vremenske uvjete to sigurno ne bude prije 15. ožujka.
Bi li u tom slučaju bilo bolje iza 10. travnja prihraniti ureom ili ponovno kanom?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
A ne djeluje ni urea, jos pogotovo sto iz amidnog mora preci u amonijski oblik, a po hladnoci nema djelovanja, kad otopli, a nadam se iduci tjedan da oce djelovat ce jedno i drugo, samo sto ce kan djelovat odma.
Nije ni urea po snijegu nikako losa, vrsim svake godine dvojici koji tako rade i imaju odlicne prinose i kvalitetu.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Pronašao sam potvrdu za tvoj način u člancima Agroportala i Poljoprivredne savjetodavne službe Vojvodine.
http://www.agroportal.hr/ratarstvo/1723
http://www.polj.savetodavstvo.vojvo...dnost-azotnih-đubriva-za-prihranu-strnih-žita

Koliko me još pamćenje služi na ovom forumu (ne znam temu) je bilo napisano da KAN ne djeluje kod temperatura nižih od 10°C. Sad sam malo zbunjen. :icon_scratch:

Prošle godine sam imal na dijelu njive jako slabu klijavost (čak sam razmišljal o preoravanju na proljeće i sjetvi buča), a na ostatku je bila čak malo pregusta. No ipak sam ostavil i rano prihranil ureom, a poslije kanom.
U žetvi je, ona koja je bila skoro pregusta, bila dosta rijetka, samo neznatno gušća od one s jako slabim nicanjem. Jel uzrok gnojidba, ili nešto drugo, pojma nemam.
Zato ove godine čekam zatopljenje i onda prva prihrana kanom. S obzirom na vremenske uvjete to sigurno ne bude prije 15. ožujka.
Bi li u tom slučaju bilo bolje iza 10. travnja prihraniti ureom ili ponovno kanom?

Ljepo baci kan kad krene vegetacija, imaš tako malo da možeš i ručno.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Samo dobra osnovna gnojidba i nema brige za ništa.. Meni se tako najbolje pokazalo..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,531
Dejane,

dobro si zapamtil da sam hobi poljoprivrednik s malecnim parcelama. :) No svejedno želim dobiti čim bolji prinos. Na pšenicu koju ručno posijem, nije mi problem ručno pobacati prihranu. Preporučaš oba puta kan ili drugi puta urea?
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Dejane,

dobro si zapamtil da sam hobi poljoprivrednik s malecnim parcelama. :) No svejedno želim dobiti čim bolji prinos. Na pšenicu koju ručno posijem, nije mi problem ručno pobacati prihranu. Preporučaš oba puta kan ili drugi puta urea?

Ka imaš volje može i 3 puta manje količine.
Prvi put kad krene vegetacija to je 5 + temperatura
Drugi put kad je jedo 10-20 cm viska
Treči kad pravi klase da dvigne proteine.

Kosistim samo kan. niti foliarno niti ureju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,531
Hvala na preporuci.:drink:
Prvo se moram strpiti da snijeg okopni. Ima ga kod mene 50-ak cm. Prema sadašnjim prognozama valjda bu nestal za 10-12 dana pa bu za 15 moguća prihrana.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Na jednom manjem dijelu malo mekano dalje ide fino. Imam još nešto malo no to će sačekati dan, dva.

c7a0578bf775bf135b35f174c5520b9d.jpg


f2bccb4f69fe7e54c5a464233ee217d4.jpg
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
U subotu odrađena prva prihrana, nije čak ni propadalo opasno :)
9e155f032400df753e7041ec1472dcd4.jpg


Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh