• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa ulja na McCulloch pili

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode....da li iko od vas posjeduje motorku sa ovakvim sistemom podmazivanja lanca:









Veci godinama mucim muku sa tim vrazjim komadom plastike.

Pretrazio sam sve moguce forume sto strane sto domace na koje sam naletio koji imaju za tematiku motorne testere. Otvorio vise ni sam ne znam koliko tema na istim forumima. Nosio svim ljudima po gradu sto ko fol znaju popravljati motorke. Narucio preko interneta istu takvu pumpu(polovnu) koja me izasla ko i pola motorke


i ni dan danas to vrazje go**o nece da baca ulje.


Ako iko od vas to ima nek otvori nekad rastavi poslika da vidim fali li mi sta od dijelova. Ako je iko ikad imo tu pilu pa pravio tu vrazju pumpu pa zna koji joj je vrag neka pise.

Doslo mi je sto puta da je bacim kompletnu motorku....ali motorka je u finom stanju. Pali lako, ima stvarno dosta snage, a jako je mala i lagana. i zgodna za raditi. A pritome je kvalitetno izgradjena, metalni blokovi, skoro nigdje plastike, to sve moze 100 godina trajati raditi...ali vrazja pumpa nece da baca ulje na lanac
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Što je ovo..:icon_e_surprised:.!Koliko vidim to čudo koristi impulse iz motora, koji vjerojatno preko veče komore prenose impuls do manje koja vjerojatno pumpa ulje. E pošto je princip rada koji je, bitno je da svi spojevi dobro brtve od motora do izlaza iz pumpe...zasad je to sve što mogu reč.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da kolega potpuno ste u pravu. Pumpa koristi pritisak i vakum generisan u karteru motora hodom klipa gore dole. Isti se prenosi na ovaj klipic...klipic je u cilindru do cilindra kroz mrezicu koja je u karteru dolazi ulje pa se preko 2 nepovratna ventila koji su stvari 2 kuglice i opruge ulje prenosi ka lancu.

Motorka je dosta stara a tako komplikovan i bespotrebno slozen sistem ja pojma nemam zasto su koristili. TO ovdje od majstora nije je ko cuo niti vidjeo, a i po internetu ljudi malo poznaju te pumpe. Jedna jedina spiralna osovina u klipicu pogonjena preko radilice npr na huskvarni traje godinama bez problema, a ovo meni muke zadaje godinama.


Sve sam zivo probao sto mi je probati palo na pamet. Pumpa je bezbroj puta ciscena prana odzracivana, kuglice i federi su mjenjani, dihtunzi su izradjivani drugi probavani stari(u dobrom su stanju jos) kanali svi iz kartera do lanca cisceni bezbroj puta produvavani... i nikad nista se nije pokazalo uspjesno.
Na kraju puknem finu svotu narucim preko interneta drugu pumpu za koju se tip kleo da radi, paf i ona ne radi. Em puko pare em tip nece da primi robu nazad...ma izludio sam oko toga moj druze a niko nemoze pomoci.

Sve i jedan savjet koji su mi ljudi dali da probam sa probao po 10 puta i opet nista
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ajd tankiraj jedan tank rijetkog motrnog ulja ili nafte.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Koliko sam shvatio, ta tvoja motorka bi trebala trošiti ulje za lanac iako se isti ne vrti? Ili bi trebala samo pri većim okretajima pumpati?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
To ne znam :)

karter daje pritisak i vakum uljnoj pumpi od onog momenta kad upalis motorku tj cak i kad zakurblas odredjeni vakum postoji.

E sada....koliko je to dovoljno, tj koliko je obrtaja potrebno da bi pumpa efikasno radila pojma nemam....ali teoretski da ona se stavlja u sluzbu cim povuces konopac za paljenje pa dok ne ugasis pilu
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Normalno, čim se upali nabija.
A ne znam što bih ti rekao....jel jednosmjerni ventil na izlazu ulja funkcionira....
Izgleda mi to sve skupa dosta "zasmoljeno", a taj impuls i nema neku snagu, pitanje je dal se klip uopće može kretati gore/dolje.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ventili rade. Barem kada pumpu sastavim napolju, pa ustima dunem.blago sa jedne strane vazduh ide sa druge nemos nikako dunuti.

E sad ne znam sta ti znaci zasmoljeno....pumpa na slici izgleda prljava od ulja...a kao sto rekoh cistio sam je 100 puta da se cakli ko dijamant
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Kad bi mogao kako istestirati pumpu kadje van pile. Ako dobro pretpostavljam pumpa je ajmo reč u sendviču kad se stegne u pilu sa donje strane. A ulje izlazi u pilu sa gornje strane pumpe, tamo gdje je ona brtva sa 2 oka. Jel moguće da na tom mjestu izlazi ulje nazad u tank?:icon_hang:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E super si sve predpostavio. Tako radi pumpa u sendicu...dole na dnu gdje je onaj metal uzima iz kartera podtlak kako vi to kazete :), zatim ulje salje gore prema vrhu.

Da postoji mogucnost da vraca ulje u karter ne vjerujem posto gore ima gumica koja obavlja formu dihtunga. Probavao sam i sa tanjim dihtungom da ufati gumica jace da stegne uz blok ali dzaba opet belaj nece


ma kazem ti to je meni jada zadalo stotinu
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Vjerojatno je motor gubio kompresiju, tako da ne radi više taj vakuum potreban za rad pumpe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ta pumpa je toliko izmrcarena da bi bilo pravo čudo da radi ..
Radi se o malim protocima ulja ..svako i malo propuštanje vakuma ili ulja na uljnom djelu razultira nikakvim protokom .

da li postoji način da je spojiš pod ulje i ra rukom simuliraš pogon djela kojieg pokreče vakum tj. inpul ?

Možda kad je stegneš u kučište dođe do deformacije nekog elementa pa klpič zaglavi .

vaš veelčasni
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pjero motor ne gubi kompresijju. u motrci je nov klip i karike i cilindar u savrsenom stanju,m karburator ekstra podesen, pila i sasvim hladna pali na pola kanape i ima snage dosta...tako da to nije 10000000%

puknuti....doraditi postojeci sistem da rucno pumpa je nemoguce, jedino da izmislim i napravin neki svoj sistem podmazivanja pa makar i slobodnim padom. realno govoreci i bez svega toga ja motorku koristim vec dugo samo je mazem cetkom i kanticom ullja pa posle minut rada podmazem malo st je jako dostadno :)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Zašto nemoguće? Koliko mi se čini jedna od jednostavnijih pila za preradu.
Napraviš poklopac/prirubnicu u obliku dna pumpe. U sredini napraviš provrt veličine pumpice za gorivo i tlačni izvod pumpice spojiš na onaj provrt u rezervoaru koji ide prema lancu. Jednostavno i diskretno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma ne , pa ako več treba ručno mora je dopeljati na ručku desne ruke a ne da ju tišče na pod ko glavu flakserice da izleti flaks .

vaš velečasni
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Malo je nespretno, no kantica i pemzla nisu:icon_eyes:
Ovakova pumpica, traži onu koja ima ventil u sebi(takvih je večina)
$T2eC16R,!zcE9s4g3JD,BR8Sul,F(Q~~60_12.JPG

Jedino se nebih oslonio na ova krilca poradi brtvljenja. Bolje na prirubnicu privariti "muf" sa unutarnjim navojem i stegnuti pumpu čvrsto u samu prirubnicu. Ujedno ti služi kao zaštita pumpice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh