• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Puževi golaći-kako ih se riješiti???

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
Naime pošto ova kiša samo pada i pada u vrtu imam najezdu puževa.Nije ih bilo do ove kiše i sad mi oće sve posjest.Mamu im probal sam i s pivom,i s vapnom ne pomaže.Neko kaže smješat posije i neopitroid,neko kaže stavit bakrenu žicu okoli neko ovo neko ono.Već sam dobil popizditis.Zanimaju me vaša mišljenja.
 
P

pozna

Guest
sjecam se da smo u vrtu sa povrcem tamo gdje su htjeli ici na pasu ,oko gredice smo povukli crtu od pepela iz peci i sve ok.pepeo im se ljepi na slinavo stopalo pa odustaju. nedavno sam to isto ucinio na maloj povrsini ali sa pepelom iz pepeljare,i isto funkcionira.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Ak su to španjolski puževi golaći, nema sistema da se toga riješiš.Obično su prve dvije godine kad se dosele na neki teritorij prava elementarna nepogoda .
Pijesak, daske, pepeo, piljevina,pivo,sol, limacidi kojekakvi-sve kapitulira.
Ak je suho vrijeme , još nekak, ali po ovoj kišurini niš ih ne zaustavlja.
Obična kuhinjska sol radi čuda, pretvara ih u pjenušavu kašicu, ali ak zasoliš vrt u dovoljnoj dozi, nebu niš raslo. Pužomor je isto dobar, ali kad dnevno pada kiša cijena pužomora pojede vrt, netrebaju ti puževi .

Prokletnici su dvospoci, sve im paše, mogu i solo i u grupi, svak sa svakim,jaja su ko Urea, ali gumena i nedaju se zdrobiti .Zadržavaju se u nepokošenoj travi, navečer poslije kiše možeš nabrojiti više stotina na kvadratni metar.Kad su kod nas imali nastupnu godinu, na glavici zelja 58 komada :cry:
Uz kompletni vrt -mrkva, luk, paradajz, paprika , grah ,zelje, izjeli su i tri reda kuruze kraj vrta odnosno skinuli su lišće.

S vremenom se problem polako stabilizira, poslije par godina nisu tak brojni, ali riješiti ih se nije moguće.
Efgikasni prirodni neprijatelj su patke, ali i tu treba paziti da uvijek imaju dovoljno vode da mogu isprati kljunove i potjerati puža niz grlo jel su gadovi ko ljepilo za miševe.
I moraju biti odrasle, meni se par manjih ugušilo.Več godinama imam par koji patrolira oko ograde dvorišta i spriječava neželjene upade.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Ak su to španjolski puževi golaći, nema sistema da se toga riješiš.Obično su prve dvije godine kad se dosele na neki teritorij prava elementarna nepogoda .
Pijesak, daske, pepeo, piljevina,pivo,sol, limacidi kojekakvi-sve kapitulira.
Ak je suho vrijeme , još nekak, ali po ovoj kišurini niš ih ne zaustavlja.
Obična kuhinjska sol radi čuda, pretvara ih u pjenušavu kašicu, ali ak zasoliš vrt u dovoljnoj dozi, nebu niš raslo. Pužomor je isto dobar, ali kad dnevno pada kiša cijena pužomora pojede vrt, netrebaju ti puževi .

Prokletnici su dvospoci, sve im paše, mogu i solo i u grupi, svak sa svakim,jaja su ko Urea, ali gumena i nedaju se zdrobiti .Zadržavaju se u nepokošenoj travi, navečer poslije kiše možeš nabrojiti više stotina na kvadratni metar.Kad su kod nas imali nastupnu godinu, na glavici zelja 58 komada :cry:
Uz kompletni vrt -mrkva, luk, paradajz, paprika , grah ,zelje, izjeli su i tri reda kuruze kraj vrta odnosno skinuli su lišće.

S vremenom se problem polako stabilizira, poslije par godina nisu tak brojni, ali riješiti ih se nije moguće.
Efgikasni prirodni neprijatelj su patke, ali i tu treba paziti da uvijek imaju dovoljno vode da mogu isprati kljunove i potjerati puža niz grlo jel su gadovi ko ljepilo za miševe.
I moraju biti odrasle, meni se par manjih ugušilo.Več godinama imam par koji patrolira oko ograde dvorišta i spriječava neželjene upade.

kad vec sponminjes patke ,jedan kod nas ima japanske race i kaze da kad ih pusti ujutro prvo obiđeju vrt i kojeg nađu taj je njihov, moj otac ima genister sa starim uljum i kojeg nađe zavrsava u genisteru sa uljum tu mu nema spasa,a iz soli se navodno moze izvuc.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kod mene susjeda vec godinama radi ovako, osusi ljuske jaja zdrobi ih u krpi i pobaca po mjestu gdje ne zeli da idu puzevi golaci.
To ona radi od kad ja znam za vrt, i nema sa time problema .
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Patke bilo kakave sorte budu pobrale puževe, nisu jako zahtjevne za držanje.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
o mamicu im španjolsku...moram pod hitno nabavit guskice....pa nek žderu...ak mogu meni puževi salatu i blitvu mogu i guskice puževe...danas sam kupil neki novi pužomor kojem kiša ne smeta i posipal...pa budemo vidli jel to kaj vredi il ne vredi...
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Nebudu! Tu jedni ljudi drže par pataka samo radi puževa, u jutro žena pusti patke na vrt i one pokupe puževe i ništa drugo ne diraju, kad patke naprave krug zatvori ih u tor i kaže svi zadovoljni! :supris:
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
eto ovaj novi pužomor je pravo čudo...posolil sam okolo vrta pred dva dana i drugo jutro ih je već bilo krepanih...a danas navečer više ni jednoga u vrtu...bar kolko sam ja videl
 
R

rizibizi

Guest
puževi

Naime pošto ova kiša samo pada i pada u vrtu imam najezdu puževa.Nije ih bilo do ove kiše i sad mi oće sve posjest.Mamu im probal sam i s pivom,i s vapnom ne pomaže.Neko kaže smješat posije i neopitroid,neko kaže stavit bakrenu žicu okoli neko ovo neko ono.Već sam dobil popizditis.Zanimaju me vaša mišljenja.

evo ja sam napokon našao učinkovito sredstvo , to su granulice koje puževi pojedu i onda ih više nema :p . mogu na pm dat info gdje ima za kupiti u zg i okolici

NEMA VIŠE PUŽEVA !!:p:p:p
 

Nadica

Novi član
Tu od
9 Srp 2013
Poruka
4
Re: puževi

Ja bih također voljela informaciju o tim granulicama...ako ne može javno onda na pp...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma kupiš u poljoapoteci-mali plavi briketiči,posipaš na rijetko oko biljaka predvečer i u jutro su krepani.Tebi Mađarska daleko,ja tamo uzimam,Kila jedno pedeset kuna.Kod nas je čini mi se pola kile toliko.
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Ma kupiš u poljoapoteci-mali plavi briketiči,posipaš na rijetko oko biljaka predvečer i u jutro su krepani.Tebi Mađarska daleko,ja tamo uzimam,Kila jedno pedeset kuna.Kod nas je čini mi se pola kile toliko.

Odgovor za puževe - možda malo prekasno, ali nekom će poslužiti:
Navedeno sredstvo se zove MESUROL. To su sitne ljubičaste granulice, stavi se nekoliko njih oko biljaka ili oko gredice - obično na onu stranu od kud dolaze puževi. Nisu topive na kiši. PUŽOMOR - jeftiniji je, efikasan je, ali nepostojan na kiši. Postoji i GEL protiv puževa. Ako imate malo vrta pomaže gašeno vapno ili sol. Pozdrav svima od BioBele! :icon_weed:
 
G

gegihno

Guest
Naime pošto ova kiša samo pada i pada u vrtu imam najezdu puževa.Nije ih bilo do ove kiše i sad mi oće sve posjest.Mamu im probal sam i s pivom,i s vapnom ne pomaže.Neko kaže smješat posije i neopitroid,neko kaže stavit bakrenu žicu okoli neko ovo neko ono.Već sam dobil popizditis.Zanimaju me vaša mišljenja.

baci im kocen od kruske,jabuke ili slicno,, to je ono di su sjemenke,,kad im to das nece ti dirat povrce.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neće-dok toga ima.Kada pojedu,baci još,doći će sa svih strana,a onda znaš kako to ide-muški puževi,ženski puževi-ića,piča,veselja i orgija.A onda krstitke kroz neko vrijeme....a ti bacaj,nek se raja gosti.....:cool2::(hi)::(hi)::(hi):
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Ja sam čuo da najbolja piva za to , problem što je ja kad kod ponesem popijem a puže tribin rukama pa zgazim nogom :drink:
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Ja sam čuo da najbolja piva za to , problem što je ja kad kod ponesem popijem a puže tribin rukama pa zgazim nogom :drink:

Piva da - ako je mala količina i treba je dolijevati. Na kiši je postojan MESUROL (250 gr cca 45-50kn). Pužomor je dobar, ali nije postojan na kiši. Postoji i GEL PROTIV PUŽEVA (od Unicema) - to je za hobiste.:smile:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Kupio suprugi PUŽOMOR,uveče razbacala kad ujutro vidi čuda pužići na kamaricama :icon_lol:
neki malo krepali neki malo više :icon_oak: ali nema veze,ni pretpostavio nisam da te gamadije ima toliko :(punch):


Johabice hvala, ipak tvoji savjeti imaju svoju težinu!. :(clap): :icon_pray: :Kiss:

:(y):
 

Najnoviji postovi

Na vrh