• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

E

el pibe

Guest
To me nesekira ide rus dosta brzo a i vucem dve prikolice na jednoj 6 a na drugoj 5 metara i uspijem dovest dve ture na dan!!

Ak ti je Rus dupljak pri meni u brdima imaš tanašne izglede da buš taj teret otpelal a ak imaš običnog ainfaha onda bolje da dojdeju dva takva da bi taj teret pocuknili.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Evo drva ko u priči...

koji je maher to rušil da cijepa na panju. Beži od takvoga dok je glava na ramenu, il se to možda baš tebi dogodilo. Tu kod mene su prije par let takvi maheri rušili bukvu. Kad je zabijal kajlu za rušenje bukva se raskolila i muža stokilaša hitila v drugu bukvu. Dva rebra mu strgala, a sekiru s kojom su zabijali nisu nikad našli. Nije loše takve rizične s gurtom stegnuti prije rušenja.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Netreba tu nikaka gurtna!
Zna se kako se pravilno rusi drvo i to se nemoze dogodit nekome tko zna!!
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Izvaditi klin, presjeći srž i onda su mnogo manje šanse da dođe do cijepanja debla.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kaela se izvadi a s druge strane se drvo reze pod kutem prema dole i malo iznadkaele,drvo se nereze do kraja nego se mora ostavit "cetka" koja sprecava da se drvo zarotira ili da pukne kao sto smo vidjeli.
 
E

el pibe

Guest
Samo se treba malo prošetati šumom i vidli budete svakakve panjeve i zasjeke:eek:koji se kose sa svim zakonima fizike,gravitacije i zdravom pameti.Nekim ljudima stvarno treba zabraniti uporabu motorne pile.Meni nije čudno kad takve stručnjake razbaca po šumi,zdrobi im motorke i ne znam kakve sve gluposti ne.Nije dosta kupiti najnoviju i najskuplju Štilovku od nekih 5.0 kW i ajmo u pohode.Treba tu puno iskustva,znanja i još je čovjek u nekim situacijama zelen.I svaka situacija je priča za sebe,dva ista stabla ne postoje ma koliko mi sigurni bili u sebe.Obaranje stabla je veoma ozbiljan i opasan posao.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
I još kad dojde ekipa od 10 ljudi,prvo maznu 10 litara vina,i onda krenu rušiti...
 

sasa0110

Član
Tu od
28 Pro 2014
Poruka
49
Još nije nitko pogodio pravi razlog... Kolega je bio u pitanju ali vjerujem da bi se i meni isto dogodilo...

Samo se treba malo prošetati šumom i vidli budete svakakve panjeve i zasjeke:eek:koji se kose sa svim zakonima fizike,gravitacije i zdravom pameti.Nekim ljudima stvarno treba zabraniti uporabu motorne pile.Meni nije čudno kad takve stručnjake razbaca po šumi,zdrobi im motorke i ne znam kakve sve gluposti ne.Nije dosta kupiti najnoviju i najskuplju Štilovku od nekih 5.0 kW i ajmo u pohode.Treba tu puno iskustva,znanja i još je čovjek u nekim situacijama zelen.I svaka situacija je priča za sebe,dva ista stabla ne postoje ma koliko mi sigurni bili u sebe.Obaranje stabla je veoma ozbiljan i opasan posao.


U potpunosti potpisujem sve navedeno...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Sigurno je bil rašljast i pal je na rašlje i pritisak ga raskolio i nije ništa moglo ublažiti pad nego je pao na čistinu a vidim da je i malo uvinut pa je na tu stranu pal i bum raskolil se....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Još nije nitko pogodio pravi razlog... Kolega je bio u pitanju ali vjerujem da bi se i meni isto dogodilo...

rascjepilo ga nevreme, imal sam takav slučaj lani...ne izgleda da je pukao do korjena, ali kad ga rušiš, počne bežat širom...
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja koliko vidim na onoj oskudnoj slicici,pravi razlog je taj sto je izvadio premali iver i jos nije preseko srz.
Evo kako je po mom misljenju odradjeno i u gornjem desnom uglu kako je trebalo.
 

sasa0110

Član
Tu od
28 Pro 2014
Poruka
49
Sigurno je bil rašljast i pal je na rašlje i pritisak ga raskolio i nije ništa moglo ublažiti pad nego je pao na čistinu a vidim da je i malo uvinut pa je na tu stranu pal i bum raskolil se....


Točno !!!!
Pukao je od rašlji prema panju zato što je pao na rašlje... Sa lijeve strane je dalekovod, sa desne odmah do njega je stablo a na kontra stranu ga se nije moglo podbiti klinovima... Jednostavno nije imao sreće...

Probajte predočiti da na onu desnu polutku stabla posložite ostatak...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
A zakaj onda ima toliko stepenica na panju, a svi znate pravila struke. Ja takve komade rušim s tri reza i u pravilu si ne stigne ni naumiti da se raskoli, već je na zemlji. Kod mene su opasne glatke bukve koje petnaest metri nemaju ni najmanju grančicu i još kad vise ustranu. Takve se najprije raskole. I još nekaj, pilim od 15-e godine kad je stari kupil novu 08s i pilili smo godinama s takvom al je druga pjesma rušiti i prepiljavati debele komade s ms660 i s garniturom od 63 cm.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Dečeci daj malo popustite, dogodi se svakome, namjerno ili ne. Napali a čovjek možda imo jeb... sreču što ga nije ubilo.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sad je manje bitno dali je klada pukla radi toga sto je pala na raslje ili ne al po percu se jasno vidi da nacin na koji je to drvo ruseno nije bio ispravan!
 

Najnoviji postovi

Na vrh