• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

R

Ratarko

Guest
Nekako mi ova slika ne uljeva povjerenje , čini mi se da je to mačak u vreči ali možda se varam , nisam ju vidi u živo.
 
M

Mister x

Guest
Ima ko cjenik od njih?

Pa rakovica bi trebala biti u rangu sa IMT-om ili ?
 
R

Ratarko

Guest
Rakovica je bila i bolja od IMT-a zato što je pravila traktore od min. 60 KS a sa njima se dalo sve raditi. Stric ima još uvjek Rakovicu koja je starija od 30 godina , taj traktor se nije nikada pokvario a pojeo bi za doručak sve traktore u selu :)

Bio je jedan novi Zetor 70 KS ( govorim o vremenu od prije 20 godina ) i niti on se nije mogao naosit u oranju sa tom Rakovicom a ona nije imala 60 KS nego manje , neznam točno . Lud je to bio traktor .

Za mene je postojao IMT 539 i onda Rakovica 60 KS , to su bili traktori s kojim se fino dalo radit 8)
 
M

Mister x

Guest
Sad sam baš provjerio na slovenskom forumu, oni su skroz zadovoljni s tim traktorm.
Čak navodno ima neka serija sa JD motorima.
 
R

Ratarko

Guest
Eto onda znamo , samo ovaj ti je veliki sa slike.
Nije on za tvoje poslove...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Rakovica je dosta zastupljena, A zanimljivo ovdje u Baranji sam vidio samo dvije ovdje su više cijenjeni Imt 560,565 577 Rakovica je lagana lako se propne ili ukopa. Punac ima 65ticu okolica PS ima jedan dio zemlje neku crnicu kaže da na tom komadu ako ne pazi lako zapadne a ima tanjuraču 24 diska. Dobra je za transport ali je i potrošač. Bivše LG Jelen je u Baranji imalo Rakovice 120 ks za u šumu i vukli cu prikolice za klade.
 
R

Ratarko

Guest
Znam za Rakovicu 65 , ova što stric ima je 60 ili manje KS. Ima poluokrugle male zadnje blatobrane a ne one pravokutne velike na kojima se može sjedit. Ta stara je zvijer , imala je i prednje tegove koje je bratič sada stavio na novi Same 90 .
 
M

Mister x

Guest
Ratarko kaže:
Eto onda znamo , samo ovaj ti je veliki sa slike.
Nije on za tvoje poslove...

Znam, znam nisam i mislio nešto novo kupovati.
Osim toga ne mislim kuču micati s mjesta, to je ipak 110 konja.
 
B

Bobo

Guest
Ovako, Rakovice NIPOSTO nije bolja od IMT-a. Jedina joj je prednost brzina u transportu, i nista vise...

IMT je bar duplo bolji od rakovice... Iako su ljudi vise-manje s rakovicom zadovoljni, s IMT--om bi bili jos i zadovoljniji...

Em je teska na volanu ko vrag, em je hidraulik los...
 
B

bajki

Guest
O Rakovici

Kao novi član da se malo predstavim. Iz okolice Đakova sam. Imam Rakovicu 65 i Tomu Vinkoviča 830.

Rakovicu imam nepunih 20 god. Nije bilo večih kvarova, največi problem je čistoča goriva koja stvara probleme sa filterima i bosch pumpom. Hidraulika je super, puno bolja od IMT. Ujak mi ima IMT 565 pa sam dobro upučen.
Rakovica je puno lakša od IMT. Nemože povuči tereta (bitno na brdovitim terenima) kao IMT jer je lakša, ali je zato puno okretnija pri radu sa raznim strojevima. Kočnice su neusporedivo bolje nego na IMT (hidraulika njim je katastrofa).
Kabina je kod novijih IMT-a komfornija nego kod Rakovice, ali je time postala i nepreglednija.
Mana Rakovice je slaba lamela. Dosada sam promijenio jednu lamelu.
Za ljude koji imaju jedan traktor, a nemaju previše zemlje odličan traktor i bolji izbor od IMT.
Do sada je Rakovica odradila oko 6000 sati.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ja se i dalje s tobom ne slazem oko gledista za rakovicu...
Kako moze ne rakovici biti bolji hidraulik, nego licencirani MF?? Razmisli, pa javi... Dalje, kardan je smijurija, ako se mene pita...

Volan tezak, ako se radi o modelu bez prednje vuce, lako propada u zemlju prednji trap zbog preuskih guma, sto dodatno naglasava problem teskog volana...

U kocnice na rakovici nisam upucen, ali zato u IMT-ove jesam. 565 1991 godiste je vukao oko 6 i pol tona prikolicu do silosa bez brige. Opet naglasavam da nemam pojma kakve kocnice rakovica ima, ali bolje ne trebaju biti nego sto su na 560/565...

Okretnost upitna koji je traktor bolji, posto se obadva mogu okretati na kocnici ;)

To sto je traktor laksi nikako nije prednost, jer se radi o malom traktoru kom treba tezina da bi dosao do izrazaja.

Sto se kabine tice, uopce nije nepregledna, naprotiv, puno je preglednija od stare kabine, a komfor nije za usporedit.

Rakovica ima puno vise mana od slabe lamele, sto se vidi iz gore napisanog.

Ja i dalje prednost dajem IMT-u nego rakovici, i takodjer uvijek cu IMT preporuciti nego rakovicu...

Jedina prava prednost rakovice je suluda brzina u transportu, gdje bilo kog IMT-a ostavlja u sjeni...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
pozdrav Bajki ! odakle iz okolice Đakova ako se smije znati. Između Rakovice i IMT 560 ipak bi rakovicu ima više prednosti nego IMT 560. Uostalom ima prednost i mana i jedan i drugi, Ovisi za čega ga koristiš
 
R

Ratarko

Guest
Pozdrav bajki

Ajd da i ja opet nešto kažem o ovoj temi...
Mislim da je bajki opisao Rakovicu onako kako bi i ja opisao iako ju ja nemam. Radio sam sa Rakovicom od strica , jedna od prvih Rakovica koliko ja znam , i traktor se ponaša baš onako kako je bajki rekao.

Bobo , mislim da nema veze to što kažeš da kako neki drugi hidraulik može biti bolji nego licencirani MF. Kako su svi oni napravljeni u Srbiji tko garantira za bilo što tu jel ni jedan nije original MF nego srbska rukotvorina ...?
Evo ti moj primjer gdje se Rakovica pokazala ispred mog Torpeda 6206C ( očekivano ) . Orali smo na istoj njivi bratič sa Rakovicom 58 ili 53 KS ( mislim da je ipak 53 ) a ja sa novim Torpedom 60 KS , moj ima kabinu što mu je mali plus u oranju plugovi su 12 cola IMT oba ( novi ) . Cijeli dan sam samo gubio i gubio od Rakovice , što god da napravim ona je bila brža od mene.

Znači li to da je Rakovicin hidraulik bolji i od licenciranog Deutz hidraulika , neznam , mislim da su u pitanju druge stvari odnosno cijeli paket .
 
B

Bobo

Guest
A vidis, Ratarko, kod mene su tanjurali sa 24 diska torpedo sa 60-ak KS s prednjom vucom i 560 takodjer sa 24 diska. Doslovce su se trkali po njivi i 560 je uvijek bio ispred, cak je u jednom trenutku ovaj sa 560 dao zmigavac (doslovce) i obisao kuma u torpedu i to bez ikakve muke!

Sad ti reci da ce rakovica 65 obici torpeda u tanjuranju, ja dam ruku u vatru da nece...

Cuj, ne znam kako kod vas, ali je rakovica ovdje dobra samo za u sumu ici, pa cak ni to...
 
R

Ratarko

Guest
Hehe, Rakovica ne može nikada biti brža u tanjuranju od Torpeda 60 . Zašo ? Zato što Rakovica ako može tanjurati u drugoj brzini ide sporije nego Torpedo 60 koji onda može u trečoj tanjurati , to govorim iz makar desetogodišnjeg iskustva sa ta dva traktora , nisam bubnio napamet.
Moj Torpedo 60 je jedino u tome bio bolji od stričeve Rakovice , tanjuranje i sjetvospremanje . U oranju je gubio redovito jel Rakovica ore prvom direktnom a Torpedo ne može drugom nikako a morao bi jel mu je prva sporija od Rakovičine prve.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
naprotiv uglavnom koriste IMT traktore za rad u šumi zato što je krači od rakovice i teži i normalno da se ne propinje kao rakovica. Napominjem u baranji češ rijetko vidjeti rakovicu tamo su uglavnom IMT 560-565, 577 zbog zemlje jer su bolji orači teži su. U mom selu okolica Đakova ima 24 rakovice 60-65 od njih dvije nove. a IMT 560, 1 stari tip, 577, 1 novi tip, 587, 1 novi tip i 558 3 komada, te 5105 1, kom
 
B

Bobo

Guest
Imate toliko rakovica, jer su se vama mozda pokazale dobre, ali ja znam sto pricam, i ne mozes reci da je rakovica 65 bolja od IMT-a 565 kad nije...

IMT ju ostavlja u svakom pogledu. Sad si i sam rekao da je IMT bolji orac, ratarko je rekao da je torpedo jos gori u oranju od rakovice.

Vjeruj mi, NIKADA ju ne bih kupio, ni da je duplo jeftinija od IMT-a neka im bude...
 
B

bojance

Guest
Ljudi ja sam iz Srbije i ovde ljudi mahom imaju IMT i poneku Rakovicu. I da znate Imt je daleko bolji orac od Rakovice ali ne kao sto vi mislite zbog tezine nego zbog hidraulika.
IMT ima hidraulik po licenci Masey-a i u oranju ga plivajuci hidrulik lepi za zemlju tako sto kada plugovi propadaju dize potegljice.
Rakovica pak ima hidraulik po licenci od Lombardinija i on veoma lose funkcionise. Potreban je tocak zbog dubine a o pritisku na zemlju nema ni govora pa zato ona proklizava.
Znaci IMT 558 ima 2000 kg a ore odlicno dok rakovica 65 sa jacim motorom i 2800 kilograma ne moze da pridje.
Takodje komsija ima Torpedo i koliko sam ja video i njemu je hidraulik po tom pitanju slab.
Verovatno je zbog svega ovoga IMT sa istim motorom kao Rakovica skuplji u Srbiji za nekih 30 %
Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh