• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasplodni bik

  • Temu pokrenuo opglujić
  • Datum prvog posta
O

opglujić

Guest
Kupujem mladog bika simentalca za slobodni pripust,dali netko ima ?
 
M

MOCO

Guest
nisam siguran, ali mislim da se treba javiti u stoč. centar (HPA ) i onda od njih kupit licenciranog bika pa se onda on računa kao da imaš pripusnicu od veterinara, najbolje se još raspitaj kod njih
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
nisam siguran, ali mislim da se treba javiti u stoč. centar (HPA ) i onda od njih kupit licenciranog bika pa se onda on računa kao da imaš pripusnicu od veterinara, najbolje se još raspitaj kod njih

takov košta "ko svetog petra kajgana"...:finga::madmana::madmana:
 
M

MOCO

Guest
a ne znam koliko košta, nisam nikad pitao, znam samo da mi je jednom prije par godina to nabacio čovjek iz centra
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
takov košta "ko svetog petra kajgana"...:finga::madmana::madmana:

dobrog bika za rasplod nemreš dobii po cijeni kao da ide na klanje
moj savjet je da pričekaš 2, 3 mjeseca jer su centri za reprodukciju pošiljali krv bikova na genomski test (od određenih uzgajivača) i ako genomski test nebude zadovoljaval da taj bik ide u centar bude se prodaval za prirodni pripust ali barem znaš (ne 100%) kaj moreš očekivati od toga bika ovo na blef ti je kocka a jeftino nebudeš dobro kupil
 
O

opglujić

Guest
takav bik bi me zanimo koji neprodje genomski test, bitno mi je da ima laka teljenja zato sto bih ga pustio na pasnjak sa junicama, gdje saznati za te bikove koji nebudu prosli i kolika im je odprilike cijena ?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
takav bik bi me zanimo koji neprodje genomski test, bitno mi je da ima laka teljenja zato sto bih ga pustio na pasnjak sa junicama, gdje saznati za te bikove koji nebudu prosli i kolika im je odprilike cijena ?

da za junice ti i treba s geonskim testom da si nebi napravil više štete nego koristi
cijena ti bu ovisila od koga kupuješ, ali mislim da bude po 20000 kn sve ovisi o testu menje mislim da nepedu, jer je jedan prodaval bika po 25000 a bil je loš genomski test i prodal ga
budem ti ja javil kad dojdu rezultati neznam točno ali kroz 2,3 mj budu došli sigurno
 
O

opglujić

Guest
ok, hvala ti, meni bi trebao za cetvrti-peti mjesec da bude spreman za pripust, tako da ide na pasu zajedno sa junicam, najbitnije ja da ima laka teljenja ...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ok, hvala ti, meni bi trebao za cetvrti-peti mjesec da bude spreman za pripust, tako da ide na pasu zajedno sa junicam, najbitnije ja da ima laka teljenja ...

dotle bude sigurno jer je otišlo 5 bikova na test od ljudi i 4 iz centra za rep križevci
javim ti
 
O

opglujić

Guest
Ta cjena mi je super prihvatljiva ako je priblizno tako..,
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
N

Nevjernik

Guest
Bik ko bik najbolje je kad je prirodnog uzgoja.
I da zna radit poso dalje priroda sama radi .
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
samo da javim da su mi došli genomski testi za 2 bika, nažalost nisu za reprodukcijske centre, jedan ima gzv112, drugi 113, telenja 100 i 105, mljeko jedan diže 200 i nekaj, drugi 300 i nekaj, za prirodni pripust budu više nego dobri, sinovi od Wala
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kako se to radi, ti testovi?

od tih 2 su mi krv vadili i centra iz križevaca i pošiljali na analizu u njemačku, prvo oni tam u labosu slažu genomske čipe i onda to se unaša u kompijuter i kompijuter to automatski obrađuje
najbitnije je da su očevi i djedovi austrijski ili njemački bikovi jer oni u sustavu nemaju naše pa se nemože odraditi točnost
 
M

MOCO

Guest
koliko te to košta? ja sam već prije mislio ostavit jednog svog, ali onako za pravog ( a ne da si zbrljam stado za 2 -3 godine)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
koliko te to košta? ja sam već prije mislio ostavit jednog svog, ali onako za pravog ( a ne da si zbrljam stado za 2 -3 godine)

ovo je financiral središnji savez simentalca, ovak neznam točno još se dogovaraju kolko bi tko plačal oko 400€ kompletno, jer to se radi da se u hrvatskoj nađe nekolko vrhunskih bikova da smo konkurentni njemcima i austijancima, sad još čekam da mi dođu 2 kaj su vadili iz varaždina resolut x saulus (majka u 2 lakt dala 10600l) i hupsol x harvester (šampionka iz gudovca prije 2 godine) pokazalo se da su na mlađim kravam jači indeksi jer ipak je to svježija genetika
 
Na vrh