• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RATARSTVO

R

Ratarko

Guest
robi kaže:
Kaj je najbolje posijati na strnište odmah poslije žetve a da bude za zelenu gnojidbu ??
Možda uljanu repicu ??

Zašto ne , malo sjemena treba po hektaru a ako ima vlage dovoljno brzo raste i daje solidnu količinu mase za zaoravanje . Ja sam jednom upravo to napravio , zaorao ju u jesen .
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
A, kad bi ja kupio od nekoga odmah iz polja te uljane repice i takvu posijal,
jel bi to bilo dobro ili se baš mora kupiti u dučanu.
Koliko se kao takve i za tu primjenu može baciti po hektaru i koliko mora
biti vellika kad se zaorava.
Dali se čim gnoji ili prihranjiva.?
Previše pitanja znam ?! :oops:
 
R

Ratarko

Guest
@robi
A, kad bi ja kupio od nekoga odmah iz polja te uljane repice i takvu posijal,

Možeš bez problema .

jel bi to bilo dobro ili se baš mora kupiti u dučanu.

Ne moraš , nema razlike osim u čistoči sjemena .

Koliko se kao takve i za tu primjenu može baciti po hektaru i koliko mora
biti vellika kad se zaorava.

Minimalno 5 kila , dobro bi bilo 8 ali to ti i nije toliko bitno jer ti niti sklop ne mora biti idealan niti bilo što drugo kada češ ju zaoravati .
Dali se čim gnoji ili prihranjiva.?

Odmah poslije kombajna idi sa 100-150 kg urea da slama prije strune i da ti čuva to malo vlage jer se radi o užasnim vručinama u to doba godine , makar je tako bilo do sada . Ja joj ne bih davao nikakvo mineralno gnojivo osim to u startu . Možda bi bilo dobro kasnije dati jednu folijarnu prihranu ( možeš otopiti ureju i pošpricati ) ili ako baš vidiš da če biti kiše baciš KAN-a i to bi bilo to .

Previše pitanja znam ?! :eek:ops

Ma nije , samo ako sam uspio išta pomoči .
Ako netko drugi ima isto iskustva molim da me nadopuni ili ispravi u mišljenju . :D
 
B

Bobo

Guest
Mi smo jedne godine rasipacem posijali kukuruz, te kad je bio na vrhuncu vegetacije, zaorali ga. Koliko znam, jedino je zemlja bila rahlija zbog veceg postotka biljne mase (nazovimo humusa) i nista vise. Urod je bio kao i bez zaoravanja kukuruza, pa smo od toga odustali.

U selu imam covijeka koji voli dosta eksperimentirati, pa on tako sije repicu i razne djeteline koje zaorava i tako, no mislim da ni on ne vidi nekog bitnijeg pomaka jer je odustao od zelene gnojidbe...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Robi repicu je najbolje zaorati u prolječe prije cvatnje jer tada ima najviše biljne mase,ali možeš i u jesen ali kasnije.Ovo što je Ratarko naveo je OK. Bobo a ne može se rezultat vidjeti iste ili naredne godine. Pa ni stajnjak ako nije zrel ne možeš ga vidjeti da ima učinak u istoj ili narednoj godini. Ako siješ bilo šta za zelenu gnojidbu kada god je moguče pa čak i među kultura treba koristiti.Viđao sam da su skinuli pšenicu posiju repicu u 8-9mj i čekaju do cvatnje i onda preoru i pripreme za kukuruz.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Puno hvala svima, sad mi još preostaje od nekog od vas iduči mjesec
kupiti repice jedno 150 kila i doči po to. :)
Najviše želim postiči baš to da mi je zemlja rahlija.
Imam jednu zemlju od 3 jutra koja je više godina stajala zapuštena,
pa tu imam velikih problema sa korovom.
Nju bih trebao kad bude strnište pokrio korov, pošpricati nekim totalnim
herbicidom.
 
B

Bobo

Guest
Hmm, zvona od kad se taj kukuruz zaorao... puno je vode proteklo, a mi ne vidimo nikakav pomak na bolje, nego samo stoji sve kao da nije kukuruzovina zaorana, samo je zemlja rahlija za orati. Evo, malo je repica tu bolja nego na ostalim komadima, ali to je inace malo plodnija zemlja...

@suljos: Sto se tice ekoloskog sjemena s deklaracijom, mislim da ce ti Krx moci reci nesto vise, posto on u kooperaciji uzgaja bas bundave za ulje. Covijek koji to otkupljuje se bavi ekoloskom proizvodnjom bucinog ulja, tako da sam 95% siguran da ces dobiti pravu informaciju.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Tu njivu što imaš poslje strnjaka pliče preori i možeš proči sa krimlerom da poravnaš i isprovociraš korove na nicanje i ostavi jedno vrijeme kada se korovi pojave ponoviš krimliranje i tako do pred sjetvu repice. Veči dio korova češ tako da uništiš u startu. Kada repica zatvori sklop onda se ne boj korova.tada vodi računa o štetnicima da ne pojedu lišče.Sa ovim postupkom možeš i da uništiš korove, sprječiš isparavanje vode iz tla koja je jako bitna za nicanje repice i da imaš bolju odnosno sitniju strukturu tla za sjetvu
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Hvala, hvala.
Å to je krimler :oops: ,kako izgleda :?:
Mogu ja to samo pretanjurati dva puta.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Dobro! Krimler ti je isto što je i sjetvospremač.Sa kakvom tanjuračom bi tanjurao ako je neka lagana onda bolje preori
bobo več mo pričali o tome za taj kukuruz od njega nema mase tako da se ne može ni vidjeti.
 
R

Ratarko

Guest
Robi , zar ti nisi mislio tu zelenu gnojidbu raditi sada , poslije pšenice ili ječma a ne u prolječe , makara sam ja tako razumio ?
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Pa da, sad to mislim raditi odmah poslije žetve.
Imam sad 12 jutara pšenice i 7 jutara ječma i tu mislim repicu posijati, pa
, ili kukuruz na rasipač, ali domači.
Imam sjetvospremač, onaj na slici, ali ,dal se može tako direktno na strnjak
s njim bez da prije otvoriš tanjuračom ili plugom.?
Mislim da nešto ne pukne na njemu, i ako s njim, to bi trebalo valjda
isti dan dok još ima vlage na zemlji.
 
R

Ratarko

Guest
Možeš odmah iza kombajna sa sjetvospremačem ako nije preslab ili ako nema previše slame da ga zafrkava . Ako bi tako uspio napraviti to bi bilo najbolje . Jeftino a efikasno . Imao bi sitnu zemlju pa bi i nicanje bilo 100 % .

Ne prskaš to sa herbicidima i slično , samo ostavi da raste.
Zaoreš ju što je kasnije moguče , tamo negdje u kasniju jesen , ne prije druge polovice desetog mjeseca jer nečeš imati dovoljno zelene mase . Zato kažem ne bi bilo loše dati u startu malo dušika ili iči u folijarnu prihranu dušikom . Ma u stvari ne možeš puno pogriješiti , bitno je da ti repica nikne u nekom normalnom sklopu i onda si na konju .
 
B

Bobo

Guest
Cuj, i malo zelene mase je bolje nego nista... Kako god da nikne, neko poboljsanje bi se trebalo osjetiti...
 
P

paor

Guest
kukuruz se ne preporučuje za zelenu gnojidbu jer ostavlja vrlo malo dušika u tlu, zbog toga kultura br.1 za zel. gnojidbu je rauola (uljana rotkvica)

zel. gnojidba u biti ne povečava humus ni malo, dušika unaša u tlo oko 10kg /ha, tj. direktne koristi i nema baš prevelike
zato je jako bitno uložiti što manje energije (prohoda) i opčenito troška da bi sve to imalo smisla

u europi je to česta praksa zbog toga što imaju izvrsne strojeve za jednoprohodnu aplikaciju, vlažniju klimu, državne poticaje za ugar, lakša tla...
 
B

Bobo

Guest
Cuj, preporuca se ili ne, znam da se zemlja izrahlila od kada smo posijali te kukuruze tamo...

Znate sta, najbolji j stajski gnoj i gotovo. Sretan je onaj tko ga ima koliko mu treba i nema brige. Zelena gnojidba kao takva je samo pokusaj da se nadopuni kvaliteta zemlje a da se ne kupuju skupa gnojiva...

Mi smo prije 3 godine dali 5 500Kn da pognojimo prvoklasnim stajskim gnojem 2 jutra zemlje, i mogu vam reci da se isplatilo...


U mom kraju nitko ne ide sa zelenom gnojidbom, jer valjda imaju isti efekt kao i ja, tj. nema efekta... Ne razumijem kako kad se unese hranjiva u zemlju, kako nije kultura ni malo bolje ponikla, a stajski gnoj daje duplo bolje prinose??
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Robi pa nisam rekao da odmah ideš u strnjak sa krimlerom-sjetvospremačem to ne može nikako nego plitko preori.te onda krimler Bobo a koliki je vijek toga stajnjaka u tlu je 4 godine!
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Robi pa nisam rekao da odmah ideš u strnjak sa krimlerom-sjetvospremačem to ne može nikako nego plitko preori.te onda krimler Bobo a koliki je vijek toga stajnjaka u tlu je 4 godine!

Preskupo je ako ore , moje mišljenje ili sjetvospremač direktno u strnajak ili tanjurača odnosno plitki gruber , zavisi od tipa zrmlje koji ima i od jačine i izvedbe tih priključnih strojeva .
 

Najnoviji postovi

Na vrh