• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RATARSTVO

G

Guest

Guest
ratarstvo

Ratarko koliko radiš zemlje,koje kulture i gdje si kod sl.broda...

R

Ratarko

Guest
Obraðujem 150 ha zemlje .
U mojoj okolici ima nekoliko poljoprivrenika koji obraðuju i duplo više zemlje od mene tako da brojka od 150 ha ovdje nije nešta bitno.

Sijem sve ratarske kulture za koje mislim da bi mi dale profit.
To bi bilo : šeæerna repa , pivarski jeèam , pšenica , soja...

Ako te baš toèno zanima odakle sam mogu ti reæi ali moje selo nema na karti (bez zafrkancije ) jer je malo :(

mario

Super Moderator
Osoblje foruma
Pridružen(a)
28 Srp 2006
Poruka
3,095
Kod nas u Zagorju je problem sa zemljom što su male parcele. Ratarko, kakve su parcele kodm vas? Koliki ti je najveèi komad zemlje?

R

Ratarko

Guest
Kod mene osobno 16 ha ali ima jedna parcela od 57 ha blizu mene.
Ja imam 20 parcela od 0.4 ha do 3 ha , ostatak su "table" sa prosjekom od 12 ha.

G

Guest

Guest
ratarstvo

KOD NAS U POŽEŠTINI SE LJUDI UBIJAJU ZA ZEMLJU tako da nema veæih poljoprivrednih gospodarstava(osim kutjevaèkog kombinata koji se prostire na par tisuæa hektara-vinogradarstvoiratarstvo) nema ni tolike površine kao recimo u posavini ali su zato ljudi okrenuti profitabilnijim kulturama..velike obiteljske plantaže vinograda,duhana,bundeva(buèeno ulje)itd...nesmijemo zanemariti par veæih stoèarkih obiteljskih gospodarstava...KRONIÈNI NEDOSTATAK PRIVATIZACIJA DRŽAVNE ZEMLJE-recimo koju ste vi dole u posavini odavno riješili

R

Ratarko

Guest
@ Krx požega
KRONIÈNI NEDOSTATAK PRIVATIZACIJA DRŽAVNE ZEMLJE-recimo koju ste vi dole u posavini odavno riješili
Daleko si od istine prijatelju moj , daleko , možda to samo tako izgleda ali mi se borimo iz godine u godinu sa zakupom polj. zemljišta i samo lagano gubimo bitku ...
Do ove godine sam obraðivao malo više od 200 ha zemlje ali sada samo 150 ha te se ne vidi kuda to sve ide.

Zakup državnog polj. zemljišta se daje na potvrdu na 1 godinu koju se dobije u opæini te onaj tko je bolji sa naèelnikom profitira :cry:
Jasno ti je da se na jednogodišnjoj potvrdi ne može planirati buduènost bilo kojeg poljoprivrednog gospodarstva.

Gadi mi se sve to skupa i tu ima toliko kršenja zakona , kraðe , nepotizma da mi iole normalni ljudi ( pazi mene gdje se ubrajam :) ) posustajemo pred ovima što ne prezaju pred slovom zakona i zdravim razumom.

Moraš biti ðubre od èovjeka te spreman na svakakve gluposti koje idu toliko daleko da se razraèunava i oružjem i sliène stvari.

Nije baš sada to tema ali iskusio sam na svojoj koži koliko su neki ljudi spremni daleko iæi nebi li dobili tablu zemlje u zakup mimo zakona i natjeèaja.

mario

Super Moderator
Osoblje foruma
Pridružen(a)
28 Srp 2006
Poruka
3,095
Što si to iskusio na svojoj koži? Slobodno napiši , forum ionako nije poznat ,hhaahaa.

R

Ratarko

Guest
Ovaj prvi dio je preozbiljan i preokrutan a dogodio se u širem krugu moje familije prije nekoliko godina te o tome neæu ništa više pisati.

Drugi dio koji se dogodio osobno meni je u usporedbi sa ovim gore maèji kašalj.
Radi se o tome da su mi postavili tzv. "željezne klipove kukuruza" na njivu dok sam kombajnirao kukuruz.
Kombajn je zaglavio te kada smo ga rastavili vidili smo da je netko postavio nekoliko željeznih profila koji su oštetili korpu , oba bubnja , biter te slamotres na stroju.
Štetu smo otklonili za 6 sati i nekih 10.000 kuna troška ali i taj poèinitelj je ostao nepoznat policiji i njihovoj istragi.

mario

Super Moderator
Osoblje foruma
Pridružen(a)
28 Srp 2006
Poruka
3,095
I na "Plodovi zemlje" su jedamput kazali da ljudi postavljaju "željezne klipove" !

Tomislav

Član
Pridružen(a)
9 Sij 2007
Poruka
609
....

Deèki pod hitno trebam jedan odgovor na ovo pitanje.Gdje da nabavim sjeme grahorice ili graška(trebam toga malo više)????? .....svejedno je jer imaju istu ulogu u zelenoj gnojidbi.....

Tomislav

Član
Pridružen(a)
9 Sij 2007
Poruka
609
....

Zvona hvala na informaciji ali ne znaæi mi to puno ,jel to prodaje neki èovjek privatno ili neka firma......?.Kako da doðem do prodavatelja???....

robi

Član
Pridružen(a)
22 Sij 2007
Poruka
377
Danas sam posijal 7 jutara jeæma sa sijaæicom Hassia 2,5 m širine,
išlo je super. :D

R

Ratarko

Guest
robi kaže:
Danas sam posijal 7 jutara jeæma sa sijaæicom Hassia 2,5 m širine,
išlo je super. :D
Aaaa , dajte ljudi :cry: , pa slike se traže :cry:
Morate znati da ste sada dio jedne zajednice i da bez slika ne ide :wink:

robi

Član
Pridružen(a)
22 Sij 2007
Poruka
377
joj oprosti, ali ja ti to još nisam u moguænosti, imam mobitel s kamerom
ali ga nemam s èime spojiti na komp. :?

R

Ratarko

Guest
E , vidim ja morati æeš malo love potrošit :wink: , ustvari kako nemaš kabal za prijenos podataka komp-mob ?

Možeš kupiti USB bluetooth pa zrakom prebaciti informacije ali ja bi ti preporuèio card reader i onda izvadiš memorijsku ( jedino ako je teško doæi do mem kartice od mobitela , do moje sa lako doðe ) i staviš u èitaè i tip-top slike na kompu a nije skupo imaš veæ za 100 kn .

robi

Član
Pridružen(a)
22 Sij 2007
Poruka
377
Kaj je najbolje posijati na strnište odmah poslije žetve a da bude za zelenu gnojidbu ??
Možda uljanu repicu ??

Na vrh