• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RATARSTVO

G

Guest

Guest
ratarstvo

Ratarko koliko radiš zemlje,koje kulture i gdje si kod sl.broda...
 
R

Ratarko

Guest
Obrađujem 150 ha zemlje .
U mojoj okolici ima nekoliko poljoprivrenika koji obrađuju i duplo više zemlje od mene tako da brojka od 150 ha ovdje nije nešta bitno.

Sijem sve ratarske kulture za koje mislim da bi mi dale profit.
To bi bilo : šečerna repa , pivarski ječam , pšenica , soja...

Ako te baš točno zanima odakle sam mogu ti reči ali moje selo nema na karti (bez zafrkancije ) jer je malo :(
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kod nas u Zagorju je problem sa zemljom što su male parcele. Ratarko, kakve su parcele kodm vas? Koliki ti je največi komad zemlje?
 
R

Ratarko

Guest
Kod mene osobno 16 ha ali ima jedna parcela od 57 ha blizu mene.
Ja imam 20 parcela od 0.4 ha do 3 ha , ostatak su "table" sa prosjekom od 12 ha.
 
G

Guest

Guest
ratarstvo

KOD NAS U POŽEÅ TINI SE LJUDI UBIJAJU ZA ZEMLJU tako da nema večih poljoprivrednih gospodarstava(osim kutjevačkog kombinata koji se prostire na par tisuča hektara-vinogradarstvoiratarstvo) nema ni tolike površine kao recimo u posavini ali su zato ljudi okrenuti profitabilnijim kulturama..velike obiteljske plantaže vinograda,duhana,bundeva(bučeno ulje)itd...nesmijemo zanemariti par večih stočarkih obiteljskih gospodarstava...KRONIČNI NEDOSTATAK PRIVATIZACIJA DRŽAVNE ZEMLJE-recimo koju ste vi dole u posavini odavno riješili
 
R

Ratarko

Guest
@ Krx požega
KRONIČNI NEDOSTATAK PRIVATIZACIJA DRŽAVNE ZEMLJE-recimo koju ste vi dole u posavini odavno riješili

Daleko si od istine prijatelju moj , daleko , možda to samo tako izgleda ali mi se borimo iz godine u godinu sa zakupom polj. zemljišta i samo lagano gubimo bitku ...
Do ove godine sam obrađivao malo više od 200 ha zemlje ali sada samo 150 ha te se ne vidi kuda to sve ide.

Zakup državnog polj. zemljišta se daje na potvrdu na 1 godinu koju se dobije u opčini te onaj tko je bolji sa načelnikom profitira :cry:
Jasno ti je da se na jednogodišnjoj potvrdi ne može planirati budučnost bilo kojeg poljoprivrednog gospodarstva.

Gadi mi se sve to skupa i tu ima toliko kršenja zakona , krađe , nepotizma da mi iole normalni ljudi ( pazi mene gdje se ubrajam :) ) posustajemo pred ovima što ne prezaju pred slovom zakona i zdravim razumom.

Moraš biti đubre od čovjeka te spreman na svakakve gluposti koje idu toliko daleko da se razračunava i oružjem i slične stvari.

Nije baš sada to tema ali iskusio sam na svojoj koži koliko su neki ljudi spremni daleko iči nebi li dobili tablu zemlje u zakup mimo zakona i natječaja.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Å to si to iskusio na svojoj koži? Slobodno napiši , forum ionako nije poznat ,hhaahaa.
 
R

Ratarko

Guest
Ovaj prvi dio je preozbiljan i preokrutan a dogodio se u širem krugu moje familije prije nekoliko godina te o tome neču ništa više pisati.

Drugi dio koji se dogodio osobno meni je u usporedbi sa ovim gore mačji kašalj.
Radi se o tome da su mi postavili tzv. "željezne klipove kukuruza" na njivu dok sam kombajnirao kukuruz.
Kombajn je zaglavio te kada smo ga rastavili vidili smo da je netko postavio nekoliko željeznih profila koji su oštetili korpu , oba bubnja , biter te slamotres na stroju.
Å tetu smo otklonili za 6 sati i nekih 10.000 kuna troška ali i taj počinitelj je ostao nepoznat policiji i njihovoj istragi.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
I na "Plodovi zemlje" su jedamput kazali da ljudi postavljaju "željezne klipove" !
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
....

Dečki pod hitno trebam jedan odgovor na ovo pitanje.Gdje da nabavim sjeme grahorice ili graška(trebam toga malo više)????? .....svejedno je jer imaju istu ulogu u zelenoj gnojidbi.....
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
....

Zvona hvala na informaciji ali ne znači mi to puno ,jel to prodaje neki čovjek privatno ili neka firma......?.Kako da dođem do prodavatelja???....
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Danas sam posijal 7 jutara ječma sa sijačicom Hassia 2,5 m širine,
išlo je super. :D
 
R

Ratarko

Guest
robi kaže:
Danas sam posijal 7 jutara ječma sa sijačicom Hassia 2,5 m širine,
išlo je super. :D

Aaaa , dajte ljudi :cry: , pa slike se traže :cry:
Morate znati da ste sada dio jedne zajednice i da bez slika ne ide :wink:
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
joj oprosti, ali ja ti to još nisam u mogučnosti, imam mobitel s kamerom
ali ga nemam s čime spojiti na komp. :?
 
R

Ratarko

Guest
E , vidim ja morati češ malo love potrošit :wink: , ustvari kako nemaš kabal za prijenos podataka komp-mob ?

Možeš kupiti USB bluetooth pa zrakom prebaciti informacije ali ja bi ti preporučio card reader i onda izvadiš memorijsku ( jedino ako je teško doči do mem kartice od mobitela , do moje sa lako dođe ) i staviš u čitač i tip-top slike na kompu a nije skupo imaš več za 100 kn .
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Kaj je najbolje posijati na strnište odmah poslije žetve a da bude za zelenu gnojidbu ??
Možda uljanu repicu ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh