• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAŽ (hrž)

walter22

Novi član
Tu od
29 Svi 2016
Poruka
2
Dobro vecer zelim svima, e ovako tek sam se prijavio na forum iz razloga sto sam ovih dana dobio od tetka oko dva dumuma zemlje na koristnje i on mi govori da mi je najbolje posaditi raz,pesnicu ili jecam ili sve troje, pa me sad zanima malo detaljnije oko tih zitarica kad sijati,kako, koliko,koliko mogu dobiti prozivoda na ta dva dunuma, koja je cijena. Samo da kazem prije svega da nikad nisam ni cvijetic posadio kamo li nesto drugo,eto ako tko ima razumjevanja da mi malo objasni oko toga svega
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Nemoj se uvrijediti ali da sam na tvojem mjestu nebi isto znao šta posijati. Premala je to površina (po meni) a prinos je relativna stvar. Ovisi o puno čimbenika. Ali kao prvo imaš temu o predstavljanju.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Mi smo silirali raž ovaj vikend. 27.200 kg je bilo po ha.
Nažalost zrna nije uopće bilo, tek je počelo nalijevati ali nije se više moglo čekati.
 

Prilozi

  • DSC_0957 (Large).jpg
    DSC_0957 (Large).jpg
    33.1 KB · Pregleda: 192
  • DSC_0945 (Large).jpg
    DSC_0945 (Large).jpg
    43.9 KB · Pregleda: 196
  • DSC_0953 (Large).jpg
    DSC_0953 (Large).jpg
    31.4 KB · Pregleda: 202
  • DSC_0948 (Large).jpg
    DSC_0948 (Large).jpg
    15.1 KB · Pregleda: 178

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
MF sa Vaiom se vratio jučer navečer, a Jaguar sa hederom je prošao danas ujutro oko 9 kroz selo. :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Re: raž

Vrati se par stranica nazad imaju slike visine biljke.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Pardon, propustil sam Spevecov fotoseseson:(clap):
Jeste imali sve RWA ili je bilo nešto i Progassa. Znam da je Mirela nešto naručivala pa vračala pa opet naručivala ali neznam gdje je to završilo na kraju?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Rwa Elego
Vlaga 12,1%

Slame ko u priči, a prinos razočaravajuć, jedva dvije tone po rali..
Strašno kako se teško vrši

YlOyUUV.jpg


cygqpWQ.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da nije zbog previše mase u bubnju ostajalo neovršenih klasova? Jel probal kombajnist malo podignuti heder? Kod mene kombajnist i pšenicu pokosi tak visoko da iza njega moram kositi strnište.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Provjeraval sam ja po redu od slame, svi klasovi uredni bez ijednog zrna, raž je jako polomljena i isprepletena, na dosta mjesta je skroz polegla zato je moral nisko kositi...

Jel ima kakvog lijeka za to polijeganje, kak su se pokazali oni regulatori rasta?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da nije zbog previše mase u bubnju ostajalo neovršenih klasova? Jel probal kombajnist malo podignuti heder? Kod mene kombajnist i pšenicu pokosi tak visoko da iza njega moram kositi strnište.

A baš je slama ona koja prazni klasove u bubnju..
Raž i tritikal imaju malo teži izvršaj,pa treba čekat da ga sunce dobro prepeče..
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Provjeraval sam ja po redu od slame, svi klasovi uredni bez ijednog zrna, raž je jako polomljena i isprepletena, na dosta mjesta je skroz polegla zato je moral nisko kositi...

Jel ima kakvog lijeka za to polijeganje, kak su se pokazali oni regulatori rasta?

smanjit dušik .
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,233
U ovoj temi se davno pisalo, pa je pokušam oživjeti ove godine posijao 0,15ha raži čisto da uhvatim svoje sijeme, a ovo sam nabavio u smiljanu preko kolege kvaliteta je bila više nego vrhunska. Evo i slike iz sijanja, a bačeno je i 25 KG NPK 7-20-30, sijano je na zemljištu koje nije orano sigurno nekih tridesetak godina. IMG_20191024_134832.jpg
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Dobro je da se ova tema oživila, jer sijem raž svake godine, čisto da se ova prastara kultura potpuno ne potisne iz današnjeg ratarstva. Raž je danas takorekuć zaboravljena sorta, a i rijetko se sije (iako za nju kažu da je preteća pšenice), vjerojatno zbog ekonomske računice koja perzistira u današnjoj suvremenoj poljoprivredi. Prije 3 godine nabavio sam sjeme od jednog čovjeka koji sije raž iz istog razloga kao i ja, dakle domaće sjeme koje on reproducira još od njegovog djeda i mogu reći da se izvrsno pokazalo. Sijem obično površine manje od rali, jer zrno ne mogu prodati, eventualno mijenjam za kukuruz ili netko uzme nešto malo za kućanske potrebe. Gnojim minimalno, ne špricam ju uopće jer moja naraste preko 1,5 m, i zaguši sve korove. A žanje se poprilično čisto, samo kombajner mora jako polako ići prilikom izvršaja. Evo par slika od lani, na 3/4 rali dobio oko 1200 kg. IMG_20180418_161825.jpg IMG_20180619_100400.jpg IMG_20180726_135025.jpg
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,233
gradskikauboj morat ćemo na jesen se dogovorit za još malo sjemena, jer neznam što će biti kod mene a planiram još povećati površine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh