• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezanje prilikom sadnje krumpira

M

mario_n

Guest
Pozdrav svima,

evo mozda jedno glupo pitanje :)

prilikom sadnje krumpira, kada se izreze na pola, da li je bitno kako se okrene prilikom same sadnje, tj. da li je rez okrenut gore ili dolje?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Tak svejedno,jer kad sadiš sa sadilicom kako možeš znat dali je okrenut krumpir u zemlji sa rezom prema dolje ili gore kad ga nevidiš zatrpanog u zemlji a on svejedno na kraju se primi i nikne biljka.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Tak svejedno,jer kad sadiš sa sadilicom kako možeš znat dali je okrenut krumpir u zemlji sa rezom prema dolje ili gore kad ga nevidiš zatrpanog u zemlji a on svejedno na kraju se primi i nikne biljka.

Za to nisi morao otvarati temu, ima tema o krumpiru a ovo pitanje bi bez problema tamo imalo mjesta. Moderatori premjestite.

Nema veze kako je okrenut. Klica ne ide iz reza!!!. a ako je klica okrenuta dolje ona se okrene prema gore.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Za to nisi morao otvarati temu, ima tema o krumpiru a ovo pitanje bi bez problema tamo imalo mjesta. Moderatori premjestite.

Nema veze kako je okrenut. Klica ne ide iz reza!!!. a ako je klica okrenuta dolje ona se okrene prema gore.

Nije bitno ali ako ga sadiš ručno onda okreći rez dole mislim da će brže niknuti jer ako je klica dole treba joj vremena da obićr gomolj.
Pozdrav!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Pozdrav svima,

evo mozda jedno glupo pitanje :)

prilikom sadnje krumpira, kada se izreze na pola, da li je bitno kako se okrene prilikom same sadnje, tj. da li je rez okrenut gore ili dolje?

Jedino što je bitno,a nije ti nitko rekao je da se krumpir reže nekoliko,a može i desetak dana prije sadnje,kako bi se stigla napraviti korica ne rezu,ili barem zasušiti.Sviježe rezani nikako ne ostaviti na suncu ili vjetru,da se ne smežura.Kada se malo zasuši,sadiš normalno,ali ne u jako hladnu i jako vlažnu zemlju jer može istrunuti.Reži okomito,od glave prema nogama,tako da sa svake strane imaš najmanje dva oka,ili više.Jako krupna kalibraža se može rezati i na više dijelova,ovisno prema broju oka iz kojih idu klice.To što sva oka možda nemaju istovremeno klice ne treba te brinuti,jer biljka procjenjuje koliko će oka aktivirati za opstanak,a ostala ostaju spavajuča.Kada režeš,u želji za opstankom,aktiviraju se i spavajuća oka,pa time možeš dobiti više biljaka od jednog gomolja.Krupna se kalibraža reže i okomito i vodoravno,ovisi o položaju oka,dakle onako kako ti paše.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Jedino što je bitno,a nije ti nitko rekao je da se krumpir reže nekoliko,a može i desetak dana prije sadnje,kako bi se stigla napraviti korica ne rezu,ili barem zasušiti.Sviježe rezani nikako ne ostaviti na suncu ili vjetru,da se ne smežura.Kada se malo zasuši,sadiš normalno,ali ne u jako hladnu i jako vlažnu zemlju jer može istrunuti.Reži okomito,od glave prema nogama,tako da sa svake strane imaš najmanje dva oka,ili više.Jako krupna kalibraža se može rezati i na više dijelova,ovisno prema broju oka iz kojih idu klice.To što sva oka možda nemaju istovremeno klice ne treba te brinuti,jer biljka procjenjuje koliko će oka aktivirati za opstanak,a ostala ostaju spavajuča.Kada režeš,u želji za opstankom,aktiviraju se i spavajuća oka,pa time možeš dobiti više biljaka od jednog gomolja.Krupna se kalibraža reže i okomito i vodoravno,ovisi o položaju oka,dakle onako kako ti paše.
Ja sam kalibražu 35/55 riza manje komade na 2, a veće na 3 dila i to 25 i 26.1 a kako mi je snig i val hladnoće poremetija sadnju počeja sam sadit tek 25.2 tako da je od rizanja do sadnje prošlo misec dana i pošto su gomolji već bili naklijali stavija sam ih taj period u hladnu garažu (temp. 4-5C) i bez obzira na to tokom tih 30 dana šta sam čeka povoljne uvjete za sadnju gomolji su se dosta smežurali i na mjestu reza uvatili plisan pa me bilo straj šta će bit, ali evo izgleda da je sve ok (većina je nikla, a neki tek sad niću), a kako sam ih sadija ručno klicu sam okreća uvjek prema gore, tako da je rez u 90% slučajeva osta doli;)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ljudi,čime vi vadite krumpire?ja se mislija na moju mutu nakačit plug,pa uz redove ,plugom izgurat van šta se bude dalo,a ako šta ostane proć još jednom.jel to preporučljivo?zemlja je mekanija,sipka,prekjučer okopana i zagrnuta.plug je od agrije mislim,nema baš oštrih bridova,nedaju stavljat slike direkt,a stavljanje slike mi je sad procedura.za plug još moram rješit "kačenje",umisto vučne freze,u onu cjev.plug će mi kad tad opet zatribat.
kopanje redova "sudbinom",nije mi baš veselo palo ove godine,a kad se sitim da me "sudbina", čeka i za vadjenje,proradi mi mašta...
 
Na vrh