• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rhode Island Red

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Evo, bavim se nekoliko godina uzgojem ove stare američke pasmine peradi. Nekoć je to bila ekonomski vrlo značajna pasmina, selekcijom je od nje stvorena pasmina New Hampshire, kao i cijeli niz komercijalnih hibrida za meso, kao i hibrida nesilica koje nesu jaja smeđe ljuske.

No, to je još uvijek odlična pasmina za klasično seosko dvorište, koja uz dobru nesivost (cca 180 - 230 jaja) daje i vrlo kvalitetno meso. Odrasle koke teške su 3 - 3,5 kg, a pijetlovi 4 - 4,5 kg, pa i više (ovisno ponajviše o prehrani).

Ovo su jednodnevni pilići:

pili1070i003.jpg


A ovo odrasli primjerci:

RhodeIsland002.jpg


Ovo je jedno od mojih matičnih jata na zimskoj ispaši:

RhodeIsland031.jpg


Još malo odraslih:

RhodeIsland028.jpg
 
H

Hrvach

Guest
Imao sam priliku suditi nekoliko američkih pasmina i dosta su mi se dopale. Pogotovo mi je zapela za oko pasmina Vorwerk. Breskvar jel izlažeš perad na izložbama?
 
H

Hrvach

Guest
Hmmm... Onda se vjerojatno znamo, ja sam izlagao TPK i stažirao kod Vostrela. Kak si prošo s kolekcijom, u kojim bojama si izlagao? Danas smo vozili perad i golubove u slunj i kod njih na izložbi izlažu Rhode Island. Jel dolaziš u Viroviticu?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Krasne su, baš mi se sviđaju. Gdje ima za nabaviti pilića i po kojoj cijeni idu?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hmmm... Onda se vjerojatno znamo, ja sam izlagao TPK i stažirao kod Vostrela. Kak si prošo s kolekcijom, u kojim bojama si izlagao? Danas smo vozili perad i golubove u slunj i kod njih na izložbi izlažu Rhode Island. Jel dolaziš u Viroviticu?

...imao sam 2 šampiona u bijeloj boji, pijetla i koku, kolekcija je bila ukupno druga, 1 bod manje od pobjedničke. Tako da sam vrlo zadovoljan.
...što se Rhode Island pasmine na izložbi u Slunju tiče, skoro 100% sam siguran da ih izlaže Nikola, a on je kupio jaja od mene prošle godine :)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Krasne su, baš mi se sviđaju. Gdje ima za nabaviti pilića i po kojoj cijeni idu?
...imaš za nabaviti kod mene, tamo negdje od sredine travnja, jer ture iz veljače i ožujka već su unaprijed prodane tj. rezervirane. Jednodnevni pilići su po 7 kn/kom. No, povoljnija ti je solucija negdje u ožujku naručiti jaja za nasad, jer što se ranije izvale pilići - kvalitetniji su, a već koncem ljeta onda i pronesu. Jaja šaljem poštom, a cijena je 4 kn/kom.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
...imaš za nabaviti kod mene, tamo negdje od sredine travnja, jer ture iz veljače i ožujka već su unaprijed prodane tj. rezervirane. Jednodnevni pilići su po 7 kn/kom. No, povoljnija ti je solucija negdje u ožujku naručiti jaja za nasad, jer što se ranije izvale pilići - kvalitetniji su, a već koncem ljeta onda i pronesu. Jaja šaljem poštom, a cijena je 4 kn/kom.

Nemam kvočku jer imam nesilice koje ne sjede na jajima, a inkubator isto nemam. U svakom slučaju su mi najinteresantniji pilići. Zna li se kod njih kao i kod ovik komercijalnih nesilica koje se kod nas koriste, koji su muški a koji ženski već kod jednodnevnih?
 
H

Hrvach

Guest
...imao sam 2 šampiona u bijeloj boji, pijetla i koku, kolekcija je bila ukupno druga, 1 bod manje od pobjedničke. Tako da sam vrlo zadovoljan.
...što se Rhode Island pasmine na izložbi u Slunju tiče, skoro 100% sam siguran da ih izlaže Nikola, a on je kupio jaja od mene prošle godine :)

Da, izlaže ih Nikola :)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...dio pilića kod jednodnevnih bude tamniji, a dio svjetliji. Morao bi ih kao jednodnevne razdvojit pa da vidim jel ima to kakve veze sa spolom. Uglavnom, kao odrasli svi su bordo - crveno -bakrene boje :)
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Jel ima kakve šanse naručiti nešto pilića jednodnevnih ( ako ne uspijem nekako riješiti za inkubator, ali sumnjam iako bi voljela ga imati)?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jel ima kakve šanse naručiti nešto pilića jednodnevnih ( ako ne uspijem nekako riješiti za inkubator, ali sumnjam iako bi voljela ga imati)?
...nije problem za piliće od travnja, jer ovi iz veljače i ožujka su naručeni. Može biti problem jedino u slanju, jer piliće treba preuzeti osobno.
...svakako bi ti preporučio da si nabaviš inkubator, to je mnogo praktičnije rješenje :)
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Pitanje za iskusnije?

Što će se desiti u smislu rasta pilića ako ih sad stavim u inkubator i izlegu se početkom siječnja. Da li će to utjecati na njihov rast, jer im mislim napraviti prvi kavez po svim pravilima struke što se tiće topline , prehrane i vode. Naime nasađujem jaja od sussex kokoši, koje su sličnih dimenzija kao i ove na slikama, a one koje sam vidio na prodaji na bjelovarskom sajmu su upola manje od ovih mojih (9mj starosti).
Ili da pričekam još mjesec dana ?
Hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Pitanje za iskusnije?

Što će se desiti u smislu rasta pilića ako ih sad stavim u inkubator i izlegu se početkom siječnja. Da li će to utjecati na njihov rast, jer im mislim napraviti prvi kavez po svim pravilima struke što se tiće topline , prehrane i vode. Naime nasađujem jaja od sussex kokoši, koje su sličnih dimenzija kao i ove na slikama, a one koje sam vidio na prodaji na bjelovarskom sajmu su upola manje od ovih mojih (9mj starosti).
Ili da pričekam još mjesec dana ?
Hvala
...ako im možeš osigurat doista toplu i suhu nastambu (dakle primjereno grijan objekt) neće biti problema. Problemi bi, eventualno, mogli nastati ukoliko bi u tom grijanom prostoru bilo previše peradi, a zbog propuha se ne bi moglo redovito čistiti, onda mogu nastati problemi s plućnim infekcijama...
 
H

Hrvach

Guest
Ako ih hraniš kvalitetno, imaju žarulju i dovoljno prostora nema veze kad se polegu. Inače se za izložbe kokoši nasađuju u 12/1mj da bi bile čim razvijenije u idućoj sezoni i na taj način imale veće i bolje izglede za mladog šampiona. Ono kaj je bilo u bjelovaru zaboravi.. Isto tak ako si malo bolje gledao izložbu vidio si i sam kakva je bila kvaliteta i stanje hrvatica, živa koma. Nek se uvijedi ko hoće ali donjeti bolesno, očerupano i nepripremljeno grlo na izložbu je u najmanju ruku neodgovoran čin uzgajivača i nepoštivanje drugih koji izlažu. Kolko znam naš forumaš Breskvar je izlagao HPK pa može i sam reć svoje mišljenje o tome.
 
Na vrh