• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ribizle

  • Temu pokrenuo jellena
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Zakaj se ne bi mogel jesti crni ribiz kaj tak nevalja? Ja sam jel jostu to je hibrid crnoga ribiza i ogrozda, imam ih pet grmića, lani su prvi put obrodili. Meni je to ok.

Hoćeš reći križanac crnog ribiza i ogrozda.Crni ribiz je nemoguće zdrav i dokazano je da je najbolji kod oboljenja kao rak, jer je vrlo jak antioksidans.Ja imam nekoliko grmova koji rađaju nenormalno ali u svježem stanju ga je vrlo teško jesti, jer je jako opor baš kao i aronija.Ja ga prerađujem u likere i marmeladu kao i aroniju.Ljudima je to nepoznato kad vide grm svi hoće da probaju i da posade a kad probaju bljak...fuj...zato mislim da pijaca nije mjesto za njega.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Hoćeš reći križanac crnog ribiza i ogrozda.Crni ribiz je nemoguće zdrav i dokazano je da je najbolji kod oboljenja kao rak, jer je vrlo jak antioksidans.Ja imam nekoliko grmova koji rađaju nenormalno ali u svježem stanju ga je vrlo teško jesti, jer je jako opor baš kao i aronija.Ja ga prerađujem u likere i marmeladu kao i aroniju.Ljudima je to nepoznato kad vide grm svi hoće da probaju i da posade a kad probaju bljak...fuj...zato mislim da pijaca nije mjesto za njega.

da,malo je bljutav okus,nije ko crveni,al je dobar liker od njega.....:icon_thumright:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
da,malo je bljutav okus,nije ko crveni,al je dobar liker od njega.....:icon_thumright:

Da liker je odličan od njega kao i od aronije a može i zajedno.Ja sam pravio obadva pa sam poslije probao da ih pomiješam i bilo je ok.Ako je sve tako kako navode za ribiz i aroniju ja bi trebao da dobijem krila poslije par čašica.......haha
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo nekoliko slika novih presadnica bijelog ribiza, odraženih od zrelih reznica na kraju zime (odrezano na kraju zime prije kretanja vegetacije, malo u hormonski prašak, pokriveno staklenom teglom i evo rezultata...):



Inače, ribiz ide i od poluzelene reznice bez posebnih problema, ali ovo sam iskoristio grane od rezidbe, bilo šteta da se baci... :icon_thumright:
 

crtj

Novi član
Tu od
15 Tra 2013
Poruka
3
Re: ribizi

da,malo je bljutav okus,nije ko crveni,al je dobar liker od njega.....:icon_thumright:

Postoje neke nove švajcarske (lubera.ch) crne sorte - Nimue, Noiroma - koje bi trebale imati veće i slađe bobice, a bar jedna od njih navodno ima i manje izražen onaj karakteristični ukus crne ribizle koji je nekima huj a mnogima fuj.

Kod nas raste par primjeraka tih sorti od jeseni 2012. Jako su krenule u proleće, imaju mnogo mladih grančica, vide se i mnoge bobice a ja se dvoumim da li to da skidam kako bi bilo da je disciplina potpuna - ili da ostavim nešto jer me baš zanima koliko će biti razlike između teorije in prakse što se tiče ukusa.

Izvinjavam se ako ne koristim dobro jezik, ja sam iz Slovenije a učio sam još iz Alan Forda i slične literature :)

Lijep pozdrav svima i neka vam dobro prođu biljke te čudne hladne i kišovite dane.
 
Posljednje uređivanje:

mikloncaric

Novi član
Tu od
16 Lip 2013
Poruka
4
Molim vas da mi kaže netko ko zna kakva je ovo crna čađa na mojem crvenom ribizlu uz ove bijele nametnike i kako se toga riješiti(prirodnim i normalnim putem).Hvala unaprijed!
vrc5.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovo bijelo je bijela mušica,a crno su gljive čađavice.Naprave se na mednoj rosi.Ne rade štetu ako ih nema mnogo,ali ako prekriju veliki dio lista onemogučavaju fotosintezu,a ako zahvate plodove,nemaju tržnu vrijednost.Mogu se sa plodova skinuti deterđentom za suđe,i sa listova,ali treba riješiti bijelu mušicu.Veoma se dobro širi i bude ti prešla na ostalo.Pošpricaj je čim prije,nemoj dozvoliti da napad uzme maha,budu veliki problemi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta ti znači prirodnim i normalnim putem? Eko?
 

mikloncaric

Novi član
Tu od
16 Lip 2013
Poruka
4
ma da mislim čime špricati eko a čime neeko :(wasntme):
a kako te gljive čađavice nastaju i zašto?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko sam skuzio cadavice nastaju najcesce nakon usi, od soka koji rade " medene kapi" il tako nekako, to kad vidis mrave na biljkama oni to jedu. Na pm cu ti poslat sta da kupis i gdje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Njega muči,ako dobroc vidim bijela mušica a ne uši.Možda ima i njih.Mednu rade i bijele.Na njoj se razvijaju čađavice.
Aplaud je dobar za bijelu,aktara,ali ako s e plodovi jedu,pričekaj da ih obereš.Teško juje suzbiti jer iok kontaktno ne škodi baš.A i zavuče se ispod listova.Kada obereš udri sistemikom.
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Meni se ribizi čime isto dosta nezahtjevnom biljkom za uzgoj ....
Imam par grmova i već na njima primjećujem odličan urod .... a što se tiče njege ...doslovce nikakva...niti polijevanje niti gnojidba niti rezidba....i još su mi posađeni u hladu....

Samo ne znam ako se toga posadi puno, tko će to kupovati? sumnjam da će kupci na placu biti revni kupovati to kiselkasto voće....znači trebalo bi imati veće količine za velike otkupljivače i za industrijsku preradu....

ne znam...što mislite?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ako kupci na tržnicama nebudu kupovali onda neće se prodavati ni u centrima pa otkupljivači neće imati interes a industrijska prerada kod nas je u banani.Ja sam posadio 100 komada da vidim kako se ponaša ribizl...bolesti,vremenski uvjeti,urod...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Svašta se može prodavati,največi je problem šta su kupci "lijeni",punooo marketinga i punooo truda je potrebno,ako se trudiš više od 100 % bude nešto.I ako nađeš cijenu koja odgovara kupcu...nažalost,onu cijenu koja odgovara tebi puno teže.I moraš biti uporan,dosadan,dosadan,uporan i tako u krug... i onda puno njih odustane.
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Evo baš sam danas razgovarala sa jednom ženom koja godinama prodaje voće u mojem kvartu....veli da ribiz sigurno nebi nitko kupovao...em je skup em kiseo....mozda bi otišle 4 mjerice dnevno...možda.....
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imao sam u vrtu ribizl i godinama ga gledao kako propada dok ga nisam iskopao. Nije mi baš bio premio za konzumaciju. Ali ako se iz njega napravi pekmez, ili sok, mislim da bi se lako mogao prodati kao takav. Samo mora biti kvalitetan finalni proizvod.
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Da mislim..da je prerada najbolje rješenje ili veće količine za neki industrijski otkup ...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma kakav industrijski otkup :icon_hang: !? Nema tu kruha !!
Samo direktno kupcu ponuditi ! I ako je kvaliteta, začas se pročuje i eto posla.
 

agro

Član
Tu od
5 Pro 2015
Poruka
89
poz,

prosle godine sam u 12. mjesecu posadio reznice crvenog ribizla, nekih 6 grmova.

zanima me sada rezidba u prvoj godini, kako rezem te jednogodisnje grane?

JSUNuhtl.jpg


hvala
 

Milan Martinek

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
18
Agro,

Po slici se vidi da sadnice imaju već nekoliko lijepi izdanaka, znači i da je jako korijenje. Da korijenje nije jako, onda bi morao sadnice za jednu trećinu skratiti, upravo zato ,da se korijen pojača.
Moj savjet je da naredni 5 godina ništa ne obrezuješ, da se grm formira sa barem 40 - 50 izdanaka, a onda ćeš po grmu brati desetak kg ploda ( ako si posadio do sada najrodniju i najkrupniju sortu " Holland " )

OPG rasadnik bobičastog voća "Žumberak" - Milan Martinek.
 

Najnoviji postovi

Na vrh