• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
prvo su pognuta kao da im je hladno onda kleknu na prve noge poslije sat dva legnu u stranu trzaju nogama zabace glavu natrag i jako ju je teško vratiti i tako uginu.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
romanov...prema opisu ima naznake da je enterotoksemija...ali je jako rano napredovala..dajte jedno janje na obdukciju
ako je enterotoksemija ...spasa nema...ja bih ih sve pocijepila..ništa ne možete izgubiti ..samo dobiti..izbacite ako mali jedu smjesu iz prehrane..samo zdravo sijeno i majčino mlijeko

mala janja..morate zvati veterinara..vaditi ovcama krv koje su rodile..ako je pobačaj imate besplatno vađenje krvi i analizu..
 
Posljednje uređivanje:
A

Andi

Guest
Molim pomoć

Pozdravljam sve vrijedne ljude sa ovoga foruma. Upravo sam se registrovao i zbog toga sam možda malo opširniji.
Završavam gimnaziju u Sarajevu, i imam namjeru studirati ono što mi trenutno najbolje ide- prirodne nauke-informatika. Međutim u međuvremenu češljam po internetu. Tražim ideje za neke male biznise koji bi eventualno vremenom mogli prerasti u nešto ozbiljnije, Tako sam na stranicama o stočarstvu naišao na ovaj forum i ideju o uzgoju romanovski ovaca, Razgovarao sam sa tatom sa kojim sam inače na istim frekvencijama.Imam njegovu podršku u svakom pogledu. Treba mi što više raznih informacija. Za početak:
- koliko mi treba zemljišta. Zemljište nemam ali može se naći zadovoljavajuće na dvadesetak Km od Sarajeva.
- sa koliko grla( koliko ovaca i ovnova ) je najbolje, početi da se uči zanat, a da ne ide presporo
- gdje u BiH je najbolje da kupim ovce, ili možda u inostranstvu ako je sigurnije. Čitao sam problematike oko uvoza, međutim tu je tata jak.

Rado bih sa tatom došao kod nekoga na farmu ,par sati u posjetu, za što bi bio jako zahvalan. U BiH-u , Hrvatsku ili Srbiju - nije bitno.
lijep pozdrav svima
andi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zeleno zagorje

Guest
uzgajivači , janjenja su u tijeku , slabo posječujete forum , tema nam se uspavala, kako napreduju janjenja i kako su vam janjci
 
D

dronx

Guest
mene pa zanima šta se desi ak ima ovca romanovska jagnjet staro 2 dna i jagnje ugine a ovca ima mljeka jel to sad možda problem ak je u ovci mljeko stoji kad niko ne sisa...šta da ja sad napravim nov sam u stočarstvu pa nemam iskustva pa zato pitam... hvala unapred za odgovor :=-:
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Naravno da je problem, u prvih par dana izmuzati najmanje jednom dnevno ako nemate kog podmetnuti da sisa. Kasnije kad ovca bude imala manje mlijeka izmuzati sveki drugi dan dok ne zasuši. Ovo može biti veoma ozbiljan problem, dođe do upale vimena ukoliko se ne izmuza a u težim slučajevima može doći i do uginuća ovce.
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
također ..uz sve što je Daljac napisao, poželjno je ovcu malo hraniti..samo sijenom da lakše zasuši..
 
B

bika

Guest
Poštovani forumaši,
pročitao sam sve vaše poruke vezano za romanovske ovce, a i neku druge forume i literature.
Planiram u nabavku čistokrvnih romanovskih ovaca, stado od nekih 10 komada. Znam da nije baš puno ali toliki mi je kapacitet staje, pašnjaka i financija. Zanima me dal ima u tome neke računice? Ipak se vi time bavite. Od hrane bih pola kupovao, a drugu polovicu imam kod kuće. Evo ovako ide moja računica, ali je vi ispravite ako griješim. Ovo je računica na bazi od 2 godine. S time da ženke (janjad ili šilježice) mislim prodavati za rasplod, ako je uopće kakva potražnja?

* 10 ovaca x 3 janjenja x 2 kom (prosjek) = 60 janjaca x 800 kn = 48000 kuna - ZARADA OD JANJACA
* Računam trošak po ovci s janjcima od cca 1000 kn na godinu (hrana - od koje je pola moje, cijepljenja, šišanje, markiranje i sve ostalo...), znači 10 kom x 1000 kn x 2 god = 20000 kuna - TROŠAK

Znači zarada na bazi od dvije godine mi bi bila cca 28000 kuna, s time da opet napominjem pola hrane imam doma (sijeno., kukuruz, ječam...), pa mi možda ni ne treba 1000 kn po ovci!?

Ulazni kapital nemam u računici, al kroz ovo razdoblje bih si ga vjerojatno povratio...

Svi komentari su dobrodošli i molim vas da me ispravite gdje griješim. To mi bi bila "dodatna zarada" jer imam stalan posao, a opet imam dosta slobodnog vremena.
Hvala
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
mislim da je 800 kn /kom teško dobiti (neovisno o pasmini)
-ove godine ,pa i prošle bolje je prodavati sijeno i kukuruz- žito znaći hranu ,nego je ulagati u ovce/janjce
-ulazni kapital : ak nemaš ništa od mehanizacije i štale - nećeš je otplatiti u 2 god.
-a ovo što kažeš uz stalni poso ovce više hobi,isplati se,i nek jednu godinu podbaciš opet imaš sigurnu mjesećnu plaću
-tak da samo naprijed i sretno
 
B

bika

Guest
Hvala na odgovoru!
Ovako mislim 800 kn/kom neki prosjek, ako muški idu za cca 700 kn, a ženski janjci (šilježice) cca 900 kn. Ipak bih uzeo ovce pod selekcijom tak da mislim da 800 kn/kom nije nerealno. A osnovnu mehanizaciju imam, tak da u nju ne bih ulagao. A za staju i ovce trebam cca 20000 kn, koje po meni za dvije godine vratim i ostale godine bi trebao biti u plusu.
A kako uopće ide prodaja janjaca ili šilježica?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
mojih 54 čeka u štali do32 kg -tek 2 poziva za 7 janjeta,slovenke,a korizma je tak da se čeka Uskrs
 

feliks1

Novi član
Tu od
9 Ožu 2011
Poruka
7
Poštovani forumaši,
pročitao sam sve vaše poruke vezano za romanovske ovce, a i neku druge forume i literature.
Planiram u nabavku čistokrvnih romanovskih ovaca, stado od nekih 10 komada. Znam da nije baš puno ali toliki mi je kapacitet staje, pašnjaka i financija. Zanima me dal ima u tome neke računice? Ipak se vi time bavite. Od hrane bih pola kupovao, a drugu polovicu imam kod kuće. Evo ovako ide moja računica, ali je vi ispravite ako griješim. Ovo je računica na bazi od 2 godine. S time da ženke (janjad ili šilježice) mislim prodavati za rasplod, ako je uopće kakva potražnja?

* 10 ovaca x 3 janjenja x 2 kom (prosjek) = 60 janjaca x 800 kn = 48000 kuna - ZARADA OD JANJACA
* Računam trošak po ovci s janjcima od cca 1000 kn na godinu (hrana - od koje je pola moje, cijepljenja, šišanje, markiranje i sve ostalo...), znači 10 kom x 1000 kn x 2 god = 20000 kuna - TROŠAK

Znači zarada na bazi od dvije godine mi bi bila cca 28000 kuna, s time da opet napominjem pola hrane imam doma (sijeno., kukuruz, ječam...), pa mi možda ni ne treba 1000 kn po ovci!?

Ulazni kapital nemam u računici, al kroz ovo razdoblje bih si ga vjerojatno povratio...

Svi komentari su dobrodošli i molim vas da me ispravite gdje griješim. To mi bi bila "dodatna zarada" jer imam stalan posao, a opet imam dosta slobodnog vremena.
Hvala

Nemoj da te obeshrabrim,ali uvjek postoji ali,pa tako i u ovoj tvojoj računici.

Prihode umanji za 25%,a i rashode uvećaj za toliko, hrana koju kažeš da imaš nije sama pala s neba tako da i to moraš donekle ukalkulirati u trošak.Jedino ako to voliš onda je to nešto drugo, jer ljubav nema cijenu.Ovo ti govorim jer sam jedan od tih koji imaju toliki broj ovaca tako da znam o čemu govorim,jer ovo što ti planiraš,a ja već imam spada u jednu drugu kategoriju.Trebali bi mi ,a vjerujem ima nas dosta takvi trbali napraviti "naprofitnu udrugu ljubitelja ovaca" nikako komentirati o profitu.
 
M

Milos c

Guest
Da bi se ovcarstvo isplatilo treba imati od 80 do 100 ovaca i to da se ovce muzu i preradjuje mleko.e sad ako bi bilo i jedno stado uz to od dvadesetak koza to bi bio pun pogodak..
niko nije napravio velike pare sa cistom rasom,slazem se da su jagnjad ciste rase skuplja slazem se i sa matematikom na papiru ali zivot i realnost je nesto drugo.treba videti koliko ljudi ima koji bi kupili jagnjad u cistoj rasi, uvek u satdu ima neki problem nerviranje i oticanje para..
 

Najnoviji postovi

Na vrh