• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijska svjetla - Rotirke

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
Takve bljeskalice imaju žice koje služe za sinkroniziranje ili određivanje režima rada. Kod ugradnje bljeskalica se žice (uglavnom je žuta) spajaju za međusobnu sinkronizaciju. A postoji i još jedna žica "viška" (uglavnom je roza) koja se kratko spaja s minus polom dok se ne dobije željeni režim rada. Kad se dobije željeni režim žica se izolira i priveže s ostatkom žica za napajanje.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
otišel mi je na led rotaciji utikač. uzel sad samo utikač. htel prespojiti žice i vidim da ovaj novi zamjenski u sebi nema osigurač. to znači da ako se kaj dogodi sa rotirkom da bude zgorel osigurač u kutiji?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Tako je, ako je sve dobro ne bi trebalo se zamarati s tim, naravno ako ima kakav osigurač za tu utičnicu, tj ako nije naknadno postavljena utičnica pa povučene žice direktno sa akumulatora bez osiguraća .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Taj ti služi da ti ne crkne napojni, kad otrneš žice s rotirke ;)

Nego, čemu vama služe te rotirke? Znam da ju treba imati (umjesto trokuta), ali nitko ne veli gda ju i treba koristiti (niti čemu zapravo služi, osim da ne vidiš nikaj kad se približavaš takvom "vozilu").
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Ja ju imam na beraču da lakše ekipa koja dolazi sa drugog kraja ili iza skuži da se radi o širem stroju pa da me ne pokupi. A valjda bi trebala uvijek biti upaljena ako je zamjena za trokut?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
mene u selu zahebavaju da sam jedini na fergaču s rotirkom pa me cijelo selo pozna :ROFLMAO: :ROFLMAO:
imam zbog tehničkog kao zamjena za trokut. i uključim po cesti navečer i u noći kad vučem iza sebe neki priključak, kao npr. sjetvospremač koji je dosta iza traktora pa da se malo pripazi...
 
  • Like
Reactions: H&S

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
@jocc, razmem te.
No, ak je ispravna signalizacija, vidi se širina priključka. Takvima koji ne vide pozicijske lampe ni rotirka ne bu nikaj značila.

Pri meni je magnetska, postavim ju na lijevom blatobranu, samo za registraciju ;)
 
  • Like
Reactions: H&S

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,945
Taj ti služi da ti ne crkne napojni, kad otrneš žice s rotirke ;)

Nego, čemu vama služe te rotirke? Znam da ju treba imati (umjesto trokuta), ali nitko ne veli gda ju i treba koristiti (niti čemu zapravo služi, osim da ne vidiš nikaj kad se približavaš takvom "vozilu").


Nije istina. Rotirka ne zamjenjuje trokut. Mene su s 2 tehnička slali po trokut.

Na tehničkom moraš imati trokut iako imaš rotirku. Kod nas rotirke još nisu obaveza. Dok npr. U Srbiji jesu.

Ja ju palim i po danu i po noći. Traktor je mal moj pa mi se s nekim priključcima baš i ne vide svjetla pa da me se bolje primjeti...

Nakon što sam otkinuo krov i 3 rotirke sam stavio bljeskalice iza. IMG_20230608_184101_1.jpg
 
  • Like
Reactions: H&S

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
@ZJ znam, ja imam na svim priključcima ispravnu signalizaciju i u funkciji a ovo mi je samo bonus za one koji ne kuže da se sporo krećem.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
@zoran89 nije istina. citirao sam ti vec pravilnik. Pise ili trokut ili rotirka. Prolazim vec par godina tehnicki samo sa rotirkom
@ZJ ja isto imam magnetnu, ali mi je na.krovu cijelo vrijeme i vecinom upaljena...
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Te bljeskalice i rotirke, koliko god da im je korist, su još veća opasnost, jer zasljepljuju one koji dolaze prema njima, pogotovo po kiši (isto kak i zadnje maglenke).
Napravi lampe na priključku iza ili ih trajno postavi tam lijevo od lampi na kabini ;)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,945
@zoran89 nije istina. citirao sam ti vec pravilnik. Pise ili trokut ili rotirka. Prolazim vec par godina tehnicki samo sa rotirkom
@ZJ ja isto imam magnetnu, ali mi je na.krovu cijelo vrijeme i vecinom upaljena...
Možeš ti meni ili ja njima citirati pravilnik do bogojavljanja kad njih to je ferma ni 5%. Pitao sam i na drugom tehničkom i svi traže trokut.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ako ne pomaze i ne odmaze, planiram stavit na rep jos jednu. Na traktorima imam, upalim tu i tamo, ali na kombajnu obavezno, pogotovo kad sam s ovakvom kombinacijom na cesti.
IMG-20230704-WA0006.jpg
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Možeš ti meni ili ja njima citirati pravilnik do bogojavljanja kad njih to je ferma ni 5%. Pitao sam i na drugom tehničkom i svi traže trokut.
Hbg drzava u drzavi...ocito rade vrlo pismeni i sposobni kad ne znaju ni pravilnik jasno procitat...🤡🤡
 

Najnoviji postovi

Na vrh