• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijska svjetla - Rotirke

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Nisu mi bljeskalice bas nesto. Prava rotirka i ljepse i bolje svijetli
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Užasno izgleda ta led rotirka.
Ima kolega, katastrofa, ne izgleda dobro, a još bljeska.
Ako je rotirka onda treba rotirati....
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
i meni bi tako nesto trebalo :/ samo na kaj spojiti?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako zaobilaziš kontakt bravu kaj bi preporučil spjiš negdje blizu akumulatora ili alternatora , takva itičnica može podnjeti 10-tak ampera , kratkotrajno i više .
pa je poželjno da ugradiš osiurač 10 ili 15 ampera ako to nije samo za mobitel ili rotirku
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Pa mislim da tako i rade te rotacije, blica jedna pa druga pa onda skupa i onda se opet razdvoje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
To bi se dalo riješiti ugradnjom nekog releja, možda kakva kombinacija sa prekidačem za sva 4 žmigavca.
Tam kad svijetli sijalica ne svijetli kontrolka i obrnuto.
Mislim da bi ti kolega @plus više znal o tome reči, ovo moje je samo ideja
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Kolko sam uspio vidjeti ova nema nikakvi prekidač, ona ima samo funkciju blicanja.

Na navedenom videu su lijepo usklađene i ne sretnu se, pa sam i ja mislio dal možda postoji neki relej koji bi to mogao uskladiti.

Jer rotirka u pravilu ima stalnu struju, pa mislim da ideja sa nekim relejem za žmigavce nebi baš funkcionirala :confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
A kaj će ti dvije?
I jedna je previše. jer na cesti dela više štete neg koristi (zasljepljuje vozače).
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
To bi se dalo riješiti ugradnjom nekog releja, možda kakva kombinacija sa prekidačem za sva 4 žmigavca.
Tam kad svijetli sijalica ne svijetli kontrolka i obrnuto.
Mislim da bi ti kolega @plus više znal o tome reči, ovo moje je samo ideja
Nisam nikad imao takav zahtjev, za tako u praksi uskladiti rad dvije "svjetiljke s vlastitim generatorom signala za interval kada svijetli i kada ne svijetli". (Ovo je moja slobodna interpretacija, nikakav sručni opis.)

Vidam da ovo što je nabavio forumaš @salyn nije klasična rotirka, nego je tu elektroničkim sklopom generirano bljeskanje. Trenutno nemam pojma kako i čime uskladiti dva takva neovisna elektronička sklopa, da uvijek budu u istoj fazi bljeskanja.
Ne mogu niti predvidjeti kako bi se te svjetiljke ponašale "na taktno uključivanje napajanja", od strane nekakvog automata tipa za žmigavce, jer one več imaju svoj sklop koji vrši unutarnje prekidanje.

To na promo filmu lijepo izgleda sinhronizirano, ali film kratko traje, pa ne možemo znati da li se i njima samima nakon izvjesnog vremena ne razilaze u bljeskanju.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
To bi se dalo riješiti ako imaju rotirke mogućnost stalnog svjetljenja pa onda ih s nekim vremenskim sklopom izmjenično prekidati, drukčije trenutno ne vidim načina da budu trajno sinhronizirane.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Postoji mogućnost sinkronizacije, ali moraju uređaji biti predviđeni za to i spojeni komunikacijskim kabelom.
Ne vjerujem da ove bljeskalice od 200-tinjak kn to mogu.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
@salyn Ja još uvijek malo razmišljam o tvojoj želji.

Činjenica je da nemam pojma o principu rada te jedne svjetiljke.

(Nekako mi ne odgovara za nju riječ rotirka, više bljeskalica. Nekadašnja prava rotirka je imala elektromotor koji vrti sjenilo s ogledalom i žarulju u sredini.)

Dakle ako ti se da igrati s njom i eksperimentirati, predlažem ti da ju probaš malo testirati.
Probaj ju recimo "na kratko, sekundu, dvije" spojiti na akumulator da proradi, bljesne i istog ju trena isključiti s akumulatora. Pa onda ponovo za sekundu dvije isto ponoviti. Time bi došao do nekakve spoznaje, kako se ona unutar svojeg "elektroničkog sklopa" aktivira i resetira, odnosno kako bi reagirala na takvo nekakvo "pulsno, taktno" napajanje. Ako bi se događalo da se ona uspijeva trenutno iza svakog prekida napajanja strujom vračati u ponovno bljeskanje i aktivaciju, tada imaš nešto što možeš sebi prilagoditi, svojoj želji.

Teoretski bi mogao te dvije bljeskalice spojiti paralelno, a za njihovo "taktno, pulsno" napajanje eventualno koristiti nekakav "relej" za povremeno uključivanje brisača. Takvi se releji danas uglavnom mogu programirati preko ručice, na nekoliko različitih intervala aktivacije motora brisača, da metlice mahnu i obrišu staklo.

Nadam se da me lako pratiš o čemu razmišljam.
IMG_20221222_095105.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Znal sam ja ko bu razmisljal kak problem riješiti i to pokušal u praksi napraviti i objasniti (y)

Idem sad za ZG i sretnem se sa cestarima. Imaju otraga dve rotirke koje radi potpuno sinhronizirano
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Ove elektroničke bljeskalice imaju vjerojatno kvarcni oscilator za takt, pa vjerojatno jako dugo imaju sinkrozirano bljeskanje.
Treba ih samo paralelno spojiti probati koliko to dugo traje.
Ako kreću uvijek od iste strane, dovoljno i ih bilo za krenuti za pol kruga.

Probaj...
 

Najnoviji postovi

Na vrh