• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sa cime zapoceti?Simentalac ili Holstein?

B

baota

Guest
pozdrav evo jedno pitanje nadam se da ces razumjeti ,mozes li mi reci koliko imas krava trenutno kojih muzes , mislim da od 50 krava se moze zivjeti kao Bog , naravno ako nisi kreditno prezaduzen ,i isplati li se u taj posao ulagat naravno ako imas svoj kapital pocetnicki :?: sto bih ti uselio u savremenu farmu dje je sve vrhunski odradjeno simentalac ili holstein :?:

Željko kaže:
I ja za tvoje uvjete definitivno preporučam simentalac,
ali mislim da ti je najbolje maniti se krava!
U proizvodnju mlijeka moraš uvjek ulagati, a 10 krava je premalo da to ulaganje vrača i da ti nešto ostane od toga (može ostati, ali uz vrhunsku genetiku i savršeno znaje o hranidbi i držanju krava).

Evo ti moj primjer...imam farmu za 50 krava i moje krave trenutno u prosjeku daju 8600 l u 305 dana laktacije.
Od toga živi moja obitelj, ali teško. Trebali bi zaposliti barem jednog radnika no financijske mogućnosti ne dozvoljavaju.
Zbog toga idemo na proširenje farme za još 50 kom kako bi bilo više zarade.

..no podvucimo crtu..
2 krave za hobi i za svoje potrebe da,
10 krava ne,
50 krava možda.
 
Å

Željko

Guest
Mi trenutno muzemo 55 krava i kao što kažeš od toga se bi moglo živjeti ko Bog da nema kredita ili je kredit par tisuča kuna. Ako kreneš od nule za farmu muznih krava ti treba 2,5 mil kn + smještaj za junice i telad oko pola mil+ kupnja bređih junica skoro 1 mil+ mehanizacija i traktori oko 2 mil + zemljište 2,5 mil + popratne prostorije i skladišta da ni ne govorim!

I tko ima toliki početni kapital????????
Ima takvih, ali njima se ne isplati zajebavati s kravama!
 
G

Gradacac

Guest
Željko kaže:
Mi trenutno muzemo 55 krava i kao što kažeš od toga se bi moglo živjeti ko Bog da nema kredita ili je kredit par tisuča kuna. Ako kreneš od nule za farmu muznih krava ti treba 2,5 mil kn + smještaj za junice i telad oko pola mil+ kupnja bređih junica skoro 1 mil+ mehanizacija i traktori oko 2 mil + zemljište 2,5 mil + popratne prostorije i skladišta da ni ne govorim!

I tko ima toliki početni kapital????????
Ima takvih, ali njima se ne isplati zajebavati s kravama!
Pozdrav Zeljko.
Tacno,ko ima toliki kapital taj se ne bavi kravama.
Ali od necega moras pocet.Ni jedno imanje nije preko noci nastalo_Onaj ko se preko noci obogatio preko noci je i ostao
bez toga.To je proces koji traje godinama ako ne i generacijama.Imam primjera u svojoj okolici jako puno.
Po mojem razmisljanu treba poceti radit za sebe ako se ikako moze.Vise se moze dobit nego izgubit.
Pozdrav..
 
B

baota

Guest
sve si u pravu ali ima tu jako puno lufta ,na primer nemora se imati traktor novi jd ili fendt mf od 80 ,000 eura ili balirka od 40,000 , eura npr , mislim da su svi malo previse poletili za dizanjima kredita sto se tice mehanizacije u hr gdje je drzava davala poticaj na investiciska ulaganja oko 50 % i na farme to je bila ogromna ekspanzija za mehanizacijom i za farmama svih vrsta mislim da se od 20 vrhunskih junica moze kroz par godina selekciskog rada postici dosta gled prosirenja i osjemenjavanjem seksirnim sjemenom ili kako se vec zove , inace u hr su ljudi dosli gotovo djaba do suvremene mehanizacije sto je u bih sve 5 puta teze nema kredita na mehanizaciju idr, ako imas kes kupis ,
bio sam na puno farmi u hr po cjeloj slavoni i vidio sam primjera dje su ljudi iz starih traktora rusa imt- neznam kakvih sve ne , sjeli u djondire mf ove na sateliska navodjenja opreme koju i ne koriste nikada vrijedni i preko 100 tisuca eura samo traktori i mehanizacije prikljucaka desetine tisuca pa ih kasnije krediti stegli ,kredit je dobar kada je dobro iskoristen , naravno nisam ni ja za njih ,sto se tice krava , ljudi moraju da znaju sta hoce na pocetku da proizvode mlijeko za sto je holstein superioran po meni ili simentalac koji daje vise bolju telad za tova a daje manje mlijeka :!: :?: ,u pitanju gore koje sam postavio nije vazno dali bi neko ko ima novac ulagao u krave nego sta bi ti uselio u svoju farmu sta je se bolje pokazalo u tvojoj farmi za proizvodnju mlijeka .hvala :D
 
Å

Željko

Guest
Ne ma tu lufta... cijene su prosječne. Za farmu od 50 krava + ženski podmladak nije dovoljan jedan traktor i jedan stroj...Pgotovo ako u okolici nemaš ni jednog farmera da ti pomogne ili posudi koji priključak.
Kapitalna su bila 40% to ti je taman da si pokriješ troškove kredita i kamatu.

Kaj se tiče koju pasminu odabrati.. ja sam definitivno za holstein jer meni ne može dobro simentalsko tele vratiti zaradu u razlici mlijeka.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Željko kaže:
Kaj se tiče koju pasminu odabrati.. ja sam definitivno za holstein jer meni ne može dobro simentalsko tele vratiti zaradu u razlici mlijeka.

Istina, a trebaš i napisat, koliko ti tvoje krave daju na godinu.

Tome, ko muze 3000 litara od simentalke, a od holsteina bi bio u stanju dobit 3500 litara, razlika u zaradi na teletu puno znači.
 
M

MOCO

Guest
tine kaže:
Željko kaže:
Kaj se tiče koju pasminu odabrati.. ja sam definitivno za holstein jer meni ne može dobro simentalsko tele vratiti zaradu u razlici mlijeka.

Istina, a trebaš i napisat, koliko ti tvoje krave daju na godinu.

Tome, ko muze 3000 litara od simentalke, a od holsteina bi bio u stanju dobit 3500 litara, razlika u zaradi na teletu puno znači.

Bilo koja krava sa 3 ili 3,5 tis.lit/god mora na klanje. Pa ta ne pokrije ni troškove svoje vode!
 
G

Gradacac

Guest
Ja to gledam ovako a mozda grijesim.
Govorim za Bosansko podrucje.
10 Simentalaca nek da 8 teladi godinje to je kod nas minimalno 4000 eura.
Dali se za tih 4000 eura moze proizvest dovoljno hrane na svojoj zemlji za 10 krava za godinu dana :scratch
Ja mislim da moze.

Zemljak Baota ti si u tom poslu vec pa reci kakva su tvoja islustva :?:

kredit.
Svaki kredit sa kamatom vecom od 4.5% u poljoprivredi je nepovoljan :madmana:
A koliko ja znam takvih kredita nema ni u Hrvatskoj,Srbiji i Bosni (sve te banke ista mafija drzi) :twisted:
 
H

Helena

Guest
@ gradacac , ajd pokušaj izvući računicu na proizvodnju od 3000L po kravi na godišnjoj razini . Ali ako će to biti osnovna dijelatnost ,znaju se cijene žive vage teladi na našem tržištu a i cijena mljeka .Iskren da budem ja rentabilnu proizvodnju sa tri tisuće litara nevidim ama baš nikako ,a da negovorim o takvoj proizvodnji koja je opterećena kreditom .i još jedna stvar ,nitko u izračun rentabilnosti koliko primjećujem ne računa svoj rad .Bez visoke proizvodnje nema razvoja ,nema zarade ,nema ulaganja, nema rente ,moje mišljenje ,mala proizvodnja ,osuda na stagniranje i neminovni kraj. :shock:
 
G

Gradacac

Guest
Helena,
nisam ni rekao da je to rentabilno sa tako malom proizvodnjom.Ono sto mene zanima je dali se moze
obezbijedit,sjeme,djubrivo i herbicidi za sjetvu od prodaje teladi.A ako nemoze onda do kojeg to procenta
moze bit.Znaci,imas svoju zemlju,mehanizaciju samo kupujes sjemena,herbicide i djubrivo.
A proizvodnja normalno da mora bit veca.
Jer eto vi ste mi mozda ovdje na ovom forumu naj bolji primjer da se moze prezivit i napredovat.
jer koliko samo vidio po ovom vasem pisanju i slikama poceli ste sa malo grla i sad ste hvala bogu
jako dobro napredovali.Znaci ipak ima nekog racuna u tome,jasno da se mora radit a i znat radit.
Neide to sve preko noci treba vremena i truda jako puno znam ja to.
Pozdrav...
 
Å

Željko

Guest
tine kaže:
Željko kaže:
Kaj se tiče koju pasminu odabrati.. ja sam definitivno za holstein jer meni ne može dobro simentalsko tele vratiti zaradu u razlici mlijeka.

Istina, a trebaš i napisat, koliko ti tvoje krave daju na godinu.

Tome, ko muze 3000 litara od simentalke, a od holsteina bi bio u stanju dobit 3500 litara, razlika u zaradi na teletu puno znači.

Ja sam tu na forumu objasnio za koga mislim da je koja pasmina i kolko moje krave doje..nema smisloa opet to pisati.
 
H

Helena

Guest
Gradacac kaže:
Helena,
nisam ni rekao da je to rentabilno sa tako malom proizvodnjom.Ono sto mene zanima je dali se moze
obezbijedit,sjeme,djubrivo i herbicidi za sjetvu od prodaje teladi.A ako nemoze onda do kojeg to procenta
moze bit.Znaci,imas svoju zemlju,mehanizaciju samo kupujes sjemena,herbicide i djubrivo.
A proizvodnja normalno da mora bit veca.
Jer eto vi ste mi mozda ovdje na ovom forumu naj bolji primjer da se moze prezivit i napredovat.
jer koliko samo vidio po ovom vasem pisanju i slikama poceli ste sa malo grla i sad ste hvala bogu
jako dobro napredovali.Znaci ipak ima nekog racuna u tome,jasno da se mora radit a i znat radit.
Neide to sve preko noci treba vremena i truda jako puno znam ja to.
Pozdrav...
Kad čitamo nečiji post ,lako možemo izgovorene stvari percipirat drugačije mislim da kolega tine može onako objektivno reći o stanju kod mene jer je bio kod nas i vidio na koji način se borim da sve skupa držim koliko toliko pod kontrolom .Ja i supruga jesmo prije nekih pet godina krenuli sa čiste nule i sa kreditom ,krenuli smo sa tri krave ,a od strojeva smo imali samo traktor i prikolicu .Da se nismo educirali i da nismo išli na genetiku sa visokim potencijalom ,mislim da danas nebi u štali imali više od šest, sedam krava .Žalosna je činjenica što sam morao kupovati muzejske primjere strojeva i s njima raditi ,ali štaje tu je .Jedina greška je bila što smo krave opteretili kreditom za kupnju automobila .samo bih još jednu činjenicu naglasio ,prije par dana iz proizvodnje je izlučena krava zbog pareze koja je u vrhu laktacije znala proizvesti do 47 L moj izračun da odlaskom nje ,gubim na mjesec 800 KM ,to nisu mali novci . :(
 
G

Gradacac

Guest
Helena,,
U svakom poslu je danas borba i jako tesko se dolazi do profita.Bitno je da ima neke zarade.
A 800 km su dobre pare,to je necije mjesecno primanje..
 
H

Helena

Guest
Gradacac kaže:
Helena,,
U svakom poslu je danas borba i jako tesko se dolazi do profita.Bitno je da ima neke zarade.
A 800 km su dobre pare,to je necije mjesecno primanje..
S kojom god pasminom kreneš ,moraš biti svijestan da ćeš biti sluga kravama, a ne one tebi ,krave traže pažnju, traže da im se udovoljava, i jedino tako nagrađuju svog gospodara .Ako krave tretiraš suprotno od gore navedenog ,krave uzimaju ,i nema hajera ...
 
G

Gradacac

Guest
Helena,
sve je to tako kako kazete.
Ja imam neke primjere u svojoj blizini,znaci ljude koji se bave tim poslom.
Jako ih dobro poznajem (skolski drugovi).
1.Uzeo kredit prije nekih 10 godina.I poceo sa proizvodnjam mlijeka.
u medju vremenu se prosirio na keih 50 krava i plus jos je dosta zemlje kupio sto nije mala
investicija.Zadnja kupovina mu je bila 6 ha i u plani je neko etno selo da tu pravi sa bazenom ili tako nesto.
ima jos godinu kredita.Po mome misljenu veliki uspjeh.
2.
krenuo bez kredita sa malim brojem krava danas ima oko 100.
nema kredita ali nema ni neke dobre uslove za drzanje krava ali pozitivno posluje..
3.
krenuo uz krave na kredit i vrlo brzo propao.Po mom misljenu lose gospodarenje
zemlja daleko od farme,veliki troskovi prevoza i proizvodnje hrane los izbor kultura koje je sijao.
losi uslovi za krave koje su obolijevale i na kraju bankrot.

Znaci ima sve i pozitivnog i negativnog.
ovdje je neko napisao (mislim Bogec)da moras bit menadzer a ne stocar da bi uspjesno poslovao.
i u pravu je.

ps.
sva trojica su imali i Holstein i Simentalac.
Pozdrav.
 
B

baota

Guest
Naravno, strategija posla sam menadzment farme kao i svakog posla je prva i glavna stavka i recept za uspjeh ,na farmama treba troskove sve svesti na maximalni minimum sto je jako tesko naravno ,
mi smo poceli gradnju farme sam objekat je oko 2000 kvadrata plus izmuzisni prostor od 180 kvadratnih metara te odvojen jos jedan hangar od 100 tinjak kvadrata konstrukcija je sva gotova ,i temelji su pri kraju samo nije jos radjeno sa izmuzistem i oko njega posto se nezna tocno koje ide itd dok nevidimo ali ima do toga :D
za pocetak kod useljaja planiramo useliti 30 tak grla te sve zensko ostavljati a musko prodavati i od toga kupovati kvalitetne junice i prosirivati kapacitet kroz par godina posto je objekat jako veliki preko 150 lezecih mjesta te jos prostorza 200 komada za podmladak i ostalo, mehanizaciju smo kupili polovnu dobru trebat ce nam samo jos omotac te veca kosa za traktor ,i jos traktor za tmr koji nemora biti bog zna sta nesto od 100 ps neki stari ,
kod gradnje same farme smo gledali da se posao naravno svede na minimum a da sve savrseno funkcionira , jer smo vidili mane kod postojece male farme koju sada imamo iza kuce oko 25 krava , simentalki ,koje pojedine daju i preko 40 l na dan ,
kod nas u bih je problem sto nece nitko tele musko od holsteina a od simentalca pokupise sve pa je malo briga gdje sa muskom teladi od crni krava sta vi radite sa njima po hr Zeljko ,,razmisljao sam ja i o opci da se kasnije sagradi i jedna hladnjaca sa objektom za klanje pa u ispolice pa prodavati mozda bih se isplatilo i to posto u centralnoj bih jako puno se konzumira meso teladi junadi itd,
posto je projekat jako veliki trebat ce vremena da se sagradi vidjet ce mo na sto ce sve da izadje,
 
Å

Željko

Guest
Od nas uzima jedna firma koja tovi samo crnu telad.
Potražnje ima, ali naplata je katastrofa!
 
S

skolan93

Guest
Željko kaže:
Od nas uzima jedna firma koja tovi samo crnu telad.
Potražnje ima, ali naplata je katastrofa!
hm...
da nije možda ta firma iz okolice križevaca
mi isto njima prodajemo-bolje reći dajemo,ove godine pet komada i još ni jedan nije plaćen

dali bi ih se isplatilo toviti doma
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Mi smo do prošle godine tovili svu holstein mušku telad.
Sad smo to prestali, jer smo digli broj krava, pa smo zamjenili 'stanovnike' tog objekta.

Možeš potrošit svu sumnjivu silažu s ruba silosa, koju baš ne trebaš krmit kravama, ostatak TMR iz valova od krava, i u suprotnosti s prerasudama se dobro 'prave', moraš im jedino dosta dat da jedu. I to ne samo kukuruz, nego dosta sjenaže ili sena, povoljna je i ispaša.
Ako se ima prostora, to se ipak isplati.
Ekonomski rezultat nije visok, tako da to nije grana, da bi se bavio samo s njem i još kupovao telad.
A kad uzmeš u obzir, da te ne koštaju puno i ipak legne neka pristojna suma u komadu, kad se prodaju, možeš to kalkulirat kao štednju.

Suradnik uzme tele i u dve godina ga natjera na tonu samo s senom.

Problem je najviše kod prodaje, kad ti mesari nude manje nego za simentalca, a siguran sam, kako nijedan mesar nije u stanju u svojoj mesnici pokazat na kojoj kuki visi i prodaje se 'manje vrijedno' holstein meso po nižoj cijeni.
 
G

Gradacac

Guest
tine kaže:
Mi smo do prošle godine tovili svu holstein mušku telad.
Sad smo to prestali, jer smo digli broj krava, pa smo zamjenili 'stanovnike' tog objekta.

Možeš potrošit svu sumnjivu silažu s ruba silosa, koju baš ne trebaš krmit kravama, ostatak TMR iz valova od krava, i u suprotnosti s prerasudama se dobro 'prave', moraš im jedino dosta dat da jedu. I to ne samo kukuruz, nego dosta sjenaže ili sena, povoljna je i ispaša.
Ako se ima prostora, to se ipak isplati.
Ekonomski rezultat nije visok, tako da to nije grana, da bi se bavio samo s njem i još kupovao telad.
A kad uzmeš u obzir, da te ne koštaju puno i ipak legne neka pristojna suma u komadu, kad se prodaju, možeš to kalkulirat kao štednju.

Suradnik uzme tele i u dve godina ga natjera na tonu samo s senom.

Problem je najviše kod prodaje, kad ti mesari nude manje nego za simentalca, a siguran sam, kako nijedan mesar nije u stanju u svojoj mesnici pokazat na kojoj kuki visi i prodaje se 'manje vrijedno' holstein meso po nižoj cijeni.

Tine potpisujem ovo sto si rekao.
Ali (uvijek to ALI) to je samo za "Manje" proizvodjace koji imaju prostora i viska hrane pa mogu
uz krave drzat i nesto bikova.Jer njima nemoras bas pazit na kvalitet hrane kao kod krava i bitna je samo
kolicina hrane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh