• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja malina

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pozdrav forumaši!
Prošle jeseni sam posadio prvih 1000 sadnica malina sorte Polana. Prema ovome što vidim sada, maline su dobro prezimjele i pojedine su već krenule.
Jučer smo posadili još 1000 sadnica sorte Willameete koja se uzgaja uz naslon i roditi će tek slijedeće godine.
Eto, malo da osvježimo i temu o malinama. :)



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
odlicno,
ja bi isto sadio malinu, ali nisam se pripremio...
Posto placas sadnice?
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Sadnice su ti od 3-5 kn, naravno, ne certificirane.
Sve ovisi o količini, ja sam polanu plaćao 4 kn, a vilamet 3.5 kn.

Gnojili smo stajskim gnojem i NPK 7-20-30 jer malina traži dosza fosfora i kalija.







na ovoj slici se vidi pup iz kojeg će sad na proljće potjerati novi izboji



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
odlicno,
ja bi isto sadio malinu, ali nisam se pripremio...
Posto placas sadnice?
Nisam siguran da će ti to "dolje" uspijeti. Za malinu je "suh zrak" smrt; traži tijekom vegetacije, a naročito dozrijevanja plodova dovoljno vlage u zraku.
Ipak je to šumsko/planinsko voće; ne bez razloga :(nerd):
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Mislim uzet nesto na kamesnici iznad 1000m al moram nac dobar lokalitet.
Iznad 1300m ih na kamesnici ima dosta, a ispod bas i ne, al to su divlje, mozda bi neka kultivizirana i mogla.
Vidit cemo jos to...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Dali bi maline uspjele u vrtu u zagrebu
uspece sto da nece. one vole planinsku rosu i hladnije noci ali zato za u vrtu ti nije problem. malo ih zalivas ne previse i malo ih isprskas preko lista vodom ali uvece kad zahladi. to mislim pre berbe i kad su vrucine. dosta joj znaci kad se orosi preko lista a dovoljno je svakih dva tri dana malo zaliti i isprskas je po listu i milina. ja sam ih imao ovde u mitrovici u selu a ni to nije ponevlje za malinu pa sam opet imao jako dobar malinjak dok se komsije nisu pobrinule da puste ovce i uniste
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Mislim uzet nesto na kamesnici iznad 1000m al moram nac dobar lokalitet.
Iznad 1300m ih na kamesnici ima dosta, a ispod bas i ne, al to su divlje, mozda bi neka kultivizirana i mogla.
Vidit cemo jos to...


Neznam koje si sorte mislio saditi, ali ja ti preporučujem neke remontantne tipa Polka, Polana, i Autumn Bliss.
To su sorte koje rode na jednogodišnjim izbojima i u jesen se samo pokosi skoro do tla. Ovo pišem zbog toga što je na kamešnici vjerojatno planinska klima pa postoje izgledne šanse da bi dvogodišnji izboji kod ostalih malina (vilamet, miker, tulameen) mogli stradati od mraza.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za malinu je najopasnija suva zima. veliki mrazevi a bez snega. trpi temperature vecinom do - 15 a sve preko toga je poblem ako nije zasuskana u snegu. izbojnice moraju biti u vecem broju . uvek neka izmrzne ali zato se vise ostavi izdanaka . ja ostavim iz prvog kola obavezno 3-4 na duzni metar a ostale pocupam . kasnije ostavim jos 4-5 koje budu priblizno oko 50 cm visine kad krene berba. radili smo godinama vilamet posto je to najkvalitetnija malina i za konzumirati i za izvoz. ali ovih zadnjih godina klima je toliko poblesavila da su mnogi malinjaci dobrim delom osteceni prvenstveno zbog suse pa izbojnice ostanu slabe za zimu
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Malina podnosi dosta dobro zimu,problem je vrućina(posebno ovo unazad 2 godine) tako da traži dosta vode i vlagu u zraku.Ja imam navodnjavanje kap na kap al za neke ekstremne temperature to nije dovoljno,to sam vidio lani kad je baš furilo sunce.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Malina podnosi dosta dobro zimu,problem je vrućina(posebno ovo unazad 2 godine) tako da traži dosta vode i vlagu u zraku.Ja imam navodnjavanje kap na kap al za neke ekstremne temperature to nije dovoljno,to sam vidio lani kad je baš furilo sunce.
kap po kap ti nepomaze mnogo. malina ima sirok i plitak koren. svaka susa jako utice na nju. treba polivati malte ne izmedju redova i plus uvece istusirati je po listu . i tako ponoviti bar svaka 3-4 dana na zegama. njen optimum je do 28-30 stepeni leti. zato najvise voli gde ima sunca do 15 cas popodne i zalazi u hladovinu, ali to je tesko naci parcelu takvu koja je okrenuta istoku.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Danas sam obišao parcelu gdje smo posadili vilamet i situacija nije dobra.
Na parceli stoji cca 10 cm vode od ovih kiša i snijega...
Ako se voda povuce kroz par dana posto još vegetacija nije krenula mislim da ima neke šanse, ovako ne znam što da radim. :-(
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
previse vode nece. prosle godine je tako bilo kod mene u placu u krupnju. oko 5 ari smo imali maline stare 3 god. bila izvrsna. udarile kise i bila 15 dana pod vodom jedna polovina i posle mesec dana ta polovina se posusila skroz. i stare i mladari. ako mozes prokanalisi nekako da otekne voda .samo da nebude u vodi.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Živi bili pa vidjeli.
Ako mi sad voda uništi vilamet, onda od slijedeće godine sadim isključivo polanu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
posto jos vegetacija nije krenula mozda jos i prodje dobro. ali kad je u vegetaciji nece nikako da je pod vodom.sve duze od 7 dana se odrazi na nju
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
auuu to celo jezero. valjda ce upiti zemljiste ubrzo tu vodu
 

Najnoviji postovi

Na vrh