• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja oraha/lijeske

S

staffmen

Guest
Smiljan kaže:
Pa moras imati registriran OPG (ili obrt ili firmu), moras prodavati na za to predvidjenim mjestima (Minimalni tehnicki uvjeti koje ishodujes sam ili to radi trznica za tebe), moras biti registrirani proizvodjac (dakle nasad u upisniku), moras imati ispravno deklarirani proizvod. Moguce zadovoljiti i neke sanitarne uvjete posto je hrana u pitanju. Neki od tih uvjeta se mogu promijeniti/poostriti, ali sama zabrane kao zabrane nece biti.

... eto ukratko.
ok fala
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
249
kakvo je stanje sa orahom? kod mene je na proljeće bila katastrofa jer su slabo podnjeli sušu od prošle godine i ovu zimu...vrhovi su se većinom osušili pa sam morao nisko rezati i krenuti ispočetka.... iako kiša pada svaki dan i puno je vode još od proljeća, super rastu - izboji su oko metra i treba ih malo malo privezivati da nepuknu, a nema niti gljivica još :D
 

sadnice-oraha

Novi član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
6
Ukoliko neko želi da pogleda na našoj plantaži kako napreduju prošlogodišnje sadnice, imaće prilike u toku JULA meseca kad bude organizovano druženje i rezidba. Pratite naš sajt za informacije o tačnom datumu. Svi su dobro došli.
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Ja izguglah ovu temu zbog toga sto mislim saditi orah radi ekproprijacije. Imam neke zemlje koja je pored rudnika uglja i doci ce nekad za eksproprijaciju. U pitanju je Bosna. Citao sam slucaj da su neki za orah star 25 godina na eksproprijaciji dobili 1400 KM (oko 720 eura) za sadnice oraha 75 KM( oko 38 eura), za sadnice oraha stare 3-6 godina 90 KM( oko 46 eura). Moje parcele su razbacane, a tu rudnik postoji oko 40 godina, i kad vec oni miniraju teren, kad vec prasina pada po tim mojim parcelama, onda nekako nemam izbora nego to prodati i pokusati sto vise zaraditi sadnjom tih oraha. Sadit iz ljuski, pa nek rastu, ne moraju ni radjati, neka ih. Ovako, samo zemlju mizerno placaju 3.20-3.50 KM, (1.70-1.80) po kvadratu, inflacija tu ne igra ulogu.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,944
Ja ne vidim tu pitanje. Ali ako je tako onda ga sadi iz ljuske ili već kupi gotove sadnice iz ljuske..
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Tako i namjeravam, a mogu naci po nekim drugim parcelama i samonikle sadnice od 30-100 cm i njih presaditi na te parcele blize rudniku. Ako ce rudnik zaraditi milione na uglju, a meni za livadu platiti 1.60 eura/m2, za 3 000 kvadrata parcele na kojoj se ugalj nalazi na dubini od 3 metra platiti mi 4800 eura, a ostale parcele koje nece otkupiti, za vrijeme vjetrovitih dana zagadjivati prasinom, nemam izbora nego sto skuplje to prodati sadnjom voca, a sa orasima tu ima najmanje posla.
I na toj parceli imam staro stablo tresnje, a tresnju placaju samo oko 100 eura, ni blizu orahu. Tresnju mislim oboriti i napraviti i prvi trupac izrezati u kolutove i praviti stolove posto je precnik oko 70 cm. Pod uslovom da srce bude zdravo, a to cu znati kad je oborim.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230924-080612_Gallery.jpg
    Screenshot_20230924-080612_Gallery.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20230924-080643_Gallery.jpg
    Screenshot_20230924-080643_Gallery.jpg
    36.6 KB · Pregleda: 6
Posljednje uređivanje od moderatora:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Pazi kod "iskapanja" samoniklih oraha....on ima zilu srcanicu i jako se duboko i cvrsto ukorjenjuje, znaci jako doboko moras kopati da ga izvadis presadis s uspjehom...

P.S. a sad malo pesimizma-a tko kaze da za cca 20 god kad tvoja parcela bude na redu za otkup donesu odluku da orahe placaju 100€ a trešnje 700 €?☹️
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Hvala na savjetu.
Moguce i da se to desi, zakonima ponude i potraznje. Ali svaka vicka bolja, nego livada za 1.80 eura/m2.
Mislim da je zemlja na selu debelo podcijenjena. Oni kod eksproprijacije gledaju trzisnu vrijednost ostalih susjednih parcela, a to sto sto se ispod zemlje kriju milioni, koje ce neko drugi uzeti to nista. Znam da su u Srbiji na selima pored rudnika na parcelama koje su bile pred otkup na metar razmaka sadili vocke, sijali nasade ruza, sve da bi dodatno zaradili na zemlji, ali je ustavni sud to zabranio, pod izgovorom da su takvi postupci prevare i da sluze samo zaradi. U Bosni zasad nisam primijetio da postoji takva odluka. A nije prevara nuditi tako malo za zemlju i za vocke. I pritom oni koji zive u blizini rudnika zbog prasine mogu zaboraviti na proizvodnju zdrave hrane, ta prasina, ta blizina povrsinskog rudnika, ionako umanjuje vrijednost okolne zemlje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh