• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja oraha/lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Smiljan kaže:
To je vijest iz 1999. godine. Vijesnik od 2.6.1999.
Obrisan neispravan link.
.........
U kojoj je fazi danas taj projekt? Dosli izbori pa sve propalo?
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
ja posadio:),
evo da se i ja pohvalim i zahvalim forumasima na korisnim savjetima. Pocetkom 11. mjeseca sam posadio orahe 245 komada na 2,13 ha. Sadnice jednogodisnje kupljene kod Zizeka, sorte Elite, Seinovo, Franquette, Plovdivski. Sadjeno na razmak 10m izmedju redova i u redu 8m. Rupe kopane malim bagerom 50x50x50. Posto korijen nije ekstra velik vise od pola te rupe smo zatrpali al nek, jos bolje da je rahlije. U rupu nismo stavljali stajnjak jer su mi Zizekovi rekli da ne treba zbog vlage. Nisam puno pametovo i napravio kako kazu. Kasnije smo oko sadnica nabacili stajnjak (svi kazu da se strogo pazi da stajnjak ne dodiruje sadnicu jer ju spali s pol snage).
Nabavio sam 10ak sadnica Novosadskog kasnog, isto 1 godisnje. Izgledaju mi puno bolje od vecine ovih pa ako neko ima u planu sadnju preporucujem i ovu sortu. Sadnice sam rezervirao pocetkom 5. mjeseca, otisao po njih u 11.
Saljem slike cim vidim prve listove, sad nije zanimljivo, samo neke sibe vire iz zemlje:).
 
B

Bobo

Guest
Cestitke na vocnjaku!

Drago mi je da se bar jos netko prihvatio oraha... Svi na ljesnjake ko muhe na gov*o, a nitko nece orase... Ajd da im pokazemo kako se to radi ;)

Sretno!
 
G

Gingi

Guest
Bobo ja sam za kompromis, pa sam posadio 3,5ha lijeske (lane) i 2 ha oraha ove godine. Za 10-15 godina vidjećemo što je bolje (za sad orah vodi, puno je manje posla).
 

Braca

Novi član
Tu od
17 Kol 2007
Poruka
16
Pozdrav zoki, dobro došao. Gdje si posadio orahe mislim u kojem dijelu HR.
Sretna Nova.

zoki_008 kaže:
ja posadio:),
evo da se i ja pohvalim i zahvalim forumasima na korisnim savjetima. Pocetkom 11. mjeseca sam posadio orahe 245 komada na 2,13 ha. Sadnice jednogodisnje kupljene kod Zizeka, sorte Elite, Seinovo, Franquette, Plovdivski. Sadjeno na razmak 10m izmedju redova i u redu 8m. Rupe kopane malim bagerom 50x50x50. Posto korijen nije ekstra velik vise od pola te rupe smo zatrpali al nek, jos bolje da je rahlije. U rupu nismo stavljali stajnjak jer su mi Zizekovi rekli da ne treba zbog vlage. Nisam puno pametovo i napravio kako kazu. Kasnije smo oko sadnica nabacili stajnjak (svi kazu da se strogo pazi da stajnjak ne dodiruje sadnicu jer ju spali s pol snage).
Nabavio sam 10ak sadnica Novosadskog kasnog, isto 1 godisnje. Izgledaju mi puno bolje od vecine ovih pa ako neko ima u planu sadnju preporucujem i ovu sortu. Sadnice sam rezervirao pocetkom 5. mjeseca, otisao po njih u 11.
Saljem slike cim vidim prve listove, sad nije zanimljivo, samo neke sibe vire iz zemlje:).
 
M

manivan

Guest
Pozdrav!

Imao bih par pitanja koja se vežu za zadnju oraha i isplatljivost sadnje,
pa ako ima dobra duša da mi pomogne, bio bih puno zahvalan.

1. Kupovina zemljišta, tj. neka prosjecna cijena za metar kvadratni ?( okolno područje zg......)

2. Koji su sve poticaji kada se odlucim za sadnju oraha, tj dali su poticaji na samo zemljište, ili na pojedinacne sadnice, dali imam poticaje i nakon prve godine, npr...za održavanje i prodaju ploda?

3. Koji orah preporucate saditi tako da mogu zapravo deblo efikasno prodati nakon što dovoljno naraste, a da istovremeno za to vrijeme imam korist od njegovih plodova ?

4. Koliko sadnica mogu posaditi na 1 hektaru zemljišta, i dali ima selekcije nakon odredenog broja godina, tj. koliko je to odstupanje, ako posadim 100 sadnica, dali ce sve uspjeti ili ce ih nakon cca. 15 godina biti 80 ?

5. Kojim rasporedom sadim sadnice orahe, tj. koliko su razmaknuti jedan od drugoga ?

6. Dali je moguce saditi neku medukulturu, npr. ribizl ili malinu, kupinu....tako da mogu vrlo brzo poceti pokrivati troškove kupljene zemlje te sadnica oraha?
7. Nakon koliko godina ja pocinjem dobivati prve plodove i koliko cu imati plodova u kilogramima u pocetku uroda, a koliko nakon što orah postigne svoju optimalnu nosivost ploda ? (po 1 hektaru, zasadenih sadnica ).

8. Kolika je cijena oraha za kilogram te dali se više prodaje u ljusci ili ocišcen ?

9. Dali i ako ima , koja su ljekovita svojstva oraha i gdje sve orah upotrebljavamo ?

10. Nakon koliko godina je optimalno rezati deblo oraha kako bi deblo prodao, buduci da je to glavna tema mojega seminara, te koliki su ti gabariti debla koje se sjece.
Kolika je cijena po metru kubnom debla i koliko metara kubnih dobijem iz jednog prosjecnog debelog i visokog debla?


Velika hvala!
I
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
Braca kaže:
Pozdrav zoki, dobro došao. Gdje si posadio orahe mislim u kojem dijelu HR.
Sretna Nova.

Pozdrav Braca. Hvala i sve najbolje i tebi u Novoj. Doduse s malim zakasnjenjem... godisnji ... ladovina debela... sta da ti pricam:).
Posadio u selu kod Osijeka. Kazu nije bas vocarski kraj al sta da radim kad mi zemlja tamo.
 
A

atomizer

Guest
zoki nema to veze šta govoriš več šta orahu paše jer to je bit. :)
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
atomizer kaže:
zoki nema to veze šta govoriš več šta orahu paše jer to je bit. :)

imas pravo! vidit cemo za koju godinu kad bude nest konkretno kak mu pase :D
 
N

negra

Guest
Pozdrav....Prije svega sve najbolje u Novoj.
S obzirom da do kraja godine startam sa sadnjom lijeske,interesira me kad se ide sa pripremom zemljista,koliko se puta ore do sadnje,koliko,s obzirom da jos nisam mehaniziran,kosta oranje po 1ha i koliko treba vremena da se 1ha zemlje pripremi za sadnju. Zemljiste nije obrađivano 20-ak godina.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Imas na ovoj stranici moje neposredno iskustvo Obrisan neispravan link.
Takodjer u tom threadu ima dosta raznih korisnih stvari pa si iscitaj.

Cijena same pripreme (oranje, tanjuranje, drljanje na cca 50% zemlje) me je dosla cca 1200kn po hektaru, s tim da je pola zemlje bilo obradjivano, a druga polovica pasnjaci. Covjek koji mi je to radio nije radio razliku izmedju zemlje koja je bila obradjivana i koja nije bila. Ustvari, racunao je radne sate po Ha za oranje i tanjuranje (3 sata oranje, 2 sata tanjuranje), a drljanje mi je bilo :) kolicinski rabat jer ovdje kod mene nema bas puno usluznog posla na tolikim povrsinam ;)
 
A

atomizer

Guest
Negra lijeska zahtjeva umjereno vlažna tla,osrednje duboka,povoljne strukture i humozna.ne voli suha,kisela,hladna i zbijena tla.pogodna nadmorska visina je iznad 140m i s odgovarajučim reljefom.prije obrade tla obavi analizu tla tako da znaš popraviti tlo i na tome ne žali novaca.jer tako akumuliraš hranivo za dugi niz godina života lijeske koja če tu rasti.ako misliš sadnju jesensku(a ta je najbolja) tada se obrada tla vrši ljeti(tokom kolovoza) na dubini 40cm.naravno da prije zaoravanja dodaš sva gnojiva po preporuci laboratorija.možeš i u rano prolječe več poorati i posijat neku kulturu za kasniju zelenu gnojidbu kad budeš u ljeti pripremao teren u konačnici za sadnju.za cijene oranja ti neznam a i vrijeme oranja je teško reči jer ovisi o traktoru i plugu.sretno! :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne da mi se čitati teme o orasima, tj, nemam baš previše vremena, pa ću pitati onako bukvalno. Treba li jedna sorta oraha oprašivaća, tj drugu sortu u nasadu, ili može nasad biti od jedne sorte?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
što više to bolje, idealno nemože, onda najbolje što više sorata bar 3
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
cabage kaže:
Pretpostavljam da bi to bilo da treba?
Da,da i da. U voćarstvu je totalno ne zamislivo da se sadi mono kultura, nitko ne želi da reskira boležljive voćke i urod garantirano manji za 30%. To u povrtlarstvu je nepoznati pojam, no tko zna, kao dođe wonder kinder za povrće i proba mješati i povrće...
 
S

staffmen

Guest
Meni nes nije jasno...
Ako bi ja htio posadit oko ral vocnjaka kad udemo u eu i prodavat to u vocarne i neke ducane dal cu to smjet ili ne?!
To bi mi bilo ko hobi al i da imam neki profit od toga (razmisljo sam o marelici)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nitko ti nece zabraniti prodavati ako zadovoljis kriterije koji i danas postoje
 
S

staffmen

Guest
Smiljan kaže:
Nitko ti nece zabraniti prodavati ako zadovoljis kriterije koji i danas postoje
mos mi malo opisat te kriterije...ne namjeravam ja to odma sadit al za par godina bi mogo
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pa moras imati registriran OPG (ili obrt ili firmu), moras prodavati na za to predvidjenim mjestima (Minimalni tehnicki uvjeti koje ishodujes sam ili to radi trznica za tebe), moras biti registrirani proizvodjac (dakle nasad u upisniku), moras imati ispravno deklarirani proizvod. Moguce zadovoljiti i neke sanitarne uvjete posto je hrana u pitanju. Neki od tih uvjeta se mogu promijeniti/poostriti, ali sama zabrane kao zabrane nece biti.

... eto ukratko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh