• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja oraha/lijeske

B

Bobo

Guest
Ovo pitanje iznad nisam niti skuzio...

I mi smo takodjer uzeli kod Zizeka... Sve se primile, i super rastu...
 
B

Bobo

Guest
Fora je slijedeca...

Kad se udje u EU trajni nasadi se nece moci prosirivati, tj jako tesko ce biti izvedivo, sto bi se u narodu reklo, nemoguce...

Potraznja za vocem ce porasti jednog dana, pa tako treba napraviti i neku proizvodnju. Mali poljoprivrednici, ili cak ljudi iz grada koji nikada nisu imali dodira s poljoprivredom sade vocnjake na par hektara, da si osiguraju neki prihod i kad odu u mirovinu, jer tko zna sto nam EU donosi...

Eto, i ja sadim orahe, znam par kolega koji takodjer imaju i ljesnjake i orahe i stalno se prosiruju... tako i ja.

Na 5 jutara zita nema zarade nikakve, na 5 jutara jabuka itekako ;)
 
B

Bobo

Guest
Necu ja stajati na placu... imam svoje ljude koji to rade za mene... ;)
 
G

Gingi

Guest
Bobo kaže:
Fora je slijedeca...

Kad se udje u EU trajni nasadi se nece moci prosirivati, tj jako tesko ce biti izvedivo, sto bi se u narodu reklo, nemoguce...

Potraznja za vocem ce porasti jednog dana, pa tako treba napraviti i neku proizvodnju. Mali poljoprivrednici, ili cak ljudi iz grada koji nikada nisu imali dodira s poljoprivredom sade vocnjake na par hektara, da si osiguraju neki prihod i kad odu u mirovinu, jer tko zna sto nam EU donosi...

Eto, i ja sadim orahe, znam par kolega koji takodjer imaju i ljesnjake i orahe i stalno se prosiruju... tako i ja.

Na 5 jutara zita nema zarade nikakve, na 5 jutara jabuka itekako ;)
Bobo da li si siguran da kad uđemo u EU više nećemo moći dizati nove nasade. Negdje sam pročitao da se kvote ne odnose na sve vrste već samo na masline, vinograde, čini mi se i jabuke dok ostale vrste možeš proširivati.(nisam siguran)
 
B

Bobo

Guest
Na faksu mi pricali da je to opcenito za sve duggodisnje nasade, a ne samo za masline i vinograde...

Moci ces se prosirivati na taj nacin da od nekoga klupis stari vocnjak i obnovis ga, no saditi novi "od nule" koliko ja znam nece biti moguce. Tj, bit ce moguce, ali u papiroligije ce biti pre previse, pa ce biti puno teze zasaditi nesto novo...
 
M

Mister x

Guest
Ljudi dragi fora nije samo da se posadi, najveća fora je što ti država posadi nasad a mi samo trebamo okrupniti zemlju koju nama u Varaždinu također sufinancira županija. Od mojih vlastitih sredstava koja sam uložio a to je nekih 70 000 kuna za zemlju, gnojenje, sadnice te manipulativne troškove vratilo mi se 11 000 kuna i treba mi se vratiti još 42 ooo odnosno sveukupno 53000 dobivam natrag.

Znači kupio sam 2 ha zemlje, gnojivo, dao izplanirat međe i izorao na duboko te posadio 2h oraha za 70 tisuća ali je ustvari moj udio investicije 17 tisuča kuna.

Tih 17000 če mi se brzo vratiti a nakon toga je čisto ubiranje love. Naravno tu je puno truda i rada u pitanju uzmemo li u obzir da je tu još pola ha šljivika a na proljeće još pola ha trešnji znači i puno rada iza nas. Ali jednog dana mogu mirno ostati kod kuće i uživati u plodovima svojeg truda te truda moje obitelji jer su i oni naravno sudjelovali puno u sadnji i pripremi tla te u drugim poslovima koji nisu direktno vezani za voćnjak.

Nadam se da sam nekima sadpribližio zašto neki sade vočnjake masovno.

Meni nije toliko bitno što ulazimo u europpsku uniju uskoro pa da se neće moći saditi toliko voćaka makar i tu vjerujem da će biti rupa u zakonima, nego mi je jako bitno da mogu danas - sutra od samostalnog rada i živjeti i naravno zaraditi, moram i napomenuti da trebate izvidjeti koja je cijena oraha npr. u njemačkoj pa če vam biti jasno zašto mnogi sade baš orah.
 
M

Mister x

Guest
oko 3-5 kuna ali s time da su to bila rodbina i daljnji rađaci te susjedi koji su mahom zapustili nive, ali bilo je i onih koji su htjeli i 10 i 14 kuna
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
@ BOBO ...koliko sam ja cuo ( a cuo sam iz prve ruke) da kada se ude u europsku uniju saditi ce se vinogradi jos 2-3 godine naravno nece biti poticaja...ali ti si rekao za voće,smjet ce sve voce saditi izuzev vinograda(nakon 2-3 godine) i nece se smjeti saditi masline....
 
B

Bobo

Guest
Ne brine mene sto je tko cuo, jer je i moja informacia neprovjerena...

Nisam rekao da se nece saditi, ali ce se saditi uz jako jako postrozene uvjete, te da ce biti skoro nemoguce u te 2-3 godine ista posaditi...

Mogucnost ce postojati, ali ne i isplativost. koliko cujem.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
nece biti poticaja...to jedini ce biti razlika izmedu ovoga nacina i nacina 2-3 godine poslje ulaska u EU...a orasi,ljeska,jabuke...itd mos saditi i za 10,15,20 godina.tak nebitno...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kako ide tehnika sadnje (konkretno lijeske) u brazdu.
Jedan kolega mi rece da je on sadio tako da na pripreljeno zemljiste (poorano, potanjurano) jednobraznim plugom izvuce brazdu, u nju dva covjeka idu i na oznacenim mjestima sade (jedan drzi sadnicu, drugi zatrpava). Poslije se ostaci brazdi tanjuracom sa ukosenim radnim tijelima zatrpaju.

Nekako mi nije jasna ova operacija zatrpavnaja tanjuracom. Ajmo reci da govorimo o nosenoj sa 20 tanjura.
Kako se to ukose tanjuri da zatrpaju brazdu? Koliko je meni poznato prvi red tanjura izbacuje van, a drugi unutra. Po tome bi prvi red trebalo maksimalno ukosti, a drugi ravno (ili nekako sa toplinkom namjestiti da samo prvi red tanjura ide po zemlji). Sto mislite?
Koliko brzo bi se moralo ici? Nekako sam sklon misliti da se to mora jako brzo ici i da moj IMT539 prije prvog servisa nebi takvu operaciju mogao odraditi (odnosno mogao bi on to, ali ne znam koliko je to preporucljivo raditi prije prvog servisa). Dali je to u redu razmisljanje ili ako dignem drugi red tanjura i radim samo jednim redom to nebi bila prevelika tlaka za nerazradjen traktor.

Jeli netko sadio vocke na takav nacin. Kako funkcionira stroj za sadnju? Jeli se to kvalitetno napravi? Dali se mora ici iza stroja i gaziti oko sadnice jer je jako bitno da je oko sadnice dobro ugazena? jeli netko sadio vocke strojem?

Puno pitanja, ali ajmo redom. Iznesite misljenje/iskustvo ;) fala unaprijed :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prilikom razgledavanja neke zemlje za prodaju, sam upoznao jednog vlasnika manjeg vočnjaka. Čovjek je sadio krušku, malo šljive i oraha. Vas naravno zanima sadnja oraha. Čovjek nas je odveo do oraha koji je sađen u rupu od 1,5x1,5m i do reda koji je svrdlao rupe. to je bilo prije 5 godina. Razlika je očita i nevjerovatna. Najviše se očituje u debljini debla. Ako netko ima priliku, ili se nađe u Orahovici, ima jedno malo mjesto zove se Bukvik. Na samom ulazu u Bukvik iz Orahovice sa lijeve strane se vidi red svrdlanja - red ručnog kopanja. Vrijedi pogledat, ako sadite orah!
 
B

Bobo

Guest
Meni se s orahom nikud ne zuri, ali se mojim orasima zuri bez obzira na mene...

Velika vecina je vislja preko 2m, a sadjeni u rupe 50x50cm dubine nekih 30cm... Rastu kao blesavi. nemam slika vocnjaka, ali bih bas trebao otici poslikati.
 
A

Arsa

Guest
Bobo kaže:
Meni se s orahom nikud ne zuri, ali se mojim orasima zuri bez obzira na mene...

Velika vecina je vislja preko 2m, a sadjeni u rupe 50x50cm dubine nekih 30cm... Rastu kao blesavi. nemam slika vocnjaka, ali bih bas trebao otici poslikati.

Rupe si masinski ili rucno kopao , i jos jedno pitanje , Imam posejanu detalinu i po njoj bih zasadio orah , tako da bih detalinu koristio kao medju usev , vase misljenje o tome ?
 
B

Bobo

Guest
zemlja je bila iznimno rahla i kopao sam rupe obicnom lopatom... tri puta zagrabim i dobijem dupu 50x50x60cm... Posadili nas 4 190 sadnica za dva sata ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sadnja lijeske:

Koliko treba i ako treba skracivati kod sadnje debelo korijenje sadnica? Negdje sam procitao da treba i to zdrave za jednu cetvrtinu, a eventualno ostecene ispred ostecenja.

Dali se to mora raditi neposredno prije sadnje ili se moze napraviti (ako treba) prije spremanja u trap?
Dali ste vase sadnice prije sadnje umakali u smjesu kravlje balege, zemlje i vode?

Planiram prije sadnje staviti sve sadnice u trap par dana, a posto ce sadnja bti razvucena u par dana nakon pocetka, vaditi iz trapa koliko mi treba za taj dan.
Pokusavam isplanirati vrijeme pa bi vasa iskustva sa (masovnom) sadnjom dobrodosla, kako lijeske, tako i drugih vocki.
 
G

Gingi

Guest
Smiljane, evo ti par savjeta (iskustava) vezano za sadnju lijeske. Zemlju za sadnju slobodno možeš početi prirpremat jer je dobro da se malo slegne prije sadnje. Početkom 11. mjeseca razmjeri obilježi mjesta na koja češ saditi. Ja sam razvukao kanap za pravac reda a za razmak u redu od letve napravio mjeru. Mjesto gdje će doći sadnica obilježio sam kovaljicom (oklasak od kukuruza) zabio sam je malo u zemlj. Obilježavanje je dosta sporo ali je jako lijepo kad su ti kasnije redovi pravilni. Prije nego li budeš išao po sadnice iskopaj si doma u vrtu kanalić širine i dubine jednog štijača u koji ćeš sadnice zatrapiti i kasnije vaditi svaki dan onoliko koliko ćeš posaditi. Sadnice kad dobiješ bilo bi dobro da oko svakog oprašivača zavežeš mali konop kako bi ih pri sadnji mogao razlikovati i kasnije je zgodno ako se koji osuši točno znaš da li ga trebaš zamjeniti oprašivačem ili ne.
Za sadnju nije potrebno prije kopati rupe. Ja sam imao traktorsko svrdlo s kojim sam iskopao rupe ali to je bilo potpuno nepotrebno i presporo. Rupe kopaj štijačem, dovoljno je samo jedan štijač zemlje iskopati i u rupu staviti sadnicu. Sadi na dubinu do 15 cm i dobro nagazi zemljom. Nakon sadnje oko svake sadnice stavi stjskog gnoja ili humificiranog stajnjaka (bilo bi dobro prije snjega ili malo zatrpati zemljom ako je humificirani gnoj). Pripremu zemljišta odradio sam na klasičan način kao da ću saditi kukuruz jedino sam malo bolje poravnao. Sve ostalo podrivanje, 50t stajnjaka 1,5 t NPK i sl mislim da je bolje dodati u narednim godinama prije prvog roda (taj novac bolje uložiti u navodnjavanje koje bi bilo dobro imati od prve godine). Ovo su moja iskustva, a najbolje ćeš sam procjeniti što ti je činiti.
Pozdrav
 
G

Gingi

Guest
Bobo, ja ove jeseni namjeravam zasaditi 2ha oraha, sadnice sam naručio od žižeka. Zemljište na koje ću saditi je brdovito (nije moguće oranje) tako da moram saditi u rupe. Orahe namjeravam sadit za plod (drvo je u drugom planu) molim te ako imaš kakvih savjeta oko načina sadnje izbora sorti i sl. javi. Pozdrav
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam vec poceo orati :)

Sto se tice rasporeda, vec sam pripremio spage (one za bale) na kojima sam oznacio flomasterom 5 m (idem na 5x5) tako da cu te spage razvuci kad pripremim zemlju i tako saditi. Ideja je na svakoj njivi "ispartati" prvi zadnji pravac i prvih nekoliko redova, a onda kod same sadnje prenositi redove. Ne mogu sve ispartati jer onda necu moci doci do njive :)

Sto mislite?

Dali se rupe mogu stihacom napraviti npr. desetak dana prije same sadnje pa onda kad dodju sadnice samo motikama zatrpavati?

Kako treba podrezivati korjenje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh