• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja oraha/lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kolike su dimenzije rupa u koje se orah i ljeska sade? Koliko mora biti jak traktor za tu zadacu? Iskustva?
Kada? Za lijesku sam nasao da je najbolje u jesen, ali nisam siguran za orah te vjerujem da ovdje ima onih voljnih pomoci savjetom te barem dio upitnika iz posta mi maknuti :)
 
B

Bobo

Guest
Mi smo sadili orah krajem 10. mjeseca. Poorano je bilo na 50cm dubine, a rupe smo kopali otprilike, dubina oko 40cm, na dno stajski gnoj, pa slij zemlje, pa sadnica i onda mekana zemlja odozgor. Rupe su bile siroke toliko da korijen stane u njih jer je zemlja bila rahla da nije mogla biti bolja. Sve sadnice su se primile, samo su srne pregrozle 9 komada, no to se lako rijesi ;)

Bit ce i ove godine oranja jednog hektara zemlje i sadnja oraha na tu povrsinu, pa cu poslikati sve.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Fala. Nego, dali je duboko oranje neophodno kad se sadi toliko rijetko, a ne misli se u prored nesto drugo saditi?
 
B

Bobo

Guest
Cuj, za svaki vocnjak je dobro duboko obraditi zemlju, bilo to oranje ili podrivanje, ne moze biti lose. Na toj njivi gdje sada imam vocnjak, je na sredini u bilo koje doba godine bilo moguce vidjeti vlaznu fleku, no kad se duboko pooralo, to je nestalo, tj, povuklo se u dubinu. Bitno je unistiti taban pluga, da se poboljsa vodozracni rezim tla.

I za novi nasad oraha cu opet duboko orati, jer imam sve svoje, samo gorivo i to je to.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nego, pretpostavljam da planiras u prored oraha prvih godina imati nesto drugo?
 
B

brka

Guest
pozdrav u 11 mjesecu trebao bih od coryilus-a ivanić grad otkupiti sadnice ljeske interesire me dali je itko na ovom forumu sa njima potpisao kooperantski ugovor i kakva su vaša iskustva :?: :scratch
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Nego, pretpostavljam da planiras u prored oraha prvih godina imati nesto drugo?


Ovo uopce nisam vidio, pa cu ti sada odgovoriti... :oops:

Brat planira sijati bundeve u prored, tako da zemlja ne ostane neiskoristena, no kad sam mu rekao da mora i orahe okopati, odustao je ;) Jos cemo vidjeti, najvjerovatnije necu nista sijati izmedju njih...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Smiljan kaže:
Nego, pretpostavljam da planiras u prored oraha prvih godina imati nesto drugo?


Ovo uopce nisam vidio, pa cu ti sada odgovoriti... :oops:

Ne mogu vjerovati da ti promaklo, ali opravdano, vidim nekakvim se malcerom bavis ;) ,molim lijepo, ne tarupom nego malcerom ;) Ha, koliko li sam naucio na ovom forumu ;)

Bobo kaže:
Brat planira sijati bundeve u prored, tako da zemlja ne ostane neiskoristena, no kad sam mu rekao da mora i orahe okopati, odustao je ;)
Tko ce kome, ako nece svoj svome ;)
 
B

Bobo

Guest
Napokon jedan koji razumije moje probleme ;)

I danas sam malcirao neku njivu usluzno... Zaradio sam cijelih 120Kn za sat vremena... to je nekome cijela dnevnica ;)


Dakle, Bratu je tesko dici motiku kad treba nekome pomoci, ali kad treba njemu, kopat ce i dan i noc... Odustao je od sijanja bundava u vocnjaku, ali ce ih vjerovatno sijati na nekom lijepsem komadu zemlje... Daleko od vidokruga "kumova" koji znaju pod okriljem noci pobrati sve na sto nalete ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Napokon jedan koji razumije moje probleme ;)
:) Tzv. Traume padova na ispitima ;)

Bobo kaže:
I danas sam malcirao neku njivu usluzno... Zaradio sam cijelih 120Kn za sat vremena... to je nekome cijela dnevnica ;)
A nisi nista potrosio? Kod vas je zrak jako hranjiv ;)

Bobo kaže:
Dakle, Bratu je tesko dici motiku kad treba nekome pomoci, ali kad treba njemu, kopat ce i dan i noc... Odustao je od sijanja bundava u vocnjaku, ali ce ih vjerovatno sijati na nekom lijepsem komadu zemlje... Daleko od vidokruga "kumova" koji znaju pod okriljem noci pobrati sve na sto nalete ;)
A i ne mora s baviti nekakvim stapovima pobodenim u zemlju koji ce prvi prinos dati za deset godina ;)
 
B

Bobo

Guest
Cuj, nije bas za desset godina... ove godine sam ubrao 7 oraha... AHA, sta sad mislis... Nije ti to ne znam ti ja kaki vocnjak, nego pravi ;) ;) ;)

Uglavnom, traume ostaju duboko ukorijenjene, sta ces...

Potrosio jesam nesto malo goriva, ali nista strasno... neka je i 100 cistih od onih 120, ja prezadovoljan... Moje prvo pravo vrsenje usluga po selu ;)

Sto se oraha tice i medjukultura, svasta je moj stari planirao, pa sam ga morao odgovarati od pizdarija... najjaci su mi bili kukuruzi?!?

kako mi se cini da cu ih jos 2-3 godine tanjurati dok ne ojacaju i onda cu ih postupno zatravniti i odrzavati travnjak... najbolje je orahe ograditi i onda nekome dati da si kosi travu za stoku... das mu travu dzabe, i svi zadovoljni...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Cuj, nije bas za desset godina... ove godine sam ubrao 7 oraha... AHA, sta sad mislis... Nije ti to ne znam ti ja kaki vocnjak, nego pravi ;) ;) ;)
:p :p
Bobo kaže:
Uglavnom, traume ostaju duboko UKORIJENJENE, sta ces...
Tu ne pomaze malcer. Korijenje se oranjem vadi ;)

Bobo kaže:
Potrosio jesam nesto malo goriva, ali nista strasno...
To je traktor potrosi. A ti nista ne trosis? ;)

Bobo kaže:
Moje prvo pravo vrsenje usluga po selu ;)
Samo naprijed. :)

Bobo kaže:
Sto se oraha tice i medjukultura, svasta je moj stari planirao, pa sam ga morao odgovarati od pizdarija... najjaci su mi bili kukuruzi?!?
Pa da. Logicno. Neka srne jedu kukuruze, a ne koru od oraha :)

Bobo kaže:
kako mi se cini da cu ih jos 2-3 godine tanjurati dok ne ojacaju i onda cu ih postupno zatravniti i odrzavati travnjak... najbolje je orahe ograditi i onda nekome dati da si kosi travu za stoku... das mu travu dzabe, i svi zadovoljni...
Pa nije li bolje umjesto tanjuranja kosnja/malciranje?
 
B

Bobo

Guest
Cuj, kad bi bili kukuruzi medju orasima, na sto bi to licilo?!? Ne zelim na takve gluposti niti pomisljati.

Sto se tanjuranja tice, za sada ide tanjuranje, dok malo ne ojacaju, i svaki treci put kad tanjuram, prodjem i motikom kroz njih. Tek za koju godinu ide zatravnjivanje, kad porastu, jer koliko sam pazljiv s kosilicom bilo kojeg tipa, sad bi orasi imali duplo veci prored ;)... Neka ih jos malo pa da se ja tanjuracama igram... Svejedno ne mogu potrositi novce od poticaja, makar da ih jednom tijedno tanjuram.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Cuj, kad bi bili kukuruzi medju orasima, na sto bi to licilo?!?
Kao sto rekoh :) srne nebi grizle orahe ;)
 
B

Bobo

Guest
Nije neki problem sa srnama, jer su mi od 168 komada pokidale 3 ili 4 a imam posadjeno iz sjemena jos oko 20 komada sorte elit, tako da cemo popunjavati po potrebi.

Vise volim praznu njivu i ravnu, nego da mi se izvode pizdarije po vocjaku... Zamisli da sad tamo idem orati, majko mila, pa tko bi to vise izravnao?!? Takve tanjurace ne postoje ;)
 
M

Mister x

Guest
Eto samo da Vas obavjestim da smo danas završili sadnju 210 sadnica cijepljenog oraha i to sorte 50 elit, 50 franket,
50 šeinovo, 50 plovdinski te 10 jupitera.

A za proljeće je rezervirano još 200 trešnji i 200 šljiva
Nadam se samo da če me vrijeme poslužiti.
 
V

vuk

Guest
Bok!Ja sam iz baranje i imam nasad od 6 ha lijeske a ove godine sadim jos 3.5ha ali nikako da se smiri vrijeme!ja sadim sve u grm! 8)
 
M

marko tominac

Guest
Molim Vas lijepo , gdje ste nabavili/kupili sadnice oraha ?
 
Na vrh