• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SADNJA ŠUME

Z

zoki

Guest
Ove jeseni sam srušio jednu ral bila je 99% agacija i sad sam došao na ideju da posadim bukvu i hrast pa me interesira dali je ko sadio te sadnice ali zaražene miceljima vrganja
 
Z

zoki

Guest
nabavio sam hrast luznjak 400 sadnica i ako bude dobro vrijeme sadnja krece sljedeci tjedan 8)
 
M

maksica6

Guest
Gdje si nabavio sadnice?????????????' u susjedovoj sumi :D :D :D
 
R

ROKI

Guest
Sadnice možeš nabaviti u rasadniku Hrvatskih šuma u Cerniku kod Nove Gradiške. Prošlu zimu sam bio 10-ak dana na sadnji hrasta.
 
Z

zoki

Guest
maksica6 kaže:
Gdje si nabavio sadnice?????????????' u susjedovoj sumi :D :D :D
naručio kod lugara
 
M

maksica6

Guest
ROKI kaže:
Sadnice možeš nabaviti u rasadniku Hrvatskih šuma u Cerniku kod Nove Gradiške. Prošlu zimu sam bio 10-ak dana na sadnji hrasta.



Koja je ciena sadnice?
 
R

ROKI

Guest
Nemam pojma ja sam samo pazio na školarce dok su oni sadili. :D

Siguran sam da ti to svaki šumar može saznati točno koja je cjena.
 
D

dgeceg

Guest
čuo sam da ti općina ili županija plati, kad npr.porušiš cijelu šumu i cijelu je očistiš, i posadiš sadnice, sadnice besplatno dobiješ, sad me zanima jer netko zna kak se plaća?čuo sam da se po rali dobije oko 1000€
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
@zoki
Dal se bu to moglo doči pogledati kad buš to sadil i posadil?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
dgeceg kaže:
čuo sam da ti općina ili županija plati, kad npr.porušiš cijelu šumu i cijelu je očistiš, i posadiš sadnice, sadnice besplatno dobiješ, sad me zanima jer netko zna kak se plaća?čuo sam da se po rali dobije oko 1000€

Dakle, ne daje ti baš općina ili županija. Glavnu riječ vodi Šumarska savjetodavna služba.
Kad posječeš šumu do kraja, ako ti ŠSS dozvoli, što je rijetko, onda prijavljuješ savjetodavnoj odnosno revirniku iste službe, da želiš na svojoj parceli obaviti neke šumsko-uzgojne radove.
Između ostalog tu spadaju, čišćenje, priprema staništa, sjetva sjemena (žira), sadnja sadnica na cijeloj površini ili
popunjavanje sadnicama.
Onda revirnik izlazi na teren, propisuje uzgojne radove, no caka je u tome da lovu dobiješ tek nakon što
obaviš posao.
Sadnice dobiješ besplatno, plaća ih ŠSS.

Što se tiče plaćanja.
Ne plaća se po rali nego po hektaru (10000 kvadratnih metara), pa se preračunava na površinu koju imaš.
Za hrast su ti poticaji koliko me sjećanje služi, 7000 kn/ha, zatim jasen 5000 kn/ha, te joha 1700 kn/ha
(za ove iznose me nemoj držati za riječ jer nisam siguran sto posto, postoji mogućnost da su za hrast i jasen manji).
S obzirom na površinu koju imaš obračunava ti se i tvoj rad.
Znači, ovisno o vrsti uzgojnih radova plaća ti se norma dan za ono što radiš.
I na kraju, ovisno gdje živiš (županija) postoji i županijski poticaj. Koliko on iznosi ovisi gdje živiš.
Kod mene se zove otprilike poticaj za ruralni razvoj.

I na kraju primjer:
Imam površinu od 8690 kv. metara (nešto manje od hektara) u komadu.
Treba izvršiti čišćenje, pripremu staništa, pa sadnju sadnica i za to bih trebao inkasirati cca 15000 kuna.
To je zbroj svih poticaja na uzgojne radove plus županijski poticaj.
Sreća je ta da je prije bio hrast lužnjak pa opet može ići gore hrast i tako će poticaj (čitaj lova) biti veći.

Da se ne bi zaletio, moraš znati sljedeće.
Da bi uopće mogao ostvariti poticaje, ta se čestica u katastru mora voditi kao šuma, moraš biti vlasnik 1/1
i moraš biti u upisniku šumoposjednika.
Ako je u naravi šuma, u katastru piše livada, pašnjak, voćnjak ili nešto drugo, morat ćeš napraviti
prenamjernu zemljišta. To košta nekih 300 kuna. 210 kuna za geodete i 90 kn biljega.

Za više informacija se obratiš svom revirniku iz Šumarske savjetodavne službe.
pozdrav
 
I

ivolonca

Guest
sadnja šume je prava stvar ali najbolje je da posjetiš stranice ŠUMARSKE SAVJETODAVNE SLUŽBE tamo imaš sveuvjete.
POZDRAV
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ivolonca kaže:
sadnja šume je prava stvar ali najbolje je da posjetiš stranice ŠUMARSKE SAVJETODAVNE SLUŽBE tamo imaš sveuvjete.
POZDRAV

je, prava je stvar, samo što danas kažu da se šumarska savjetodavna služba UKIDA.
bravo nesposobni čobani u vladi.
kao što je rekao lik u dnevniku, u zadnje tri godine napravili su za privatne šumovlasnike
više nego od 90.
a šta ćemo, sada će biti rusvaj u šumama.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kako se žir sadi, ja sam ovih dana nabrao par kila i posadio po šumi pod štihaču na nekih 10-20 cm dubine i zagrnuo lišćem, stavljao sam po 4 žira u rupu, jel će to valjat, posadio sam na sličan način i nešto bukvice nešto sadnica bukve i hrasta. Jel će niknut hrastići iduće ljeto?
 

Najnoviji postovi

Na vrh