• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same DORADO F90

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Same dorado F90, radim s njim sve i svašta, zadovoljan, ali želim zbog rigolanja (50 cm) povećati klirens. Nevolja je u tome što su mu dodatni rezervar i kučište prednje hidraulike nisko pa stalno stružu po zemlji i samo čekam kada ću ostati bez rezervara...

Sadašnje gume su: prednje - 300/70 R20 (promjer: 939,8 mm), zadnje - 420/70 R28 (promjer: 1346,2),
a nabavio bi felge i gume: prednje 280/85 R24 (isto što i 11.2R24, promjer: 1085-1092,2 mm), zadnje 420/85 R34 (isto što i 16.9 R34, promjer 1574,8 - 1578 mm).
U potrazi sam za felgama i gumama, mislim da bi felge odgovarale od običnog Dorada ili drugog odgovarajućeg iz SDF grupe (Hurliman, Deutz,Lamborghinia).
Što mislite o tome? Ima li tko sličnih pothvata i iskustava?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

Veće gume ti nebudu stale pod blatobrane, a prilikom rigolanja možeš i zdrobiti diferencijal, radi prevelikog momenta uzrokovanog većim zadnjim kotačima. Najveće gume na običnom Doradu su 16.9-30, dok su sad na tvome 14.9-28.
Najbolje je da to platiš nekom s većim traktorom.
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Re: SAME F90

ne brinu me blatobrani, dovoljno je "izbaciti" zadnje kotače 3 cm prema van i odšarafiti plastični dio blatobrana i gume će "izviriti" pokraj blatobrana (kabine). Brine me ova tvoja opaska o momentu sile koje će zadnji kotači prenositi na diferencijal.... traktor je relativno lagan cca 2500 kg bez utega i računam da će proklizati prije nego li "mučiti" diferencijal, ali ipak se slažem da je to vrlo ozbiljna primjedba.

Što se tiće unajmljivanja drugog traktora htio bi to izbjeći jer me čeka krčenje i rigolanje 15-ak ha i ne bacaju mi se novci na to. Evo dvije slikice; na jednom je moj traktor, a druga možda otklanja ove bojazni oko diferencijala....?

http://img81.imageshack.us/g/051020091159r.jpg/
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SAME F90

NIje da se pretjerano kuzim u to, ali zakaj bi slomil diferencijal zbog toga, snaga koja se prenosi na kotače če biti ista, pa neče stavljat jači motor. :scratch :scratch :blackeye
Jedino če traktor bit slabiji za povuč u istoj brzini.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: SAME F90

pošto s traktorom kak veliš radis sve i svašta pa tako i rigolanje odnosno kolko toga rigolanja, možda ti se više isplati da ti neko to napravi nego da radis preinake

same(noviji) kolko sam vidio ima dosta sićušan diferencijal s obzirom na neke starije modele (ali opet im je to preslabo-možda i mana /"slabijegetribaši")

za informaciju na Deutz-u 68ks sam imao zadnje gume 18,4-34 isto kao i na Hurliju98ks

ali se kod rigolanja radi o malim brzinama i tak da mislim da se nebi smjelo nist strgati naravno ako se odlučis za veće gume probaj nabaviti što uže s više cola,npr.od belarusa,Mtz-a mislim da neki imaju dim.14,9 -36 ili 38


jos bi dodao ako je traktor s prvom vučom opet trebas uskladit prvi pogon s zadnjim po meni jako važno i bitno da ne bi bilo oštećenja :scratch
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Re: SAME F90

I ja mislim da je 14.9 optimalna širina gume, ali mi je teško naći kombinaciju da se proporcionalno povećaju prednje i zadnje. Inače pretpostavljam da felge drugih proizvođača neće odgovarati glavčini na Same-u
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: SAME F90

Meduza kaže:
I ja mislim da je 14.9 optimalna širina gume, ali mi je teško naći kombinaciju da se proporcionalno povećaju prednje i zadnje. Inače pretpostavljam da felge drugih proizvođača neće odgovarati glavčini na Same-u

nisam tak nest radil ali mislim ako več ides u širinu iskombiniras neku međuploču za neke dr. felge
ili upitaj člana Jadranko on se stime bavi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

Ako staviš gume 16.9-34 umjesto 14.9-28, poluosovine, planetari i diferencijal su ti opterećeni cca 15% većim momentom, u svakoj brzini.
Uz to, ti još želiš proširiti i trag traktora izbacivanjem felgi za nekih 25cm prema van. Pri tome su poluosovine izuzetno opterećene na savijanje, što u kombinaciji s većim kotačima sigurno dovodi do loma barem poluosovine. Naime ona ti je nekih 45mm debela u ozubljenju u planetarnom reduktoru. Ja to NIKAD nebi napravil na svojem traktoru, pogotovo ne za rigolanje. Da ti to treba za neku kultivaciju, gdje nema velikog opterećenja mostova niti mjenjača, OK.
Nemoj zaboraviti da je Dorado kompaktni traktor, kojem su namjena lakši poslovi vuče a punu snagu motora smije i može prenesti preko kardana. Pogledaj neke velike traktore, čak i manje snage od tvojega, na koji su način građeni.
Drugi je problem uski prednji most. Ako ga raširiš okretanjem felgi, u najmanju ruku će stradati špurštanga, ako ima jedan cilindar za upravljanje (čak i ako ima dva cilindra volana.
Zadnji je problem usklađivanje omjera prednjeg i zadnjeg mosta. Prednje gume na tvojem traktoru veliš da su 300/70-20, dakle trebale bi ti gume 11.2-24. Te još i možeš posuditi s nekog standardnog Dorada. Veće (16.9-34) možeš posuditi s nekog Explorera, ako ti je flanđa većeg promjera.
 
B

Bobo

Guest
Re: SAME F90

Ne kuzim kako sam ja mogao s 549 orati 50cm duboko za svoj vocnjak, i imao sam klirensa ispod cjelog traktora 5-6 cm sigurno, a da Dorado ne moze bez struganja postici tu dubinu :scratch

Napominjem da nisam dirao dimenzije guma, ni trag kotaca kako zadnjih tako i prednjih. Moguce je da me spasava to sto ja imam diferencijal i reduktor prednje vuce s lijeve strane, dok SAME to vjerovatno ima u sredini i tu dolazi do problema. Sa zadnjim diferencijalom ne bi trebalo biti nikakvih problema, ak su poskidane sve poteznice i kojekakve gluposti odozdol.

Kako ti ZJ lijepo kaze, plati nekome tko ti moze izdat R-1 racun, i dogovori popust na 15ha zemlje sjedi i uzivaj, dok covjek radi. Na svoj nacin samo mucis i sebe i traktor.
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Re: SAME F90

ne smetaju diferencijali nego mehanizam prednje hidraulike i dodatni rezervar koji je smješten ISPOD kabine (mjenjača), osim toga ovo nije Same "classic" nego voćarski.
Bez obzira na to ja sam prije rigolao s torpedom 7506 s prednjom vučom pa se i on potezao po podu s desnom stranom prednjeg mosta i onom "kvrgom" ispod mjenjača za ukapčanje prednjeg pogona. Malo sam skeptičan da 549 ore na 50 cm :scratch
Rigolanje nije jeftino
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

Popravak ti može biti skuplji od plaćanja usluge. A još trebaš kupiti i kotače. Radije kupi starog Belarusa jeftino i napravi posel. Poslije ga prodaš za iste novce. Belarus ti ima dovoljno klirensa za rigolanje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SAME F90

ZJ kaže:
Ako staviš gume 16.9-34 umjesto 14.9-28, poluosovine, planetari i diferencijal su ti opterećeni cca 15% većim momentom, u svakoj brzini.
Uz to, ti još želiš proširiti i trag traktora izbacivanjem felgi za nekih 25cm prema van. Pri tome su poluosovine izuzetno opterećene na savijanje, što u kombinaciji s većim kotačima sigurno dovodi do loma barem poluosovine. Naime ona ti je nekih 45mm debela u ozubljenju u planetarnom reduktoru. Ja to NIKAD nebi napravil na svojem traktoru, pogotovo ne za rigolanje. Da ti to treba za neku kultivaciju, gdje nema velikog opterećenja mostova niti mjenjača, OK.
Nemoj zaboraviti da je Dorado kompaktni traktor, kojem su namjena lakši poslovi vuče a punu snagu motora smije i može prenesti preko kardana. Pogledaj neke velike traktore, čak i manje snage od tvojega, na koji su način građeni.
Drugi je problem uski prednji most. Ako ga raširiš okretanjem felgi, u najmanju ruku će stradati špurštanga, ako ima jedan cilindar za upravljanje (čak i ako ima dva cilindra volana.
Zadnji je problem usklađivanje omjera prednjeg i zadnjeg mosta. Prednje gume na tvojem traktoru veliš da su 300/70-20, dakle trebale bi ti gume 11.2-24. Te još i možeš posuditi s nekog standardnog Dorada. Veće (16.9-34) možeš posuditi s nekog Explorera, ako ti je flanđa većeg promjera.


Znaci zato ide 15% u manjoj brzini i opterečenje bude isto.
Neznam zasto bi se polomio taj traktor u rigolanju, pogledajte kaj marko hurliman radi sa svojim, traktori su iste težine, nosi otraga 1500kg skoro svaki dan, ore 10km/, radi s drljačom 2.5 i 3 metra.
 
B

Bobo

Guest
Re: SAME F90

Meduza kaže:
ne smetaju diferencijali nego mehanizam prednje hidraulike i dodatni rezervar koji je smješten ISPOD kabine (mjenjača), osim toga ovo nije Same "classic" nego voćarski.
Bez obzira na to ja sam prije rigolao s torpedom 7506 s prednjom vučom pa se i on potezao po podu s desnom stranom prednjeg mosta i onom "kvrgom" ispod mjenjača za ukapčanje prednjeg pogona. Malo sam skeptičan da 549 ore na 50 cm :scratch
Rigolanje nije jeftino

Nikako da mi stigne dio za moje racunalo, i kad ga pokrenem, pokazat cu ti slike da se uvjeris da sam orao 50cm. Nisu mi ni ljudi iz sela vjerovali, pa su dolazili mjeriti. 1.5ha, orao 2 dana od 8 do 8 i treci dan do podne. Skurio 95l nafte.

Plug je bio IMT 16", al smanjen zahvat na nekih 12" jer taj plug toliko zemlje na toj dubini ne moze izbaciti i okrenuti kako treba, upravo da ga vuce i 200ks traktor.

Dobro ti ZJ kaze, kupi si belarusa 82 i izrigolaj si sve zivo sto trebas i prodaj ga dalje za iste pare. Al kak mi kazu kad jednom u belarusa sjednes, da se od njega ne rastajes, pa se pripazi ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

mario kaže:
ZJ kaže:
Ako staviš gume 16.9-34 umjesto 14.9-28, poluosovine, planetari i diferencijal su ti opterećeni cca 15% većim momentom, u svakoj brzini.
Uz to, ti još želiš proširiti i trag traktora izbacivanjem felgi za nekih 25cm prema van. Pri tome su poluosovine izuzetno opterećene na savijanje, što u kombinaciji s većim kotačima sigurno dovodi do loma barem poluosovine. Naime ona ti je nekih 45mm debela u ozubljenju u planetarnom reduktoru. Ja to NIKAD nebi napravil na svojem traktoru, pogotovo ne za rigolanje. Da ti to treba za neku kultivaciju, gdje nema velikog opterećenja mostova niti mjenjača, OK.
Nemoj zaboraviti da je Dorado kompaktni traktor, kojem su namjena lakši poslovi vuče a punu snagu motora smije i može prenesti preko kardana. Pogledaj neke velike traktore, čak i manje snage od tvojega, na koji su način građeni.
Drugi je problem uski prednji most. Ako ga raširiš okretanjem felgi, u najmanju ruku će stradati špurštanga, ako ima jedan cilindar za upravljanje (čak i ako ima dva cilindra volana.
Zadnji je problem usklađivanje omjera prednjeg i zadnjeg mosta. Prednje gume na tvojem traktoru veliš da su 300/70-20, dakle trebale bi ti gume 11.2-24. Te još i možeš posuditi s nekog standardnog Dorada. Veće (16.9-34) možeš posuditi s nekog Explorera, ako ti je flanđa većeg promjera.
Znaci zato ide 15% u manjoj brzini i opterečenje bude isto.
Neznam zasto bi se polomio taj traktor u rigolanju, pogledajte kaj marko hurliman radi sa svojim, traktori su iste težine, nosi otraga 1500kg skoro svaki dan, ore 10km/, radi s drljačom 2.5 i 3 metra.
Da, samo Markov je normalne širine i netreba ga za pola metra širiti. Dakle, otpada opterećenje na savijanje poluosovina i dodatno opterećene nosećeg ležaja. Vidiš, ti se nisi usudil na ležaj od 50mm objesiti niti prazni valjak, a sad si zamisli traktor i plug koji ore pol metra duboko. Promjer poluosovine na vanjskom ležaju je samo 55mm.
Mario, pročitaj još jednom. Snaga nema veze, bitan je MOMENT. A on ovisi samo o vučnoj sili i polumjeru kotača. Snaga motora nema veze s tim. Ovo 15% sam napisal minimalnu teoretsku razliku momenta, a razlika momenta je i veća radi boljeg gripa većih kotača (veća vučna sila). Probaj svoj traktor staviti u bilo koju puzajuću brzinu i onda ga probaj zakočiti. Ili kočnice nebudu zaustavile traktor ili puca poluosovina/kočni disk. I mali Ursus može zdrobiti svoj diferencijal, makar ima samo 30-tak ks i grublji diferencijal (i sa 4 satelita) nego je na Same-u.
Uostalom, ne daju bez veze proizvođači getriba najveće dozvoljene dimenzije guma za pojedini traktor, a i dozvoljeno opterećenje hidraulike kad se traktoru značajno širi zadnji kraj.
 
J

jokapz

Guest
Re: SAME F90

Dobro ti ZJ kaže nemoj si upropastit traktor zbog toga.
Ja imam isto SAME dorado F 90 i prezadovoljan sam s njim al ipak to je vočarski traktor i predviđen je za te poslove. Rigolanje spada u tešku obradu tla a za te poslove vočarski traktori nikako nisu. I najbitnije je kaku vrstu tla misliš orat? Ja sam "rigolo" za šljive sa Zetorom 6245 istina on je slabiji 30 konja od SAME al ima 3,5 t i na nekim mjestima na 40 cm stao i kopaju sva četiri on ni mrdac, a drugu tablu sam oro sa Belarusom i Zetorom u forajtu (znaći vućem ga sa sajlom) nekih 60 cm i na mjestima su obadva stala i 8 točkova stoji u mjestu i kopa. Ista stvar je bila i sa podorivanjem na dubinu od 60-70 cm. Tak da mislim da SAME ima snagu al nema kila za te poslove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

jokapz kaže:
Dobro ti ZJ kaže nemoj si upropastit traktor zbog toga.
Ja imam isto SAME dorado F 90 i prezadovoljan sam s njim al ipak to je vočarski traktor i predviđen je za te poslove. Rigolanje spada u tešku obradu tla a za te poslove vočarski traktori nikako nisu. I najbitnije je kaku vrstu tla misliš orat? Ja sam "rigolo" za šljive sa Zetorom 6245 istina on je slabiji 30 konja od SAME al ima 3,5 t i na nekim mjestima na 40 cm stao i kopaju sva četiri on ni mrdac, a drugu tablu sam oro sa Belarusom i Zetorom u forajtu (znaći vućem ga sa sajlom) nekih 60 cm i na mjestima su obadva stala i 8 točkova stoji u mjestu i kopa. Ista stvar je bila i sa podorivanjem na dubinu od 60-70 cm. Tak da mislim da SAME ima snagu al nema kila za te poslove.
Ne samo kile, nego ni građu.
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Re: SAME F90

hvala svima, mislim da su vam savjeti na mjestu, uvjerili ste me, a možda da probam napumpati gume na 20 atmosfera, možda to poveča klirens? :lol: :lol: :lol:
Drago mi je da se javio nekto tko također ima F 90, imaš li kakvih problema s njim jokapz? Kod mene je problem što se prilikom malčiranja, i drugih prašnjavih poslova sitne čestice nakupe u čelijama hladnjaka (jer je saće prefino) pa ga treba ispuhivati, a nema kompresora.... užas
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

Meduza kaže:
hvala svima, mislim da su vam savjeti na mjestu, uvjerili ste me, a možda da probam napumpati gume na 20 atmosfera, možda to poveča klirens? :lol: :lol: :lol:
Ima ti još jedno rješenje, a to je vučeni plug s ornicama (kotačima). tada traktor ide po ravnom, no treba ga, ako je moguće, visoko kvačiti da dođe do određenog prijenosa otpora pluga u vučnu silu. Tad ga trebaš samo dobeo opteretiti, pogotovo naprijed.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Re: SAME F90

Meduza kaže:
...
Drago mi je da se javio nekto tko također ima F 90, imaš li kakvih problema s njim jokapz? Kod mene je problem što se prilikom malčiranja, i drugih prašnjavih poslova sitne čestice nakupe u čelijama hladnjaka (jer je saće prefino) pa ga treba ispuhivati, a nema kompresora.... užas
E prijatelji dragi. Pravi Same je zračno hlađen, i nema takvih problema. Nažalost, više ih ne proizvode (zbog buke).
 

Meduza

Novi član
Tu od
29 Stu 2009
Poruka
23
Re: SAME F90

e pa ja sasvim slučajno imam vučeni plug i to dvobrazdni, zadnji put je orao krajem 60-ih , a vukao ga je traktor gusjeničar Ansaldo-Fosatti TCA 60 (60 ks, 6,5 tona) godina proizvodnje 1948, e sasvim slučajno i njega imam u ergeli :D . Staviti ću slike pod temu "OLDTIMER TRAKTORI" jer su me već "oprali" zbog toga...
 

Najnoviji postovi

Na vrh