• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica na tri kotaca.

S

staffmen

Guest
kao prvo ispricavam se ako sam ovo smjestio u krivu temu.

Raspitujem se u ime svog ujaka za kosilicu na tri kotaca

Nikad nisam radio sa takvom kosilicom kosio sam dosad samo traktorom i motokultivatorom.
Njemu bi kosilica trebala da moze kosit sijeno za konja.
S tom kosilicom je puno lakse kositi nego sa motokultivatorom i puno brze ide.
Po oglasu se nađu nekakve po 5-6tkn.
Jel to valja, na kaj treba obratit pozornost? koje marke su dobre?
Znam za BCS i Olimpija.

I najvaznije pitanje.
DAl postoji okretac sijena za tu kosilicu?
cuo sam na oglasima na radiju da se prodaje kosilica sa okretacem.
nikad to nisam vidio pa zato pitam.

Kakva su iskustva s tim.

Vidim da je to dosta brzo na cesti.
Dal se moze kopcat prikolica. Kolko tereta moze vuc?
I kolko trosi to po satu?
znam da su motori isti kao na motokultivatorima a potrosnja je oko 1l/h.
valjda nije veca od toga?


Ovak to nekak izgleda
bcs-samohodna-kosilica-slika-3309842.jpg
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Moji su imali Olympiu Bedogni...nisam nikad radil sa njom, al znam da su bili jako zadovoljni. Imali su žetveni pribor i na njoj se krajem 60tih sagradila kuća, kupio traktor...itd. Možeš si zamisliti koliko se zbog toga naradila, dakle kvaliteta je dobra, makar baš iz tog razloga ne bi bilo loše kupiti kakvu mlađu kad su već kombajni došli...Inače imala je jako lijepi otkos, a i moglo se brzo raditi, ako imaš iskustvo.Imam doma originalne prospekte od nje i kolko se sjećam na nju su se priključivali još i sijačica, cirkular, pumpa i prikolica nosivosti 300kg. Dok je onaj model sa 4 kotača(konstrukcijski su isti) imao veću nosivost. Za dijelove ti više ne bih znao, al ova naša je imala lombardini ld450 tak da za to nije problem, makar su se ugrađivali i benzinski, i diesel i na petrolej motori.
Za olympiu se ne sjećam, no znam da je za BCS i Figaro, slovenski sip proizvodio okretaće sijena.
Manje više svi talijanski proizvođaći motokultivatora imali su u ponudi i takve kosilice, al naj poznatiji kod nas su još Bertolini, Valpadana/sep i po licenci Figaro "odžačanka"...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja ti imam doma takvu kosilicu samo bez onog stražnjeg kotača i sjedalice jer ja time kosim u extremnim brdskim područjima.
BCS ti je jedna od naboljih.

Što se tiče otkosa, s niti jednim drugim strojem nećeš postić takvu čistoću sijena kao s ovime.
Za bcs-a imaš grabilicu i cirkular - to znam sigurno jer sam radil i s jednim i s drugim


Uzmi sa benzinskim motorom, dizeli puno više vibriraju i umaraju.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Možda malo više tresu i teži su, al kad si na 3 kotača nema tih problema, a potrošnja nikakava. Kakav ti motor imaš?...Intermotor la 490?...
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Zwer, i ja sam u brdima, pa sam u startu prekrižio ovu kosilicu. Nije mi palo na pamet da može i bez stražnjeg dijela. Je problem za preraditi ili se jednostavno skine taj dio? I kad se skine, jel mogu s njom po nagibima od nekih 20-30 stupnjeva?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ja ti derem po nagibima po kojima praktički nemožeš hodat ( preko 45°). Po takvim nagibima ni nemožeš koristit stražnji kotač.
Stražnji dio ti drže 2 klina, odpojiš ga u 2 minute.
Moja ima ACME benzinski motor, proživila je sve i svašta - od prevrtanja, puštanja same niz padinu itd..
 
A

AGRIPLUS65

Guest


Uploaded with ImageShack.us
evo o nagibu ak malo bolje gledas vidices da gornji kotac odstupa od otkosa neki 40 cm ,tako da kosi sve kuda mozes ici za njom i tako vec nekih 40 godin od popravkov su samo zamjenite karike i sada plovak u fergazeru potrosnja ti je zanemariva.
ako budes vec kupoval kupi bcs jel figaro kosilica se zna zapalit,
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710


Uploaded with ImageShack.us
evo o nagibu ak malo bolje gledas vidices da gornji kotac odstupa od otkosa neki 40 cm ,tako da kosi sve kuda mozes ici za njom i tako vec nekih 40 godin od popravkov su samo zamjenite karike i sada plovak u fergazeru potrosnja ti je zanemariva.
ako budes vec kupoval kupi bcs jel figaro kosilica se zna zapalit,

iste stvari i kod mene, isto je oko 30-40 godina stara, Isto su jednom mijenjane karike jer su se žaštopala rebra kroz koja cirkulira zrak pa se pregrijavala, inače nikad nikakvih kvarova.
S tim čudom doslovno možeš ić di god si sposoban hodat za njom...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Jel smije LAP 490 raditi samo na benzin ..ili ima kakvih problema ?

moja dere samo na benzin, nikad nije vidla petroleja, eventualno mešung ovisi kaj se nađe pri ruci....

Nikad problema....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kolko se meni čini, ne me za jezik vući, razlika je u kompresijskom omjeru i eventualno kojoj dizni...radi ona i ovak samo možda ne punim učinkom:scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kolko se meni čini, ne me za jezik vući, razlika je u kompresijskom omjeru i eventualno kojoj dizni...radi ona i ovak samo možda ne punim učinkom:scratch
Hm.,.ona ima odvojeni rezervar i pipicu na prebacivanje .
Kaj joj fali dizni , stihinometrijski višak goriva ne smeta?
Uglavnom (tako su mi rekli) upali se na benzin i onda se prebaci na petrolej .
Vratil bi ga na kosilicu ..da samnjim vibracije ..LDA 450 ti rasturi svaku kost .
Motor je pri kraju a ne vidim ekonomsku isplativost generalke .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
.....
Njemu bi kosilica trebala da moze kosit sijeno za konja.
S tom kosilicom je puno lakse kositi nego sa motokultivatorom i puno brze ide.
Po oglasu se nađu nekakve po 5-6tkn.
Jel to valja, na kaj treba obratit pozornost? koje marke su dobre?
Znam za BCS i Olimpija.

I najvaznije pitanje.
DAl postoji okretac sijena za tu kosilicu?
cuo sam na oglasima na radiju da se prodaje kosilica sa okretacem.
nikad to nisam vidio pa zato pitam.

Kakva su iskustva s tim.

Vidim da je to dosta brzo na cesti.
Dal se moze kopcat prikolica. Kolko tereta moze vuc?
I kolko trosi to po satu?
znam da su motori isti kao na motokultivatorima a potrosnja je oko 1l/h.
valjda nije veca od toga?
kolike povrsine bi kosio, kakav je teren.....
kosilica ima raznih, od malih sprcenih laganih, s malim tockovima i malim zahvatom pa do onih za koje treba brdo od covjeka da ide

vecinom su prilicno lagane za povuci nesto ozbiljnije, ako ima lose gume jedva vozi samu sebe, ne znam kako bi se to ponasalo za zaustaviti prikolicu

sto se tice proizvodjaca
mislim da su Odžaci na dnu skale, skoro cijela je od gusa.....ona je kopija italijanske Nibbi Bruno & Figaro poznatija kao Figaro, konstrukcijski su iste, s tim sto Odžačka ima reduktor mjenjaca ali je daleko teza za manevrisanje

Olympia.....dosta lagane kosilice, ali im je mana (ja nisam ni jednu vidio da nije pucala).....deklo mjenjaca, spoj motora i mjenjaca....

Laverda - do daske prosta kosilica ali tesko za dijelove....mada kad skontas i nema se nesto narocito pokvariti

Ferrari i Bertolini su potpuno iste (nisam primijetio neku razliku medju njima...osim u boji) kvalitetne i pouzdane kosilice ali poprilicno teske za manevar
Bertolini ima jedan tip male kosilice, koja ima motor kao i sve ostale ali mali zahvat, i manje tockove.....dosta pogodna za vocnjake

mislim da BCS zasluzuje mjesto u vrhu; ali BCS ima vise tipova, starije imaju blokiran diferencijal, moze se iskljuciti ali tad pogon ima samo jedan tocak i to onaj koji rukovalac odredi
uglavnom imaju ACME motore, vrlo rijetko Lombardini, svi su lijevi

evo neke od tih kosilica


Hm.,.ona ima odvojeni rezervar i pipicu na prebacivanje .
Kaj joj fali dizni , stihinometrijski višak goriva ne smeta?
Uglavnom (tako su mi rekli) upali se na benzin i onda se prebaci na petrolej .
Vratil bi ga na kosilicu ..da samnjim vibracije ..LDA 450 ti rasturi svaku kost .
Motor je pri kraju a ne vidim ekonomsku isplativost generalke .

koju kosilicu imas? mozda te yebe guvernal :finga:
mislim vinjave rucke kojima malo fali da se pokrenu u oscilovanje a puno da se smire
ako mislis da ce te benzinac masirati dok budes kosio.....sve je to isto gov*o
mogu samo preporuciti da trazis motor ACME, starije Lombardini zaobilazi u sirokom luku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koju kosilicu imas? mozda te yebe guvernal :finga:
mislim vinjave rucke kojima malo fali da se pokrenu u oscilovanje a puno da se smire
ako mislis da ce te benzinac masirati dok budes kosio.....sve je to isto gov*o
mogu samo preporuciti da trazis motor ACME, starije Lombardini zaobilazi u sirokom luku
Ma jebe me mrak

Zašto lombardinija zaobilaziti..kontaš ,on je tu ..treba ga samo "poštelati"
Koja marka je ova jebačke boje?
 
S

staffmen

Guest
kosio bi tolko da imam 400 bala na godinu.
Teren je ravan skroz.
Di ima za nabavit okretac za tu kosilicu?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Ma jebe me mrak

Zašto lombardinija zaobilaziti..kontaš ,on je tu ..treba ga samo "poštelati"
Koja marka je ova jebačke boje?

Figaro? one imaju tanke rucke, tanka stijenka cijevi pa jedva cekaju da vibriraju i na kraju od silnog vibriranja ostane u ruci, probaj pojacati ili savij rucke od masivnije cijevi......a nije Figaro bez razloga pri dnu
vidjet ces kad kupis zasto Lombardini ne, puca k'o praga :blackeye ......nikako mi nije jasno zasto
ne razumijem ti ovo "poštelati"
Laverda, pise prije slika....

eh postoji jos jedna varijanta, da ostavis dizela ali da ga preradis na LDA 80, oni malo elegantnije rade
najbolja i najnjeznija kombinacija po meni je BCS i motor ACME dizel

kosio bi tolko da imam 400 bala na godinu.
Teren je ravan skroz.
Di ima za nabavit okretac za tu kosilicu?

ako je ravnica onda moze uzeti i onu na cetiri tocka, hidraulika, alnaser....u svakom slucaju sta god da kupite, ili naletite na iskirijano pa odmah istresete jos toliko love za dotjerivanje u red ili malo vise platite i odmah za poslom.....uglavnom su to vrlo zahvalne masine
okretac nikad u zivotu nisam vidio......
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
:lol:Tačno i cijena je naj naj.Propusti sam taj podatak.U Bosni 2000eura i više.:lol::lol::lol::lol::lol::lol::axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh