• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoizrada sušare za drvo

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Ne znam da li postoji slična tema (tražio i nisam pronašao) ne znam niti da li spada u ovaj podforum pa ako ne nek moderator premjesti, uglavnom problem/pitanje je slijedeće..imam nekih zanimljivih komada drva, panjeva, planjki i tak dalje od kojih bi htio napraviti nešto ali mi je problem da drvo mora biti potpuno suho, a sušare koje to rade uslužno se ne žele zezati sa malom količinom jer im se ne isplati pa me zanima ako netko ima nekih saznanja o samoj tehnologiji sušenja drva i/ili izradi neke mini sušare za cca 0,5 do 1m3 zapremine drva da podjeli znanje ili bar da me usmjeri na pravi put, guglo mi nije pomogao jer sve što sam pronašo je ili profesionalno, velika zapremina pa samim time i preskupo ili sušenje traje mjesecima.

Hvala
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Za male količine su uglavnom ovakve vakumske, samo kaj koštaju ko vrag, al zato najkvalitetnije suše drvo (ne mijenjaju boju drvetu, ak ti je to bitno).
Upuštati se samoizradu vakumske, ja osobno ne bi. Mi doma imamo kondenzacijsku kaj su kupljeni aparati (ona je najjednostavnija kaj se tiče instalacije) , a kučište smo mi slagali od borovih šperploča. Samo kaj je ona 10 m3, i mislim da je to minimalna zapremina da bude isplativa, jer sušare trebaju jako puno energije.
Ak te kaj još zanima pitaj, ak znam napišem
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Ma zanima me puno toga, odnosno zanima me sve oko izrade ali i oko tehnologije sušenja jer nemam pojma oko toga ali nakon ovoga što si napisao najvjerojatnije da od toga neće biti ništa pa ne moraš se zamarati uzalud. Ovo su sve, kako si i rekao velike sušare i naravno da im je neisplativo zbog mojih pol kubika paliti sušaru a meni bi to bio kao hobi preko zime izraditi koji stol ili tako nešto. Problem je što bi to bilo uglavnom sa epoxy smolom pa bi trebalo stvarno suho drvo zbog smanjivanja uvijanja drveta kod promjena temperatura tak da...ne znam. Hvala za odgovor u svakom slučaju
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,881
Ne može u dnevnom jer nema podno!:hahah:

Najjednostavnije ti je uzeti cisternu za govna! 🤭
Natrpaš sa drvima uključiš pumpu na nekoliko minuta pa nakon nekog vremena opet .. pa opet itd ili priključiš usis kompresora!
Uglavnom između vakuumiranja treba biti neka pauza da vlaga iz drveta krene prema površini!
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Ovako nekakav sistem, nešto priručno mi se sviđa akostvarno može funkcionirati na sličan način
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Svako sušenje koje nije automatizirano, bez tablica (parametri po vrstama drva i količine vlage) je skoro neizvedivo bez pukotina i kolapsa drva ( pukotine se javljaju kod prebrzog sušenja, a kolaps kod predugog sušenja)
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Pukotine mi nisu problem, čak bih rekao da su i pozeljne jer cu raditi sa epoxy smolom
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Nije bas pozeljno na forumu dijeliti znanje s interneta, al mozda nesto ovakvo;


Uglavnom kljucne rijeci su "wood kiln"
 

Najnoviji postovi

Na vrh