• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Selektori za žitarice, trijeri, vjetrenke i slično

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Vidim da nema slične teme, pa reko da otvorim. Elem, kako sam do sada uglavnom kupovao stvari na kg (još mi je ostalo da odem po jedan kombajn što mi je jedan forumaš našao i onda će ljudi mislit da mi je Zdravko s Njuškala ćaća :D: ), pojavio se jedan zmajev trijer, onaj veliki. Zanima me koliko je to čudo teško, ima li netko informaciju ili pretpostavku? Ja sam mišljenja da je oko 400-500 kg. Svaka druga rasprava uz slične strojeve je dobrodošla. Imam i nekih planova za neki manji selektor, u biti, gotovi su i radionički crteži, pa ću i to jednom ovdje ubaciti. A imam i onaj stari, mađarski, pa ću i to slikati jedan dan.
Eto, pišite, pitajte, rugajte se...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma neka je sretno sa trgovinom,ali taj Zmajev selektor bi mogao biti bliže toni,prije su bili kod mene ljudi od Kutine po neku redukciju a usput su isto kupili blizu Grubišnog polja takav mali selektor jer se bave proizvodima od žita za zdravu prehranu
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Evo meni interesantne teme.. ja sam u potrazi za trijerom! Kupovina istog novije proizvodnje je skup sport.
Zadnje sto sam odlucio je da kupim jedan stariji drveni trijer za 60eur, pa da skinem sistem rada i pretvorim u metalnu verziju sa elektromotorom. Jedino sto je vise od 300km daleko od mene.
Sto se tice sita,tu sam kontaktirao jednu firmu iz Srbije koja ce mi napraviti komplet garnituru sita,takodjer ce mi raditi i sito 3mm za kombajn za proso.
Ako netko ima prave nacrte ili slicno bio bih vrlo zahvalan.
Inace prodajem zitarice na malo golubarima u mom kraju (od prosa do kukuruza) pa mi je cistoca istih vrlo bitna.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To je vjetrenka, to si možeš, 95% sam napraviti. Poslat ću ti ja radioničke crteže, ništa komplicirano. Puno jednostavnije nego da preuređuješ drveni u metalni.
I ja mislim raditi proso postrno, iako ga kod nas ima dosta, ja bi radio za prehranu. A jedan lik je nabavio i ljuštilicu.

@ajkula, ja sam to zaključio po ovom mom što imam, taj je na isti princip, samo je star preko 100 godina. A ja i prijatelj ga sami prebacimo, mislim da je cca 1,5 m dužine, znači duplo manji, pa se sve nadam da je ovaj proporcionalno i teži.
 

Gunjo1

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
220
Ovo sto sam ja gledao nije samo vjetrenka nego i selektira 3 kategorije zrna...a nisam mislio prepravljati nego napraviti novi od metala samo da imam sistem rada original tvornickog.
Taj zmajev je ogromno i glasno cudo...rucni pogon,ljudi koji ga imaju nisu najsretniji i kazu da ga el. Motor ubije.(ako pricamo o onom kao veliki valjak)
Ako imas nacrte probaj ih nekako poslati.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ja isto moram nesto napravit, tj. nabavit i prepravit.
...da nije prevelik, mora bit kapaciteta oko 300kg/h, onda bi ja to stavio iznad mlina.
Nesto sam i pronasao, ali jos se nisam odlucio.
Ne znam jel selektori sa starih kombajna mogu sta odradit?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Može od zmaja vrećara, on ima dobar trijer, mi smo s njega skinuli okruglo sito. E sad, ako ćeš ga stavljati iznad mlina onda to mora biti dobro izolirano. Moj ti je savjet da to ne radiš. Odradiš selekciju, tj. čišćenje, pa onda u mlin. Imat ćeš više klasa, mora se to sve uvrećat ili spremit. I prašina se tu diže, to je najbolje izvan mlina radit.

@Gunjo, je, to je onaj kao valjak, ali ja mislim da su oni u orginalu imali pogon, jer to vrtiti bi bila patnja, a oni su išli u zadružne i pik-ove dorade. Imam ja takav mali, ali to je nešto sasvim drugo i na toga je problem staviti motor. Svaki trijer je bučan, nema tu pomoći, jedino amortizeri na sita.

E ovo je trijerčina, imam negdje i video iz rada, samo sumnjam da ću ga moći okačiti. To je iz sjemenare čovjek nabavio.
 

Prilozi

  • 20141120_112110.jpg
    20141120_112110.jpg
    44.6 KB · Pregleda: 2,325

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je več par godina unazad vozim sjeme na trijer čovjeku, original ZMAJ Zemun, ali ni približno sličan ovome sa tvoje slike, ali radi perfektno.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To je njemački, to je iz sjemenare lik dovezao i naplaćuje 30 kn/100 kg.
Zmaj je bio kopija ovoga, samo malo produžen. I ovaj je na prodaju, samo ne znam koliko će tražiti za njega stručnjak. Ali to je oko 100 g staro, ko i moj, samo malo duži i s njim ne bi radio.
 

Prilozi

  • 20150129_164627.jpg
    20150129_164627.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 1,176

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Može od zmaja vrećara, on ima dobar trijer, mi smo s njega skinuli okruglo sito. E sad, ako ćeš ga stavljati iznad mlina onda to mora biti dobro izolirano. Moj ti je savjet da to ne radiš. Odradiš selekciju, tj. čišćenje, pa onda u mlin. Imat ćeš više klasa, mora se to sve uvrećat ili spremit. I prašina se tu diže, to je najbolje izvan mlina radit.

@Gunjo, je, to je onaj kao valjak, ali ja mislim da su oni u orginalu imali pogon, jer to vrtiti bi bila patnja, a oni su išli u zadružne i pik-ove dorade. Imam ja takav mali, ali to je nešto sasvim drugo i na toga je problem staviti motor. Svaki trijer je bučan, nema tu pomoći, jedino amortizeri na sita.

E ovo je trijerčina, imam negdje i video iz rada, samo sumnjam da ću ga moći okačiti. To je iz sjemenare čovjek nabavio.




evo i mog selektora, treba mi za jako puno toga, glavna kultura je grah, al bude odradio i ječam, rauolu, pšenicu, soju, repicu, zob....itd

moram otići na konzultacije kod majstora M, iz sela K, kod Đakova
inače, stroj sam vidio kod njega, i želio sam sebi nešto nabaviti, jer trebam puno toga odraditi, a neznam kako drugi strojevi rade i slučajno naletim na isti kao i njegov, mislim da je proizvođač PETKUS






 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pozdravi majstora, on mi je heljdu cistio. Ima majstor i vrsalicu kao tvoju.
Ovo je odlicna stvar, bolje od svega sto sam ja gledao. I ravna sita i valjak s cetkama, i ako se ne varam, ne ispiruje, nego uvlaci necistocu. Cestitam kolega, nek ti je sa srecom. Bit ce s time i usluga, to je jako velik stroj.
Pozzz iz Brazila :D

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
majstor je doktorirao taj selektor

bio sam danas kod njega, da naučim kako se radi s njim, sve mi je objasnio, pa sam došao kući i odradio nešto graha, radi odlično, ja sam jako zadovoljan, i ovih dana planiram sve selektirati, jer imam dosta naručenog, pa poslije graha odraditi ječam, jer sjetva će brzo doći, za nešto manje od 2mj :cool2:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
I kako čisti ? Odvaja li one šurljive i polovice ?
Neka se sa srećom naradiš :(handshake):
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
tu se vidi jedan cijeli i mali dio drugog (lijevo), ovaj drugi ima bubanj u dva reda ovaj veći u jedan, šta nemože jedan može drugi, lucernu neće očistit ali sve drugo....
 

Prilozi

  • P8141615.jpg
    P8141615.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 577

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
I kako čisti ? Odvaja li one šurljive i polovice ?
Neka se sa srećom naradiš :(handshake):

Odlicno cisti, odvoji skoro sve, ostanu samo oni pokvareni smede boje, njih sam izvadio 10-20 zrna u 2,5kg, pa treba proci rucno, al to sada ide daleko brze nego prije
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ivane imas super strojeve, tocno kakve ja cijenim (i zelim)...Htio bi jos detalja vidit o selektoru, ali bez sumnje stroj je pravi.
I ja bi jedan takav!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovako otprilike i moj radi

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=XBHYNKH_Xjs[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
znaci kako ide proces, mos li malo prezentirat?
Jel isto odvaja vece od idealnog, pa lakse, pa onda manje?
Kako ide od ulaza pa dalje...ako imas malo volje
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
proces je jednostavan, ima usipni koš, sa polugom se otvori na izlazu, turbina usisava grah na izlazu iz koša i šalje gore, to se odvajaju grančice i prašina, i to odlazi van, na prvom situ sve što je veće od njega prelazi preko i ide u jednu vreču, ispod je drugo sito na kojemu se odvajaju polovice, zemlja i ostalo, i sve što ode preko tog sita je dobro, vjetar sam otvorio do kraja, pa zato odvuče sve kroz turbinu, što nevalja, a ako malo smanjim, onda taj prljavi treba ići u 3 vreću, vidi se sve na filmiću.....onaj "bubanj" odvaja polovice i razno sjeme korova iz npr pšenice, za grah se nekoristi....


za moje potrebe stroj je odličan, ali za neku doradu, malo ozbiljniju, treba uložiti barem oko 100 000€, koja bi radila sve kulture, sa kapacitetom od 500kg po satu, al za sve nas, to je strašno neisplativo

želio bi uzeti još jedan stroj za doradu, al za najmanji model, dobio sam ponudu od 13 000€, što mi je u ovim trenucima skupo, postoje još neke jeftinije varijante, koje planiram otići pogledati kada dođe zima i svi poslovi stanu

također, i pakericu nebi bilo loše imati, od 1 do 10 kg za grah
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Samo ga nemoj zahebat sa zaprasivanjem sjemenskog ko sto je kod majstora. To se uvijek moze naknadno odradit.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh