• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sezonci

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pozdrav svima. Otvaram temu sezonskog rada u poljoprivredi. Kako stojite sa sezonskim radnicima, ima li ih i kolika je satnica ove godine?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Izbjegavam ih koliko god mogu, ali nažalost ne mogu više.

Zadnje što je bilo 25 kn za lakše (berba i tako), 30 kn za teže (okopavanje i tako) + 1kn km prijevoz jer nisu bili iz sela.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Lani u mom okruženju 35-40 kn, ovisno o vrsti posla i spolu :) ove godine 5-6€.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne znam kak kod vas, ali kod mene je uopće nemoguća misija dobit nekog na ledinu... :(
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
I kod nas (zagrebačka županija-granično sa krapinsko zagorskom) nema, a ono malo što ima traže 6 eur-a po satu. To mogu platiti tek kad počnem uzgajati maricu. Sa vaučerom i porezom satnica od 6 eura penje se na 7 eura. Osim marice ne vidim kulturu koja može podnijeti taj trošak.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
je, kad nam se više nebu niš isplatilo delat, išli bumo po centrima šnjofat kaj ima za papat... :oops:
...ako budemo imal s čim platit...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Svi rade za novac..samo bi pečalbari trebali raditi za ku ac..
Ne kažem da bi trebali raditi za "kikiriki", nego da ne mogu platiti 6 eur-a po satu (7 s vaučerom) jer u tom slučaju ja radim s minusom. Znači ostaje mi proizvoditi samo onoliko koliko mogu odraditi sama.

je, kad nam se više nebu niš isplatilo delat, išli bumo po centrima šnjofat kaj ima za papat... :oops:
...ako budemo imal s čim platit...
Mi koji delamo budemo i dalje delali, samo budemo morali smanjiti u skladu s radnim mogućnostima i još malo više. Moja proizvodnja ne podnosi tako visoku satnicu sezonaca jer podizanje cijene proizvoda znači manju prodaju i opet dolazim do toga manje je više.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Nisam mislila na tri paprike, pet paradajza i osam salata, nego na površinu koju mogu sama odraditi pa dok ide ide, a motika mi svake godine sve sporija, povratak na prodaju samo na kućnom pragu i na kraju financijski isto, a manje brige.

Svi rade za novac..samo bi pečalbari trebali raditi za ku ac..
Zaboravila sam pitati, da li vaša proizvodnja podnosi trošak od 7 eur-a po satu za rad sezonca, ako da otkrijte tajnu, prosvijetlite nas.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja ne radim poljoprivredu.. sluga sam i sam..mislim teška tema a mala tipkovnica...i da zapravo ne bi ti bil i koži.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ja sam uvijek plaćao 10kn po satu više nego što je bio standard u mom okruženju i svejedno bi me rado zaobilazili.
Kažu da ne vole raditi gdje "gazda" radi sa ljudima a pogotovo kad ne puši. :)
Zato sam i kupio kombajn za češnjak, iako po površini koju radim mi ne bi trebao.

Ali sveukupno imam desetak dana kad mi treba pomoć do deset ljudi, ostalo sam sa ženom i djecom odradim. Tako da mi nije toliko bitno kolika je satnica, pogotovo što tada platim susjede, kumove, prijatelje.
Prije bi zvao 15ak žena pa bi stali u polju cijeli dan, efekt nikakav poslije ručka. Ovako 4-5 sati rada prije podne, spavanje/ odmor pa poslije podne do mraka još 4 sata raditi. Učinak odličan, ljudi nisu satrani...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Prvi dio posta potpisujem, potpuno ista situacija, rješenje: počnimo pušiti pod stare dane.
Drugi dio - ista situacija, do gableca se radi, poslije se ladi, a nema šanse da dolaze na 4-5 sati, kažu ne isplati im se, a dvokratno ni čuti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Dobrog radnika treba i dobro platiti a ako nemožeš snalaziš s s onim što se nudi na tržištu rada. Znači nije problem u radnicima već tvoj posao kojim se baviš i nije nešto ekonomski isplativ a to je već tvoj problem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Realno gledano kome se isplati biti sezonac par dana ili koji mjesec za 7 eura po satu.
To je cca 2 soma mjesečno i kaj onda delati ostale mjesece kad nije sezona, zube na klin?
A tih par mjeseci je ubojstvo od posla.

Lokalni balavec je delal kod jednog takvog gazde ali je bil prijavljen čitavu godinu i imal je stan i hranu đabe.
U sezoni plača 10 soma kuna, a kroz zimu 8.
I živjeli su par godina u slogi dok je balavec mogel zapeti.....
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Sezonci je svakako rijedak termin u poljoprivredi. Dnevničari bi bio točniji.
Ljudi koji imaju redovan posao dobrog radnog vremena, preuranjeni :) umirovljenici, trenutno nezaposleni a žele "ubiti" dnevnicu su oni koje viđam da rade u polju na dnevnici, iznimka su ekipe iz Stolca (BiH) koje viđam na poslovima oko jagoda.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Dobrog radnika treba i dobro platiti a ako nemožeš snalaziš s s onim što se nudi na tržištu rada. Znači nije problem u radnicima već tvoj posao kojim se baviš i nije nešto ekonomski isplativ a to je već tvoj problem.
Da tak je, radnika treba platit, najgore je kad neko veli nema ljudi za delat.Ima ljudi al ih treba platit a ne iskorištavati i bogatit se na njima.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Bez obzira kako ih zvali, (termin sezonac sam usvojila zbog vaučera), a na vaučere mogu raditi samo nezaposlene osobe i penzioneri. Nije problem zaposliti ljude kad imaš za njih posao cijele godine, ali kad je povećani obim posla tipa berbe i treba desetak ljudi na mjesec dana onda moraš tražiti sezonce, dnevničare ili kako ih god zvali, a nema ih ispod 6 eura po satu tj 7 s vaučerom, a neki ne žele ni čuti za vaučere.
 

Najnoviji postovi

Na vrh