• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačica OLT 18 redova

  • Temu pokrenuo mboz245
  • Datum prvog posta

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
ne znam što mi nije prošao prvi post...ja sam na svojoj napravio zaklopke na način da sam na svih 18 otvora izbušio rupe promjera 5 mm, napravio od mm lima kružnice promjera 23-24 mm i isto zavario na osovinice. Osovine su dužine 80 mm, savijene pod kutem od 90 stupnjeva-poluga dužine 20-25 mm. Također, i gume na koje idu plastične cijevi sam zarezao da pritisnu osovinice i da se ove ne bi okretale uslijed vibracija. Krak osovinice koji koristim kao polugu okrenuo sam prema dolje-i radi sile teže da se slučajno ne bi okrenula. Za sve žitarice mislim da neće biti problema kontrolirati protok, ali za nešto krupnije što već ljudi smisle, moglo bi biti problema jer je smanjen promjer koji je u orginalu mislim 24 mm. Nisam slikao, ako treba još pojasniti-biti će. :supz:

Pozdrav.

E pa tako nešto sam i ja planiral, pa prije da pitam vas na forumu ako ima netko iskustvo sa time.
Planiral sam napravit lopute na svakom drugom redu. Ako postoji mogučnost da poslikaš tvoj mehanizam bil bi ti puno zahvalan:D
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
Pozdrav.

E pa tako nešto sam i ja planiral, pa prije da pitam vas na forumu ako ima netko iskustvo sa time.
Planiral sam napravit lopute na svakom drugom redu. Ako postoji mogučnost da poslikaš tvoj mehanizam bil bi ti puno zahvalan:D

Gledaj, nije da nemam volju i da nemam s čime, ali stvarno sa slike (jer je sijačica sastavljena)-ne bi nešto posebno vidio_Odlijev ( koji je od aluminija ) sa tih 18 rupa, napravljen je tako da imaš dijagonalu i poprilično precizno bušiti rupe, a što je bitno za zatvaranje i otvaranje klapni. Sjeti se karburatora, starih. Vijak šelni ( obujmica ) koji drži cijevi neka ti budu na strani poluge-kada stavljaš zaklopku u zatvoreni položaj da možeš kraj poluge nasloniti na šelnu. I to ti je to. Znači, poluga ti je materijal promjera 4-5 mm, dužine 80-tak mm koji si savio na jednom kraju na dužini od 20-25 mm ( dosta za uhvatiti). Zaklopka iznutra ne dozvoljava osovinici kretanja jer nju praviš na knap. Imao sam i drugih ideja, ali ova mi je bila izvodljivija i brža. I ja sam mislio prvotno na neke kombinacije pravljenja zaklopki za manji broj redi, ali kada sam počeo-išlo je bez neke zezancije i sada mogu što hoću-otvoriti ili zatvoriti bilo koji red iz bilo kojeg razloga, dal zbog tragova ili zbog kulture koju ću sijati. Najveći problem tj.najviše posla su mi zadali elementi zaklopke unutar otvora za cijevi, njih sam izrezivao iz lima pa brusilicom obrađivao. Da je to na neki stroj za štancanje bilo napraviti..Kod postavljanja zaklopki tj.varenja ( tako sam ja napravio ) uzmeš cijev 1/2 cola ili nasadni ključ i s tim taj elemenat uneseš sa one strane gdje idu cijevi, pridržiš vodoravno dok ti je poluga također vodoravno i zavariš sa strane odakle dolazi sjeme. Kad zavariš, pustiš i zaklopka pada odmah u otvoreni položaj, ako nije negdje zapela zbog šljake iz vara. Nadam se da sam te motivirao, a slike možda i uspijem staviti, ali samo gotovog posla, nemam po fazama rada. Ako nisi do sada rastavljao taj dio sijačice ili nemaš uputstva kao što ga nemam ja, obrati pažnju da se regulator sijanja odvaja od pogona na način skineš remenicu osovine pogona, a nakon toga dvije šipke ili odvijača staviš u rupe na osovini ( jedna je bliže remenici, a druga je skroz gore kod poluge za doziranje sjemena ) te zakreneš u lijevo ( normalni navoj ). Dozator sa osovinom bi se bez problema trebao izvući. a ako te junačke ruke navedu da se poigraš i sa dozatorom, primjeti da je njegovo tijelo od aluminija koji ćeš laaako slomiti u pokušaju promjene onih 5 vijaka od 5 mm koji obično zapeku ko sam vrag. Iako ne smatram bitnim jer se to može kombinirati, ne bi bilo loše da sve plastične cijevi označiš brojevima markerom. Ja sam bio lijen pa sada slažem kao da imam puzle...i dalje spreman na pitanja! :? Rupe pravi bliže kraju odakle dolazi sjeme, da bi mogao kvalitetno učvrstiti cijevi.
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
Gledaj, nije da nemam volju i da nemam s čime, ali stvarno sa slike (jer je sijačica sastavljena)-ne bi nešto posebno vidio_Odlijev ( koji je od aluminija ) sa tih 18 rupa, napravljen je tako da imaš dijagonalu i poprilično precizno bušiti rupe, a što je bitno za zatvaranje i otvaranje klapni. Sjeti se karburatora, starih. Vijak šelni ( obujmica ) koji drži cijevi neka ti budu na strani poluge-kada stavljaš zaklopku u zatvoreni položaj da možeš kraj poluge nasloniti na šelnu. I to ti je to. Znači, poluga ti je materijal promjera 4-5 mm, dužine 80-tak mm koji si savio na jednom kraju na dužini od 20-25 mm ( dosta za uhvatiti). Zaklopka iznutra ne dozvoljava osovinici kretanja jer nju praviš na knap. Imao sam i drugih ideja, ali ova mi je bila izvodljivija i brža. I ja sam mislio prvotno na neke kombinacije pravljenja zaklopki za manji broj redi, ali kada sam počeo-išlo je bez neke zezancije i sada mogu što hoću-otvoriti ili zatvoriti bilo koji red iz bilo kojeg razloga, dal zbog tragova ili zbog kulture koju ću sijati. Najveći problem tj.najviše posla su mi zadali elementi zaklopke unutar otvora za cijevi, njih sam izrezivao iz lima pa brusilicom obrađivao. Da je to na neki stroj za štancanje bilo napraviti..Kod postavljanja zaklopki tj.varenja ( tako sam ja napravio ) uzmeš cijev 1/2 cola ili nasadni ključ i s tim taj elemenat uneseš sa one strane gdje idu cijevi, pridržiš vodoravno dok ti je poluga također vodoravno i zavariš sa strane odakle dolazi sjeme. Kad zavariš, pustiš i zaklopka pada odmah u otvoreni položaj, ako nije negdje zapela zbog šljake iz vara. Nadam se da sam te motivirao, a slike možda i uspijem staviti, ali samo gotovog posla, nemam po fazama rada. Ako nisi do sada rastavljao taj dio sijačice ili nemaš uputstva kao što ga nemam ja, obrati pažnju da se regulator sijanja odvaja od pogona na način skineš remenicu osovine pogona, a nakon toga dvije šipke ili odvijača staviš u rupe na osovini ( jedna je bliže remenici, a druga je skroz gore kod poluge za doziranje sjemena ) te zakreneš u lijevo ( normalni navoj ). Dozator sa osovinom bi se bez problema trebao izvući. a ako te junačke ruke navedu da se poigraš i sa dozatorom, primjeti da je njegovo tijelo od aluminija koji ćeš laaako slomiti u pokušaju promjene onih 5 vijaka od 5 mm koji obično zapeku ko sam vrag. Iako ne smatram bitnim jer se to može kombinirati, ne bi bilo loše da sve plastične cijevi označiš brojevima markerom. Ja sam bio lijen pa sada slažem kao da imam puzle...i dalje spreman na pitanja! :? Rupe pravi bliže kraju odakle dolazi sjeme, da bi mogao kvalitetno učvrstiti cijevi.

svaka čast majstore, sve mi je jasno. malo ču još razmisliti kaj mi je najlakše napravit. hvala;)
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Pozdrav!
Evo napokon je i moja Gama 18 našla svog kupca, ali taj čovek bi sijal trave na nju (ljuljeve itd..) pa me zanima de bi se mogel najti onaj unutra (neznam kak se zove, oanaj krug) za trave i jel to uopče potrebno ?
I jel ima ko iskustva sa sijanjem trava sa gamom?
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
Pozdrav!
Evo napokon je i moja Gama 18 našla svog kupca, ali taj čovek bi sijal trave na nju (ljuljeve itd..) pa me zanima de bi se mogel najti onaj unutra (neznam kak se zove, oanaj krug) za trave i jel to uopče potrebno ?
I jel ima ko iskustva sa sijanjem trava sa gamom?

kad sam ja kupil gamu sam dobil i spiralu za sitno sjeme. Isprobana još nije tako da nemam nikakvog iskustva..ali vjerujem da se bez nje ne može sijati sitno sjeme. Mislim da sam videl u oglasima tu spiralu i ako čovjeku to treba, nije to neki strošak.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
kad sam ja kupil gamu sam dobil i spiralu za sitno sjeme. Isprobana još nije tako da nemam nikakvog iskustva..ali vjerujem da se bez nje ne može sijati sitno sjeme. Mislim da sam videl u oglasima tu spiralu i ako čovjeku to treba, nije to neki strošak.

evo sad sam baš pogledal u oglasniku i nema,pa ak bi ti možda de našel bil bi zahvalan da me obavjestiš....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja kupio prošli tjedan za gamu 14 redi ,65 kunića a naj sigurnije drito u olt i stiže za dva dana
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
evo sad sam baš pogledal u oglasniku i nema,pa ak bi ti možda de našel bil bi zahvalan da me obavjestiš....

gledam i ja ali nema..pitaj u trgovini sa takvom robom. Ako i tamo nema onda se obrati na OLT tvornicu
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
ja kupio prošli tjedan za gamu 14 redi ,65 kunića a naj sigurnije drito u olt i stiže za dva dana

gledam i ja ali nema..pitaj u trgovini sa takvom robom. Ako i tamo nema onda se obrati na OLT tvornicu


budem se još čul sa čovekom pa bumo vidli,al onda ak je tak verovatno bumo naručili direkt iz olta...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
ja kupio prošli tjedan za gamu 14 redi ,65 kunića a naj sigurnije drito u olt i stiže za dva dana

Evo i mi smo upravo naručili spiralu za sitno sjemenje za gamu 18
cijena 50 kn + poštarina tak da se stvarno ne isplati zezati se po dučanima i oglasniku...
 
A

Aleksa

Guest
Pozdrav,
ja sam ovdje novi, procitao sam sve postove, ali imam jednu molbu,
da li neko zna ili ima uputstvo za koristenje gama 18, volio bih da to nabavim.
Prvenstveno ce mi sluziti za psenicu,ječam i zob, pa da do jeseni naucim nesto.. :)
Hvala.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma to je sve slično kao na maloj od 14 redi ,tako da samo trebaš sjetvenu tablicu ,očistiti dobro sijačicu ,podmazati i gas,

Uploaded with ImageShack.us,ako imaš manji traktor poštelaj marker ,ako ti je širok kao sijačica ,ne trebaš markere i nema tu puno mudrovanja,več je rečeno ako je čisto sjeme ,sije gotovo u kile po tablici
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Pozdrav,
ja sam ovdje novi, procitao sam sve postove, ali imam jednu molbu,
da li neko zna ili ima uputstvo za koristenje gama 18, volio bih da to nabavim.
Prvenstveno ce mi sluziti za psenicu,ječam i zob, pa da do jeseni naucim nesto.. :)
Hvala.

Ako te zanima kak se vadi spirala i onaj krug to ti mogu skenirati ili nekaj konkretnije, imam nekakvih uputstva od nje...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Pozdrav!

Kupio sam gamu 18 pa me zanima kak se štela količina sjemena. Vidim na tablici piše za 1,75 to bi bilo 14 redova, a donji dio tablice se ne vidi gdje piše 2,25 po meni 18 redova. E sad zanima me jel isto za 14 i 18 redova? Planiram sijati pšenicu cca 280 kg/ha. Na koliko namjestim skalu? :confused:
Unaprijed hvala!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ista ti je količina za obadvije sijačice i 14 i 18 redi
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Hvala Ajkula!
Bunilo me ono tabela 1 i tabela 2 pa sam mislil da ima neka razlika.
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
količina sjemena i tablica

Ista ti je količina za obadvije sijačice i 14 i 18 redi
Nije mi jasno da je ista količina sjemena kod jednakih otvora i na 14 i na 18 redi siječice. Možeš li to malo pojasniti? Ima li netko tablicu da ne bih morao mnogo računati? ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kako piše na gornjoj tablici isto piše i na donjoj evo danas sam pogledao jer sam sijao lucernu sa ovom 18 redi jer malu moram raskopati nešto cvika u unutrašnjosti
 
B

Bobo

Guest
Jednako se stelaju sijacice bez obzira na zahvat, jer ti u biti stelas kolicinu sjemena koja ce ispadati kroz jedan red. Da li ih imas 14 ili 18 ili 25, nebitno... kolicina sjemena je po jedinici povrsine ista, samo sto se s uzom sijacicom vise vozas po njivi...
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
otvori na sijačici

Jednako se stelaju sijacice bez obzira na zahvat, jer ti u biti stelas kolicinu sjemena koja ce ispadati kroz jedan red. Da li ih imas 14 ili 18 ili 25, nebitno... kolicina sjemena je po jedinici povrsine ista, samo sto se s uzom sijacicom vise vozas po njivi...[/QUO

Postavio sam pitanje a da nisam kvalitetno razmislio, tj.malo logike i ne bih niti postavljao pitanje. Hvala Bobo, Ajkulo....ostaje pitanje za tablice, i dal netko ima rashodovanu da mi proda dva diska, bivši gazda negdje izgubio!
 
Na vrh