• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačice za trave i travne smjese

H

Hurlimann86

Guest
Pozdrav svima.
Imam sijacicu Nordsten Lift-o-matic.Medjutim nemam tabelu sa sjetvenim normama i to
nastimat bez te tabele je umjetnost.Pa bih zamolio ako neko ima tabelu da mi to slika i posalje.
hvala unaprijed..

Mi imamo takvu sijačicu 2.5m ni mi nemamo tabelu.
Za svaku kulturu radimo sjetvenu probu pa si sami stvaramo tabelu polako.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
a ima neki sistem da se premjeri broj okreta ja kotača i širina i ta masa zrna se množi sa 100 da dobiješ količinu po hektaru ili rali,ali najbolja je orginal knjiga samo malo koja koja dođe izvana i dobije svoju sa sobom:partyman:
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
a ima neki sistem da se premjeri broj okreta ja kotača i širina i ta masa zrna se množi sa 100 da dobiješ količinu po hektaru ili rali,ali najbolja je orginal knjiga samo malo koja koja dođe izvana i dobije svoju sa sobom:partyman:

znam da ima samo sto ja neznam tacno kako se to radi:scratch
a mozda se vec neko javi ko ima i tabelu.:roll:
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Evo ako vam može ovo pomoči, ja kad sam imao isariu 6050 i dobio sam tabele s njom, ali nije baš to bilo to pa sam je sam uštelavao da mi troši točno u deku kako treba, promjer pogonskog kotača na njoj je bio 2 metra a širina sijačice 2.5 metra, znači jedan puni okret kotača iscuri sjemena za posijati 5 metara kvadratnih
1 hektar= 10000m/2 a 1 ral je oko 5700m/2

Tako da sam okrenuo kotač 115 puta, to je 570 kvadrata što je deseti dio rali, i ako sijemo pšenicu npr. 200kg po rali trebalo bi mi iscuriti u onaj kopanjić 20kg sjemena, ali opet da ne vrtite toliko puno, okrenete kao što sam ja 57 puta, što je duplo manje od 115 pa se več vidi jel je iscurilo 10kg, ako ima malo odmah si povečate a ako iscuri previše smanjite i tak ponovo nekoliko puta dok to nije to.

Ovo sam ja stavio samo za primjer, ali prvo si izmjerite promjer kotača a širina sijačice koja je i odmah čete znati koliko kvadrata posije jedan krug, nije to previše komplicirano kao što sam ja to sad napisao, samo malo zafrkancije s tim. sretno!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
baš tako ide kontrola jer sad sam gledao u staroj knjižici od oltove,možeš i manje puta okrenuti kotač bitno je da izračunaš duljinu i širinu i prebrojiš zrna na recimo 5 metara kvadratnih i malo množenja te dovede do krajnje količine,jer svi ti govore od proizvođača koliko je norma zrna na m kvadratni:partyman:
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
dmatkovic96,Ajkila
hvala na odgovorima morat cu to isprobat pa onda sebi zapisivat kako se steluje da poslije
nemoram opet radit jedno-te-isto.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
za svaku sortu psenice moras vagati jer ju sijacica ne ispusta jednako razlika zna biti nekad i 20 kila po jutru
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
meni na staroj olt gama največu razliku radi brzina i to oko 15kg po rali,ako sijem prvom sije točno po tabeli a ako idem drugom preko 10 na sat onda troši tih 15 kg više pa si ja naštelam za 2broja manje,ne znam dali znate da i kakvoča zaštite kupovnog sjemena utječe na potrošnju,zrno koje je tretireno vlažnim preparatom i kada postane glatko ide ga VIŠE PO JEDINICI POVRŠINE NEGO SUHO ZAPRAŠENO SJEME,provjerio susjed sa imt sijaćicom,ono što vam sigurno mogu potvrditi bez omalovažavanja niti jedne sijaćice ,ISARIJA od Bogeca zbilja može sijati u kilu,mislim da ima njezinu org.knjigu i sije sve osim maka jer ga on ne koristi:rolleyess::axe:
 
S

salinjo

Guest
pozdrav svima

imam jedno pitanje ako mi netko moze pomoci. mene zanima sijanje lucerne ali na nacin da se zemlja ne ore tj. ne priprema na klasican nacin vec se nakon sto se skine prijasnja kultura preko toga ili kroz to sije nova kultura. na engleskom se to zove no till method, a koliko vidim na netu postoje i sijacice za takve stvari. kako ja nemam bas nikakvih iskustava sa tim, zanima me dali su to neke posebne sijacice, drugacije od ovih koje se koriste u klasicnoj poljoprivredni ili su to ipak neki drugaciji alati. da sad ne postam tu svakojake fotke i linkove ima na netu kad se upise ''no till planter'' brdo fotki pa ako mi neko moze samo reci jel to sve isto ili slicno kao i ove o kojima vi raspravljate na forumu (i poznajete ih u dusu koliko vidim) i takoder moze li se ovim klasicnim sijacicama sijati ako zemlja nije preorana. hvala..
 
S

svecnjak

Guest
kolko vidim sijačica je usčuvana

što se tiče mehanizma za sijanje ja nikad nisam vidio da je ili istrošen ili da ne radi savršeno, govorim o ježevima

što se tiče preciznosti sijačice , isaria je jako točna sijačica, vidim ima regulaciju dubine što je jako dobro, ima drljače

kak bi rekli kod mene, KUPI MACO NEPITAJ ŠTA KOŠTA :D :D

mislim da je štelanje kod tebe malo drugačije od moje , bar kolko ja vidim, ti imaš pomicanje u rupice gore i dolje a ja skalu, to sa rupicama ima član dmatković na svojoj isarii, a vidim ima isariu i član mf4455

ako ovu sijačicu propustiš onda si uzmi štrik i objesi se na prvu banderu tak da te svi vide :oops:

ta sijačica ako je sve usčuvano (ne gledajući sjaj limarije), vrijedi da ju plačaš suhim zlatom

ja sam sijao sa svojom isariom 6000s djetelinu, lucernu, ječam , zob, sirak, grašak, pšenicu, ljulj, i sve sije točno, i kvalitetno, i nikad se nije zaštopala, niti u cjevima , niti na mehanizmu niti na ulagačima

jedino nemrem izbrojat kolko je redova, moja od 2,5 metara je 25 redova

sve je isto ko i na mojoj samo imaš drugačije štelanje, al za sve to mi imamo normative za štelanje

moje viđenje preko slike je kupuj i ne kompliciraj oko cjene, za 1500 ojira ju voziš doma, i miran si cjeli život :D

p.s.
vido sam na potezu rovišće- sveti ivan žabno ima jedna isaria 6050 se prodaje, također i jedna amazonka, dok u bulincu ima mislim tri amazonke, mislim da oznake d7 i d9 po onom šta sam vidio iz auta

isarije se mogu u naručiti, po želji, tu su trgovci fleksibilni, ja kad sam htio sijačicu, samo sam javio lokalnom šerifu šta ja želim i za par dana sam ju imao, bitno je da se trži :D

drugi p.s.
ako ju ti ne uzmeš, bude ju mario uzeo jer on traži isariu :D

vidim da se razumijete u sijačice...evo ja bas neki dan kupio isariu typ6000s pa mi bivsi vlasnik nije dao tabele ni upute...jel bi mogli mi napisat postavke rucica za sijetvu za pojedine kulture.....pšenica...ječam...zob...uljanu repicu....grašak...DTS...mislim na postavke desne rucice (1-8) i lijeve (0-90)....da bi to namijestio za sjetvu ovih kultura....hvala unaprijed
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Potpuno se slazem sa matematikom al nije li jednostavnije onda okrenuti 11.5 krugova i izvagati 2 kg.

Ja imam Nodet 3 metra zahvat i kotace od 2 metra obod i na 16.5 okretaja kad to sve pomnozite dobijete povrsinu hektara umanjenu za 100 .
16.5*2*3 je 99. dakle 100 je 100-i dio hektara
Znaci da bi posijao 30 kila trave na hektar moram na 16.5 okretaja kotaca izvagati 300gr sjemena.
 
Na vrh