• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ljudi jesmo krenuli sa siliranjem kukuruza? ima li neko podataka o tome? ja krecem krajem avgusta :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Re: SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

Gledam na poljoprivrednoj emisiji da su već krenuli sa silažom i to uglavnom tamo gdje su pjeskovita tla. Tu su kukuruzi gotovo potpuno suvi, tako da je siliranje jedino rješenje.
Kod mene se dobro drže a juče pala kiša, pala je i temperatura a najavljuju još kiše tako da neću žuriti sa siliranjem.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

kod mene silokombajn spreman, planiramo skidat u subotu osim ako će kiša bit kako prognoziraju onda, nadolazeći tjedan će bit....:icon_e_biggrin:
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

eh, blago vama :) kod mene nema kise jos od 10.7.2013 uglavnom do polovine 7-og meseca imakise, pa razmisljam dali da sadim rani kukuruz za silazu...sledece godine cu pokusati :) kod mene je jos uvek zelen bez podgorevanja :)
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Re: SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

Kod mene još nitko ništa nije silirao, a ne vjerujem da će i biti išta prije početka rujna, kukuruzi se za sada još dosta dobro drže za razliku od prošle godine kad već u ovo doba većina silaže bila pospremljena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod mene navjerojatnije ništa prije 1.9., još je sve zeleano :)
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: SILIRANJE sezona 2013.

ja vozim svaki dan zeleno..prie tjedan dana zrno je bilo skroz razbijeno(mljecna zrioba) tj nije se vidjelo,ali sada se iz dana u dan sve vise zuti...fao 600,mozda za nekih tjedan dana napunim jedan silos (cca 6-7 rali) fao 350 + inokulanti i za 7dana otvorim silos da nemoram ovak voziti...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod mene također još kukuruz zelene i izgleda da ću nekako kao i ŠANANA poslje 1.9.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Nikad se nezna...možda ove pjeskulje izgore do kraja pa ih bude trebalo i prije reda pokupiti u jedan manji silos...sve če se vidjeti u narednih 15 dana. Uglavnom ovo što je sijano specijalno za silažu kako sada izgleda još možda i mjesec dana se nebude siliralo.
 
M

MOCO

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2013.

kako radite silažu cijele biljke kukuruza dali sa soli ili inokulantima ili ništa od toga?
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

ja ovako istresemo prikolicu u (ja ga zovem bunker) pravougaoni objekat on je uz stalu a s druge strane daske (slikacu kad budem silirao)...znaci sitresemo jednu prikolicu rasporedimo,izgazimo traktorom nekih 5-10 minuta po prikolici, pa prosejemo soli,paonda novi sloj, nisam stavljao inokulante a silazu tek kroz 40 dana pocnemo da koristimo...e sada ja se nadam da je ovo ispravan postupak...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: SILIRANJE sezona 2013.

zbog kojeg razloga dajete sol u silazu???
moze se davati i ureea u silazu...
ja dajem samo inokulante i otvaram ovisno o vrsti inokulanata od "brzih" 7 dana do "normalnih" oko 45 dana..
sol u silos po meni nema smisla jer ti samo nagriza beton silosa,ako ju hoces stavit onda ju daj u smjesu...a to da sol bolje konzervira mozete objesiti macku o rep...jer da bi sol konzervirala hranu treba biti u vrlo visokoj koncentraciji...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
Re: SILIRANJE sezona 2013.

kako radite silažu cijele biljke kukuruza dali sa soli ili inokulantima ili ništa od toga?

Radim silažu cijele biljke i bacam sol...
 
M

MOCO

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2013.

eto pitao sam jer sam do sad već svakako radio i nisam vidio neku razliku. Čak mi je i jedan boks bez ičeg dodanog ispao uobičajeno. Mislim da je ipak istina da je sve u gaženju, jer tamo di nije dobro sabito kvari se bez obzira šta je bilo dodano. Nisam primjetio ni na mlijeku razliku, a na analizu je preklane išao samo jedan boks (soljen) i bio je prosječne kvalitete.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,150
Re: SILIRANJE sezona 2013.

eto pitao sam jer sam do sad već svakako radio i nisam vidio neku razliku. Čak mi je i jedan boks bez ičeg dodanog ispao uobičajeno. Mislim da je ipak istina da je sve u gaženju, jer tamo di nije dobro sabito kvari se bez obzira šta je bilo dodano. Nisam primjetio ni na mlijeku razliku, a na analizu je preklane išao samo jedan boks (soljen) i bio je prosječne kvalitete.

Takvo je i moje mišljenje jer ja u ove inokulante ne vjerujem uopće. Važno je da se dobro ugazi i da se dobro pokrije i onda nema problema.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Najbolji inokulant je majstor u traktoru koji gazi silazu. O njemu sve ovisi.
Kakva su iskustva sa siliranjem sirka? Ja ga imam po prvi put ove godine, mislim da bude vise mase nego da je kukuruz u pitanju.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

zbog kojeg razloga dajete sol u silazu???
moze se davati i ureea u silazu...
ja dajem samo inokulante i otvaram ovisno o vrsti inokulanata od "brzih" 7 dana do "normalnih" oko 45 dana..
sol u silos po meni nema smisla jer ti samo nagriza beton silosa,ako ju hoces stavit onda ju daj u smjesu...a to da sol bolje konzervira mozete objesiti macku o rep...jer da bi sol konzervirala hranu treba biti u vrlo visokoj koncentraciji...
e vidis kod mene recimo nije ista silaza u kojoj ima soli i koja nema, ova sto nema soli krava slabo jede i doooosta ostaje nepojedeno,a ona koja ima soli oblize i jasla :),a sto nije nisam bas siguran da bih na naucnoj bazi mogao objasniti...evo primera: neki ljudi s kojima sam u kontaktu kazu da gebi koncentrat njihove krave obozavaju i da daju dosta i da je za njihove krave on najbolje, dok moje krave su kao drogirane kad pojedu taj koncetrat...znaci ili koncetrat ne valja ili se posebno pakuje za farme a posebno za obicne stocare, ilijednostavno svaka krava ima svoje potrebe....ali ja silazu nikada ne otvaram pre 40 dana,a kako znas da je silaza spremna posle 7 dana kad dodas inokulant,(koji inokulant ubrzava toliko drasticno varanje?)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Re: SILIRANJE sezona 2013.

U mome kraju jedan otvorio sezonu siliranja, no njegovi kukuruzi su izgorili (pjeskovito tlo)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Danas i mi počeli silirati..
Napunili smo 2 silosa,imam nešto slika budem kroz par dana postavio..

Kukuruz je malo bolji nego prošle godine,ukratko zadovoljan sam kak je ispalo..
 

Najnoviji postovi

Na vrh