• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Širina guma - oranje

  • Temu pokrenuo Boki_ÄŒk
  • Datum prvog posta

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ne mogu objasniti zašto, jer nisam nigdje pročitao a nisam ni inžinjer da izračunam, ali čini mi se da u oranju ide bolje uža guma ako je mokro. To je samo moje mišljenje i neka praksa.
A što se tiče širine, neka mi neko objasni kak onda orati sa traktorima 300 i više KS koji imaju gume 700 i više. Naravno, posebni plugovi da se ne vozi u jarak, ali koliko vidim bez brigaša fendtovi oru i u jarku. To su selske priče zavidnih ljudi koji nikad neće moći kupit novi traktor pa onda misle da mogu pamet prodavati, a nisu si kompetenti ni pivo otvorit.

Koje su to selske priče i na što konkretno misliš??? Da, samo su to plugovi 20+ cola za traktor 300 ks....
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ne mogu objasniti zašto, jer nisam nigdje pročitao a nisam ni inžinjer da izračunam, ali čini mi se da u oranju ide bolje uža guma ako je mokro. To je samo moje mišljenje i neka praksa.

ovo je točno
bio je jedan video na youtube-u,sad ga ne mogu naci.
znači oru traktori jedan za drugim,jednaki traktori,jednaki plugovi,samo jedan ima uže gume a drugi šire,i naravno ovaj sa užim gumama ide bolje,dok ovaj sa širim proklizuje.
ali to je i sama logika,uža guma pravi veči pritisak na manju površinu pa bolje ide.

a da nadodam svoje iskustvo,sa gumom 420 idem bez problema u 12 coli brazdu
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Koje su to selske priče i na što konkretno misliš??? Da, samo su to plugovi 20+ cola za traktor 300 ks....

Nemam volje za raspravljati. Kažem samo da su to priče da guma gazi brazdu. Pa nek ju gazi, šta onda, a traktor ne gazi po brazdi dok ide sjetvospremačem ili drugim oruđem?

Neće se moj kum javiti ovdje, znam da ima zadnje kotače 600 ili čak i šire. Nisam siguran na koliko cola ore, mislim da bi moglo biti 14, al nisam siguran, moglo bi biti možda i 12. Kad to s njim prodiskutiram javit ću vam. Uglavnom nigdje se ne vidi da je nešta utabano. Evo vam link oranja sa youtubea što on ore.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=QhNKLgP-nz0[/YT]
Na 1:55 se vidi koliko gazi brazdu, no smatram da to nije neki problem
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
uža guma je bolja u mokrom jer prije dođe do tvrdog tla i počne čupat,a široka tu nevalja jer se na njih samo nakupi blato i postanu oble kao od auta udubine se napune blata i ripna nema uopće zahvata kao ni ćelava guma.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Na snimku gdje ore MF,tu guma ide na knap po jarku,ili ti taman,ne gazi previše ništa..

Što se tiče gaženja brazde,kod lakog tipa tla,pjesak,šuder,nije toliko problem jer gume lako zgazi taj mekan sloj,ali kad se radi o tvrdoj zemlji,i kad se velike grude zemlje izoravaju onda ako je šira guma ona kad dođe na tu grudu jednostavno podigne traktor i samim time plug iskoči malo iz zemlje,ili je oranje nejednako,ovo su sitnice u oranju..

Gume bi morala bez brige ič po jarku i onda je oranje dobro..


Znam i ja za slučaj gdje čovjek ore s plugom 14cola a zadja guma 650.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Što se tiče gaženja brazde,kod lakog tipa tla,pjesak,šuder,nije toliko problem jer gume lako zgazi taj mekan sloj,ali kad se radi o tvrdoj zemlji,i kad se velike grude zemlje izoravaju onda ako je šira guma ona kad dođe na tu grudu jednostavno podigne traktor i samim time plug iskoči malo iz zemlje,ili je oranje nejednako,ovo su sitnice u oranju..

Te probleme sa iskakanjem sam i ja imao dok nisam uvidio da se stvarno sve dade poštelati na EHR-u. Nisam znao dok nisam isprobavao, isto kao i iskakanje pluga na kraju njive, dok u oranju dolaziš s njive na uvratinu, a ona visi pa traktoru prednji kraj naglo ode prema dolje, ili na gore pa se plug ukopa. Sve te finese se daju poštelati.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Te probleme sa iskakanjem sam i ja imao dok nisam uvidio da se stvarno sve dade poštelati na EHR-u. Nisam znao dok nisam isprobavao, isto kao i iskakanje pluga na kraju njive, dok u oranju dolaziš s njive na uvratinu, a ona visi pa traktoru prednji kraj naglo ode prema dolje, ili na gore pa se plug ukopa. Sve te finese se daju poštelati.

Ja imam 14.9R30" gume nazad i orem sa 2x10" i 2x12" i ne gazi brazdu ni sa 10" ni sa 12" zahvatom. Komšija iz sela ima 18.9R30" gume na Landiniju i ore sa 3x14" i uopšte na gazi, baš sam zagledao jer sam mislio da će mnogo da gazi jer je guma mnogo široka. U okolini Bijeljine sam prije godinu-dvije vidio neki veliki Fendt (mislim da je 612 ili tako nešto) sa 20.8R38" gumama nazad, vukao je 4x14" i čak ni on nije gazio, plug je bio normalne konstrukcije i traktor je radio u brazdi s tom da je guma gazila pola neorano a pola je bila u brazdi tj. išla je gotovo sredinom po "ivici" pa mislim da je širina traga nazad bila podešavana. Lično preferiram šire gume i ne mogu da prežalim što nisam stavio 16.9 nazad :(
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
posto se mogu nabaviti 16,9 R 30

Bile su oko 600KM u Bijeljini, ja platio 14.9 500KM komad (Petlas) i jako sam zadovoljan.Krajem ljeta su gume strašno poskupile, najmanje 50-100KM po komadu.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
kakav je taj petlas(porijeklo,kvalitet) ne bi svasta uzimo bolje malo skuplje al da valja
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
kakav je taj petlas(porijeklo,kvalitet) ne bi svasta uzimo bolje malo skuplje al da valja

Petlas je turski proizvodjač, gume su veoma kvalitetne i dosta se koriste kod mene u Semberiji i podmajevičkom kraju. Niko se nije žalio na njih, cijene nisu jake. Ja sam moje stavio ljetos, odradile su gomilu transporta i svo oranje i ne vidi se ni najmanji znak trošenja, evo slika prije oranja

http://tinypic.com/m/f3iebr/3

http://tinypic.com/m/f0aydz/3

http://tinypic.com/m/f0aydy/3
 
Na vrh