• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sistem za navodnjavanje-ROLOMAT

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nisam nigdje primjetio sličnu temu,a pošto su ovo strojevi zlata vrijedni u ovim sušama koje su nas zadesile,mislim da ne bi bilo lose malo podijeliti iskustva...
Evo par slika mog rolomata...

Talijanski Irtec,dužine 300m,godina proizvodnje 2009.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Super izgleda...
To si novog kupil??
Koliko je love u pitanju? -ako je problem ,može i u pp
Kak široko baca?
Koliko je pumpa,koji protok?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Super izgleda...
To si novog kupil??
Koliko je love u pitanju? -ako je problem ,može i u pp
Kak široko baca?
Koliko je pumpa,koji protok?

jest,novi je bil. ma nije problem,kostal je 90 000kn.
kak vidis i sam,tjerali smo ga s 5011 zetorom do sad,pa nismo mogli ni iskoristiti sve kaj on moze. na diznu promjera 22mm i pritisak od 5,5 bara,zalijeva oko 60 redova,po 30 lijevo i 30 desno,s protokom oko 650-750l/min. do sezone bude dosel agregat,tada ide dizna 24mm,i pritisak do 8 bara. ima 3 brzine namatanja,od 7 do 250 m/h,i na svakoj se jos da fino regulirati brzina i protok.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
fino...
znači sve se da naštelati...
sviđa mi se!

daj mi reci do koje visine ideš u kukuruzu?more zaljevati dok naraste na 3 m??

sad dok riješiš agregat to bude to..
i da imaš mogućnost spajanje na el. struju...ufff!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
dosta je taj vrag kompliciran,ne rukovanje nego kak je on zamisljeni.u sezoni se dogovorimo,dođi kod mene i sve vidis. (da vidis kak se pivo dobro hladi u vodi od 5-6 stupnjeva!). kukuruz ne zalijevam,jer ne bi stigel uopce,jedva smo stigli sve povrce zalijevati,upravo zato kad mi je relativno sporo islo zbog slabog traktora.ova se vertikalna metalna cijev na kolicima jos da produziti pa se top(rasprskivac) da podignuti na vecu visinu. uostalom,u kukuruzu nema bas racunice zalijevati,osim kad je cijena kao ove godine,ali sam imao prosjek 7i pol tona po rali,tak da ni uz zalijevanje ne bi valjda bilo puno vise. a kak to mislis spajati na struju?
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
hehe...taman paše na 5 stepeni pivce!

pa fino!imaš elektromotor prikapčen na struju i tera pumpu!

hehe...ima računice sa kukuruzom,ima!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
jest,novi je bil. ma nije problem,kostal je 90 000kn.
kak vidis i sam,tjerali smo ga s 5011 zetorom do sad,pa nismo mogli ni iskoristiti sve kaj on moze. na diznu promjera 22mm i pritisak od 5,5 bara,zalijeva oko 60 redova,po 30 lijevo i 30 desno,s protokom oko 650-750l/min. do sezone bude dosel agregat,tada ide dizna 24mm,i pritisak do 8 bara. ima 3 brzine namatanja,od 7 do 250 m/h,i na svakoj se jos da fino regulirati brzina i protok.

Kak nemožeš postič veči pritisak od 5.5bara?
Koji je "fi" cijevi rolomata?
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
stvarno ?
kaj mu treba tolika snaga?
kakva je to onda pumpa?

inace super stroj. da mi je , da mi je ..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tu nema traktor ispod 80 ks sto traziti. torpedo od 60ks i 4 cilindra je s manjom pumpom nego kaj je moja trosil 10 litara na sat,grijal se,dimil koliko je auspuh sirok,i skoro su razletio. vodu nalazimo na 5 do 7 m dubine,promjer busotine i cijevi na rolomatu je 3 cola-7,5cm,i potrebna je velika snaga,da s te dubine vuce vodu,i nabija istovremeno pritisak kroz 300m alkatena,i jos se snagom te vode cijeli rolomat namotava. kad bi se zalijevalo na manje dizne,16-18mm,onda ide lakse,ali 22 i 24 vec traze veliku snagu. mi smo do sad pretakali vodu,tj,mali 539 vuce s jednom pumpom vodu,kroz vatrogasne cijevi do jedne posude od 400l,a zetor sa pumpom od sistema vuce iz te posude i nabija pritisak. sada se uzme kamionski motor,reduktor od kipera,pumpa,slozi se sve na kolica i imas agregat od 80-100ks koji moze raditi umjesto dva traktora i dvije pumpe,a da i ne govorimo o manjoj potrosnji. ferđo i zetor po rali popiju skupa 90l nafte. eto,nadam se da sam svima odgvoril.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
gledal sam tvoje vide-e na youtube. lijepo izgleda, samo me zanima onaj tamić-agregat.
ovdje si rekao da pogon pumpe ide preko reduktora za kiper, on u orginalu pogoni samo malu hidr. pumpu za kipu i to samo po 1,2 minute kad kipa, i ne zahtjeva preko 5,6 ks.
ovdje satima tjera sa svih 80 ks, mislim da je taj sklop-reduktor preslab i da bi se mogao razletit.
mislim da bi bilo bolje to tjerat preko njegove getribe koja je prije tjerala kotače, odabereš stupanj prijenosa, kardan s difer. usmjeriš-spojiš na pumpu i to je to.
ili je rekuktor od nečeg drugog ili nisam dobro shvatio?
molim objašnjenje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
moj video? ja nisam nista stavljao s rolomatom gore. daš link?
mi smo nasli majstora koji to sve skrpa gore, i stvar radi. moj ujak ima isto takav agregat godinama,i prezadovoljan je. a ja sam samo cuo kad je sa starim razgovarao da ide reduktor od kipera,tj vojnog kamiona,a oni imaju reduktore kao i traktor,ili nekaj slicno tome.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ma kakvo uznemiravanje. prvo mi je palo na pamet da je mozda brat postavio video,ali kad nemam tamica... nije jos bas ni meni jasno kak sve skupa funkcionira,kad god sam kod ujaka zaboravim pogledati njegov agregat,sad sam se tek poceo zanimati za njih odkak sami planiramo napraviti jedan. htjeli smo uzeti novi,ali kosta 100 000kn,a nisam u sustavu pdv-a,pa radije za 2000e napravim koji bude isto tak sluzio.kupuju se cestarski kamioni,nisu puno tereta vozili,relativno dobro odrzavani,pa imas dobar motor za male novce,a ni dijelovi nisu skupi.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
kak misliš nemaš tamića?
.pred kraj videa je takav agregat, tamić bez kabine i sanduka, samo motor, getriba ,reduktor, i pumpa je na samom kraju šasije.
Nije tvoj video?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne,nije. nisi me shvatio. jos tamo u prvim postovima sam napisao da bi do ove sezone trebao doci tamic,tek sad se treba dogovorit s majstorom...moj zetor novi bi mozda mogao tjerati pumpu,ali steta mi ga unistavat,posto se to radi po 12 sati u komadu,na velikim obrtajima i vrucinama. to mu je smrt. a ja nemam kisno krilo ko ovaj,nego top.
 

Najnoviji postovi

Na vrh