• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sistem za navodnjavanje-ROLOMAT

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne bih znao,tesko...znam da se traktori mogu iznajmiti,mehanizacija,ali rolomati... a sto bi navodnjavao?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
pa ako imas dovoljne povrsine,svakako se isplati uloziti i kupiti vlastiti rolomat,nađe se vec i za desetak tisuca eura,mozda i kakav dobar polovan...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
tu nema traktor ispod 80 ks sto traziti. torpedo od 60ks i 4 cilindra je s manjom pumpom nego kaj je moja trosil 10 litara na sat,grijal se,dimil koliko je auspuh sirok,i skoro su razletio. vodu nalazimo na 5 do 7 m dubine,promjer busotine i cijevi na rolomatu je 3 cola-7,5cm,i potrebna je velika snaga,da s te dubine vuce vodu,i nabija istovremeno pritisak kroz 300m alkatena,i jos se snagom te vode cijeli rolomat namotava. kad bi se zalijevalo na manje dizne,16-18mm,onda ide lakse,ali 22 i 24 vec traze veliku snagu. mi smo do sad pretakali vodu,tj,mali 539 vuce s jednom pumpom vodu,kroz vatrogasne cijevi do jedne posude od 400l,a zetor sa pumpom od sistema vuce iz te posude i nabija pritisak. sada se uzme kamionski motor,reduktor od kipera,pumpa,slozi se sve na kolica i imas agregat od 80-100ks koji moze raditi umjesto dva traktora i dvije pumpe,a da i ne govorimo o manjoj potrosnji. ferđo i zetor po rali popiju skupa 90l nafte. eto,nadam se da sam svima odgvoril.

U mom kraju ima puno sistema..I koliko sam skužio da nije toliko bitan traktor nego pumpa..Isti sistem a dvije različite pumpe,jedna nabije pritisak od 8bara samo tak,traktor radi na pola gasa,a druga(originalna) jedva kad traktor radi pun gas ima isti pritisak..Traktor je IMT 542 a rolomat ima cijev fi 63..

Na sistemu cijevi fi75 dužine rolomata 350m,traktor od 70ks bez problema zaljeva na 7-8 bara..Čovjek koji ga ima zaljeva s IMT 577,a večinom sa Kristalom 120ks,on troši 8l/sat ..
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
pa ako imas dovoljne povrsine,svakako se isplati uloziti i kupiti vlastiti rolomat,nađe se vec i za desetak tisuca eura,mozda i kakav dobar polovan...
ja posto sam kratak s vremenom i jedva u sezoni stignem i jesti pa nemam tolko ni vrimena za postavljanje drugacijeg navodnjavanja pa bi mi ovo bilo idealni jer postavim to na parcelu za sat vrimena!! e sad isplatilo bi se jer kod nas u dalmaciji ide prvo povrce na trziste! ako bog da bilo kroz godinu dvije imo bi oko 2-3 hektara crvenog luka nesto bi od tog luka islo za uskrs a nesto kasnije vaditi i isa bi tolko kupusa ranog sad vidicemo sto vrijem nosi jer ako se odlucim na ovo sto je 100% sigurno da ce biti jer sam u pregovorim za zemlju nece biti druge nego rolomat jer jednostano nestignem!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Super izgleda...
To si novog kupil??
Koliko je love u pitanju? -ako je problem ,može i u pp
Kak široko baca?
Koliko je pumpa,koji protok?

Kolega, takvoga istoga rolomata kakov je od goge ti ima Strunjak :), a čul sam da ga hoće i prodati, prilično jeftino.:blackeye
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@marko-dvije razlicite pumpa,jedan valjda protocna,a druga pumpa visokog pritiska. sve ovisi s kojom se pumpom radi,koji je fi rolomata,na kojoj je dubini voda... i najvaznije je koljiko on vode baca u jedinici vremena. kad bih stavio najmanju diznu i najmanji protok vode,tjerao bi to i mali ferđo,ali ako hoces ozbiljno zalijati,onda je 70ks na knap,ali se moze. na kojopj dubini se kod vas nalazi voda otprilike?

@celo-rolomat je odlican za to,po mojem misljenju imas i dovoljno zemlje,ali kako stojis s vodom?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
@celo-rolomat je odlican za to,po mojem misljenju imas i dovoljno zemlje,ali kako stojis s vodom?
na nekim parcelama ima akumulacija po nekih 200m3 ,,a ovamo na drugom polju prolazi rjeka pa sam mislije da ne koristim roloma jer mogu rjeku pustiti u kupus da poplavi polje koliko ja dozvoljavam,, al ako već uzmem rolomat i tamo bi ga koristije da mogu i list orosavati
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
onda nemas problema. iz akumulacija i rijeka je puno lakse vuci vodu i ostvariti veci protok. ja imam samo na jednoj parceli mogucnost vuci vodu iz kanala dubine 4m,i tamo se covjek preporodi koliko lakse ide. da ne govorimo koliko je stroju lakse.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas su retki ali jedan je nabavio sistem .imao je na traktoru pumpu ali nije mogla jer je mali pritisak koji stvara .preporucio sam mu vatrogasnu pumpu od folcvagen bube jer je izrazito jaka i stvara do 10bar pritisak. uspeo je da pronadje na vojnom otpadu i to u odlicnom stanju.pumpa tera sistem bez naprezanja i koliko sam cuo potrosnja mu je oko 5lit benzina na sat. sad hoce da je preradimo na auto gas . i to je izvodljivo jer imaju uredjaji i za vazdusare.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
@marko-dvije razlicite pumpa,jedan valjda protocna,a druga pumpa visokog pritiska. sve ovisi s kojom se pumpom radi,koji je fi rolomata,na kojoj je dubini voda... i najvaznije je koljiko on vode baca u jedinici vremena. kad bih stavio najmanju diznu i najmanji protok vode,tjerao bi to i mali ferđo,ali ako hoces ozbiljno zalijati,onda je 70ks na knap,ali se moze. na kojopj dubini se kod vas nalazi voda otprilike?

@celo-rolomat je odlican za to,po mojem misljenju imas i dovoljno zemlje,ali kako stojis s vodom?

Kod nas je voda več na 3m,pa onda ide i dublje..
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
kod nas su retki ali jedan je nabavio sistem .imao je na traktoru pumpu ali nije mogla jer je mali pritisak koji stvara .preporucio sam mu vatrogasnu pumpu od folcvagen bube jer je izrazito jaka i stvara do 10bar pritisak. uspeo je da pronadje na vojnom otpadu i to u odlicnom stanju.pumpa tera sistem bez naprezanja i koliko sam cuo potrosnja mu je oko 5lit benzina na sat. sad hoce da je preradimo na auto gas . i to je izvodljivo jer imaju uredjaji i za vazdusare.

e to ocekujem vec duuuuugooo.
pumpa rosenbauer ili jugoturbina , svejedno , kako bi se ona dala složiti na pogon preko kardana?
može li koji savjet?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e to ocekujem vec duuuuugooo.
pumpa rosenbauer ili jugoturbina , svejedno , kako bi se ona dala složiti na pogon preko kardana?
može li koji savjet?
e bas rosenbauer .za te sisteme treba pritisak od bar 8 bar a u vojsci sam bio vatrogasac i radio na ovoj pumpi. ja mislim da nema bolje uradjene pumpe i dugovecnije. mogu je slikati kod ovog druga samo kad ga nadjem kuci. taj je gori od pcele ni zimi se nesmiruje stalno negde radi, mislim da bi se moglo preraditi ali ni ovako netrosi mnogo. mislim da bi traktor vise potrosio jer je prilicno jaka oko 10 bar a jak protok. dva vatrogasna creva tera ko luda.ali treba i dovoljna kolicina vode na usisu.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
dugovječna?
možeš objsnit, misli koja teh.rešenja ju čine toliko boljom od ostalih?
vidio sam je u radu s org. motorom ,stvarno impresivno, baš kako kažeš, dvije B cjevine tjera bez brige.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@ marko-puno je lakse sa manje dubine vuci,plus sto rolomat ima manji fi cijevi,nek je i manja dizna,zato i moze 542 nabijati pritisak. i ja kad zalijevam iz kanala manje goriva potrosim i lakse ide.

@ vica- a je li ta pumpa od tog covjeka bila originalna od tog rolomata?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dugovječna?
možeš objsnit, misli koja teh.rešenja ju čine toliko boljom od ostalih?
vidio sam je u radu s org. motorom ,stvarno impresivno, baš kako kažeš, dvije B cjevine tjera bez brige.
tad je radjen prvenstveno dobar kvalitet sklopova i predvidjen za dugotrajnost. a prilicno je dobro uskladjena sa motorom i netrosi mnogo koliki je ucinak. motor se nepregreva nikad kao mnogi traktori sa pumpom jer radi rastereceno a traktor pun gas. to su bitne razlike.neko ko je ovu pumpu konstruisao je dobro mislio ,a ne ko danas vecinom se rade sa kracim vekom trajanja jer kome prodati veliko serijsku robu. par god pa novo. jesam u pravu?:blackeye
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
@ marko-puno je lakse sa manje dubine vuci,plus sto rolomat ima manji fi cijevi,nek je i manja dizna,zato i moze 542 nabijati pritisak. i ja kad zalijevam iz kanala manje goriva potrosim i lakse ide.

@ vica- a je li ta pumpa od tog covjeka bila originalna od tog rolomata?

ne rolomat je prvo kupio bez pumpe. mislio je sa 539 i pumpom da ce ga terati ali nije moglo jer je slab ucinak a traktor da izgori. prosle godine sam mu dao preporuku za tu pumpu i slucajno je nasao na otpadu ispravnu. videcu da poslikam ovih dana to samo da ga uganjam kad je kuci
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
covjek je krivu pumpu kacio za traktor. ali ova sa bubinim motorom bi morala bit dobra,ima kod mene u selu kod vatrogasaca jedna isto takva. dobar stroj,pogotovo ako ga uspijete slozit da ide na plin.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
covjek je krivu pumpu kacio za traktor. ali ova sa bubinim motorom bi morala bit dobra,ima kod mene u selu kod vatrogasaca jedna isto takva. dobar stroj,pogotovo ako ga uspijete slozit da ide na plin.

moze na plin jer one imaju el .instalaciju a uredjaji su imali da se kupe u bg. za vazdusare. treba samo rasplinjac drugi ovo ostalo je univerzalno .ugradio sam ih neznam ni sam koliko.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ideja je super! samo,koliko snage motor gubi kad se prebaci na plin?
 

Najnoviji postovi

Na vrh