• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SJENAŽA (travna silaža)

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Odličan posao napravljen u roku od 3 dana od košnje pa sve do pokrivanja silosa,bilo je nešto više od 50 jutara talijanskoga ljulja. U ponedeljak navečer kosio u utorak oko 11h krenuli,nije bilo okretano. Da otpao,ali nikakvo čudo da je otpao ipak je to Sip ai taj sakupljač se naradio za svog života,zaslužio je penziju ai dobio kvalitetnu zamjenu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Imam i ja Sipa pa me odlično služi, kao i ostali njihovi strojevi :). Imam Sip star 360/10 ima lamelu na kardanu i na svakom 'prstu' osigurač koji pukne ako negdje jače zapne. Tako da sam prezadovoljan s njim :).

Koliko tom tvom kolegi treba da pokosi ral ili ha?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Sip ko sip služi svakom malom gospodarstvu koji ima do cca 50 jutara godišnje,a kolega sjenaže je imao tolko 2 otkos,prvi otkos je imao oko 75jutara. doći će i 3 otkos a sijeno i otava je plus. Godišnje pokosi sve ukupno preko 300 ako ne i 400 jutara,nezna ni on točno,dok ti tolko pokosiš treba ti cca 5 godina pa si računaj,možda sam i malo reko.
Šta ti vrijedi lamela ako je otpao osigurač i vile su izletile,stroj je star cca 12 god ako ne i više taj se naradio,neznam ako si čuo ikad za zamor materijala.
Nisam ga pito kolko mu treba vremenski,ipak on ima zahvat preko 9m odjednom
Evo još par slika:
11127530_10203156133779075_2095974764378673937_n.jpg

11425482_10203411943574160_159984379513780544_n.jpg

11406561_10203411943174150_1845312324451789638_n.jpg

11225258_10203411944054172_4903062073639918668_n.jpg
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Uz takvu mehanizaciju se čovjeku desi da mu ljulj prestara, ozbiljnom stočaru koji posprema tolike količine se to nesmije desiti
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Dobar posel se tu napravi..:icon_thumright:

Gdje je IMT 5100 sa rotodrljačom *?? :icon_fU:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Svakome se desi da preraste ljulj,pa i nama manjim stočarima,nemožeš sve na vrijeme stić još ako je vrijeme katastrofa nikakvo čudo.
Ovaj gazda stvarno ima mehanizaciju odličnu,samo mu fali lambo r5 130 koji je na servisu trenutno,ali valjda će doč do siliranja kukuruza.
Nas dva smo vozili a ovi u silosu još nestignu gazit,jedan je falio za gažene sa imt-om i rotodrljačom pa je jedan vozač vozio imt-a i bager.
IMT 5106 sa ivecovim motorom 110ks stvarno zmaj,nebi vjerovali bez rotodrljače nemože se poravnat ta trava nikako. Ovaj put mi promako jer ga nisam vozio,prošli put sam ga ja vozio pa sam ga usliko,inaće i on je bio na silosu ali vidi se malo na 7 slici.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
aj podravec ti si stručnjak.radili smo sjenažu prije dva dana prvi otkos ljulja sijan krajem trećeg mjeseca.bila osnovna gnojidba i prihrana pravo gust i visine nekih 30 cm.sve sami list i pokosio sam u 5 ujutro jer nisam znao do zadnjrg trena kad će mi moći doći omatati.i negdje oko jedan smo zgrtali ali nismo ni pol zgrnuli došla kiša i malo smo stali i nastavili.znači presušilo se i napravili posao.ali sad vidim da iz bbala curi sok jer mi se čini da je bilo prezeleno a i malo je kislo pa me zanima el to bude uopće za ishranu il za na đubre?tako mi je sad krivo što sam uopće kosio,ali tako je to kad ovisiš o nekom.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A kakav miris ima?
To se meni lani dogodilo s lucernom sreca samo par bala takvih,sve je dobro dok nema neugodnog mirisa.

Poslano sa mog D5103 koristeći Tapatalk
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja sam jednom omotao pokislo sijeno prvog otkosa livada i više nikad.. bale su bole pljesnjive da bi ih na kraju pojele ovce..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Jel falilo ovcama nešto?
Gazda Gizdavi, ako nije budjavo, dodaj slamu kroz senažu, a ako je budjavo, baci i ne rizikuj... Moj predlog...
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
pa neznam još šta će biti.zasad se je cjedila neka tamna tekućina.par bala što je bilo probušeno jer su se slegle iščupao sam malo van i tamne je boje ali ima onako miris jači.ne po djubru nego onako kao normalna sjenaža samo puno jači miris i jako je vlažno.sad ko zna šta će biti kad otkuha.tek je prošlo par dana od omatanja.:fiery:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
aj podravec ti si stručnjak.radili smo sjenažu prije dva dana prvi otkos ljulja sijan krajem trećeg mjeseca.bila osnovna gnojidba i prihrana pravo gust i visine nekih 30 cm.sve sami list i pokosio sam u 5 ujutro jer nisam znao do zadnjrg trena kad će mi moći doći omatati.i negdje oko jedan smo zgrtali ali nismo ni pol zgrnuli došla kiša i malo smo stali i nastavili.znači presušilo se i napravili posao.ali sad vidim da iz bbala curi sok jer mi se čini da je bilo prezeleno a i malo je kislo pa me zanima el to bude uopće za ishranu il za na đubre?tako mi je sad krivo što sam uopće kosio,ali tako je to kad ovisiš o nekom.

previše je vlažna, to vidiš i sam :/
to se nemre znati dok ne odvrije, ostavi 30 dana pa otvori balu pa kaj bude bu.. more biti i dobra, samo bude kisela i budu slabije jele, al ako im uz nju nedaš drugu budu se privikle :p samo se doda sijena u obrok
mi ne omatamo u bale več gazimo u silos i ono skroz dolje zna biti malo prevlažno ovisno kak vlažnu spremamo pa to damo junicama
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
znam da je prevlažna.i mi smo punili u crijevo ali nikad tako vlažno tak da sa tako mokrom nisam nikad radio.zato me i zanima.inače i dajemo sjena po volji.u početku obroka sjeno umjetnih livada a nakraju sa običnih.a čak sam razmišljo da načmem usporedno balu te vlažne i normalne pa im mješati.budem vidio.bitno je da nebude đubre.zasad nema takav miris.:icon_eyes:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pogledaj malo bolje.. to je drugi 3511. Onaj kojeg smo generalno sredjivali. Fali mu još prednja maska i hauba. Sve je kod kuće samo da stavimo :). A s drugim 3511 djed stalno nešto radi nikako da dodjemo do njega :(. Tako da opet ispada da imam 3 traktora..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Skinuta je odmah čim je došao :). Biće ona do iduće sezone gore kad kupimo dva stakla koje fale, zamijenimo gume na prozorima i prefarbamo je :).
 

Najnoviji postovi

Na vrh