• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva bijelog kukuruza

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Jel se ko time bavio?
Navodno pekari kupuju taj kukuruz i cijena je oko 2,5 kuna po kilogramu :?: :?:
Pa velim ajde da zemlja ne stoji i da se nekaj zaradi... ;)
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Sijanje bijelog kukuruza

nisam se time bavio osim malo za sebe ali ono što znam je da je užas za branje bilo ručno bilo beračem :(
 
V

Vedran

Guest
Re: Sijanje bijelog kukuruza

U čemu je tolika razlika da je cijena tolika? :shock:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Sijanje bijelog kukuruza

jel misliš na bjelčiće ili bijelce... moj djed ih sije za kruh, kuruzu i žgance tj. za našu upotrebu. A ja ih sijem samo kraj čeke u šumi, da mogu veprove loviti.
Bome dobra cijena.nisam znao
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: Sijanje bijelog kukuruza

meni kolega s posla veli da vec par godina sije, u 5 mjesecu dolazi jedan pekar i sve uzme.
nesto oko 4 tone i za to dobi oko 12000 kuna...
i to bas kupi orginal sijeme u dučanu (nije neko domače)...

sad valjda sve ovisi na kojeg se pekara naletis,ali cijena naravno je tu oko 2,5 kuna...
on je to sa kombajnom potrgal..

e sad mene zanima... jel postoji berač koji se priključuje na traktor da odma obere u zrnu? :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Sijanje bijelog kukuruza

Čini mi se da je BC i OSSk proizvodio takvo sjeme, tj, BC ga stalno i proizvodi :scratch :scratch

Kaj se tiče berača, prije je postojao, al danas toga nema!!!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Sijanje bijelog kukuruza

Do sad smo sijali samo domaći bijeli kukuruz za vlastite potrebe, pretežno za kruh.

Ove godine planiramo posijati bijeli kukuruz od kupljenog sjemena na jednu njivu.
Pekari ga plaćaju kod nas isto po 2,5 kn za kg.
Uzimaju ga nakon 6 mjeseci nakon berbe, znači kad se dobro posuši.
Ne znam kako kod vas tu pekari zahtijevaju da mora biti sjeme od BC i neki broj,
e sad ne znam napamet koji je u pitanju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Sijanje bijelog kukuruza

Evo iz BC kataloga:

Bc 38 W - bijeli
Bc 48 W - bijeli
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Sijanje bijelog kukuruza

ŠANANA kaže:
Evo iz BC kataloga:

Bc 38 W - bijeli
Bc 48 W - bijeli

ŠANANA puno hvala!
Mislim da se radi o Bc 38W.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Sijanje bijelog kukuruza

znači traže prirodno sušen,zašto ne i iz sušare :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Sijanje bijelog kukuruza

Možda se varam, ali meni kukuruz iz sušare ima nekako drugačiji miris nego ovaj prirodno sušen. Možda zbog toga traže prirodno sušeni.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Sijanje bijelog kukuruza

breza kaže:
znači traže prirodno sušen,zašto ne i iz sušare :?:
cabage kaže:
Možda se varam, ali meni kukuruz iz sušare ima nekako drugačiji miris nego ovaj prirodno sušen. Možda zbog toga traže prirodno sušeni.

Ne znam zašto traže prirodno sušen kukuruz, možda baš toga što je Cabage, a uostalom koliko ja znam u mojoj široj blizini nema nikakve sušare za kukuruz. Kod nas se još sav kukuruz bere u klipu, nitko da ne uzima sa polja u zrnu i svi ga sušimo prirodno.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sijanje bijelog kukuruza

Za ove bijele kukutuze nisam ni znao dok nije ovdje na forumu spomenuto... Bas cu obici lokalne pekare i mlinare, pa se raspitat jel ima nade za suradnju. I kod mene se u klipu bere, imam dvije doobre kukuruzane i jednu klimavu, tako da se to sve da napuniti i izrunuti ako je cijena dobra.

Vise je posla, al nista strasno.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
KUKURUZ BIJELI

Je li netko ima sjeme bijelog kukuruza? Naime, u prošlosti u području Prigorja i Zagorja se sijo bijeli kukuruz koji se mljeo u brašno za bijele žgance, kruh i sl....
Obzirom da sam u Zagrebu, ali u ruralnom dijelu (ostaci ostataka) htio bi za početak posijati nekih 700 m bijelog kukuruza, a vrijeme sjetve istječe...pa ...molio bi da se javi netko tko ima tog sjemena.
Klip ima cca 300 zrna. za 700 m2 treba cca 15-18 klipova....
Hvala unaprijed
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: Sijanje bijelog kukuruza

eto nađoh nekog da se bavi bijelim kukurozom...htio bih posijati nekih 700 m2
u Zagrebu pa se raspitujem da jel mogu dobiti koji klip kukuruza za tu povrsinu....a htio bih još u ovih 10akdana posijat :D
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: KUKURUZ BIJELI

profnekbiol1
kod mene u Zagorju smo nekad sijali bijeli kukuruz. Za sjeme nismo uzimali sve zrnje s klipa, nego smo izdvojili smo ono u sredini. 2 do 3 cm sa svake strane nije dobro za sjeme. Ne pitaj zašto, ne znam, ali stariji su tak radili. Dakle povečaj količinu klipova za 20-tak %.
 
A

Alen

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Imao sam dva klipa na koja sam slučajno naišao u jednom selu. Posijao sam ih odvojeno od žutih i nikli su. Ove godine ništa ali sljedeče ču imati. Ili ako Bogec ima volje da ode u Novu pisanicu kod jedne gospođe gdje sam ja uzeo pa da ti pošalje ako još ima.....
 
B

Bobo

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Dakle, da se i ova tema malo pokrene, jer mi je jos prosle godine u ovo doba pobudila neka zanimanja, ali na zalost pre kasno, sjetva je vec bila u punom jeku, pa sam zakasnio.

Naime, mene zanima jel se itko od forumasa ili netko koga poznate bavio bijelim kukuruzom na nekoj (da se tako izrazim) ozbiljnoj povrsini koja je veca od prosjecne basce?

Sjeme ne znam koje da nabavim, nit koja mu je cjena. U BC katalogu je navedena 38W kao jedina sorta bijelog kukuruza, ali o toj sorti nigdje nikakvih detalja.

Za probu bih posijao pola jutra povrsine da vidim u cemu je tolika frka i zasto se nitko s tim ne bavi kad im je otkupna cjena vislja nego obicnom kukuruzu.

Svejedno kukuruze berem i cuvam u klipu i tek ih na proljece krunimo u zrno, koje djelom potrosimo, djelom prodamo kojekakvim prekupcima koji se zalete kroz selo. Svejedno mi je koju sortu sijem, jer mi agrotehnika ostaje ista, a ako mogu iz toga izvuci neke dodatne novce, zasto ne?


Dakle, svatko tko je imao ikakvih iskustava s bijelim sortama kukuruza, je ovdje dobrodosao da udjeli pokoji savjet.
 
K

korisnik2408

Guest
Re: KUKURUZ BIJELI

Vjerojatno je u pitanju isplativost proizvodnje. Cijena je visa, ali su prinosi nizi.
 
Na vrh