• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva GRAHA sijačicom za kukuruz

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas probao sijati.....nevalja.......drobi zrno, a kada sam isprobavao po putu, sve je valjalo......:rolleyess:

sutra idem na drugu opciju, sa drugim pločama.....dosta je bilo zafrkancije.....:drinkers:








 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Prijatelju! A da prođeš dva puta po mjestu, čino mim se to jednostavnije nego se ovak mučit sa novim pločicama.(Moje mišljenje)
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Prijatelju! A da prođeš dva puta po mjestu, čino mim se to jednostavnije nego se ovak mučit sa novim pločicama.(Moje mišljenje)
Ili jedan red kraj drugog,da ne polomi zrno koje je već posijano :rolleyess:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
100% će ga lomiti ako se ide red u red........a ako ga pomaknem, onda dobijem duple redove, pa kada kultiviram i prihranjujem, onda ću ga rezati......probao sam valjda sve kombinacije sa MSK, još jedino da sam napravio drugi prijenos, da ide na gusto.....a s tim mi se nije dalo zafrkavati......jer sada je 20/8 što je prijenosni omjer 2,5:1......a meni treba omjer barem 5,5:1 kod lančanika......što bi značilo, na kotačima 55 zubi,a na sjetvenom vratilu 10 zubi......i to bi trebalo postići s lancem kao što ima PSK, ili kao na biciklu, samo jači......tzv. galov lanac.......


sve je rješeno, sije se sa PSK, samo, jedva sam našao ploče, kod mene to nitko nekoristi, pa sam morao otići tek u treće selo po njih......
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
100% će ga lomiti ako se ide red u red........a ako ga pomaknem, onda dobijem duple redove, pa kada kultiviram i prihranjujem, onda ću ga rezati......probao sam valjda sve kombinacije sa MSK, još jedino da sam napravio drugi prijenos, da ide na gusto.....a s tim mi se nije dalo zafrkavati......jer sada je 20/8 što je prijenosni omjer 2,5:1......a meni treba omjer barem 5,5:1 kod lančanika......što bi značilo, na kotačima 55 zubi,a na sjetvenom vratilu 10 zubi......i to bi trebalo postići s lancem kao što ima PSK, ili kao na biciklu, samo jači......tzv. galov lanac.......


sve je rješeno, sije se sa PSK, samo, jedva sam našao ploče, kod mene to nitko nekoristi, pa sam morao otići tek u treće selo po njih......

Daj za nas neznalice, molim te pojasni kaj je MSK, a kaj PSK?:oops:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
MSK- mehanička sijačica kukuruza

PSK- pneumatska sijačica kukuruza


to su oznake za sijačice od tvornice OLT
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MSK- mehanička sijačica kukuruza

PSK- pneumatska sijačica kukuruza


to su oznake za sijačice od tvornice OLT

Ljepo falim.
Tak sam si mislil, ali obzirom da si u jednom postu napisal da nemaš pneumatsku, nije mi bilo jasno od kud se odjemput stvorila.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tako je, nemam ju ja.......al jedan čovjek će mi odraditi, samo nema ploče, pa ih je trebalo potražiti.......slijedeća investicija je kupnja PSK, za proljeće 2012 :weedman:
mislim da vrijedi svake kune koja se za nju da......:prayer:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
tako je, nemam ju ja.......al jedan čovjek će mi odraditi, samo nema ploče, pa ih je trebalo potražiti.......slijedeća investicija je kupnja PSK, za proljeće 2012 :weedman:
mislim da vrijedi svake kune koja se za nju da......:prayer:
Može se grah sijati i s 72 rupe pločicom,ova je više za soju od 120rupa.Imati ću ja za prodati psk-4 s kutijama za gnojivo i psk-6 na 50 cm za soju bez kutija za gnojivo.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
100% će ga lomiti ako se ide red u red........a ako ga pomaknem, onda dobijem duple redove, pa kada kultiviram i prihranjujem, onda ću ga rezati......probao sam valjda sve kombinacije sa MSK, još jedino da sam napravio drugi prijenos, da ide na gusto.....a s tim mi se nije dalo zafrkavati......jer sada je 20/8 što je prijenosni omjer 2,5:1......a meni treba omjer barem 5,5:1 kod lančanika......što bi značilo, na kotačima 55 zubi,a na sjetvenom vratilu 10 zubi......i to bi trebalo postići s lancem kao što ima PSK, ili kao na biciklu, samo jači......tzv. galov lanac.......


sve je rješeno, sije se sa PSK, samo, jedva sam našao ploče, kod mene to nitko nekoristi, pa sam morao otići tek u treće selo po njih......

kolega danas sam razgovarao sa susjedom koji se bavio proizvodnjom graha...i dao mi je sita...kaže da je on prolazio po 3 puta po jednom redu s tim da je prijenos bio namješten za sijanje kukuruza...i kaže da nije lomila zrno...a sijano je bilo na msk sijačicu olt 4 reda
 

orada

Član
Tu od
6 Ruj 2010
Poruka
42
pozdrav mozda ti ja mogu pomoci za sjetvu graha ako nisi jos nasao neko adekvatno sredstvo nekad smo sijali hektar graha pa se pokazalo dobro a isto smo kemijali na razne nacine stavit cu slike da vidis s cim smo mi sijali
 

orada

Član
Tu od
6 Ruj 2010
Poruka
42
naime sto se tice sjetve mi smo sijali na konjsku sadilicu za kukuruzu malo se preuredi i sljaka sutra stavim slike jednostavno a dobro
 
S

store504

Guest
Evo ja ima iskustva sa sjetvom graha.Juce sam posijao 2000 kvadrata i ne lomi zrno ali sam izvadio cistac jer ga on drobi posto je grah mekan u odnosu na kukuruz.Izvadi cistace i podesi prenos na pogonskoj na 20 a na sjetvenoj na 8 i baca ga na 2-3 cm razmaka.Ja idem opet za koji dan ponovo da sijem.Imam olt 2 reda ,stari tip.Zelim vam puno srece!!!
 
S

store504

Guest
Sa plasticnim plocama samo ima posebno zute koseve za djubrivo i za sjeme.Da su metalne........mislim da bi lupalo a ovako samo izvadis cistace i vozi,idealno sije!Na 100 kvadrata potrosi oko 1,5 kg sjemena.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
aha......jer ja imam sa plastičnim, a prije toga su bile one sa metalnim pločama, i one su mogle sijati na kučice.......al one su i lomile zrno valjda, tako kažu.....
ja sam svoj posijao i sada čekam da nikne, pa ću vidjeti rezultat......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
šteta kaj je krivo doba godine, bi vam svoju uslikao...
stara OLT MSK, svaki drugi zub na plastičnom situ otcvikaš klještima za žicu, izvadiš brojače i juhuuu...
sije se oko 90 kg sjemena na jutro, može više ako se sije sporije ili manje ako se voze trke po njivi.
dobro je imati crnca na sijačici da provjerava sistem te na kraju njive da malo porikta kotače da sjeme ne ispada bezveze...
pametno je imati i sito ili dva u rezervi, obzirom da grah propada bez čistača pa tu i tamo stradaju oni pipci ispod sita (navali puno zrna odjednom u rupu).
dakle, i čistače i brojače van i gas...
sijem ga oko dva jutra godišnje već prekonekoliko godina...:rolleyess:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hm.......dugo razmišljam o tome......kako dobro posijati grah, sa MSK.....ALI

do sada stvari nisu funkcionirale.......kod vrste: slavonac, jer lomi zrno ili jednostavno curi.......a ako je gust, onda dobiješ 2 mahune po stabljici, a kada je dobar razmak onda ih bude 15-20.......

znači, razmak od 5cm je idealan na 70cm razmak redova......

nije to po meni tako jednostavno......

imaš li sliku neku?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ja sijem niski trešnjevac, i nešto malo zelenčeka(negdje ga zovu plavčić, maglenjak) ugl. isto je niski i samo je nešto sitniji od trešnjevca pa treba malo oštrije voziti po njivi.
moja je sijačica ona prastara koja ima naprijed posude za kukuruz, a iza za gnoj, i rupe su na njoj taman za tu sjetvu graha...
sad nebu niš od slika jer je zatrpana u sjeniku, al prije sjetve me podsjeti pa ćemo i to obaviti...prvog sijem negdje oko 1. maja...
 

Najnoviji postovi

Na vrh