• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva ili sadnja

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
branko kaže:
toma84 kaže:
Šanan,kukuruz se ne sadi, sije,kolega sije 8) Probaj pola ove godine Pioneer-a pa ces vidit.

hebiga u tom dijelu kc-kz zupanije a i na prekogori sade kuruzu i imaju sadjare a ne sijacice, a sto se tice bc-408 to je najlosija kuruza koja je ikad kod mene rasla ne sto se tice izgleda vec po svom sastavu a po analizi koju smo mi nekad dali raditi dok sam bil kod staraca najlosija za silazu zbog premale kolicine sirovih bjelancevina.
Tu kod nas na bilogori točnije u D.Mostima, Kapeli kažu sadić :blackeye :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Ovak:
Za žita, tj, pšenicu, ješam, zob.....itd, trave...... kažemo sijačica i mi to sijemo!
Za kukuruz i njemu slične kulture kažemo sadilica i to se sadi!!!
 
M

mladen

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

kod nas se sade sadnice voca naprimer sljiva i rasada to jest paradaiz paprika i duvan
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

sjeme se sije a sadnice i rasadnice se sade(po struci)a lokalno kako tko veli.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Sijanje ili sadnja??? Pun mi kofer tih raprava i kod mene u selu... pogotovo od polupismenih ljudi a pre pametnih.
Sto se rucno ulaze u zemlju je sadnja a sve strojno je sijanje i nema tu diskusije. Kad pitaju "jesi posadil kuruzu" dize mi se kosa na glavi, kazem da jesam i nezamaram se jako :?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

Kićo kaže:
Sijanje ili sadnja??? Pun mi kofer tih raprava i kod mene u selu... pogotovo od polupismenih ljudi a pre pametnih.
Sto se rucno ulaze u zemlju je sadnja a sve strojno je sijanje i nema tu diskusije. Kad pitaju "jesi posadil kuruzu" dize mi se kosa na glavi, kazem da jesam i nezamaram se jako :?

Po meni se sadi ako je u pitanju recimo ona mladica duhana koju krx uzgaja u plasteniku preko zime pa ju onda sadi u proljeće . Dakle kada je u pitanju mlada biljka sa žuljem , ne bavim se tima ali tako na to gledam . Ako je u pitanju sjeme a ne biljka onda se sije . Zar nije tako ?
 
K

krx pozega

Guest
Upravo tako...kukuruz se sije kao i sve što se ulaže u zemlju kao sjeme znači sije se a svi flanci i živa rasada koja ide u zemlju se sadi ili presađuje.....nema tu velike matematike
 
R

Rajtek

Guest
Re: Izbor hibrida kukuruza za sjetvu 2008

jd4755 kaže:
sjeme se sije a sadnice i rasadnice se sade(po struci)a lokalno kako tko veli.
Točno tako. :mrgreen:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
krx pozega kaže:
Upravo tako...kukuruz se sije kao i sve što se ulaže u zemlju kao sjeme znači sije se a svi flanci i živa rasada koja ide u zemlju se sadi ili presađuje.....nema tu velike matematike
Apsolutno se slazem, mislio sam prvenstveno na sjeme a sve sto je vec biljka svejedno polaze li se u zemlju rucno ili strojno je sadnja, to je to. Kukuruz se definitivno sije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Istina i logički je to kaj velite.
Kod nas se tak veli mada je i meni to pomalo bezveze, ali kaj češ tak sam naučen.
Kupujemo sjemenski kukuruz, a onda ga sadimo. hehehe!!! sjemenjak - sadnja = logika hehehehe!
 
Č

Čugi

Guest
alen28 kaže:
Kod nas kažemo za kukuruz da sadimo jer se vrši sa sadilicom za kukuruz...

:rolleyess: :rolfer:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
alen28 kaže:
Kod nas kažemo za kukuruz da sadimo jer se vrši sa sadilicom za kukuruz...
Zob,ječam,pšenicu itd. sijemo jer stroj se zove sijačica a i kad sijemo rasipačem opet sijemo...
Hehe svatko ima svoj naziv...
Kod nas se kaže za kukuraz sadnja, jer se sadi u redove.
Dok ono što se rukom nekad bacalo, gdje nema redova je sijanje; pšenica, zob...
 
S

seljaček

Guest
bravo svi ste u pravu koj je smisao ove rasprave mislim da bi trebalo pitati lingviste. jer ništ nije logično bitno je da ta sadnja sjetva ili sl. dobro rodi.kod mene se kaže sadnja kukuruza a uređaj kojim se to radi je sadić ,sađar ili sadilica . :scratch
 
K

krx pozega

Guest
DF&Torpedo kaže:
alen28 kaže:
Kod nas kažemo za kukuruz da sadimo jer se vrši sa sadilicom za kukuruz...
Zob,ječam,pšenicu itd. sijemo jer stroj se zove sijačica a i kad sijemo rasipačem opet sijemo...
Hehe svatko ima svoj naziv...
Kod nas se kaže za kukuraz sadnja, jer se sadi u redove.
Dok ono što se rukom nekad bacalo, gdje nema redova je sijanje; pšenica, zob...

E ovako bi rekli naši stari....tako da bi se moglo uzeti za točno al ne i ispravno....a da se kukuruz sije dokaz tomu je sjeme koje piše na vrećici kukuruza kupljenog za sjetvu...heh
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E vidiš to sam i ja gore naposao!!!
Piše SJEME, a mi ga svejedno sadimo! hehehe!!!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
krx pozega kaže:
[quote="DF&Torpedo":3lmjgnfl]
alen28 kaže:
Kod nas kažemo za kukuruz da sadimo jer se vrši sa sadilicom za kukuruz...
Zob,ječam,pšenicu itd. sijemo jer stroj se zove sijačica a i kad sijemo rasipačem opet sijemo...
Hehe svatko ima svoj naziv...
Kod nas se kaže za kukuraz sadnja, jer se sadi u redove.
Dok ono što se rukom nekad bacalo, gdje nema redova je sijanje; pšenica, zob...

E ovako bi rekli naši stari....tako da bi se moglo uzeti za točno al ne i ispravno....a da se kukuruz sije dokaz tomu je sjeme koje piše na vrećici kukuruza kupljenog za sjetvu...heh[/quote:3lmjgnfl]

Da, a sto ako to sjeme ide u sadilicu ? :p :lol: ;)

Iskreno, pojma nisam imao da postoji i ta terminoloska dilema sto je sadnja a sto sijanje. :D A ja se 'ko potpuni laik i pocetnik zabrinuo svojedobno da ne znam razliku izmedju malcera, tarupa i roto-kose :) a vidim da i stvari za koje sam mislio da znam nisu bas terminoloski bas jasne. Hebi ga, to ocitu vuce porijeklo od davnih dana kad su ljudi iz Njemacke dovlacili stare strojeve pa nasi neuki seljaci vidili da na stroju nesto pise pa taj stroj i tu operaciju prozvali po tome sto pise, a pisalo mozda ime bivseg vlasnika stroja ili ljubavna poruka nekog njemackog seljaka nekoj njemackoj seljanki :) k'o iz onog filma Vuk samotnjak kad je pas dobio ime Hund.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
kod nas se kukuruz i suncokret sade, dok psenica sije :scratch

p.s.
meni je najjace kada dođe čovjek hoće ovršit kukuruz dada ovrsi i onda kaze ja htio u klipu :roll:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
TX75 kaže:
kod nas se kukuruz i suncokret sade, dok psenica sije :scratch

p.s.
meni je najjace kada dođe čovjek hoće ovršit kukuruz dada ovrsi i onda kaze ja htio u klipu :roll:

U medjuvremenu sam saznao zasto se kukuruz sadi, pa makar i sijacicom. :D Nekada se kukuruz stvarno sadio, zrno po zrno se stavljalo u zemlju.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Smiljan kaže:
U medjuvremenu sam saznao zasto se kukuruz sadi, pa makar i sijacicom. :D Nekada se kukuruz stvarno sadio, zrno po zrno se stavljalo u zemlju.

Ali to je opet po svim pravilima struke struke sjetva jer se rukom SJEME stavljalo u zemlju, a ne SADNICA kukuruza!
Kod krumpira npr. sadi se gomolj, ali se zato sije botaničko sjeme koje služi za kasnije dobivanje gomolja i konačno sorte u oplemenjivanju!
 

Najnoviji postovi

Na vrh