• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Osovine za poljoprivredne prikolice i strojeve koje se mogu kupiti u slobodnoj prodaji i koje koriste svi veliki proizvođači su 90% od S355.
4732 u tim dimenzijama je jako teško nabaviti, a ako se i nabavi košta… Druga stvar, tko bi točno trebao provesti navedeni postupak i na kojim uređajima i naravno koliko bi to koštalo.
Teško je naći firmu koja bi toplinski obradila neki zupčanik a gde tek osovinu koja je dugačka 1600 ili 1800 mm… Na kraju bi pita koštala više od tepisije…
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Znači kupim tu štangu od 3 metra, potokarim sjedišta za ležajeve i navoj i s njom na prikolicu, pa kako joj Bog da.
Štanga košta s PDV-om cca 1.200,00kn
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Kolega Tommy, vaš prijedlog za izbor čelika za ovako dinamičko i statičko opterećenje je katastrofalan.....
Lošiji Kemijski sastav S355 dati će i lošije mehaničke osobine
Kemijski sastav:
0,2%C
1,6%Mn
bez Cr
bez Mo
bez V
Daju vam lošije mehaničke osobine:
Granica razvlačenja: od 345-355 N/mm2
Čvrstoću od 450-680 N/mm2. Kad si to usporedite sa osobinama Č.L.4732, ispada da ove vaše osovine od s355 budu pucale kao repa 🤣 🤣 🤣 loš odabir kolega, loš odabir, lošššš🤣
Ali majstori vole raskapat pa sklapat, tokari tokarit, trgovci prodavat, ali to sve košta-gazdu. E pa dragi gazda dobro promisli jer ti to sve plačaš.
Najskuplja je nakraju , najgora opcija-nekvalitetna-jeftina🤣🤣🤣
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Kolega, puno mudrija. Loše. I komunikacija sa dociranjem, s visoka. Ako ADR i BPW rade tisuće osovina od S355 (ja sam ih osobno narucil nekoliko stotina za razne namjene) onda je valjda 355 ok. Jeftinije je kupiti novu osovinu sa firkantom 70 umjesto 60 nego raditi to sve od 4732 + sve ostale kemije. 🍻
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ako je potrebna i termička obrada, onda to nikako ne mislim doma raditi, doma bi samo napravio tokarsku obradu i onda gotovu osovinu dao na termičku obradu.
I što sad da li bude ovaj S355 dovoljno žilav i da li ga treba terimički obraditi?
Nemaš potrebe za toplinskom obradom Č.L.4732 nakon strojne obrade osovine, mislim da ti je to nepotreban trošak petljanja sa izradom takve tokarene nove osovine, već da kupiš gotovu kamionsku osovinu komplet sa gumama i svime i montiraš je na mjesto stare, ti bude najbolje, najbrže i najjeftinije....
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
👌 Kultura na nivou kao i obično!
Kolega ovo je forum, na forumu iznosimo svoja mišljenja, stavove, zajebancije, fore.........ali i pisanjem pokazujemo svoje znanje-neznanje........
svašta svatko napiše na forumu , eh kad bi ljudi znali koliko - neznaju..... :hahah:
A kultura........bezobraznost.........drčnost...........nije, jednostavno nemogu prešutit, a već sam u godinama u kojima me više nije briga, kome ću se svidjet a kome neću......🤣
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Ok, znaci nemaš srama ni obzira. Nije bed. Zanima me jel si i uživo tak bezobrazan… Ima sigurno nešt bolje od 42CrMo4. Možda titan da stavi? Možemo mi ovdje teoretizirati kaj god hoćemo ali jedno je stvarnost a drugo teorija. Možda da javiš ADR-u da rade 10-ke tisuća osvina od krivog materijala. Neznam kak te još nisu zaposlili…
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ja ti kao tokar preporučujem 4732.4 QT poboljsani čelik ili jos bolje 5430. Čelik 4320. je za cementaciju+kaljenje i sam po sebi se nigdje ne koristi bez termičke obrade. S355 to jest č.1530 po meni je slab čelik i nigdje do sad nisam radio osovinu za reduktor ili vratilo od njega. Mozemo se naganjati cijeli dan ovde oko materijala , poboljsani 4732.4 ili 5430 i bices miran .
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
S355 i Č.1530(C45) nisu ista stvar. U reduktorima su većinom vratila… Kakva je zavarljivost 42CrMo4 i koji je postupak? Da li to može netko odraditi “kod kuće”? Evo mi smo radili 95% vratila pogonskih bubnjeva transportnih uređaja (trakasti, elevatori, skreperi, pužni, pločasti..) od S355JR a momenti na pogonu su bili i 15 000 Nm. Zašto Strojopromet koji je vjerojatno najjača firma za materijale u RH nema firkant 60 4732? Vjerojatno zato jer ga nitko ne treba… I sad se od jedne puknute osovine radi znanost.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@Tommy, daj napiši ekvivalente po JUS-u. Ove DIN oznake su za k... za one koji nisu u struci i ne delaju to svaki dan ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanimljivo je kak gotovo uvijek nečiji problem izazove rasprave forumaša. Nažalost često te rasprave slabo pomognu onome tk opomoć traži.
Ako sam dobro pratil, pukel je rukavac na osobini i to kao staklo. Meni je to signal da su moguća dva problema, vjerojatno u kombinaciji: pretanki rukavac i nedovoljno žilav (krt) materijal. Da je materijal žilaviji, trebalo bi prvo doći do deformacije pa tek onda do loma.
Ne znam kakvi su ležajevi na toj osovini. Ako kolega ima mogućnost zamijeniti ležajeve koji su na tom rukavcu nekim većim i povečati promjer rukavca gotovo sigurno bi to riješilo problem. Korištenje firkanta 70 umjesto 60 ne bi riješilo problem. Ovo je moje mišljenje bez analize naprezanja u rukavcu.

Spomenuti čelik S355 je dobar konstukcijski čelik, a također spomenuti legirani 4732 je sigurno puuuno kvalitetniji. Glavno je pitanje jel S355 dovoljno dobar za osovinu s tim promjerom rukavca. Bez računa je jednako neozbiljno tvrditi da će S355 riješiti problam, kao i da ga neće riješiti, a za izračun treba znati ulazne podatke. Ne usudim se tvrditi da S 355 ne bu puknul, ali vjerujem da ne bu puknul kao staklo.
Ako sam negdje pogriješil, molim argumentirani ispravak.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Možda postoje još neki starog kova koji krautov priručnik drže u radioni...
Naravno da postoje. Nekad knjiga sad internet. Samo kako ga ko tumači to je skup raznih standardnih elemenata koji se primenjuju u mašinstvo, sa specifičnim podacima.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Kolega Iwanho slažem se s tobom. Umjesto pomoći tu se vode rasprave tipa"čiji tata ima većega". Molio bih da se suzdržimo takvih prepirka, i pokušamo pomoći. Ovaj forum ima takvu svrhu, bar se tako nadam.
 
Na vrh