• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,530
Lee, najbolji atest zavarivaču je recimo "slavina za vodu promjera rupice 3-4 m", a iza njezinih leđa je možda par milijuna kubnih metara vode. Pa dok iznad glave montera čuješ "tresak" zasuna prilikom otvaranja ili zatvaranja, pa ti to "zakleli" na "umišljeno-nadobudan" način.
Nadam se da si skužio o čemu tipkam / meljem.
Jednako tako nakeljiti tzv. varenjem vučnu kuku teškog priključnog stroja i poslati ga da bude i sudionik u prometu...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,653
Često sam se "motao" oko pravih zavarivača.
Pa sam gledao sve moguće pripreme od pripreme materijala, zagrijavanja (materijala i elektroda), odabira elektroda, zavarivanja, odžarivanja, brušenja, ispitivanja vara bojom ili radioaktivno.
I tako nešto zavariti me malo strah pa odnesem onom tko to zna!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Sve to štima za posebna zavarivanja.
Za ovakve obične konstrukcijske stvari ne treba tražiti dlaku u jajcetu. Da je to tak kritično, sve doma napravljene prikolice bi se davno raspale.
Svi mi doma švasamo sve i svašta, ali sigurno ne zavarujemo puknute glave ili aluminijske blokove...
Uostalom u današnjoj industriji većinu konstrukcijskih zavara naprave bravari MAG metodom, a ne posebno zavarivači s specijalnim elektrodama.
Nisu svi zavari kritični i ne treba ih sve ispitivati. Važno je dobro procijeniti ono kaj treba zavariti, procijeniti debljinu zavara i onda odlučiti možemo li to sami ili nam treba "pomoć".
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,530
ZJ, pa do onda - dok ti takav "obični" popravak kakvu si mu karaktetistiku dao "napravi štetu" tebi ili nekome tvome. Onda budeš i ti malo promijenio ploču, ali moglo bi ti tada možda biti prekasno.

Ništa društvo variti i "keljiti" možete sve kao i do sad, uz evo i punu podršku kolege ZJ, a dok se vučna kuka slomi na LOŠEM zavaru, pomolite se. Nemojte niti slučajno nikada napraviti iskorak u naprijed, radije napravite barem dva u nazad.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,719
Vidio sam na feysu da se traži radilica za 745, mislim. Ti tražiš ? Šta mu se u stvari dogodilo ?
Vidio sam sad u temi šta se desilo. Bome grda zajebancija.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Kolega @plus: nije mi cilj bil omalovažiti tvoje primjedbe, već navesti stvari iz prakse.
Znam dvojicu braće koji su prepravili hrpu kamionskih šasija i prikolica za vuču traktorima i ne znam da ima se ikad dogodil nekakav lom takvoga tipa, a voze 10...20t na njima.
Amateri su, sa skromnom radionom, ali velikim iskustvom, i sigurno nemaju ateste niti su rendgenski ispitivali zavare.
U SSM vrijedi pravilo: kad ti izgleda slabo, pojačaj da tak više ne izgleda. Najčešće je to previše, ali se sigurno ne bu otrglo.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,864
Vidio sam na feysu da se traži radilica za 745, mislim. Ti tražiš ? Šta mu se u stvari dogodilo ?
Vidio sam sad u temi šta se desilo. Bome grda zajebancija.
Da to ja tražim. Našao sam imkompletne traktore, i kompletne motore.. Još važem što ću napravit
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Jebate, ja ne znam zašto se toliko lome koplja oko nekih stvari konstantno na ovom forumu... Svakim danom sve manji poriv imam da išta čitam ovdje. :(

Morate razumijeti da nisu svi školovani i stručni, nemaju svi mogućnosti imati profi opremu i pravi materijal.

Ta bokte za obične bazične elektrode moraš napraviti dobar đir dok ne nađeš trgovinu koja ih ima, a ne daj bože da ih pitaš koje su elektrode u pitanju. Tražiš običnu rutilnu 6013, a prodavač nema pojma šta si ga pitao, isto tako niti svaki kućni majstor nema sve u malom prstu i sve dostupno, napravi kako najbolje zna i umije.

Nadalje... Poštujem svakog stručnjaka kao što je kolega plus, vidi se da gospodin barata materijom, ali jednostavno, teška su vremena da bi se posezalo duboko u džep da se plati nekog varioca (Koji BTW sigurno neće doći sa strojem od 300.000kn s kojim radi u firmi nego sa nekim džepnim kinezom od 1.300kn baš za fušeraj) za po meni isto tako poprilično banalno varenje, mimo cijene da ne govorim dali bi varioc uopće došao za koji dan ili tjedan, a tebi treba stroj, traktor ili šta već.

Kako je kolega Draško odradio je sasvim fajn, osim što pojačanje nebi bilo na odmet s obzirom da je ovo već pretpostavit ćemo drugo varenje (Ako ne i koji put više).

E sad, naravno, svatko ima svoje - svatko zna svoje tako da...

Uzdravlje! 🍻
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,530
Kolega @plus: nije mi cilj bil omalovažiti tvoje primjedbe, već navesti stvari iz prakse.
Znam dvojicu braće koji su prepravili hrpu kamionskih šasija i prikolica za vuču traktorima i ne znam da ima se ikad dogodil nekakav lom takvoga tipa, a voze 10...20t na njima.
Amateri su, sa skromnom radionom, ali velikim iskustvom, i sigurno nemaju ateste niti su rendgenski ispitivali zavare.
U SSM vrijedi pravilo: kad ti izgleda slabo, pojačaj da tak više ne izgleda. Najčešće je to previše, ali se sigurno ne bu otrglo.
I ja isto poznam neke ljude koji znaju i mogu kvalitetno odraditi nekakav posao, a poznam puno više onih koji si uvijek misle da sve znaju, pa onda rezultat tih "njihovih znanja" bude suprotan od očekivanja.
Ako ti tvoji 2 znanca umiju kvalitetno i sigurno preraditi prikolice, to istovtemeno ne znači da to može i večina forumaša.

Zanima me zašto je došlo do prvog pucanja te kuke? Zašto je došlo do takve sile i okolnosti.
Sumnjam da svi sve znaju u svakom trenutku i po svakom pitanju.
Ja ne znam sve.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,530
Jebate, ja ne znam zašto se toliko lome koplja oko nekih stvari konstantno na ovom forumu... Svakim danom sve manji poriv imam da išta čitam ovdje. :(

Morate razumijeti da nisu svi školovani i stručni, nemaju svi mogućnosti imati profi opremu i pravi materijal.

Ta bokte za obične bazične elektrode moraš napraviti dobar đir dok ne nađeš trgovinu koja ih ima, a ne daj bože da ih pitaš koje su elektrode u pitanju. Tražiš običnu rutilnu 6013, a prodavač nema pojma šta si ga pitao, isto tako niti svaki kućni majstor nema sve u malom prstu i sve dostupno, napravi kako najbolje zna i umije.

Nadalje... Poštujem svakog stručnjaka kao što je kolega plus, vidi se da gospodin barata materijom, ali jednostavno, teška su vremena da bi se posezalo duboko u džep da se plati nekog varioca (Koji BTW sigurno neće doći sa strojem od 300.000kn s kojim radi u firmi nego sa nekim džepnim kinezom od 1.300kn baš za fušeraj) za po meni isto tako poprilično banalno varenje, mimo cijene da ne govorim dali bi varioc uopće došao za koji dan ili tjedan, a tebi treba stroj, traktor ili šta već.

Kako je kolega Draško odradio je sasvim fajn, osim što pojačanje nebi bilo na odmet s obzirom da je ovo već pretpostavit ćemo drugo varenje (Ako ne i koji put više).

E sad, naravno, svatko ima svoje - svatko zna svoje tako da...

Uzdravlje! 🍻
Ako nisi uočio ja sam kolegi dao palac gore, za njegov opis popravka. To ne znači da bi većina postupila jednako tako.
I ne nisu sve tebi na izgled banalne stvari baš tako banalne. Tragedije neki put dođu iza dobrih namjera. Nisam komentirao način kako je netko zavario "pant na vratima svinjca" , nego kuku poteznicu na priključnom stroju s kojim sudjeluje i u prometu.
Nisam nikome htio štetiti, ali niti problem banalizirati. Uostalom ako sam dao glupi prijedlog mahnite rukom - pusti budalu i idite dalje za svojim poslom. Evo i moj kratki odmor završava, idem dalje prašiti. (Jebiga ne pušim pa nemam čik pauze 😖)
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Dečki, piše se svašta..........Ići sam variti takav i statički i dinamički opterećen dio-mora biti jeben majstor.....
Jeftinije i pametnije ga je kupiti novoga-vjerujte je.
Valjda smo svjesni da te naše komentare pročita i neuki prosječni čovjek sa nekakvim manjim primanjima, koji će se poveden tim komentarima odlučiti za "jeftiniju varijantu"-zavarivanje i time dovesti u opasnost i sebe ali druge sudionike u prometu, pa jbt led, ubiće nećije dijete, brata , oca na cesti......
Prije samog zavarivanja:
-priprema komada za zavarivanje-žlijebljenje
-predgrijavanje komada prije varenja
-odabir elektrode, el.mora biti prosušena
-odabir metode zavarivanja
-samo zavarivanje
-toplinska obrada žarenje za popuštanje napetosti nakon zavarivanja
-kontrola zavara
I sad recite da to naš sused ili vi sami, znate kak to ide..........to nije zajebancija, tako se na žalost gine....
A ako imate sreće, pa pitate pravog majstora, da vam to zavari, i on vam 100% bude rekao da je najbolje da to kupite novo.
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,312
Dečki, piše se svašta..........Ići sam variti takav i statički i dinamički opterećen dio-mora biti jeben majstor.....
Jeftinije i pametnije ga je kupiti novoga-vjerujte je.
Valjda smo svjesni da te naše komentare pročita i neuki prosječni čovjek sa nekakvim manjim primanjima, koji će se poveden tim komentarima odlučiti za "jeftiniju varijantu"-zavarivanje i time dovesti u opasnost i sebe ali druge sudionike u prometu, pa jbt led, ubiće nećije dijete, brata , oca na cesti......
Prije samog zavarivanja:
-priprema komada za zavarivanje-žlijebljenje
-predgrijavanje komada prije varenja
-odabir elektrode, el.mora biti prosušena
-odabir metode zavarivanja
-samo zavarivanje
-toplinska obrada žarenje za popuštanje napetosti nakon zavarivanja
-kontrola zavara
I sad recite da to naš sused ili vi sami, znate kak to ide..........to nije zajebancija, tako se na žalost gine....
A ako imate sreće, pa pitate pravog majstora, da vam to zavari, i on vam 100% bude rekao da je najbolje da to kupite novo.
Nisi upućen u varenja. To o čemu raspravljate to se sa lakoćom zavari i ima da traje . Taj dio je jedna od grešaka koja se lako ispravi . Svaki pravi varioc će to i da potvrdi a onaj ko kaže da je ver loš i da nevjeruje u zavar on nežna šta je varenje. Nije to nikakav zahtjev za varioca. Samo što većina misli kad kupi aparat da je varioc. Ovo je odmah uz lijevu ruku do aparata, pa sebi kombinuje. Nekad sam znao imat i do 50 različitih vrsta elektroda po proizvođačima pa sam ih i usporodjivo da ih ja istestiram. IMG_20190415_153142.jpg IMG_20200225_155820.jpg
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Dečki, piše se svašta..........Ići sam variti takav i statički i dinamički opterećen dio-mora biti jeben majstor.....
Jeftinije i pametnije ga je kupiti novoga-vjerujte je.
Valjda smo svjesni da te naše komentare pročita i neuki prosječni čovjek sa nekakvim manjim primanjima, koji će se poveden tim komentarima odlučiti za "jeftiniju varijantu"-zavarivanje i time dovesti u opasnost i sebe ali druge sudionike u prometu, pa jbt led, ubiće nećije dijete, brata , oca na cesti......
Prije samog zavarivanja:
-priprema komada za zavarivanje-žlijebljenje
-predgrijavanje komada prije varenja
-odabir elektrode, el.mora biti prosušena
-odabir metode zavarivanja
-samo zavarivanje
-toplinska obrada žarenje za popuštanje napetosti nakon zavarivanja
-kontrola zavara
I sad recite da to naš sused ili vi sami, znate kak to ide..........to nije zajebancija, tako se na žalost gine....
A ako imate sreće, pa pitate pravog majstora, da vam to zavari, i on vam 100% bude rekao da je najbolje da to kupite novo.
To sve ni u fabrici nisu radili kad su varili
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Nisi upućen u varenja. To o čemu raspravljate to se sa lakoćom zavari i ima da traje . Taj dio je jedna od grešaka koja se lako ispravi . Svaki pravi varioc će to i da potvrdi a onaj ko kaže da je ver loš i da nevjeruje u zavar on nežna šta je varenje. Nije to nikakav zahtjev za varioca. Samo što većina misli kad kupi aparat da je varioc. Ovo je odmah uz lijevu ruku do aparata, pa sebi kombinuje. Nekad sam znao imat i do 50 različitih vrsta elektroda po proizvođačima pa sam ih i usporodjivo da ih ja istestiram. View attachment 41304 View attachment 41307
Pa Smilane, ja sam pisao o majstoru koji je priučen, samouk, koji vari kod kuće za svoje potrebe nešto sitno tipa ograde ili plota s nekakvim nazovi Co2 aparatom, koji na kraju krajeva nije školovan bravar ili strojobravar ili zavarivač. A to se vidi da si ti obrazovan, stručan, školovan, da imaš certifikat i diplomu da barataš svim postupcima zavaravanja i da imaš utakmica u nogama........ Ti znaš znanje,......... A ja sam svoje znanje davno naučio, dokazao, odradio tak da se nemam više šta kome dokazivat......
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,555
Jebate, ja ne znam zašto se toliko lome koplja oko nekih stvari konstantno na ovom forumu... Svakim danom sve manji poriv imam da išta čitam ovdje. :(

Primjetio sam i ja da već neko duže vrijeme kada tražiš savjet jako teško ga dobiješ, a kad nešto objaviš onako, dobiješ 4 stranice savjeta...

Žao mi se oprostiti od toga, jer sam na ovom i onom forumu jako dugo, imam stvarno dobrih poznanstava, naučio sam puno toga, ali u zadnje vrijeme je katastrofa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Eto zakaj mrzim bočno kipanje:
20211021_102529.jpg

Zasipa bočni stranicu, pa se ne da ni sanduk spustiti, a baš i ne povleći, jer bi šodra bil pun dvor...
20211021_102350.jpg

...pa smo morali primijeniti zamjensko rješenje - dobru staru "drešarsku" vintu:
20211021_102839.jpg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,555
Eh, što ti imaš volje.. :D

Samo da si tako dignuto krenio naprijed, bilo bi šljunka samo 30 cm dalje nego što je sad, pustiš prikolicu i to je to.


Nego, jel to za temelje za tokarski? :LOL:
 

Najnoviji postovi

Na vrh